Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Aer conditionat-cum imi dau seama daca functioneaza in parametrii?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Daca ii dau drumul cand afara sunt 23 de grade, teava subtire se dezgheata dupa 15 minute.

#38
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Postez pentru a lamurii un lucru . Teoretic la intrebarea initiatorului nu sa raspuns de aceea pentru toti care nu stiu ,postez temperaturile care ar trebuii sa fie la iesirea UI . totodata un AC functioneaza corect atunci cind apare picaturi de apa pe furtunul de drenaj (condens).Attached File  capture-20160224-212341.png   107.13K   112 downloads.

#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am un A/C de 9000 BTU, iar daca-l dau pe silent, trage aer la 30 C si scoate aer la 5 C.


Pe ce treapta de viteza este facut tabelul? La ce debit de aer? La ce umiditate relativa la intrarea in aparat?

Cand aerul circula mai incet prin aparat, are mai mult timp sa piarda, sa cedeze mai multe grade. Cand aerul trece cu viteza prin aparat, nu are timp sa se raceasca la fel de mult.

Cand aerul contine mai multa umiditate, o cota mai mare din puterea termica a aparatului este folosita pentru condensarea vaporilor, proces care are loc fara variatie de temperatura.

Sau, altfel spus:  dT = (P - mv * r ) / q * c

dT = diferenta de temperatura aer intrare-iesire
P = puterea termica a aparatului
mv = debitul de condens
r = caldura latenta de condensare a vaporilor de apa din aer
q = debitul de aer
c = caldura specifica a aerului

Cu alte cuvinte, acelasi aparat si in aproximativ aceleasi conditii de temperatura si umiditate aer, daca merge pe 200 mc/h introduce o cadere de temperatura aproximativ dubla decat daca ar merge la 400 mc/h.

Edited by kolfleading, 24 February 2016 - 22:00.


#40
morris80

morris80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2021
Salutare, poate sa mi spuna cineva ce se intampla daca teava de retur este indoita/strangulata (30%) in 3, 4 locuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate