Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cam cat castiga un inginer electronist? Dupa ce a terminat facultatea de electronica telecomunicatii si tehnologia informatiei?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Voi va dati seama ca astea sunt intrebari pe care le pune cineva care tocmai a intrat acolo ?
ca sa stim ce studenti avem...

#20
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

Quote

Hai să lăsăm misoginismul. Sunt firme străine în țară care apreciază un inginer pentru cunoștințele și abilitățile sale.
Apreciaza daca ai experienta nu ca stii tu toate formulele si esti in stare sa faci un bilant cu ochii inchisi. Firma vrea sa faca bani cu tine. Sunt curios cata experienta ai tu imediat ce ti-ai terminat facultatea. Tu ai impresia ca esti inginer dupa ce ti-ai facut alea cateva proiecte prin facultate si ti-ai luat examenele cu o nota mai mica sau mai mare ? Asta e egal cu 0. Spunei ca te-ai angajat, ia da mai multe detalii cu ce faci tu mai exact si in ce domeniu activezi, ca inginer ca asa am inteles.

Edited by lestef, 28 July 2014 - 23:20.


#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
4200 euro, dar brut.

#22
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

View PostQuantum, on 29 iulie 2014 - 05:58, said:

4200 euro, dar brut.
pe luna?
... sau pe pamînt?

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
in general si cred ca asa a fost tot timpul, la firmele serioase ( nu ma refer la cele care se intra pe relatii, spagi si altele ) experienta e cea care isi spune cuvantul. Cand te duci la un interviu se va cunoaste cel care are si cel care nu are experienta ( nu ma refer la cea scrisa pe CV ) . Citisem odata povestea unui manager care daduse 2 exemple de aplicanti pentru un anumit job...unul care venise imbracat in trening si adidasi si modest dar care stia sa faca foarte bine ceea ce stia si unul venit la imbracat la 4 ace, cu un CV impresionant dar gol pe dinautru.

Un alt exemplu concret a fost cand m-am aganjat eu ( 1 an experienta in proiectare navala structuri navale  si 3 ani maistru tubulatura navala - ca sa se stie despre ce vorbesc ). Cand m-am dus l-a interviu pentru inginer tubulatura nu m-au intrebat de diploma sau cati ani am facut de facultate si ce am facut in facultate ( eu sunt licentiat in structuri navale nicidecum in tubulatura )  ...pur si simplu m-au intrebat: tu ce stii sa faci ? si le-am zis: Pai eu stiu sa fac asta, asta si asta. Si mi-au pus 3-4 intrebari "de baraj" sa verifice si le-am raspuns corect la toate...dupa ce s-au terminat inverviurile, dupa 4 ore deja semnasem contractul de angajare si dupa 5 luni deja am trecut la urmatorul nivel in firma.

Deci asta conteaza in primul rand: ce stii sa faci. Banii vor veni singuri in functie de cat stii sa faci.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista un mercurial ! Totul e in functie de negociere, de capacitatea firmei de a se descura in piata, de disponibilitatea ei de a oferi, de cat poti tu aduce valoare in firma s.a.m.d.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postneagu_laurentiu, on 29 iulie 2014 - 07:32, said:

...
De multe ori exista totusi intervale salariale specifice, reglementate de ordinul profesional respectiv sau prin normative cu valoare legala.
Cel putin aici nu poti sa te angajezi medic si sa primesti salariu de asistenta. Sau pilot si sa primesti salariu de stewardesa. Si nici invers...
Si exista statistici si studii de piata cu salariile in diverse domenii, in functie de specializare si vechime.
Exista chiar si o ramura a statisticii, numita statistica salarizarii.

#26
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postlestef, on 28 iulie 2014 - 23:20, said:

...
Nu-mi pasă dacă nu mă crezi. Crezi ce vrei. :)

#27
Lorena95

Lorena95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2014

View Postgeorge_eu25, on 28 iulie 2014 - 21:47, said:

Depinde cum arati.....Daca ai ceva "balcoane" iesite prin decolteu si o fusta mini,o sa depasesti media salariului pentru pregatirea asta!

Balcoane nu prea am, dar cu un fund misto e ok? :))

#28
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostLorena95, on 29 iulie 2014 - 20:06, said:

Balcoane nu prea am, dar cu un fund misto e ok? Posted Image)

În cazul ăsta succes în a-ți folosi fundul.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLorena95, on 29 iulie 2014 - 20:06, said:

Balcoane nu prea am, dar cu un fund misto e ok? Posted Image)

si esti blonda naturala, sau vopsita?

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Balcoane nu prea am, dar cu un fund misto e ok? )
...pune o poza cu tine ( fata, spate, profil) si iti spunem cam de ce salariu esti si cam ce job ti se potriveste. daca nu vrei sa vada poza nimeni, trimite-mi-o mie pe PM Posted Image si iti garantez ca o sa fiu cat se poate de serios

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
.mda...dupa poze nu te vad lucrand in domeniul telecomunicatiilor...mai degraba nu ti s-ar potrivi. Exista joburi mult mai potrivite pentru tine. Dupa user cred ca ai 19 ani....desi in poze arati mai tanara.
In legatura cu salariul...dupa cum ti-am descris mai devreme, este in functie de cat de mult lucrezi...si asta se aplica in orice domeniu. Eu de exemplu am ajuns la un nivel in care banii nu mai conteaza atat de mult ( stiu, cand eram de varsta ta gandeam la fel Posted Image ) si pun pe primul loc familia....
Hai sa iti raspund si la intrebarea de pe PM: Te vad castigand undeva la maxim 400-450 de euro pentru inceput. Cat vei castiga dupa 1-2, 5-10 ani asta depinde numai si numai de tine.

L.E. Am vazut ca esti in impas sa alegi facultatea...eu zic sa faci exact ce iti place, dar mereu sa ai un plan de rezerva. Eu la fel am vrut doar electronica...si am picat din cauza examenului ( pe vremea aia se dadea examen de admitere la facultate ) la mate...si asa a trebuit sa stau acasa un an de zile.

Quote

si esti blonda naturala, sau vopsita?
...satena naturala, asa am tras eu concluzia..

Edited by tehnics, 30 July 2014 - 16:12.


#32
Lorena95

Lorena95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2014

View Posttehnics, on 30 iulie 2014 - 15:43, said:

.mda...dupa poze nu te vad lucrand in domeniul telecomunicatiilor...mai degraba nu ti s-ar potrivi. Exista joburi mult mai potrivite pentru tine. Dupa user cred ca ai 19 ani....desi in poze arati mai tanara.
In legatura cu salariul...dupa cum ti-am descris mai devreme, este in functie de cat de mult lucrezi...si asta se aplica in orice domeniu. Eu de exemplu am ajuns la un nivel in care banii nu mai conteaza atat de mult ( stiu, cand eram de varsta ta gandeam la fel Posted Image ) si pun pe primul loc familia....
Hai sa iti raspund si la intrebarea de pe PM: Te vad castigand undeva la maxim 400-450 de euro pentru inceput. Cat vei castiga dupa 1-2, 5-10 ani asta depinde numai si numai de tine.

L.E. Am vazut ca esti in impas sa alegi facultatea...eu zic sa faci exact ce iti place, dar mereu sa ai un plan de rezerva. Eu la fel am vrut doar electronica...si am picat din cauza examenului ( pe vremea aia se dadea examen de admitere la facultate ) la mate...si asa a trebuit sa stau acasa un an de zile.


...satena naturala, asa am tras eu concluzia..
Mda, multumesc de sfat. Intr-adevar arat mult mai tanara decat sunt de fapt. Probabil asta mai tarziu, va cosntitui un avantaj :))

View PostLorena95, on 30 iulie 2014 - 19:19, said:

Mda, multumesc de sfat. Intr-adevar arat mult mai tanara decat sunt de fapt. Probabil asta mai tarziu, va cosntitui un avantaj Posted Image)
De ce nu ma vezi lucrand in domeniul telecomunicatiilor?

View Postslai, on 29 iulie 2014 - 20:53, said:

si esti blonda naturala, sau vopsita?

Inteleg ironia ;;)

#33
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Lorena95 important este sa mergi la specializarea care te atrage,degeaba mergi la inginerie nucleara, daca tie iti place electronica de exemplu.Si asa cum au zis si colegii de mai sus cu cat este mai bun in domeniu cu atat cresc si pretentiile financiare, eu de exemplu am terminat constructiile atat ccia (c-tii civile,industriale, si agricole) cat sI cfdp (cai ferate, drumuri si poduri) si  studii aprofundate pe geotehnica si fundatii, iar cand am mers la interviuri pentru angajare toti se uitau mirati la mine ca de am facut atatea specializari, le spuneam ca  imi place domeniul si asta a si fost, chiar mi-a placut, iar ca si salar de incadrare pentru inceput a fost undeva in jur la 1000 euro.

#34
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Lorena: facultatea ETTI îţi oferă nişte cunoştinţe de bază, nu un job. Joburile absolvenţilor se plătesc între cîteva milioane şi cîteva zeci de milioane pe lună. Fără exagerare. Electronica este un domeniu unde, mai mult decît, să zicem, în construcţii sau în tehnologia sudării, contează mult cît practici tu-însăţi, în cadrul proiectelor din cadrul facultăţii, dar şi proiecte extraşcolare, concursuri etc. Dacă pur şi simplu înveţi pt. examene, şansele tale de a te angaja pe salariu mare sînt deosebit de reduse.

#35
Lorena95

Lorena95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2014

View PostXON-XOFF, on 31 iulie 2014 - 00:25, said:

Lorena: facultatea ETTI îţi oferă nişte cunoştinţe de bază, nu un job. Joburile absolvenţilor se plătesc între cîteva milioane şi cîteva zeci de milioane pe lună. Fără exagerare. Electronica este un domeniu unde, mai mult decît, să zicem, în construcţii sau în tehnologia sudării, contează mult cît practici tu-însăţi, în cadrul proiectelor din cadrul facultăţii, dar şi proiecte extraşcolare, concursuri etc. Dacă pur şi simplu înveţi pt. examene, şansele tale de a te angaja pe salariu mare sînt deosebit de reduse.
Multumesc pentru sfat :)

Edited by Lorena95, 31 July 2014 - 01:08.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

De ce nu ma vezi lucrand in domeniul telecomunicatiilor?
Pentru ca asa cum arati ( daca tot am dat un raspuns pe baza unor poze ) nu te vad in postura unui inginer in domeniul telecomunicatiilor. Bineinteles, telecomunicatiile au si ele o multitudine de ramuri - de la proiectare hardware/software pana la management, vanzari etc. Poate in management-vanzari te-as vedea....la asta m-am referit in postul meu...dar pana acolo sunt ani multi de munca si daca totul incepe de jos in sus, atunci si sadisfactiile materiale vor veni cu timpul. Este adevarat ca iti trebuie si un gram de noroc, sa fii omul potrivil la locul potrivit in timpul potrivit.
La fel, nu pot spune ca este imposibil pentru ca, de exemplu, stiu o fata care a terminat electronica in limba franceza si acum lucreaza ca inginer proiectant hardware la o companie de prin Franta sau Belgia ( nu mai stiu pe unde este acum ).

Un alt lucru foarte important este practica. Chiar din primul an de facultate ar trebui sa te orientezi catre companii/firme din domeniu din care sa inveti despre ce este vorba in telecomuncatii si cine stie poate, daca iti dai silinta, dupa facultate te vor si angaja. Eu asa am procedat si din anul 4 de facultate eram deja angajat part-time la o firma de proiectari navale....un an de zile pana am terminat facultatea m-am tot miscat prin acea firma si am vazut cum merg lucrurile si cu ce se mananca navele...dupa ce am terminat facultatea am si zbughit-o afara si aveam acel bagaj de cunostinte necesare care sa ma ajute sa merg mai departe.

Edited by tehnics, 31 July 2014 - 08:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate