Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei
 Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa
 Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Servicii Email gratuite pentru propriul domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators

Vizualizare mesajSuPY, pe 02 august 2014 - 21:53, a scris:

Pentru a dezvolta subiectul, pot sa ma adresez catre tine pe topicul despre Thunderbird?

Bineinteles.

Masterboy

Masterboy

Member

Vizualizare mesaj_-_, pe 02 august 2014 - 13:25, a scris:

Mai ramasese ca alternativa gratuita Outlook.com care oferea posibilitatea crearii pana la 100 conturi (daca nu ma insel), dar si Microsoft s-au luat dupa cei de la Google si nu mai ofera acum nici ei gratuit astfel de servicii.

Eu folosesc gazduire email pe domenii proprii pe Outlook.com de un an si ceva. Cine a fost norocos a prins pana la 500 de casute pe domeniu + spatiu nelimitat !
Integrarea cu Outlook 2013 si Windows Phone prin Active Sync e super vs POP3 sau IMAP. Emailurile vin instant pe telefon.
Din pacate de la 31 iulie 2014 nu se mai adauga domenii proprii noi pe Outlook.com. Microsoft iti da in schimb 90 de zile gratuite la Office 365.

SuPY

SuPY

Senior Member

• Grup: Senior Members

Vizualizare mesaj_-_, pe 02 august 2014 - 21:56, a scris:

Bineinteles.
Am postat acolo o intrebare pentru tine. Vezi ca nu ai dat "Follow" la acel topic! Sper sa-l gasesti. Daca nu, imi spui.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Vizualizare mesajSuPY, pe 02 august 2014 - 22:36, a scris:

Am postat acolo o intrebare pentru tine. Vezi ca nu ai dat "Follow" la acel topic! Sper sa-l gasesti. Daca nu, imi spui.

La ce se afla in aria Windows nu este necesar sa dau Follow. Vad orice modificare. Doar ca mai si plec de la computer din cand in cand :)

Vizualizare mesajMasterboy, pe 02 august 2014 - 22:08, a scris:

Eu folosesc gazduire email pe domenii proprii pe Outlook.com de un an si ceva. Cine a fost norocos a prins pana la 500 de casute pe domeniu + spatiu nelimitat !
Integrarea cu Outlook 2013 si Windows Phone prin Active Sync e super vs POP3 sau IMAP. Emailurile vin instant pe telefon.
Din pacate de la 31 iulie 2014 nu se mai adauga domenii proprii noi pe Outlook.com. Microsoft iti da in schimb 90 de zile gratuite la Office 365.

Eu am aflat abia in august ca se putea si gratuit. Mai exact ieri. Ghinion...
Pur si simplu nu mi-am imaginat ca s-a oferit si gratuit.
Cine si-a creat deja domenii noi le va putea pastra gratuit pe timp nedefinit din cate am inteles.

mercur68

mercur68

Active Member

• Grup: Members
Folosesc Zoho pentru mail de vreo 4-5 luni si sunt foarte multumit. Nu m-au stresat sau fortat sa trec la varianta cu bani, doar 1-2 mailuri pe luna cu ceva reclame, ceea ce mi se pare super decent. Domeniul il tin tot gratuit pe Hostinger dar din pacate au statiu pt mail foarte mic. Ce nu imi place la Zoho este este atunci cand scrii un mail si accesezi lista de contacte, mie personal felul in care este gestionata lista de adrese. In rest e chiar super OK, Sper sa ii tina Astazi am primit mai ca fac si gazduire gratuita, normal, in anumite conditii

banculescu

banculescu

Member

• Grup: Members

Vizualizare mesaj_-_, pe 02 august 2014 - 13:25, a scris:

Sa presupunem ca detinem un domeniu web (de exemplu domeniul abc.ro) si dorim sa beneficiem de mai multe adrese de e-mail asociate acestui domeniu (cum ar fi: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected] etc.). In plus dorim sa putem accesa aceste adrese cu ajutorul unui client de e-mail (aplicatie care sa permita accesarea continutului din conturile respective prin protocolul IMAP, POP3 etc.) cum ar fi: Microsoft Outlook, Windows Mail, Mozilla Thunderbird etc.

In cazul in care nu dorim sa rulam serverul de mail pe calculatorul de acasa sau de la firma putem apela la o firma specializata care sa ne ofere gazduire si servicii dedicate la preturi avantajoase. Exista astfel de firme si in Romania, dar de ce sa nu apelam la "nume mari" precum Google, Microsoft s.a.m.d.?
Servicii de calitate in acest sens sunt oferite, de exemplu, prin Google Apps for Business care pana nu demult au oferit si anumite gratuitati pentru configurarea a pana la 9 conturi de e-mail pe domeniul propriu, reduse ulterior la unul singur si apoi eliminat inclusiv acela. Mai ramasese ca alternativa gratuita Outlook.com care oferea posibilitatea crearii pana la 100 conturi (daca nu ma insel), dar si Microsoft s-au luat dupa cei de la Google si nu mai ofera acum nici ei gratuit astfel de servicii.

Pana ieri nu am avut niciodata curiozitatea sa verific daca se ofera si gratuit astfel de servicii, asa ca am ratat posibilitatea de a beneficia in mod gratuit de serviciile oferite de Google sau Microsoft. Cine a avut norocul sa isi activeze un cont inainte de eliminarea gratuitatilor beneficiaza in continuare de servicii gratuite (desigur, cu anumite limitari).
Un alt nume mare care ofera inca gratuit posibilitatea inregistrarii unui domeniu si a maxim 10 utilizatori este Zoho. Voi reveni ulterior cu detalii...

Supun dezbaterii la acest topic urmatoarele probleme:
1. Cine ofera astfel de servicii in mod gratuit si ce avantaje ofera comparativ cu altii?
2. Cum procedam ca sa activam serviciile respective pentru domeniul si userii pe care vrem sa-i inscriem?
3. Cum configuram clientul de e-mail in vederea utilizarii serviciilor respective (aceasta insemnand sa existe cel putin suport pentru IMAP si SMTP)?

In CPanel poti crea conturi de email asociate domeniului pe care il detii in functie de tipul de abonament ales.
Toto aici se explica in tutoriale cum poti lega conturile de mail create la outlook, thunderbird, etc.

Valentin43

Valentin43

New Member

• Grup: Junior Members
Pentru posta electronica am un domeniu de la ROHOST si folosesc interfata Incredimail. Incredimail si-a anuntat retragerea de pe piata. Ce alta interfata imi recomandati sa-mi mut "bagajele" in afara celor mari celor mari (Google, Yahoo, etc.)
Va multumesc !

Ravy

Ravy

Don't be sad, get MAD!

Daca este o intrebare mai sus - atunci eu as zice ca nu neaparat. Poti seta un client de mail personal (pe device mobil/calc) sa preia acele mailuri sau daca-ti place gmail poti prelua in gmail mailurile de pe orice server (unde stii user/pass) sa le preia el - gmailul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate