Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2161
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Auzisem de asta pe LaserDisc. No, a făcut cineva un bine şi l-a pus pe internet (dar tot îmi doresc Laser Discul).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C6nBVHRQDzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Şi mai există şi asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HMBwFC1roEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


O colegă din generală asculta Ace of Base. Văzusem măzgâlit pe un zid Ace of Base. Eu credeam că-s o formaţie de Rock (probabil din ăia satanişti), deşi ştiam piesa "The Sign". Abia în 1998 când i-am văzut la televizor cu "Love is a flower".
I-am dat fostei colege primul documentar. Sunt curios ce reacţie o să aibă.

#2162
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.ziaruldei...arie-1998~ni3vs

Convorbirile locale efectuate de la posturile publice cu moneda ramin nemodificate, fiind taxate cu 20 lei/impuls. Costul unui impuls de la telefoanele cu multimoneda va fi de 300 lei, pret valabil si pentru telefoanele cu cartela. Convorbirile interurbane realizate de la posturi telefonice publice cu moneda se taxeaza cu 100 lei/impuls, respectiv cu 200 lei/impuls pentru telefoanele cu multimoneda si cu 300 lei/impuls pentru telefoanele cu cartela.

Chiar taxau diferit în funcţie de telefonul public sau au greşit în articol?   :huh:

#2163
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019

View Postpufonel, on 27 ianuarie 2019 - 01:26, said:

Eu sunt curios la ce-ti foloseste sa stii toate astea. Ai vreo firma si vrei sa fabrici telefoane publice si sa le vinzi la Telekom sau la altii?  Acum pe bune, din cate stiu nu esti inginer de meserie, la ce-ti trebuie sa-ti incarci creierul cu toate kkturile astea?
Macar de  si-ar deschide un magazin de suveniruri si antichitati de prin anii 1990-2000. Sau un amanet ca-n Pawn Stars.
Sunt sigur ca s-ar gasi o gramada de tineri mileniali sa-i cumpere produsele, de exemplu   colectia cu abtibilduri Pokemon ,  benzi desenate   , carti si reviste vechi  sau nu stiu ce accesorii  de prin anii 2000  (mai nou vad fete  americance innebunite dupa cacaturile astea), inclusiv barbatii cauta sa cumpere jucarii cu care se jucau prin anii 2000 cand le gaseau din pungile de chips-uri, precum porcariile alea de titireze.
Daca ar avea autorizatie si acordul autorilor, ar putea vinde  dvd-uri cu desene animate difuzate prin anii 1990-2000 , poate chiar episoade din serialele Seinfield sau Familia Bundy....hai, poate La Bloc, Traznitii, Teo sau Vacanta Mare .S-ar gasi clienti dispusi sa revada prostiile astea la ei acasa, fara sa indure reclamele de pe PRO Cinema.
Sunt multi din generatia mea care vor sa revada desenele copilariei acum ca multe nu se mai difuzeaza pe Cartoon Network si Fox Kids  s-a desfiintat.  
De ce nu chiar un magazin online sau un blog?
Iar cu banii stransi si-ar putea deschide un club sau un bar   al nostalgicilor cu bautura, mancare , muzica,  tablouri cu Iliescu si Nastase,  boxe, discuri, telefoane si tematica retro  din anii 90' prin Centrul Vechi  unde zic ca s-ar aduna multi bucuresteni nostalgici  si ar scoate mega-profit.   Si sa accepte clienti imbracati doar ca-n anii 90', mai ales gagicile sa vina imbracate cu  accesorii, coafuri cu fixativ,  pantalonasi roz, maieuri,   blugi, jachete si dresuri   ca prin anii 90'







Ar fi super sa avem asa bar sau club retro prin Centrul Vechi.
Dar lenea e cucoana mare  djl-ule. Iti irosesti viata aiurea.
Nu-i nimic, o sa deschida clubul ala altcineva mai potent financiar si cu initiativa,  si ala va ramane in istorie, nu tu cu 80 000 de postari pe un forum care poate oricand sa fie inchis si sa dispara automat toate postarile tale.
Cu ce o sa ramai djl-ule daca dispare Softpedia?

Edited by JohnRockefeller1870, 27 January 2019 - 01:50.


#2164
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
La ce-mi foloseşte?
1) Sunt curios de felul meu;
2) Am trăit cu unele lucruri fără să ştiu despre ele;
3) De mic îmi plăcea să vorbesc la telefon;
4) Să ştiu dacă vorbesc sau nu prostii sau cum să combat greşelile unora. Rămând strict la capitolul telecomunicaţii, la un articol unde se menţiona de impusluri incluse în abonament cineva a zis "că uite, dacă alea lucrau la RomTelecom normal că aveau" sau ceva de genul, adăugând că boborul nu avea acces la aşa ceva. Greşti, în anii '90, abonaţii conectaţi la centralele telefonice automate aveau impulsuri incluse.

Eu visez la un "muzeu viu". Majoritatea muzeelor din România sunt "muzee moarte", adică doar te uiţi la exponate, nu le vezi funcţionând nici măcar în zile speciale. E frumos să vezi ce era pe vremuri, dar e farmec chiar să poţi retrăi anumite vremuri umbând cu unele chestii.
Bar ar merge. Visez la tonomat cu LaserDiscuri, dar nah, oficial discurile alea de tonomat nu mai au drepturile de autor plătite şi trebuiau distruse. Neoficial, din fericire au scăpa.t
Din păcate în România cultul retro nu prea există la adevărata valoarea. Mulţi îl adoră pentru că e cool şi la modă şi mulţi s-au trezit anticari peste noapte, deşi acum vreo 12 ani ar fi aruncat în duşmănie multe lucruri, aşa că mi-e uneori cam silă.

#2165
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Existau mai multe anticariate fizice. Şi în Bucureşti mai multe talciocuri.
Multe centre de depanări electronice nu mai sunt    :(

Edited by djl, 01 February 2019 - 17:53.


#2166
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Când au început importurile la liber, produsele de folosinţă (mai) îndelungată, afară de electrocasnice şi chestiile de top erau aduse numai din ţări care produceau ieftinache sau se nimereau şi chestii mai scumpe?   :huh:

#2167
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
La Europa F.M. va fi week-end cu muzică din anii '90    Posted Image    Posted Image

Edited by djl, 07 March 2019 - 15:49.


#2168
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
De data asta am să mai adaug două numere din ziarul „Prahova”, din 5 ianuarie 1995, respectiv 23 iunie 1995:

Attached Files



#2169
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate literele se văd prea mici, însă o parte din titluri sunt interesante. Dacă am să găsesc ziarele, am să mă uit pe ele!
Însă tare de tot e reclama la "Telemobil"!!! Penultima poză (a.k.a. ultimul rând, poza din stânga!). Citisem (nu știu dacă pe aici sau pe defunctul computergames) că se lădau că ofereau acoperire pe drumul București - Constanța și văd că sunt trasate niște linii pe acea hartă... deci probabil acele erau drumurile pe care ofereau acoperire!
Numai accesibilă nu era telefonia mobilă (celulară) pe atunci. Telefonul ăla din poză, "Dancall" Logic (poate să fie și un 'Prologic' că arătau la fel) era cel mai ieftin din ofertă... cam 800 de Dolari S.U.A. (încă nu exista Euro) + taxa de conectare... cred că raportat la veniturile de atunci, cu tot cu taxa de conectare ar fi fost cel puțin 2.700 de Dolari S.U.A. (pentru un Român) în ziua de azi... curat ieftin.
Despre telecomunicații mai doream să menționez și eu... că urma să fac un post aici, că am scanat ceva. Ce mișto era când găseai telefoane publice cu monede și erau funcționale... puse în locuri păzite, ar fi fost utile și azi. În unele țări merge să trimiți și S.M.S. de la telefonul public!

Sper că următoarele articole vor trezi ceva interes:
Revista "Licenii" nr. 5/1997 (al 5-lea nr. apărut) coperta 1 + pg. 4-5 articolul <<"Dracula", ultimii haiduci>> semnat de George Moise
nr. 7/1997 (al 7-lea nr. apărut)  pg. 6-7 "Liceul Ady Endre: De ce doar la ei + Domnului director cu dragoste" semnat de Dana Dorian. Este liceul Maghiar din București și e la mine în cartier. Ady se citește Odi din câte am auzit.
pg. 30-31 <<Liceenii "Rock'n'Roll" o nouă generație>> + pg. 31 "Top ten New Generation" pagină realizată de Gabriel Paul

Attached File  Revista Liceenii nr. 5 coperta 1.jpg   339.36K   19 downloadsAttached File  Revista Liceenii nr. 5 pg. 4-5 Dracula ultimii haiduci articol de George Moise.jpg   646.81K   16 downloads
Attached File  Revista Liceenii nr. 7 pg. 6-7.jpg   552.37K   15 downloadsAttached File  Revista Liceenii nr. 7 pg. 30-31.jpg   691.36K   15 downloads

#2170
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdjl, on 18 iunie 2019 - 11:23, said:

... pg. 6-7 "Liceul Ady Endre: De ce doar la ei + Domnului director cu dragoste" semnat de Dana Dorian. Este liceul Maghiar din Bucureşti şi e la mine în cartier. Ady se citeşte Odi din câte am auzit.
Toate "a"-urile fara accent pe ele (adica care nu sunt asa "á") se citesc "o" moale in maghiara.
De exemplu, orasul Arad (denumirea ii originala maghiara) se citeste Orod.

#2171
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu cum se citeşte Arad în Maghiară  Posted Image
Dar o cum se citeşte? Cluj e Coloşvar?
Să ai computere la liceu în 1997 era ceva (am fost indus în eroare şi mi s-a părut că elevii de la "Ady Endre" stau la computere). Cred că cele de top aveau, dar nu ştiu dacă şi cele industriale. În Bucureşti poate aveau şi cele industriale (eu am avut la liceu în 1999 sau 2000, erau Pentium 1, deci posibil să fi existat din 1998). Dar sincer, nu toţi cred că erau pasionaţi de infromatică   Posted Image  ... că să fim sinceri, la computere mai băgai şi un joc (mai ales dacă nu aveai computer sau consolă acasă - cine mai ţine minte consolele alea clonă?   Posted Image   ). Era manie cu "Solitare" - se zice că era jocul favorit al funcţionarilor publici (oare l-or mai juca şi acuma?  Posted Image  ).
În generală, prin 1995-1996 aveam computere. Probabil maxim 486 (la vrema aia, dacă nu doreai multimedia te mulţumeai şi cu aşa ceva... deşi am auzit că unele 486 mai ţepene puteau reda m.p. 3-uri). Erau tip desktop. Ce am priceput eu şi câţiva colegi din MS-D.O.S. Mai nimic. Acum vreo 3 ani m-am jucat din cu acel sistem de operare şi l-am desluşit în general. Dar deja aveam altă minte.

Dacă vreţi să vedeţi un tv O.Z.N. intraţi pe link: http://videokarma.or...ad.php?t=271818
(extratereştrii, o curiozitate care exista şi în anii '90).

P.S. De ce nu se prea mai postează pe acest subiect?   Posted Image

Edited by djl, 07 July 2019 - 12:17.


#2172
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Februarie 1990

https://www.american...t-Of-Vol-IV.pdf

#2173
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Alea erau vise pentru mulţi de la noi pe atunci. Cine îşi permitea. Chiar şi alea bune din anii '70-'80 era scumpe pentru noi. Ce sânge rău îţi făcea.
Mulţi înjură banda degeaba. Dacă aparatul era prost (sau şi caseta), normal că ieşea cu belele. Nu tehnologia era de vină, slaba calitate era de vină.
Eu încă mai am casete. Dar trebuie să iau casetofonul deck de la reparat. Şi măcar să repara radioul pe lămpi (e unul mai dotat).
Mă miram când tatăl meu povestea de aparaţia casetelor stereo. Eu credeam că de la început casetele erau stereo. Nu a fost aşa. Cred că în 1966 au apărut primele stereo şi probabil a mai durat ceva să se impună. O parte din casetele lui au ajuns la mine (mi le-a făcut cadou) şi mai îmi fac cultură muzicală, cu piese care probabil nu le-aş fi agreat în anii '90.
Muzică din anii '90 ascult mai mult de pe C.D. Cam jumate din C.D.-urile cu Euro-Dance şi LaserDisc playerul pe care le rulez (că nu am C.D. player deidcat) le-am luat dintr-un second-hand. Unul cu Dr. Alban l-am găsit pe stradă chiar în seara concertului "We love retro" de anul trecut.
Dacă aparatura audio era scumpă, LaserDiscurile erau "pentru premianţi". Şi azi face senzaţie aşa ceva, dar atunci, când nu erau aşa de mulţi cu un videocasetofon să aduci ceva care se vedea cristal... V.H.S.-ul s-a îmbuntăţit abia prin 1997-1999, dar deja începea să prindă teren D.V.D.-ul.
Luasem din talcioc o unitate de date cu casete D.A.T. Am DAT-o din păcate. Şi tot din păcate, casete audio D.A.T. nu mergea să rulezi la aşa ceva. Nu mergea şmecheria care era la C.D.-uri...

#2174
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
abancor , dacă mai intri pe aici, te întreb: te uitai la emisiunile cu temă Rock de la Tele 7 ABC?

#2175
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Aș vrea să vă mai prezint un număr dintr-un ziar clujean, Mesagerul Transilvan, din 4 aprilie 1995, acel ziar care publicase...celebrele liste cu persoane câștigătoare la Caritas, trecut printr-o restructurare masivă după arestarea lui Ioan Stoica din 1994, unul dintre printre primele ziare din România redactate pe computer, în detrimentul clasicelor litere de plumb:

Attached Files



#2176
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdjl, on 25 septembrie 2019 - 22:31, said:

abancor , dacă mai intri pe aici, te întreb: te uitai la emisiunile cu temă Rock de la Tele 7 ABC?
Sincer, nu îmi aduc aminte. Nu mai știu ce emisiuni erau și cînd.
Pentru rock mă uitam la TVR, dar destul de rar, pentru că emisiunea lui Magdin era tîrziu, și mai mereu întîrziată (vremea aia cînd nu se respecta programul TV, dacă era vreun talkshow se prelungea la cererea publicului etc.) și la MTV, unde era emisiune dedicată (Headbangers Ball, prezentată de Vanessa Warwick, care a venit și la București la Rock 95, înainte de concertul Paradise Lost parcă), era și Alternative Nation, plus clipurile de zi cu zi, că pe vremea aia se dădea rock destul la MTV.
Baza erau posturile de radio (mai ales Nova22 și Uniplus, unde erau emisiuni destule pentru rockeri, iar mai încolo ActivFM) și concertele.
Adu-mi aminte ce era pe Tele7, poate am vreo revelație.

#2177
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Futea-m-aş în ea de dezabonare din cauza formului   Posted Image
Caută Tele 7ABC pe youtube şi ai să vezi ceva emisiuni cu Rock.
Am aflat că la încput de anii '90 exista o revistă-ziar dedicată Rock-ului. Văzută la Târgul Anticarilor. Nu miroseau frumos şi pe urmă am uitat de ele, aşa că nu am luat vreun exemplar ca să scanez   Posted Image   În revistele acele se vorbea şi despre Rock'n'Roll şi na, ca făcut mi-o apărut o reclamă la revelion "Rock'n'Roll".
Am acel "Dicţionar Rock-Pop-Folk" apărut în 1999. Mai existaseră 2 ediţii, dar tocmai în anii '70. "Disco Ghid Rock".

Edited by djl, 02 October 2019 - 11:02.


#2178
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nici mie nu îmi apare subiectul ăsta în pagina cu „conținutul meu”, nu știu de ce. Am intrat întîmplător și am văzut întrebarea ta.
M-am uitat pe youtube, acu știu la ce te referi. Mă uitam la emisiunile alea, dacă le prindeam. Mai degrabă mergeam direct la concertele despre care relatau acolo. Îmi aduc aminte și de galele Tele7, unde mereu cînta Compact.
Îmi aduc aminte, din anii 90, de revistele Heavy Metal Magazin, format de ziar, și Rocker, format de revistă (gen TVMania).
Foloseam cam orice sursă să aflăm informații despre trupe, albume, componențe, versuri etc.  Presă, radio, TV, aveam și dicțonarul de care zici (Daniela Caraman Fotea), pînă la „cărticele” de casete sau CD trase la xerox sau postere și vederi cu trupe vîndute la tarabe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate