Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Suporta acest PC Windows 8 / 8.1? Ce editie sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#37
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Iti recomandam xp, dar cum e pe duca, ramai la 7 starter.

#38
maTTee

maTTee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.09.2009
ok , multumesc acuma as fi recunoscator daca as gasi o imagine de starter daca este pe undeva oficial pentru ca am key de la respectivul laptop ...

#39
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
http://forum.softped...egal-windows-7/
Cauta jos la prima postare ISO de windows 7 cu SP1 integrat, versiunea care o vrei tu, dar sa fie pe x86, apoi aplici acel EI.CFG cum e explicat acolo, ca sa poti avea acces la versiunea starter

Edited by MaVeRicK89, 02 April 2014 - 19:32.


#40
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

 maTTee, on 02 aprilie 2014 - 13:55, said:

salut baieti , ce imi recomandati pentru un eee pc un atom de 1.6 mhz , 1gb ram , windows 7 starter sau windows 8 ? va multumesc
Eu am avut un Acer cu 2gb de ram - Aceeasi procesor: A venit cu Windows 7 Starter(gratuit) se misca ca naiba, nici nu pricep de ce au pus asa ceva pe el, mi-a parut o gluma proasta, ma gandesc doar la saracul fraier care a platit cativa euro pentru licenta aia gratuita.
Am pus pe el Windows Xp Sp 2.

Acuma daca dupa 8 Aprilie Xp Ramane fara suport... nu stiu ce sa iti zic: Sistemul ala este cam slab pentru Windows 7/Windows 8.1 - Se pare ca o sa trebuiasca sa mergi spre Xp, sau spre vreo varianta de Linux, in orice caz: Windows 7 nu este pentru un asemenea sistem.
Este alegerea ta.

 MaVeRicK89, on 02 aprilie 2014 - 17:34, said:

Iti recomandam xp, dar cum e pe duca, ramai la 7 starter.
Eu am avut un sistem identic de la Acer - I-am mai pus eu inca 1Gb de ram: Fara rost - Pe Windows 7 cred ca avea nota 2: Se misca jalnic.

Imi si imaginez logica pentru care magazinele online din Romania nu vand sisteme cu Windows bagat in pachet: Cred ca ar avea N Laptopuri HP/Acer/Pachard primite la Retur...

Edited by Mos-Nicolae, 02 April 2014 - 19:57.


#41
maTTee

maTTee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.09.2009
o sa incerc sa vad cum merge cu versiunea de 7 daca nu se misca cat de cat ok , o sa ii pun xp si asta e... .multumesc

#42
maTTee

maTTee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.09.2009
am instalat win7 starter si se misca chiar foarte bine nu am instalat nici multe pe el dar pt internet navigare si chat e ok... poate totusi puteam incerca si cu un win8 :D

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am 8.1 updatat acum si cu Update 1. pe un ASUS eeePC Atom la 1.6 cu 1 Gb ram.
Merge foarte bine, dar nu mai are hardul original. Am pus un SSHD de 1 Tb pe el. Booteaza in 30 secunde. Si mai am si Bitdefender Total Security 2014 instalat.

Uite in topicul de 8.1 cate va posturi cu 8.1 instalat pe eeePC:
http://forum.softped...2#entry14218113
http://forum.softped...2#entry14229424

Pe pagina respectiva si urmatoarea ai si ceba explicatii.

La 8 simplu a mers, dar erau probleme cu hardul cand intra in maintenanta - nu mai puteai lucra la el.

#44
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Eu am recomandat 7 starter, ca a zis ca are licenta pentru el.

#45
maTTee

maTTee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.09.2009
poi din motivu asta l-am pus si eu , poate 8 nu consuma atatea resurse dar pierdeam licenta de 7 , e ok pt internet navigare e foarte bun... ca sa iau o licenta de 8 doar pt asta cred ca nu se merita mai bine iau un ssd secound..

#46
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
cat timp va mai functiona XP pe pc-uri? Am celeron D si nvidia 8400 gs si xp merge cel mai bine.

Totusi sa inteleg ca athlon x2 vechi ar trebui deja aruncate si placile radeon HD vechi?

Ce site trebuie rulat ca sa vad compatibilitatea cu windows 8 sau 8.1?

#47
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
uite aici http://windows.micro...load-online-faq

#48
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Programul pt update spune ca am compatibile Flash Player, Pot Player, sunetul, nvidia, reteaua dar nu spune nimic de memorie, chipset si cpu. La incompatibile sunt rezolutia ecranului care nu este de tip laptop lat si bootloaderul parca. Am rulat din W7 utilitarul. Am si  w7 prof si nu-l folosesc ca dar merge f greu pe net, Browserele toate dau erori "generic host proces win 32" si pot accesa cate un site extrem de greu dupa zeci de close-uri la ferestrele cu erorile specificate. In rest 7 s-ar misca bine in mod offline, procesorul are un load in idle de vreo 2-4% si un scor general de 3,9 si ocupa vreo 350-450 MB memorie.

Din xp nu am putut rula utilitarul din motive de lipsa spatiu necesar pt W8.

Cum eu nu fac nimic cu pc-ul, as dori sa stiu dupa opinia voastra cam cata vreme  voi mai putea rula browserele in xp, you tube, flashul, playerele SMPlayer sau media player clasic home cinema si cam atat.

Si as dori sa mai stiu daca W 8 si 8.1 sunt pt tablete facute in principal sau merg si pe desktopuri mai vechi.

As avea nevoie de un sistem de operare fluent si economic, fara zeci de updatari si grohaieli zilnice,  nu ma deranjeaza interfata

Edited by adelina16, 05 April 2014 - 13:23.


#49
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Vei putea rula xp cat timp vor mai oferi browserele flash playerul etc. support.

#50
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 adelina16, on 05 aprilie 2014 - 13:22, said:

nimic de memorie, chipset si cpu. La incompatibile sunt rezolutia ecranului care nu este de tip laptop lat si bootloaderul parca. Am rulat din W7 utilitarul. Am si  w7 prof si nu-l folosesc ca dar merge f greu pe net, Browserele toate dau erori "generic host proces win 32" si pot accesa cate un site extrem de greu dupa zeci de close-uri la ferestrele cu erorile specificate. In rest 7 s-ar misca bine in mod offline, procesorul are un load in idle de vreo 2-4% si un scor general de 3,9 si ocupa vreo 350-450 MB memorie.

Din xp nu am putut rula utilitarul din motive de lipsa spatiu necesar pt W8.
ce procesor ai (seria si frecventa) celerom d sunt si pe socket 478 si pe 775?
cata memorie si ce placa de baza detii (producator si serie)?
hdd ce capacitate are?
eroarea "generic host proces" win 32 poate fi data si virusi :)

#51
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Intel celeron D 336, 2,8GHz, socket 775LGA, placa MS7255 rev 2.0, HDD 80GB pe slot IDE, 2GB memorie 533MHz.
Placa de baza am cautat-o pe site la MSI si sunt in casuta de alegere sisteme de operare pt drivere maxim windows 7, in timp ce pt alte placi mai noi cum ar fi LGA 2011 sunt drivere maxim si pt windows 8 si 8.1. Inseamna ca windows 8 si 8.1 nu vor fi suportate sau vor avea drivere incluse?

Windows 7 pana in ce an va avea suport?

#52
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 adelina16, on 04 aprilie 2014 - 21:35, said:

Totusi sa inteleg ca athlon x2 vechi ar trebui deja aruncate si placile radeon HD vechi?

Conteaza ce vrei sa faci cu el.

Poti lasa XP-ul sau poti folosi un linux (asta daca nu te joci)

Edited by xxvirusxx, 05 April 2014 - 20:29.


#53
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 adelina16, on 05 aprilie 2014 - 20:12, said:

Intel celeron D 336, 2,8GHz, socket 775LGA, placa MS7255 rev 2.0, HDD 80GB pe slot IDE, 2GB memorie 533MHz.
Placa de baza am cautat-o pe site la MSI si sunt in casuta de alegere sisteme de operare pt drivere maxim windows 7, in timp ce pt alte placi mai noi cum ar fi LGA 2011 sunt drivere maxim si pt windows 8 si 8.1. Inseamna ca windows 8 si 8.1 nu vor fi suportate sau vor avea drivere incluse?

Windows 7 pana in ce an va avea suport?
1.daca nu sunt drivere oferite de producator atunci nu vor fi suportate
daca asta e placa ta http://www.msi.com/p...?div=CPUSupport poti cumpara cu 50 lei un c2d (bate la fund celeron tau)
iar pt. win 7 HDD tau e mic ; numai pt. partitia sistemului trebuie sa ii aloci minim 40 gb
http://support.micro...alpha=windows 7

#54
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Este asemanatoare cu aia, Insa e chiar mai veche ca suporta memorii pana la 533. Procesoarele suportate sunt insa aceleasi. E dificil situl MSI la cautare in arhive acolo. Nu e rev 2.0 ci 1.2. Am gresit eu. S-a mai propus upgrade. Daca nu voi avea drivere la Windows 8 nu ar merita decat 7 sau linux.
asa arata pt placa mea vecheAttached File  fdbjbgkdrg.PNG   36.45K   15 downloadssi asa pt alta noua pe socket 2011 ce am gasit prin site.Attached File  fgthytjytufh.PNG   40.48K   15 downloads
Nu am inteles ce cautau pe site drivere de panou AC97 desi nu am driver sau codec ac97 ci Hd via vt8237 cred sau Vt1807. Si nici ce cautau acolo drivere pt windows 95 si 98 daca spune clar ca nu suporta placa si chipsetul acele OS-uri.



Acum am vazut ca 2000-ul a avut suportare extinsa pana in 2010 si tot atunci in 2010 flash-ul nu s-a mai facut si pt el din ce am auzit, Deci deduc prin analogie ca e posibil ca din mai iunie si pt XP flasul sa nu se mai produca. Si nici SMPlayer si MP-HC sa nu se mai poata instala sau functiona dupa o vreme nici versiunile actualizate nici cele vechi.

Chiar azi citeam ca XP ar mai avea o cota de 30% din pc-uri iar 8-ul abia 12%

Edited by adelina16, 05 April 2014 - 22:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate