Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#37
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
EDIT: Double post :death:

Edited by rashid, 31 December 2005 - 02:23.


#38
Cristiana1

Cristiana1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.12.2005
Ok...sa ne amintim...
pai in 95' eram studenta...painea era 500lei...parca...iar banii ...in jur de 40000 lei...nu-mi ajungeau sa-mi iau bocanci pentru munte....cred ca erau 80mii lei...
aa....si caminul era 3100 lei....:))))))frumoase vremuri.... :P D.C.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Prin anii '90 (si pe la inceputul aniilor '000) mai exista o moda tampita: anuntul cu bomba. Cane eram printr-a 5-a sau a 6-a ne-au evacuat din scoala din cauza unuia care sunase sa zica ca e o bomba in scoala (habarn-am daca l-au prins).
Btw, cat de "repede" mergea intrenetul in perioada 1993-98?

Prin anii '90 (si pe la inceputul aniilor '000) mai exista o moda tampita: anuntul cu bomba. Cane eram printr-a 5-a sau a 6-a ne-au evacuat din scoala din cauza unuia care sunase sa zica ca e o bomba in scoala (habarn-am daca l-au prins).
Btw, cat de "repede" mergea intrenetul in perioada 1993-98?

#40
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005
Din punct de vedere muzical, anii '90 au fost clar dominati de POP (va mai aduceti cu siguranta aminte de toate boy-bandurile gen Take That, Backstreet Boys, Caught in the Act si de momentele in care fetele scriau Nick, i love u si o inima mare cu o sageata prin ea ) :w00t: aha si sa nu le uitam pe Spice Girls si ca nimeni nu avea habar sa fredoneze melodia aia Wanna Be parca.

   La inceputul anului '98 a aparut prima tv (si de atunci incearca sa se bata cu celelate posturi si nu ii reuseste nicicum) :P .Anii '90au mai insemnat Leonardo di Caprio :)) si Titanic. O pereche de blugi,in 1997, era 115000 lei.In 1999 pretul unui bilet cu doua calatorii pe autobuz era 3600 lei. tot acum incepe toata isteria cu festivalurile : berii, traditional, medieval, al carnii :), al cioburilor....hmm whatever......si multe altele...nu mai scriu ca va plictisiti si nu mai cititi pana la capat :P

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
:D Eu nu ma plictisesc. In legatura cu Prima Tv. Si eu credeam la inceputuri ca o sa "faca" Prost Tv.

#42
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Intai a fost guma Turbo, apoi a venit Ulker - am si acum colectiile de surprize prin sertare
Semintele prajite si vandute de tiganci la colt de strada erau preferatele mele spre disperarea maica-mii - Dzeu stie in ce vase infecte prajesc alea semintele  :D
Sor'mea era isterica dupa NKOTB, mai ales Joey, am si acum chestii lipite pe mobila cu acneicul ala, nu au iesit nici cu acetona!!! Si afisele EVIDENT erau un must-have in orice camera  :death:
Depeche Mode mai erau la moda, stiu ca erau Depechoteci si Rockoteci  :punk:
Rock-ul anilor '70-'80, stiu ca primea sor'mea cadou de la unu' casete cu muzica asta  :inlove:
Mergeam la filme cu karate si exersam pe sobolanii din cinema Europa, Melodia, Cosmos etc
Mineriadele au fost tot in '90, nu stiu daca te ajuta  :)
MAREA atractie a anilor '90 a fost video-ul, daca avea video, erai ZA BITCH!!! Chuck Norris, Jackie Chan, Academia de Politie...
In Buc, ca si discoteca stiu ca prin liceu, la balul bobocilor am fost in Preoteasa - asta e cea mai "veche" amintire de genul asta.
Pe litoral, in Costinesti, erau Ring si Tineretului ..... I feel so blue.....  :blush:

Edit: Am uitat de TV SOTI, e important!!!!

Edited by Tuliman, 05 January 2006 - 12:54.


#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
a ... mi-am mai adus aminte de ceva

in primii 90 era la moda .... painea "turceasca"
costa de 2 ori mai mult decat painea obisnuita

#44
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
Sa nu uitam de moda Caritas, Dacia Felix, Bancorex, Credit Bank. Tot in anii '90 si-au facut aparitia o multime de personaje.
- trecerea de la banii vechi la cei noi.
- greve, concedieri, intreprinderi inchise
- inceputul marii privatizari
- goana dupa televizoarele color
- Dacia 1310, Nova
- dolarii si marcile
- marile schimbari din invatamant (5/6/7 materii obligatorii la BAC)
- Coca Cola la sticla de 1 litru
- televiziunea prin cablu
- casetele audio si video (originale sau nu)
- Radio Romania Tineret Stereo (mi-au placut revelioanele cu Divertis 92,93)
- Spectacolele de pe stadioane
- concertele lui Michael Jackson si toata isteria din perioada aia (mai ales la primul)
- emisiunile de pe Super Channel pe TVR (prin '90-91, dupa aia au fost inlocuite cu cele de pe MTV)
- mersul la munca in Germania
- echipa de fotbal a Germaniei

#45
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Corect, TV-ul Color, am avut primul meu orgasm cand a intrat tata in casa cu un TV color "proaspat"  :lol:
Stiu ca prima data cand ne-am luat un dublu-casetofon cu radio and shit, am chemat un vecin (inginer electronist) sa ne ajute sa-l folosim  :roflmaofast:  prin '90, '91....

Si evident, cum putem uita de Loredana Groza, Aurelian Temisan, Catalin Crisan, Mandolina Manole  :death:

#46
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004

View PostTuliman, on Jan 5 2006, 13:21, said:

Corect, TV-ul Color, am avut primul meu orgasm cand a intrat tata in casa cu un TV color "proaspat"  :lol:
Stiu ca prima data cand ne-am luat un dublu-casetofon cu radio and shit, am chemat un vecin (inginer electronist) sa ne ajute sa-l folosim  :roflmaofast:  prin '90, '91....

Si evident, cum putem uita de Loredana Groza, Aurelian Temisan, Catalin Crisan, Mandolina Manole  :death:

ehehei, apropo de casetofoane... Mikosonic, Megasonic si alte stifturi d-astea (tin minte ca un Megasonic era vreo 12000 lei).
- Chip-uri, Jet-uri, ZX Spectrum-uri, casete cu jocuri,
- casetofoanele rusesti, rusii care veneau sa ne vanda tot felul de lucruri (TV color Alpha - mandria unora)
- cuponiada (se cumparau/vindeau cupoane in draci)
- 11 august 1999 - eclipsa totala de soare
- tot in acesti ani am pierdut cateva valori ale scenei romanesti

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
fix in ziua cu eclipsa am iesit din spital, eram in bucuresti, pe podul grant cand s-a facut bezna.. ametit dupa o anestezie totala.

am vomitat in liniste

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eh, azi m-am uitat de un "Paginia Naționale" de prin '93 și '97, și pe una dintre reviste era o reclamă la "Cantebury". MAI ține minte cineva cum era ciocolata asta (când am văzut reclama mi-am amintit de ciocolata respectivă).
Din câte țin eu minte semințele erau la modă ți înainte de 1989.

Edited by djl, 05 January 2006 - 19:13.


#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Hai, palavragiti despre ani '90, ce mai asteptati?

#50
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrashid, on Dec 28 2005, 17:16, said:

Muzica : `90 - Apogeul muzicii proaste [internationala si romaneasca]
Moda : `90 - Anii in care au revenit la moda hainele de prin anii 60-70 :death:
Economie[preturi] : Nu se poate face o sinteza, o paine costa la inceput 30 de lei, iar spre sfarsit costa 10.000 mii, o bomboane 1 leu iar la sfarsitul anilor `90 costa 500 lei...
What can I say ... ? The 90`s sucked ass...
Eu vreau sa stiu cum era prin 60-70... hippie stuff :)

Eu ma gandesc la inceputul anilor 90, si nu gasesesc muzica proasta deloc, mai proasta ca asta de acum?
Nu erau la moda hainele din 60-70. Se purtau taioare cu umeri falsi, mari, se purta permanentul la femei, si sa nu uit de rujul acela de buze verde, cu care m-am dat si eu cand eram mica, si nu mai puteam nici cu peria de sarma sa mi-l scot de pe buze. Imi amintesc bine? :blink:

Guma Turbo!

aaaa si sa nu uit! Campionatul mondial de fotbal din Italia.  :w00t: Adidas torshen (cred ca asa se scrie), remember anybody???

#51
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View PostEpurica, on Jan 13 2006, 18:59, said:

Guma Turbo!

aaaa si sa nu uit! Campionatul mondial de fotbal din Italia.  :w00t: Adidas torshen (cred ca asa se scrie), remember anybody???
SA NU UITAM DE MANIA VIDEO. TOATA LUMEA ISI LUA IN DISPERARE SI INCHIRIA CASETE CU BANII DE PAINE.

E TORSION NU TORSHEN DA TOT P-ACOLO E :)  :)  :)  :)

#52
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgika_killeru', on Jan 13 2006, 19:25, said:

SA NU UITAM DE MANIA VIDEO. TOATA LUMEA ISI LUA IN DISPERARE SI INCHIRIA CASETE CU BANII DE PAINE.

E TORSION NU TORSHEN DA TOT P-ACOLO E :)  :)  :)  :)

Daaaa! Video!  :w00t: Cum era titlul serialului pe caseta video.. pe care o inchiriam la fiecare sfarsit de saptamana... "Nord si Sud!"  :lol:

Am scris asa ca sa citit cu s.  :lol: Pe-acolo era, da!

#53
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostEpurica, on Jan 13 2006, 18:59, said:

Adidas torshen (cred ca asa se scrie), remember anybody???

cine e de prin harghita/covasna/mures dar nu numai stie ca

Quote

adidas storşion se rupe ghiorşion
adica "adidas storsion se rupe gyorsan". prietenii stiu de ce B)

Edited by ciuly, 16 January 2006 - 13:01.


#54
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
ce naivi eram...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate