Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aer conditionat-cum imi dau seama daca functioneaza in parametrii?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna

Am cumparat un AC Daewoo Inverter 12000 BTU pentru un apartament, e montat in sufragerie ce are cam 20mp, la etaj 4/4.
Persoana care locuieste acolo, imi spune ca nu crede ca functioneaza prea bine, ca nu raceste, adica in mod normal cand il dai pe 18 grade se face frig, plus ca sufrageria nu e mare. Adica l-a pus pe 16 si temp in camera arata cam 24.

Eu nu stiu cum ar trebui sa functioneze ca nu sunt prietena cu AC din cauza unor probleme de spate.

Ieri i-am chemat pe baietii care l-au instalat si au facut niste masuratori, In plus au fost magari ca au cerut cost pentru transportPosted ImageInainte de a demara procedura de retur a produsului, va rog sa imi spuneti cum ma pot convinge ca nu functioneaza?


Multumesc frumos!

#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pai daca sta la 4/4 si are o izolatie de 2 lei, normal ca nu face fata pe caldurile astea. Sa zica mersi pentru cele 24 grade, fata de 35 cat ar fi avut fara aer.

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca e setat pe 16 grade si temperatura in camera respectiva e de 24 grade, inseamna ca merge continuu. E posibil sa nu faca fata in conditiile date. Adica e subdimensionat pentru temperatura de afara si pentru izolatia constructiei.

#4
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Mai mult ca sigur e subdimensionat. Gandeste-te ca e la ultimul etaj, in bataia soarelui, Izolatia tavanului/terasei sigur e foarte proasta, asa cum se face la noi in Romania. Cat sa poata saracul aer?

#5
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
subdimensionat; gandeste-te daca pun masinaria aia intr-o hala de avione si ii dau pe 24 sau 16 sau oricat. Nu s-ar simti nici o diferenta decat la 1 metru de instalatie.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 thalia, on 31 iulie 2014 - 15:17, said:

Eu nu stiu cum ar trebui sa functioneze
Cu un termometru verifici temperatura de iesire a aerului, acolo sus (dupa ce-l reglezi sa raceasca). Daca ai 15~16 grade inseamna ca functioneaza in parametri.

Edited by neagu_laurentiu, 31 July 2014 - 15:50.


#7
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
multumesc de sugestii,asa o sa fac.

Asa e, apartamentul e la patru si e f cald. Cei de la D0*0 mi-au zis ca va face fatza, acum nu stiu ce sa mai cred.

Oricum il voi tine sub observatie.

La serv am un Whirlpool si face fata, dar suntem la subsol.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
12000 BTU sa nu faca fata la 20 mp? cam greu de crezut.
trebuie masurata temperatura de iesire a aerului, chiar la "gura" unitatii interioare.

#9
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

 neagu_laurentiu, on 31 iulie 2014 - 15:48, said:

Cu un termometru verifici temperatura de iesire a aerului, acolo sus (dupa ce-l reglezi sa raceasca). Daca ai 15~16 grade inseamna ca functioneaza in parametri.
Nu vreau sa fac pe desteptu', ca nu ma pricep, dar daca sufla 15-16 grade, aia inseamna ca e cam stricat aerul. Daca la masina sufla -2 grade ca sa-ti faca tie in habitaclu cat ceri, apai ala din casa tre' sa sufle macar 0-2 grade, sau nu stiu, zic si eu Posted Image .

Edited by S3Se7, 31 July 2014 - 17:37.


#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La ce masina iti sufla tie -2? Tu esti serios sau faci misto de noi?

#11
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Nu am masurat, nu stiu, nu dau cu paru', doar intreb, nu e cam mult sa sufle 15-16 grade?
L.E.: Am exagerat si eu, se pare, sufla 7-8 grade, in masina, daca merge bine... da' revin, 15-16 grade nu-i mult?

Edited by S3Se7, 31 July 2014 - 18:22.


#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O unitate buna, la o temperatura a aerului ambiental de 26-28 grade, scoate imediat dupa vaporizator pana in 6-7 grade. La masina, imediat dupa vaporizator, ar fi normal pe la 1-2-3 grade. Aici depinde de cat de incins e habitaclu.

#13
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
M-ati facut curios, revin cu temp la iesire pentru Hitachi al meu, la 26 grade in camera si vreo 30 afara.

Ajunsese termometrul la 17 da m-a durut mana...probabil un 15 grade sa fi avut la iesire..

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pina la urma care e proba definitorie? La ce temperatura sa setez AC sa imi dau seama ca functioneaza cum trebuie?
Inteleg ca masurarea o sa o fac la suflanta, cat mai aproape.
Adica, daca setez aerul sa zic pe 18 grade,( la suflanta, naiba ca nu stiu cum ii zice) termometrul ar trebui sa imi arate 18 -19 grade?

Multumesc

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 thalia, on 31 iulie 2014 - 19:22, said:

Pina la urma care e proba definitorie? La ce temperatura sa setez AC sa imi dau seama ca functioneaza cum trebuie?
La minim.

 thalia, on 31 iulie 2014 - 19:22, said:

Adica, daca setez aerul sa zic pe 18 grade,( la suflanta, naiba ca nu stiu cum ii zice) termometrul ar trebui sa imi arate 18 -19 grade?
Nu. Aerul iese din suflanta cu o temperatura de ~15 grade (sau mai putin) si aici masori. Pe urma el se combina cu cel din camera si cand ajunge la temperatura setata nu va mai sufla cu rece. Asadar nu iese din aparat cat indica acolo ci la acea temperatura se va opri din suflat.

Edited by neagu_laurentiu, 31 July 2014 - 19:33.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Cauti o cunostinta care are un termometru pistor IR. O varianta mai eleganta ar fi sa faci rost de o camera de termoviziune dar sunt cam scumpe.
Masori temperatura pe vaporizator/evaporator/radiator, sau pe palele ventilatorului.

#17
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Vaporizatorul e clapeta aia care se misca sau nu?
Scuze, nu-s blonda, doar nepriceputa in AC.

Multam

#18
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 thalia, on 31 iulie 2014 - 19:40, said:

Vaporizatorul e clapeta aia care se misca sau nu?
Scuze, nu-s blonda, doar nepriceputa in AC.

Multam

Este vorba despre radiatorul din spatele filtrelor lavabile.
Offtopic: Eu nu cred in povestile menite sa bucure ciorile. Blondele nu sunt mai proaste decat brunele, astea sunt minciuni scornite impotriva albilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate