Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alunita la nivelul nasului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am o alunita la nivelul nasului de cca 4 mm in relief. In trecut am mai operat o alunita care era pe spate, iar doctorita de atunci mi-a spus ca atunci cand voi dori sa o operez si pe cea de la nas trebuie sa apelez la chirurgie estetica.
M-am hotarat sa o operez deoarece de cate ori ma spal, scarpin sau cine stie cum o ating isi schimba culoarea (in mod normal are culoarea pielii, iar cand o supar se inroseste si isi schimba volumul).

Seamana oarecum cu cea din poza de mai jos:
[ http://s19.postimg.org/bc5yuk4g3/slide_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru ca are un impact estetic important, as vrea sa-mi recomandati o clinica/un medic de care ati fost multumiti. Mie de exemplu, in poza de mai sus mi se pare ca operatia nu este una reusita. A ramas cicatrice.

#2
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Se poate estompa cu putin fond de ten.

#3
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Eu zic sa o lasi in pace!
Nu te baza pe medicina moderna ca inca nu rezolva totul garantat!

#4
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu as fi lasat-o in pace, insa nu ma lasa ea pe mine. Se mai intampla sa mai iasa un fel lichid/puroi alb (foarte rar) din ea si cand se inflameaza arata rau. Am avut-o inflamata si 3 saptamanai fara sa-i fi facut nimic. Imi este teama sa o las in continuare. Cealalta, dupa excizie si examenul histopatologic avea modificari la nivelul celulelor, adica am scos-o la timp.

Nu ma deranjeaza estetic, chiar imi place si nu as vrea sa o scot. As vrea sa discut cu un medic bun care sa ma sfatuiasca ce am de facut.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ce nu fac doctorii astia pt. niste bani? Deh sunt ratele etc "repede, scoatem. trebuie sa fii operat!". Vezi poate dai in cancer asa ca te scarpi desi nu te mananca...

#6
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Tocmai de aceea intreb de un medic bun.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Varianta cu laser nu iti lasa vreo urma. Trec eu maine prin Dr. Taberei si iti spun daca mai sunt unii tot acolo.

#8
bulldog_vladimirov

bulldog_vladimirov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2014
Nu sunt medic, insa, parerea mea este ca  trebuie luate masuri profesioniste, inainte ca alunita sa devina problematica. Din cate stiu, melanomul este o forma foarte agresiva de cancer. Ar fi pacat sa nu o eliminati, punand in balanta costurile, potential enorme, ale neinterventiei si caracterul relativ limitat si salutar al unui tratament la vreme. Multa sanatate.

Edited by bulldog_vladimirov, 01 October 2014 - 22:58.


#9
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Asa este! Multumesc pentru sfat!

#10
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Operatia cu laser nu ar fi trebuit sa-ti lase nicio cicatrice daca ar fi fost realizata corect. Eu zic sa mergi la doctorul dermatolog de urgenta deoarece treaba cu puroiul si inflamatia nu suna bine deloc.

#11
adinaa94

adinaa94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.11.2014
In locul tău aș lăsa alunița în pace.Stiu pe cineva care din cauza unei alunițe a decedat,deoarece au inceput să îi apară pe organe.

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Poate era un melanom,nu o simpla alunita si ala da rapid metastaze in alte organe!

#13
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
In general, ideea de ''a lasa in pace'' o alunita se refera la pacient, adica ''lasa-o in pace, nu ii face TU ceva'', nu la medic, care, au contraire, chiar e recomandabil sa ii faca ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate