Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Necesar materiale .

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Mergi pe 4 daca vrei in viitor plita electrica.
Nu te zgarci cand vine vorba de siguranta ta.

Edited by bicosu, 30 July 2014 - 21:58.


#38
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 21:52, said:

300 ml fir rosu? Eu doar 5 culori stiu ca sunt.
Gri, negru, albastru, maron si galben-verde.
Dar sincer mie mi se pare ca pentru o casa este bine, daca nu vorbeste cu alt electrician si sa iti spuna el
cate cabluri are nevoie pentru casa ta.
Multi ne dam cu parerea da nu suntem din domeniu'..
este si fir alb

#39
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postbicosu, on 30 iulie 2014 - 21:55, said:

Repet, daca trage dintr-o doza 4 prize, pe acelasi circuti, iar tu te gandesti sa calci, sotia sa se usuce la par si mai ai si cine stie ce prin priza, nu e prea bine. Baga de 4mm ca nu e capata de luma, doar pana la doza, pentru circuitele cu multe prize/consumatori.

O sa ii zic maine de asta , dar am inteles ca fiecare incapere are circuitul separat , daca face scurt sau ceva in baie , restul (dormitor, bucatarie , hol) raman aprinse , la fel pentru toate camerele .  Alte sfaturi daca aveti , sambata cand vine , o sa le discut cu el .

#40
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postovidiu35b, on 30 iulie 2014 - 21:59, said:

este si fir alb

Mda antena stiu... dar nu ma refeream la asta.

#41
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Da, fiecare incapere circuit separat, poti aveam 6 prize in aceeasi incapere. Fiecare circuit protejat prin disjunctor, probabil la baie diferential. Eu am bagat diferentialul pe general, contrar sfaturilor unora. Si uite ca m-a salvat de o zgaltaiala puternica.

#42
roberto_elx

roberto_elx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.03.2010
eu anul trecut am renovat casa 120 mp cu parte+etaj 3dormitoare,1living,2 bai,1bucatarie am folosit aproximativ 400ml de cablu

#43
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Unde gasesc materiale ieftine ? am gasit de la un prieten ce lucreaza in domeniul dar nu stiu daca este sigur ca imi poate lua pe firma el .

View Postroberto_elx, on 30 iulie 2014 - 22:06, said:

eu anul trecut am renovat casa 120 mp cu parte+etaj 3dormitoare,1living,2 bai,1bucatarie am folosit aproximativ 400ml de cablu

400ml total sau 400 400 400 ?

ai schimbat tot circuitul vechi ?

Edited by ccristyan, 30 July 2014 - 22:09.


#44
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am luat din magazinele de bricolaj. S-ar putea Bricodpot sau Hornbach sa aiba preturile cele mai mici. Iar in loc de copex te sfatuiesc sa pui teava rigida, de-aia de trageai cu cornete cand erai mic. E mult mai usor sa tragi firele prin ea, in eventualitatea inlocuirii acestora candva.

#45
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

View Postbicosu, on 30 iulie 2014 - 21:49, said:

Cablu 4mm la aragaz? E cuptor electric, sau doar pentru scanteie? Mi se pare mult de 4 mm doar pentru o scanteie, chiar exagerat. La fel, pana la doze sa mearga cu 4mm - daca dintr-o doza baga 4 prize si bagi 2-3 consumatori mari, nu e prea bine.
Poate iti pui plita electrica in viitorul apropiat, asa se justifica grosimea. Protectie diferentiala as pune pe general. Din greseala am atins 2 fire neizolate, care credeam ca nu au tensiune pe ele. Am simtit o mica piscatura si diferentialul a decuplat imediat.

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 22:03, said:

Mda antena stiu... dar nu ma refeream la asta.
nu prea stii

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 22:03, said:

Mda antena stiu... dar nu ma refeream la asta.
nu prea stii, de sisteme de iluminat de urgenta ai auzit, ce fire foloseste?

Attached Files



#46
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postovidiu35b, on 30 iulie 2014 - 22:30, said:

nu prea stii


nu prea stii, de sisteme de iluminat de urgenta ai auzit, ce fire foloseste?

Atunci la ce te referi cu cablul alb?

#47
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 22:31, said:


Atunci la ce te referi cu cablul alb?
culorile firelor care se folosesc la iluminat e mult mai divers, culori inchise se folosesc la faza, culori deschise se folosesc la nul, pt cap scara folosesti doua fire de aceiasi culoare dar diferite de nul si faza, pt iluminatul de urgenta se folosesc in genere fire albe litate de 1,5, in tub separat fata de instalatia de curent normala , mai ai si instalatia de joasa tensiune dar depinde de cit e disponibil sa plateasca proprietarul, personal in instalatia de aici de care se dezbate , e multa risipa de material si nu cred ca e conceputa cum trebuie , dar fiecare se poate multumi cu ce are si ce gaseste , am atasat fisierul pt ca se intelege , chiar daca nu stii italiana , cum se calculeaza si cum se face o instalatie intr-un apartament, restul ramine la aprecierea celui care a deschis topicul, el a cerut parerea , iar noi sa-l ajutam

#48
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Daca bietul om stia I7 / 2011, nu cred ca mai scria pe aici. Nu tot ce auzim la X sau la Y are vreo legatura cu realitatea. Sau cu normativele. Nu transforma instalatia ta electrica inceva similar cu centrul de comanda de la Cernavoda dar nici nu minimaliza importanta ei. Tot ca un exemplu:  la un comutator cap scara ai trei conductoare, la un comutator cap cruce ai patru conductoare. La becuri ai trei. Daca faci un circuit cap scara  -   cap cruce   cap-scara si ai minim un bec, obtii in doza de derivatie un numar de 16 conductoare, incluzand alimentarea. Acestea vor avea o lungime. Considerabila. Nulul la noi este albastru. Vorbeste cu meseriasul si apoi tragi concluziile potrivite. Dupa inca cateva postari, o sa ajungi sa nu mai vrei instalatie electrica la casa. Posted Image

Edited by curentarul, 30 July 2014 - 22:52.


#49
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Revin si cu o reproducere a schitei facuta de electrician:D
http://postimg.org/image/lhnfz5ld1/

-patrat albastru -> intrerupator
-patrat verde -> priza
-cerc rosu taiat -> aplica
-patrat verde incercuit cu negru -> priza de rezerva sau priza ce nu consuma mult ( lampa / uscator de par , in leaving inca nu stiu dar cred ca tv + inca ceva )
-patrat verde incercuit cu albastru -> aer conditionat
-patrat verde incercuit cu verde -> televizor
-patrat verde incercuit cu roz ->centrala
-patrat verde incercuit cu galben -> aragaz + hota
-patrat verde taiat cu rosu ->frigider
-patrat verde incercuit cu mov -> masina de spalat
Cele 2 prize din bucatarie neincercuite - prize pentru diverse - mixer / cuptor cu microunde / toaster etc
Priza din dormitor neincercuita -> pc-monitor boxe etc

Iar panoul o sa fie la intrare pe peretele ce duce in leaving

Edited by ccristyan, 30 July 2014 - 23:11.


#50
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am facut casa cu mansarda. Doar parterul de 100mp e gata. De fapt sunt ~80mp utili.
Mi-am facut singur instalatia. Centrala termica si masina de spalat au circuite separate.
Traseele de prize merg prin sapa (fara doze de ramificatie) iar cele de iluminat pe pereti.
Prin pereti si sapa este tup gofrat din PVC. La trecerea pe structura de lemn (tavane gips carton) am folosit furtun metalic.
Am ~20 doze cu prize si ~15 pentru intrerupatoare.
Am folosit cate 100ml din fiecare culoare si grosime.
Adica in total 300m de 2,5 si 300m de 1,5.

In cantitatile acestea sunt si trasele de iluminat si prize pana in mansarda la viitoarele doze de ramificatie (4 circuite)

Edited by radurus, 31 July 2014 - 08:24.


#51
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
frate... de ce tot insista lumea cu circuitul separat la centrala termica?!?
ca doar nu e centrala electrica... nu?
la case putin mai mari si nu numai, poti avea trifazic... ceea ce mareste consumul de materiale

eu nu inteleg care este scopul discutiei... ce ar vrea initiatorul sa-i confirmam sau sa-i infirmam si cum ar conta asta in economia situatiei...
sa-i zica meseriasuliui ca n-a intes exact ce trebuie si in loc sa-l sune, s-a informat el pe net ce si cum si a cumparat de capul lui mai putin sau mai mult ca asa l-au sfatuit pe el niste unii

ce contraza pentru initiator daca eu am folosit 10 km de conductor iar tu 10m???

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 10:30.


#52
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Colegu...
Circuitul separat pentru centrala termica este pentru o siguranta de 6A nu pentru consum de forta.
De aceea se cere asta. Sunt firme care nu iti pun in functiune centrala termina daca nu ai circuit separat pe sig de 6A.
Altele nu iti dau garantie daca nu ai si un regulator de presiune pe intrarea de apa rece.
(De obicei e aplicabil la CT pe gaz)

Problema initiatorului este ca i se pare cantitatea solicitata prea mare.
Eu am iesit la jumatate consum din cat conductor i s-a solicitat lui insa am cautat cele mai directe trasee.
Eu ii propun sa ia 200ml din fiecare grosime si culoare si daca mai trebuie, vede spre final.
Totusi prietenul electrician ar putea sa se simta lezat: ce ba n-ai incredere in mine sau pui la indoiala profesionalismul meu?

Edited by radurus, 31 July 2014 - 11:29.


#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu nu gasesc justificare... ma interesa daca exista argumente tehnice nu aberatii de-ale producatorilor
daca maine, poimaine se trezesc ca vor si bransament separat?
sau daca fiecare producator de electrocasnice sau de electronice ar vrea circuit separat ca asa s-a sculat el cu freza intr-o parte?!?
asa ar fi frumos... nu? ca sa nu se opreasca routerul daca a facut aspiratorul scurt

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 11:26.


#54
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Exista prevederi doar pe partea de legare la pamant in ce priveste partea electrica.
CT este considerata un consumator mic si consuma ~3-400W. Cea mai mica siguranta este de 6A care "duce" max 1300W.
Circuitul separat are scopul de a proteja centrala de caderi accidentale de tensiune datorate functionarii defectuoase a altor consumatori de pe alte ramuri.
Asta inseamna asigurarea functionarii neintrerupte a CT. Cum ar fi sa faci dus si un uscator de par sau fier de calcat defect sa provoace caderea sigurantei pe care se afla si CT? Dus cu apa rece?

Edited by radurus, 31 July 2014 - 11:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate