Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2053
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Tot cu Bucureşti: http://www.bucuresti...09/10/evolutie/

#2054
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţine minte cineva cum arăta Magazinul "InterMacedonia" în anii '90?   Posted Image   Adică aranjamente, ce găseai.
Extinderea s-a făcut după 2000.

Edited by djl, 26 November 2016 - 15:27.


#2055
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.paginadem...-ani-1480586962

#2056
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 multe erau scumpe, dar apa rece parcă nu era aşa de exagerat de scumpă. Că cel puţin la mine mai dădeam drumul la robinetul ataşat unei ţevi ce vine de la subsol ca să mai bem apă. Unii mai spălau covoarele în stradă.

Edited by djl, 09 January 2017 - 00:19.


#2057
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 17.02.2006
https://bucurestiulm...NorihiroHaruta/

#2058
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
N-am înțeles niciodată conflictul dintre Depeche Mode și rockeri.
De ce rahat ar exista un conflict între o trupă și un întreg gen muzical? :)))) Și cum se materializa conflictul ăsta?

#2059
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De proşti ce erau. Aşa cum se băteau beaţii (rockerii) cu moozii (celor care le plăcea muzica gen celor de la Moody Blues) în Anglia anilor '60. Plus că cică Depeşarii aveau aere. Pe un bloc pe lângă care treceam când mergeam la şcoală era scris Depeche Mode şi eu credeam că înseamnă "Moda de peşte".  :lol:   Bine că nu m-au auzit vreun Depeşar.   :lol:
Se luau la bătaie. Bine, ce mai tâmpiţi sunt Punkerii.

Poza asta pe unde e făcută în Bucureşti?   :huh:   P-ţa Rosetti cumva?   :huh:

[ https://bucurestiulmeudrag.ro/img/photos/s1920/587e6089-9b5c-458a-b963-4e0e592b13d5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2060
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Ce vremuri, cand existau punkeri, acuma sunt la fel de rari ca si ursii panda. De ce erau tampiti? Se credeau mari anarhisti?

#2061
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Erau cam băgăreţi în seamă. Bine, eu am avut doar o dată pb. cu unii, dar după anii '90.

#2062
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Tare link-ul anelka.

Velaxa

Depeche-rii si bross-erii ( cam acelasi lucru ) erau aia care ascultau orice de la naste din berceni, odeon, snap, mc hammer pana la michael jackson si piese lente de rock.

Dupa moda din ultimii ani toti manelistii aveau creasta, asa ca nu stiu cum de n-ati mai vazut punk-eri.

#2063
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Care au fost primele fast-fooduri deschise în Bucureşti?  :huh:

#2064
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Parcă s-a mai discutat de fast-food-uri.
Destul de repede după 89 s-au deschis prin cartiere dughene cu pizza sau sandvișuri. De pildă în Tineretului era o pizzerie - Pizza Snack Bar Mobil, care avea local la un parter de bloc dar și o rulotă lîngă metrou de unde vindea felii de pizza la tavă.
Tot în zona metroului era un chioșc numit AFA (Asociația Familială numaștiucum), cu TEC și sandvișuri.
Astea pot fi un soi de precursor de fast food. Ambele funcționau deja în 1991. Ba nu m-ar mira să se fi deschis chiar din 90, dar nu mai știu exact.
Cel mai mare și mai „veritabil” fast food de care îmi aduc aminte e Spring Time, deschis în 1992. Nu știu dacă înaintea lui a fost vreun altul de anvergură similară.
În următorii 2 - 3 ani au mai apărut copii din astea de McDonalds, locuri unde atîrnau în general liceenii: Copli (lîngă Cișmigiu) și Burger Ranch (în Piața Dorobanți). Nu mă învîrteam zilnic prin zonele alea, așa că nu știu cînd au apărut, dar parcă înainte de McDonalds (deci de 95).
Tot în Dorobanți există și azi McBurger, un mic magazin înghesuit cu burgeri buni (conform cronicilor de pe net). Și el e de prin anii 90.
Într-o vreme erau prin centru niște dughene mici, albe, cu hot-dog, dar cred că spre finele anilor 90.
În 96 - 97 deja se răspîndeau șaormeriile. De pildă în Titan erau vreo 3 numai în jurul intersecției de la metrou (Grigorescu x Rebreanu). Una se numea Pinoccio. Pe atunci se mînca încă destul de mult și „la chiflă”. Și aveau și șaorma, dar și hamburgeri. Alta, într-o rulotă, era în Herăstrău, între pavilionul H și Hard Rock (pe atunci clubul de bowling Champions). Jucam bowling noaptea și la plecare, spre dimineață, cu foamea mare, băgam o șaormă acolo.
O felie mare din piața de noapte a fast-foodurilor aparținea la un moment dat, cam între 96 și 2000, rețelei Panipat, care făcea o pizza la repezeală, dar bună de potolit foamea. Era coadă de mașini oprite noaptea, „pe avarii”, pe banda 1 pe Bălcescu în față la Panipatul ăla non-stop de lîngă biserica italiană, și inși care înfulecau pizza aia pe trotuar.
Tot în 95 - 96 era o rulotă în Romană, Deutsche Imbiss - fast food nemțesc. Sanchi, tot hot dogi și burgeri, dar omul pesemne căutase să se diferențieze de ceilalți. A dispărut cînd a desființat Lis dughenele din centru. Eram acolo cînd venise în inspecție, l-am auzit zicîndu-le că îi mută în altă parte. Pînă la urmă nu s-a mai mutat nimeni, s-a închis tot.
Între timp oricum se deschisese și KFC (unde mi se părea că nu ai nimic de mîncare, fiindcă se bazau numai pe pui meniul era subțire rău - nu că acu ar avea cine știe ce variație), și Pizza Hut, și Sheriffs.

#2065
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
https://www.vice.com...resti-foto-1990

#2066
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View PostTatomir, on 14 februarie 2017 - 20:11, said:

Tare link-ul anelka.

Velaxa

Depeche-rii si bross-erii ( cam acelasi lucru ) erau aia care ascultau orice de la naste din berceni, odeon, snap, mc hammer pana la michael jackson si piese lente de rock.

Dupa moda din ultimii ani toti manelistii aveau creasta, asa ca nu stiu cum de n-ati mai vazut punk-eri.

Punkeri nu prea am văzut. Iar creasta maneliştilor diferă de cea a punkerilor.

Poza de mai sus e făcută la Gara de Nord. Blocul din poză este fostul Hotel "Astoria" (azi "Andy"), care pe vremea aia aparţinea de C.F.R. Adică clădirea de la intersecţia Bd. Dinicu Golescu cu Str. [Farmacist Teofil] Witting.

#2067
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Uitaşi să menţionez ceva în legătură cu pozele făcute de Japonez: oraşul per asamblu arăta mult mai nasol atunci, gropi avem şi acuma (Gropiţe dulci ca-n Bucureşti/Numai la Kabul mai găseşti), da' erau mult mai puţine maşini!!!

#2068
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi că se zice uitai, uitași e persoana a 2-a.
Orașul arăta groaznic, îi arăt lui fie-mea (14 ani), crede că se uită la poze din altă lume.

#2069
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 17.02.2006
https://www.flickr.c...in/photostream/

#2070
anelka

anelka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 17.02.2006
b-dul Iuliu Maniu, inceputul anilor '90.
foto: Emanuel Tanjala
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate