Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Jiddu Krishnamurti, Mesia pe care milioane l-au ratat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#19
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 01:29, said:

OK
Ceva concret a spus acest profitor sau guru Krishnamurti?

Omul a fost indoctrinat de mic sa creada ca viitorul mesia pe care-l asteapta aia de la Societatea Teosofica ( si care nu-s o secta spre deosebire de celelalte religii, ca daca esti satanist nu esti sectar, esti om normal. :)  ) vorbeste prin el. Deci mai mult au profitat altii de pe urma lui, si de pe urma alora care casca gura la prostiile lor.

#20
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostBadAstronomy, on 29 iulie 2014 - 01:17, said:

Pentru crestini, exista un documentar pe youtube numit Aquarius, The Age of evil, unde se explica ce e cu nenea asta care ne indeamna sa-l lasam pe Hristos la o parte. Posted Image

Mai exista si chestia asta pe Wikipedia : http://en.wikipedia....tar_in_the_East
Care ne arata si ce organizatie luciferica s-a aflat in spatele lui.
Pe cuvantul tau? Acest om a fost un adevarat maestru, ca a zis clar ca omu se lasa in maine altuia (recte Iisus...din frica). El n-a zis niciodata sa-l asculti pe el sa pe altu...a zis clar si raspicat sa te asculti pe tine insuti sa nu crezi in vrajeli de genu dumnezeu, iisus, budha si toate prostiile...dar na... cine are urechi sa auda va auzi, restul asteptati voi sa va salveze dumnezeu sau iisus.

View PostBadAstronomy, on 29 iulie 2014 - 02:15, said:

Omul a fost indoctrinat de mic sa creada ca viitorul mesia pe care-l asteapta aia de la Societatea Teosofica ( si care nu-s o secta spre deosebire de celelalte religii, ca daca esti satanist nu esti sectar, esti om normal. Posted Image  ) vorbeste prin el. Deci mai mult au profitat altii de pe urma lui, si de pe urma alora care casca gura la prostiile lor.
Tu vorbesti ca sa n-adormi ca e tarziu in noapte acolo la tine acum.

View PostPhobos, on 29 iulie 2014 - 01:48, said:

Stai! Inainte sa primesc multumiri, trebuie sa precizez ca am copiat aceasta prezentare. Posted Image Eu nu-s atat mestesugit in cuvinte incat sa incropesc la repezeala un text ca si cel de mai sus, insa mesajul e adevarat, religiile sunt niste secte. Cred ca orice om cu mintea deschisa intuieste asta macar chiar daca nu s-a gandit pana acuma in mod specific la asa ceva. De fanatici religiosi nu are rost sa vorbim, ei nu intra in discutie sa realizeze ceva legat de religie.
E ok, nu conteaza ca ai copiat aceasta prezentare. Ce conteaza este ca ai inteles mesajul.
Asa este, eu totusi nu inteleg de ce se agita atat ca n-a venit nimeni aici sa le i-a cristosul din inima...de ce s-or agita atat nici insusi iisus nu poate intelege oricat de "intelegator" ar incerca el sa fie. Posted Image

#21
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 03:02, said:

Pe cuvantul tau? Acest om a fost un adevarat maestru, ca a zis clar ca omu se lasa in maine altuia (recte Iisus...din frica). El n-a zis niciodata sa-l asculti pe el sa pe altu...a zis clar si raspicat sa te asculti pe tine insuti sa nu crezi in vrajeli de genu dumnezeu, iisus, budha si toate prostiile...dar na...
Si pentru ca a zis ca sa nu asculti de nimeni inseamna ca a fost vre-un mesia, sau maestru adevarat?

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 03:02, said:

... cine are urechi sa auda va auzi, restul asteptati voi sa va salveze dumnezeu sau iisus.
De la ce trebuie sa fim salvati?
Sau de la ce nu ne pot salva altii dar ne putem salva noi insine?

#22
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Nu exista Mesia si alte forme de speranta , de mintuire sau de dezvoltare spirituala la nivel global , desi exista INDIVIZI care au reusit sa devina mai buni , natura umana nu poate fi modoficata , au incercat oameni sfinti , dictatori , guru , tot felul de invatatori , unii au dat cu biciul , altii au dat cu exemplul personal , OmulDeTipNou inca este o utopie. Ce ne caracterizeaza ca specie ??? Tot felul de lucruri , unele frumoase dar si unele urite iar alea urite provoaca violente , razboaie , concurenta , etc .
Nu exista speranta , asa sintem construiti , sa concuram intre noi iar Frica face parte din instinctul de supravietuire.

#23
Freekick

Freekick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 07.08.2012

View PostAHDUB, on 28 iulie 2014 - 21:53, said:

Asta te intreba el pe tine...de ce nu incerci sa gasesti singur/a raspunsul la aceasta intrebare. De ce astepti ca altul sa-ti zica motivul.

Aha. Ai uitat repede ca te-ai oferit sa ne dai niste raspunsuri la eventuale intrebari. Atunci nu mai are rost sa continui. Posted Image

#24
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 06:06, said:

Si pentru ca a zis ca sa nu asculti de nimeni inseamna ca a fost vre-un mesia, sau maestru adevarat?
Pei e cea mai tare chestie zisa de cineva pe pamant...Nimeni nu stie ce simti tu, cum esti tu...si toate cele, decat tu insuti. De ce incerci sa arunci responsabilitatea pe altu, fie el dumnezeu, iisus sau cine vrei tu? Ce te face sa crezi atunci ca Iisus a fost mesia? Vezi...daca analizezi mai atent ajungi sa o lasi cat colo acesta aberatie. Asta nu inseamna ca devii rau (contrar a ceea ce zic religiile....ohh nu il ai pe iisus in inima esti de-a lui draq). Vrajeala pt gainii dar na, se pare ca in special in tara prinde fff bine.

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 06:06, said:

De la ce trebuie sa fim salvati?
Sau de la ce nu ne pot salva altii dar ne putem salva noi insine?
Nu tre sa fii salvat de nimeni nici macar de tine. Poti sa-ti traiesti viata linistit/a in pace si cu asta basta. Daca nu te prinzi acum nu e nici o graba, poti avea o infinitate de alte vieti, cum de altfel ai avut si pana acum. Cand te vei "plictisi" de aceasta suferinta imensa atunci ai sa simti nevoia sa te trezesti si ai sa observi ca nu te vei putea baza pe nimeni. Fizica cuantica spune clar ca totul este alcatuit din atomi care sunt de fapt inexistenti. Ti-ai pus vreodata intrebare...bun bun...daca tot ce ne inconjoara este o iluzie, oare gandul meu ca exista dumnezeu sau iisus nu e o iluzie, cu mult mai evidenta/certa decat aceasta realitate?

View PostFreekick, on 29 iulie 2014 - 10:42, said:

Aha. Ai uitat repede ca te-ai oferit sa ne dai niste raspunsuri la eventuale intrebari. Atunci nu mai are rost sa continui. Posted Image
Eu n-am uitat, m-am oferit sa dau raspunsuri, dar cand recomand ceva pe aici, as vrea sa vad in primul rand ca esti interesat/a si pe urma te indrum. Eu nici bine nu postasem si ca cateva zeci de minute hop si tu...cu intrebari....Pei Freekick, ori vrei sa intelegi ori incerci sa faci totu cu juma de norma, ca deee...lenea e cucoana mare. Eu sunt dispus sa te indrum, dar vreau sa vad bunavointa din partea ta, asta tot pt castigul tau nu al meu. Spiritualitatea adevarata e ca viata, nu poti sari peste etape. Cand erai mic/a visai sa te faci mare dintro data, ei bine acu ca esti mare observi ca e imposibil sa cresti mare asa dintro data. Eu vad asta fff clar si te sfatuiesc sa nu sari, pt ca daca sari mai tarziu ai sa dai de belele si n-ai sa stii cum sa iesi din ele si probabil ca ai sa dai vina pe mine...stii tu cum face omu...intotdeauna altcineva e de vina, fie el dumnezeu (da domle la batut dumnezeu) fie dracu, fie mama, fie tata, fie sotu, fie nevasta nerealizand ca de fapt intotdeauna el este de vina.

#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 15:27, said:

Daca nu te prinzi acum nu e nici o graba, poti avea o infinitate de alte vieti, cum de altfel ai avut si pana acum.
Pai zi asa!
N-ai specificat de la inceput.
In cazul asta evident ca n-are niciun sens absolut nimic.
Daca distinsul guru zice: Ba sunteti niste bolovani, bagati bine la cap.
E cat se poate de logic ca urmatoarea afirmatie divina este: nu mai cautati nicio salvare
Pentru ca ce salvare ar putea avea niste bolovani

Dar asa de curiozitate cum anume ar functiona fenomenul: adica ar trebui ca credulii sa se ia dupa guru Krishnamurti si apoi sa devina ermetici?
Ca banuiesc ca daca devin ermetici apoi trebuie sa-i dea cate un sut inclusiv gurului

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 15:27, said:

De ce incerci sa arunci responsabilitatea pe altu, fie el dumnezeu, iisus sau cine vrei tu?
Pentru ca omul e foarte slab.
De exemplu Krishnamurti putea sa rezolve radical din 3429 fara calculator?

Intreb serios, adica sa zicem ca vine acest guru de tinichea la elevii de matematica, si le insira prostiile alea ca sa nu se mai ia dupa altii sa caute raspunsuri interne etc.
Cum crezi ca o sa gaseasca elevul in interiorul sau raspunsul la intrebarea cat face radical din 3429?

#26
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 16:16, said:

Pai zi asa!
N-ai specificat de la inceput.
In cazul asta evident ca n-are niciun sens absolut nimic.
Daca distinsul guru zice: Ba sunteti niste bolovani, bagati bine la cap.
E cat se poate de logic ca urmatoarea afirmatie divina este: nu mai cautati nicio salvare
Pentru ca ce salvare ar putea avea niste bolovani
Sincer am crezut ca vorbesc cu oameni care au catusi de putin capul pe umeri, nu credeam ca tre sa ii invat eu din nou cum tre sa digere anumite informatii pe care le expun.

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 16:16, said:

Dar asa de curiozitate cum anume ar functiona fenomenul: adica ar trebui ca credulii sa se ia dupa guru Krishnamurti si apoi sa devina ermetici?
Ca banuiesc ca daca devin ermetici apoi trebuie sa-i dea cate un sut inclusiv gurului
Nush la ce te reveri tu cand spui ermetic...poti sa reformulezi?

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 16:16, said:

Pentru ca omul e foarte slab.
De exemplu Krishnamurti putea sa rezolve radical din 3429 fara calculator?
Poate ca nu putea, dar putea sa rezolve usor intrebarea, de unde a aparut dorinta de a rezolva acel radical...care este cu mult mai esentiala decat intrebare ta. Cine esti tu, aia e cel mai important, nu daca stii matematica sau mai stiu eu ce altceva. De ce le stii? Pt ce...ca sa traiesti...de ce sa traiesti? Ca sa mori... de ce sa mori? ca sa te reincarnezi...de ce sa te reincarnezi...ca sa ajungi la nirvana...de ce sa ajungi la nirvana.?

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 16:16, said:

Intreb serios, adica sa zicem ca vine acest guru de tinichea la elevii de matematica, si le insira prostiile alea ca sa nu se mai ia dupa altii sa caute raspunsuri interne etc.
Cum crezi ca o sa gaseasca elevul in interiorul sau raspunsul la intrebarea cat face radical din 3429?
Crezi ca raspunsul la intrebarea ta ii confera siguranta in lumea asta haotica? Eu zic ca mai imporrtant este sa o intelegi pe deplin decat sa incerci sa te strecori prin ea.

#27
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostLILDEBUL, on 29 iulie 2014 - 07:59, said:

Nu exista Mesia si alte forme de speranta , de mintuire sau de dezvoltare spirituala la nivel global , desi exista INDIVIZI care au reusit sa devina mai buni , natura umana nu poate fi modoficata , au incercat oameni sfinti , dictatori , guru , tot felul de invatatori , unii au dat cu biciul , altii au dat cu exemplul personal , OmulDeTipNou inca este o utopie. Ce ne caracterizeaza ca specie ??? Tot felul de lucruri , unele frumoase dar si unele urite iar alea urite provoaca violente , razboaie , concurenta , etc .
Nu exista speranta , asa sintem construiti , sa concuram intre noi iar Frica face parte din instinctul de supravietuire.
Un adevarat iluminat nu incearca sa te convinga de nimic, cine incearca sa schimbe lumea inseamna ca nu intelege de fapt ce se petrece. Oameni s-au dus dupa acesti iluminatii, nicidecum invers...si asta pt ca le-au simtit aura. Daca ai sa ai vreodata norocul sa stai langa o un astfel de om, ai sa intelegi mai bine cum te atrage, fara ca el sa aiba NICI cea mai mica intentie. Dasta s-au dus cu miile dupa Iisus, Gautama, Osho, Sri Ramana Maharsi, Krishna, Moise, Mohammed, Krishnamurti, Alan Watts si ceilalti.
De acord cu tine nu exista speranta, frica face parte din instinctul de conservare (preluat de altfel de la animale), dar asta nu inseamna ca nu te poti schimba. Poti sa intelegi toate aceste lucruri folosindu-ti inteligenta si poti accesa alte dimensiuni care sunt peste aceasta dimensiune fizica. Dar evident omu de rand e prea carcotas, prea lenes, prea comod ca sa investigheze pt el. Exemplele curg si aici pe forum la nesfarsit, oameni mi-au cerut sfaturi, le-am dat ceva tematica de analizat, dar nici bine n-am postat-o ca au si venit cu intrebari de genu...un rezumat nu faci si tu la acel clip ca e prea lung si n-am timp si chef sa-l ascult.

#28
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 16:45, said:

Nush la ce te reveri tu cand spui ermetic...poti sa reformulezi?
Pai marea descoperire pe care a facut-o guru e ca omul sa nu mai proceseze informatii din exterior. Cand vine Pitagora si-i zice: am descoperit o teorema pentru triunghiuri, pot sa te invat.
Elevul sa-i zica: imi pare rau guru a zis sa-i ignoram pe cei care vor sa ne ajute si sa dam raspunsuri doar din gandirea proprie
Adica trebuie sa-i dea cu flit lui Pitagora

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 16:45, said:

Poate ca nu putea, dar putea sa rezolve usor intrebarea, de unde a aparut dorinta de a rezolva acel radical...care este cu mult mai esentiala decat intrebare ta. Cine esti tu, aia e cel mai important, nu daca stii matematica sau mai stiu eu ce altceva. De ce le stii? Pt ce...ca sa traiesti...de ce sa traiesti? Ca sa mori... de ce sa mori? ca sa te reincarnezi...de ce sa te reincarnezi...ca sa ajungi la nirvana...de ce sa ajungi la nirvana.?
Crezi ca raspunsul la intrebarea ta ii confera siguranta in lumea asta haotica? Eu zic ca mai imporrtant este sa o intelegi pe deplin decat sa incerci sa te strecori prin ea.
Pai in lumina noilor explicatii am recunoscut ca e logic.
Ai si specificat ca sarcina stabilita de guru era sa dormi, adica sa meditezi.
Cine are ca scop in viata sa doarma nu are nevoie de prea multe cunostinte.
Dar ce te faci ca prin somn nu se naste mancare?
Sper ca aici nu a zis guru ca trebuie sa cauti in interiorul propriu?
Deci de unde manca guru? Nu cred ca de la aia care-i urmau maretele invataturi.
Asa ca elevul trebuie sa invete si ce a zis Pitagora ca sa poata sa se angajeze intr-o meserie si sa nu moara de foame

Edited by altul2, 29 July 2014 - 20:16.


#29
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 20:16, said:

Pai marea descoperire pe care a facut-o guru e ca omul sa nu mai proceseze informatii din exterior. Cand vine Pitagora si-i zice: am descoperit o teorema pentru triunghiuri, pot sa te invat.
Elevul sa-i zica: imi pare rau guru a zis sa-i ignoram pe cei care vor sa ne ajute si sa dam raspunsuri doar din gandirea proprie
Adica trebuie sa-i dea cu flit lui Pitagora
Bag seama ca tu nu faci diferenta intre ce vorbea Krishnamurti si ce zicea Pitagora.

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 20:16, said:

Pai in lumina noilor explicatii am recunoscut ca e logic.
Ai si specificat ca sarcina stabilita de guru era sa dormi, adica sa meditezi.
Cine are ca scop in viata sa doarma nu are nevoie de prea multe cunostinte.
Dar ce te faci ca prin somn nu se naste mancare?
Sper ca aici nu a zis guru ca trebuie sa cauti in interiorul propriu?
Deci de unde manca guru? Nu cred ca de la aia care-i urmau maretele invataturi.
Asa ca elevul trebuie sa invete si ce a zis Pitagora ca sa poata sa se angajeze intr-o meserie si sa nu moara de foame
NU asta e sarcina stabilita de nici un iluminat asta intelegi tu.
Daca esti destul de avansat in meditatie nu mai ai nevoie de mancare pt ca te hranesti cu energie cosmica...dar ce sa intelegi tu...esti mic copil si nu stau aici sa incerc sa te invat totul de la inceput.

#30
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 20:59, said:

Bag seama ca tu nu faci diferenta intre ce vorbea Krishnamurti si ce zicea Pitagora.

NU asta e sarcina stabilita de nici un iluminat asta intelegi tu.
Daca esti destul de avansat in meditatie nu mai ai nevoie de mancare pt ca te hranesti cu energie cosmica...dar ce sa intelegi tu...esti mic copil si nu stau aici sa incerc sa te invat totul de la inceput.
Posted Image
Ma faci sa rad.
Deci intre Pitagora si Krishnamurti cine e mai tare? De cine sa ascultam?

Si acest individ Krishnamurti traia cu energie cosmica? Cum?

#31
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 21:44, said:

Posted Image
Ma faci sa rad.
Deci intre Pitagora si Krishnamurti cine e mai tare? De cine sa ascultam?
Nu e vorba de cine e mai tare....oare de ce totul in capul tau se reduce la competitii? Pitagora te-a ajutat sa dezvoltii tehnologia ca sa poti sa traiesti mai usor..deci mai mult, in timp ce Krishnamurti ti-a zis ca degeaba traiesti mai mult daca nu intelegi de fapt pt ce traiesti. Trebuie sa ii asculti pe aman2 sa gasesti un balans...dar tu esti probabil asa de ofuscat pentru simplu motiv ca nu poti gasi acest balans.
Las ca vine si ziua cand vei intelege tu toate aceste lucruri.

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 21:44, said:

Si acest individ Krishnamurti traia cu energie cosmica? Cum?
Tot ce vezi in jurul tau traieste cu ajutorul energiei cosmice...daca ti-am sistat accesul la ea te stingi mai repede decat te-ai stinge daca ai ramane fara aer. Ai auzit probabil de cazuri unde unii oameni aflati in coma desi cuplati la aparate au intrat in faza de descompunere in anumite parti ale corpului...acest fenomen fiind cauzat de lipsa de energie cosmica din canalele subtile ale lui.

#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 22:05, said:

Nu e vorba de cine e mai tare....
Asa de curiozitate intreb acest Krishnamurti este reancarnat in ceva?
Nu stiu am ainteles ca budistii se pot reancarna in pietre, buruieni sau copaci

#33
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 23:44, said:

Asa de curiozitate intreb acest Krishnamurti este reancarnat in ceva?
Nu stiu am ainteles ca budistii se pot reancarna in pietre, buruieni sau copaci
Nu sunt in masura sa-ti raspund la intrarea asta dar pot sa incerc sa te lamuresc un pic. Odata ce ai devenit iluminat NU te mai reincarnezi, pt ca nu mai ai nevoie, daca vii inapoi pe pamant te ve incarna pt ca decizi sa reapari/reintri in acest univers cu scopul de a indruma si pe altii. Daca analizezi un pic ce ai spus, observi cu stupoare cata gogomania ai putut debita. Ce treaba are carnea cu piatra, buruiana sau copacul? Faza cu reincarnarea este doar la animale si oameni. Ca sa iei forma unui copac dupa ce mori trebuie sa ai foarte putina energie cosmica (ceea e cam imposibil daca ai devenit deja om) absorbita si o karma super nasoala ca sa reincepi practic ciclul acesta din nou. Sau ai mai putea, daca cineva ti-ar sterge o mare parte din constiinta ta universala, sufletul tau neamintindu-si ca de fapt a trecut prin faza aia deja. Cam astea ar fii in mare explicatiile...Capish?

#34
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 23:57, said:

o karma super nasoala ca sa reincepi practic ciclul acesta din nou.
Nu stiu ce sa zic pentru ca vezi dupa regulile societatii europene acest Krishnamurti e definit ca un parazit al societatii, un terchea berchea. In  mod normal ar muri de foame
In india e cu totul altfel, acolo impostorii sunt zeificati, e de ajuns sa se declare cineva vaca si este considerat automat sfant.
Deci eu cred ca valabila e analiza din punct de vedere european

#35
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 30 iulie 2014 - 00:20, said:

Nu stiu ce sa zic pentru ca vezi dupa regulile societatii europene acest Krishnamurti e definit ca un parazit al societatii, un terchea berchea. In  mod normal ar muri de foame
In india e cu totul altfel, acolo impostorii sunt zeificati, e de ajuns sa se declare cineva vaca si este considerat automat sfant.
Deci eu cred ca valabila e analiza din punct de vedere european
In caz ca nu stiai cea mai buna parte din viata si-a petrecut-o prin SUA si Anglia...asa ca nush de ce vorbesti tu de regulile europene.
I-a uite-te tu la toti calugari de prin toate manastirile din romania si vorbim dupa cine este parazit al societatii... La activ Romania are vre-o 18300 de biserici si manastiri si numa vre-o 425 de spitale. I-a zi-mi tu te rog cine-i cel mai mare parazit din tara aia? guvernul....hmmm... eu zic ca el este pe locul doi....biserica este cel mai mare parazit, li se rupe tuturor de mine sau de tine...sau de altu aflat la nevoi...tot ce conteaza e sa-ti suga bani, cat ii ai, pe urma devii o latura pt ei. Asa ca nu te mai lua de Krishnamurti, nu de alta dar iti irosesti energiile si nervi si n-ai pt ce.

#36
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 30 iulie 2014 - 00:31, said:

In caz ca nu stiai cea mai buna parte din viata si-a petrecut-o prin SUA si Anglia...asa ca nush de ce vorbesti tu de regulile europene.
I-a uite-te tu la toti calugari de prin toate manastirile din romania si vorbim dupa cine este parazit al societatii... La activ Romania are vre-o 18300 de biserici si manastiri si numa vre-o 425 de spitale. I-a zi-mi tu te rog cine-i cel mai mare parazit din tara aia? guvernul....hmmm... eu zic ca el este pe locul doi....biserica este cel mai mare parazit, li se rupe tuturor de mine sau de tine...sau de altu aflat la nevoi...tot ce conteaza e sa-ti suga bani, cat ii ai, pe urma devii o latura pt ei. Asa ca nu te mai lua de Krishnamurti, nu de alta dar iti irosesti energiile si nervi si n-ai pt ce.
A stat in occident pentru ca a fost trimis in misiune.
Asa pot sta si spionii sau teroristii pentru ca sunt finantati ca sa distruga.
Dar eu vorbesc ce s-ar fi intamplat daca guru si-ar fi pus in practica propaganda. Sau daca cineva s-ar fi luat dupa el.
In general cei care se apropie de ideile emise de Krishnamurti sunt drogatii. Ei traiesc intr-o lume a viselor si dau din cap spasmodic semn ca nu asculta de nimeni.


View PostAHDUB, on 30 iulie 2014 - 00:31, said:

I-a uite-te tu la toti calugari de prin toate manastirile din romania si vorbim dupa cine este parazit al societatii... La activ Romania are vre-o 18300 de biserici si manastiri si numa vre-o 425 de spitale. I-a zi-mi tu te rog cine-i cel mai mare parazit din tara aia?
Bivolaru, guru Bivolaru evident.
Asa crezi ca la manastiri se doarme in picioare sau in fine in pozitia lotus?
La manastire se munceste si noaptea se sta treaz la rugaciune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate