Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Necesar materiale .

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
El a zis ca o sa imi faca circuit special pentru aragaz circuit special pentru masina , circuit special pentru centrala , circuit special pentru aer conditionat , doar consumatorii mici ii uneste gen tv+pc .

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postccristyan, on 30 iulie 2014 - 21:30, said:

El a zis ca o sa imi faca circuit special pentru aragaz circuit special pentru masina , circuit special pentru centrala , circuit special pentru aer conditionat , doar consumatorii mici ii uneste gen tv+pc .
Si asa este foarte normal
Lasa-l in pace ca stie el ce face acolo

#21
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
galben verde de 1,5 e ffff mult, daca nu ai casa de lemn, si nu folosesti cablu, copexul e inutil, iar dupa cum spui ca va fi instalatia , eu zic sa-ti schimbi electricianul chiar daca tie prieten, galben verde de 1.5 il folosesti de la doza de legatura pina la veioza , iar linia principala trebuie sa fie de 4 altfel trebuie sa mergi cu firele de la 1priza maxim 2 cu linia de 2,5, pina in tablou , risipa de materiale si instalatie prost conceputa , ai grija sa nu-ti ia foc casa,

#22
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Nu este problema de ce face el :)) este problema daca am inteles eu gresit sa nu cumpar si sa raman cu 3-4 colaci de cablu :))
La cel de 2,5 ma gandeam si eu ca pe acolo este dar la 1,5 ? aplicele nu vin pe aceleasi fire? de exemplu pe hol un circuit in dormitor 1 circuit s,a.m.d ..

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Time bonu mai omule

#24
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

View Postovidiu35b, on 30 iulie 2014 - 21:35, said:

galben verde de 1,5 e ffff mult, daca nu ai casa de lemn, si nu folosesti cablu, copexul e inutil, iar dupa cum spui ca va fi instalatia , eu zic sa-ti schimbi electricianul chiar daca tie prieten, galben verde de 1.5 il folosesti de la doza de legatura pina la veioza , iar linia principala trebuie sa fie de 4 altfel trebuie sa mergi cu firele de la 1priza maxim 2 cu linia de 2,5, pina in tablou , risipa de materiale si instalatie prost conceputa , ai grija sa nu-ti ia foc casa,

Din ce am inteles cel de 1,5 se foloseste doar la partea cu iluminatu iar cel de 2,5 la prize . Acum mai multe nici eu nu ma pricep in domeniul Posted Image) poate sa imi puna si un sobolan acolo ca eu il cred Posted Image) ( experienta are ceva , lucreaza mult afara )

View Postpetre69, on 30 iulie 2014 - 21:38, said:

Time bonu mai omule

iti mai primeste in dedeman sau baumax inapoi ?

Edited by ccristyan, 30 July 2014 - 21:42.


#25
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postovidiu35b, on 30 iulie 2014 - 21:35, said:

galben verde de 1,5 e ffff mult, daca nu ai casa de lemn, si nu folosesti cablu, copexul e inutil, iar dupa cum spui ca va fi instalatia , eu zic sa-ti schimbi electricianul chiar daca tie prieten, galben verde de 1.5 il folosesti de la doza de legatura pina la veioza , iar linia principala trebuie sa fie de 4 altfel trebuie sa mergi cu firele de la 1priza maxim 2 cu linia de 2,5, pina in tablou , risipa de materiale si instalatie prost conceputa , ai grija sa nu-ti ia foc casa,

Galben verde cum ii zici tu inseamna impamantare, si 1,5 se foloseste cel mai mult.
Eu zic cu un sul de fiecare iti ajunge.

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postccristyan, on 30 iulie 2014 - 21:30, said:

El a zis ca o sa imi faca circuit special pentru aragaz circuit special pentru masina , circuit special pentru centrala , circuit special pentru aer conditionat , doar consumatorii mici ii uneste gen tv+pc .

Pai face foarte bine.
pentru TV si PC iti cumperi sursa/surse de protectie supra tensiune.
daca tot iti este prieten de familie poti sa ceri mai multe datalii despre motive din astea.

#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 21:42, said:

Eu zic cu un sul de fiecare iti ajunge.
Cum drequ sa ajunga 100 m
Eu am folosit mai mult doar pt o garsoniera

#28
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

View Postccristyan, on 30 iulie 2014 - 21:36, said:

Nu este problema de ce face el Posted Image) este problema daca am inteles eu gresit sa nu cumpar si sa raman cu 3-4 colaci de cablu Posted Image)
La cel de 2,5 ma gandeam si eu ca pe acolo este dar la 1,5 ? aplicele nu vin pe aceleasi fire? de exemplu pe hol un circuit in dormitor 1 circuit s,a.m.d ..

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 21:42, said:

Galben verde cum ii zici tu inseamna impamantare, si 1,5 se foloseste cel mai mult.
Eu zic cu un sul de fiecare iti ajunge.
fara suparare mai invata cum se face impamintarea intr-o locuinta si grosimea firelor ce se utilizeaza, daca vrei iti recomand si un curs de calificare in meseria de electrician

Edited by ovidiu35b, 30 July 2014 - 21:46.


#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 21:44, said:

daca tot iti este prieten de familie poti sa ceri mai multe datalii despre motive din astea.
Ce detalii sa mai ceara
Omul ii face circuit separat pt marii consumatori ceea ce este foarte,foarte bine
Dupa unii ar trebui un circuit prize si unul lumini
Mai ai nevoie de o frangie si la prima problema o poti folosi cu incredere

#30
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

View PostMarianG, on 30 iulie 2014 - 21:44, said:

Pai face foarte bine.
pentru TV si PC iti cumperi sursa/surse de protectie supra tensiune.
daca tot iti este prieten de familie poti sa ceri mai multe datalii despre motive din astea.

Hm a zis el ceva , a mai zis si la masina de spalat ceva cu protectie si pe la baie dar daca nu am habar in domeniu .. imi intra pe o ureche si imi iese pe alta ...

#31
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cablu 4mm la aragaz? E cuptor electric, sau doar pentru scanteie? Mi se pare mult de 4 mm doar pentru o scanteie, chiar exagerat. La fel, pana la doze sa mearga cu 4mm - daca dintr-o doza baga 4 prize si bagi 2-3 consumatori mari, nu e prea bine.
Poate iti pui plita electrica in viitorul apropiat, asa se justifica grosimea. Protectie diferentiala as pune pe general. Din greseala am atins 2 fire neizolate, care credeam ca nu au tensiune pe ele. Am simtit o mica piscatura si diferentialul a decuplat imediat.

Edited by bicosu, 30 July 2014 - 21:53.


#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
protectie diferentiala?

Edited by MarianG, 30 July 2014 - 21:51.


#33
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postccristyan, on 30 iulie 2014 - 20:24, said:

Buna seara , o sa ma apuc de partea electrica de saptamana viitoare iar electricianul mi-a spus sa cumpar asa
300 ml fir rosu 300ml fir albastru 300ml fir verde-galben de 1,5
300 ml fir rosu 300ml fir albastru 300ml fir verde-galben de 2,5
Casa are 100mp si am undeva la 27-30 aparare (prize- intrerupatoare )
sunt 1,8km de fir , oare nu este prea mult ?

300 ml fir rosu? Eu doar 5 culori stiu ca sunt.
Gri, negru, albastru, maron si galben-verde.
Dar sincer mie mi se pare ca pentru o casa este bine, daca nu vorbeste cu alt electrician si sa iti spuna el
cate cabluri are nevoie pentru casa ta.
Multi ne dam cu parerea da nu suntem din domeniu'..

Edited by Dragonasu, 30 July 2014 - 21:54.


#34
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

View Postbicosu, on 30 iulie 2014 - 21:49, said:

Cablu 4mm la aragaz? E cuptor electric, sau doar pentru scanteie? Mi se pare mult de 4 mm doar pentru o scanteie, chiar exagerat. La fel, pana la doze sa mearga cu 4mm - daca dintr-o doza baga 4 prize si bagi 2-3 consumatori mari, nu e prea bine.

Cablul de 4mm este taiat din lista , mi-a spus astazi sa nu mai cumpar , a zis ca imi face pentru fiecare consumator mare circuitul lui .

Edit: Pentru plita electrica zisese si el ieri cand am facut schita dar azi a zis sa nu mai cumpar de 4mm


View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 21:52, said:

300 ml fir rosu? Eu doar 5 culori stiu ca sunt.
Gri, negru, albastru, maron si galben-verde.

Am vazut si rosu in diferite magazine , mi-a spus ca daca nu gasesc rosu sa iau maro .

Edited by ccristyan, 30 July 2014 - 21:56.


#35
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Repet, daca trage dintr-o doza 4 prize, pe acelasi circuti, iar tu te gandesti sa calci, sotia sa se usuce la par si mai ai si cine stie ce prin priza, nu e prea bine. Baga de 4mm ca nu e capata de luma, doar pana la doza, pentru circuitele cu multe prize/consumatori.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDragonasu, on 30 iulie 2014 - 21:52, said:

300 ml fir rosu? Eu doar 5 culori stiu ca sunt.
Gri, negru, albastru, maron si galben-verde.
Dar sincer mie mi se pare ca pentru o casa este bine, daca nu vorbeste cu alt electrician si sa iti spuna el
cate cabluri are nevoie pentru casa ta.
5 culori pentru instalatia trifazata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate