Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Suporta acest PC Windows 8 / 8.1? Ce editie sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#109
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Pentru Cristiii97
Verifica daca exista drivere pentru Windows 8. Eu de exemplu nu l-am putut face sa functioneze din cauza placii grafice (nu am gasit driver corespunzator) si am fost nevoit sa cumpar alta.

#110
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

View PostGaby_M, on 14 iunie 2014 - 21:40, said:

Pentru Cristiii97
Verifica daca exista drivere pentru Windows 8. Eu de exemplu nu l-am putut face sa functioneze din cauza placii grafice (nu am gasit driver corespunzator) si am fost nevoit sa cumpar alta.

Bine punctat, am cautat eu acum driver pentru placa lui video, si se pare ca nu este driver pentru 8 si 8.1 pe site-ul Nvidia, este doar pentru Windows 7.
Cristi cred ca ar fi mai bine sa ramai la xp, pana iti faci un upgrade la pc, daca se poate total.

#111
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pe W8 merge driverul de 7. Drivere de win7 foloseam si eu, cand cele de w8 si cele din update nu mergeau.

#112
Cristiii97

Cristiii97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2014
Pe windows 8  [nu 8.1 ] mi-au mers perfect .  Eu am intrebarea : windowsul merge la fel de bine sau mai bine sau mai prost?

#113
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Daca te referi in comparatie cu xp, va merge mai bine in desktop navigare youtube etc. dar mult mai rau in jocuri

#114
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
PC-ul meu (care este cam vechisor) deja aproape ca nu mai 'suporta' Windows 8.1 cu ultimele update-uri. Oricum, a fost mai mult un experiment...
Am ajuns cu el aproape in aceeasi situatie in care ajunsesem cu Windows 7 cand am fost nevoit sa trec pe Linux.
S-ar putea sa il trec din nou pe Linux. Bine ca n-am mai dat bani si pe licenta... Pe celelalte calculatoare am licente si, din fericire, functioneaza normal. La notebook s-a rezolvat problema HDD-ului in 100% si a lagului achizitionand un SSD (are oricum procesor mai nou, mai mult RAM etc.). Pe tablete nu am probleme (inca). Pentru desktop nu imi vine sa investesc intr-un SSD. Nu ma indur nici sa-l abandonez.
Cine nu are un sistem nou suficient de performant nu cred ca are rost sa se complice cu Windows 7 sau 8...

Attached Files



#115
JohnyJ

JohnyJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.06.2014

View Post_-_, on 16 iunie 2014 - 15:45, said:

PC-ul meu (care este cam vechisor) deja aproape ca nu mai 'suporta' Windows 8.1 cu ultimele update-uri. Oricum, a fost mai mult un experiment...
Am ajuns cu el aproape in aceeasi situatie in care ajunsesem cu Windows 7 cand am fost nevoit sa trec pe Linux.
S-ar putea sa il trec din nou pe Linux. Bine ca n-am mai dat bani si pe licenta... Pe celelalte calculatoare am licente si, din fericire, functioneaza normal. La notebook s-a rezolvat problema HDD-ului in 100% si a lagului achizitionand un SSD (are oricum procesor mai nou, mai mult RAM etc.). Pe tablete nu am probleme (inca). Pentru desktop nu imi vine sa investesc intr-un SSD. Nu ma indur nici sa-l abandonez.
Cine nu are un sistem nou suficient de performant nu cred ca are rost sa se complice cu Windows 7 sau 8...

Core 2 Duo E7200 este un procesor care zboara cu Windows 8.1.

Edited by JohnyJ, 20 June 2014 - 00:10.


#116
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostJohnyJ, on 20 iunie 2014 - 00:09, said:

Core 2 Duo E7200 este un procesor care zboara cu Windows 8.1.

Nu si cand iti urca HDD-ul in 100% si ai doar 2GB RAM.
Se misca mai bine o amarata de tableta cu procesor Intel Atom Dual-Core Z2760 la 1.6GHz datorita faptului ca are eMMC.

#117
UrascJavrele

UrascJavrele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014
Nu imi merge nici 8.0 nici 8.1, desi 8 preview mi-a mers (upgrade). Am reusit sa instalez 8.1 cu upgrade de pe 7, dupa cateva incercari chinuite., dezactivand wirelessul(imi dadea automat eroare, your pc ran into a problem..). Dar culmea, nu recunostea placa video ATI Mobility Radeo HD 4670, desi programul ala de compatibilitate mi le dadeau compatibile si placa wireless (Dell 1515, e un Atheros 928x rebranduit) si placa video. Am incercat update drivere de ATI dar nu merge, da eroare la package. Am cautat nitel pe net si am observat ca multi au probleme de genul asta. E un laptop dell cu proc core2duo P8600, 4 gb ram si placa video si wifi mentionate. Idei? Tare am impresia ca am ghinion (deocamdata, poate scot astia de m$ niste update-uri, ca astea ce le am eu am inteles ca sunt niste buguri).

#118
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Ai intrebat la MS care e problema?  Sau inca nu ai licenta?

#119
Coporan

Coporan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.03.2014
Salut.

Vreau sa imi instalez si eu Windows 8.1, dar nu stiu daca configuratia mea este compatibila.

Ram: 1.5 Gb
Procesor: Amd Sempron 2800+ 1.6 Ghz
Video: Nvidia GeForce FX 5500 (256 mb)

Stiu ca puteam sa caut pe google care sunt specificatiile minime pentru windows 8.1 dar nu sunt sigur daca placa mea video suporta sau are Directx 9 si ce mai cerere acolo, si procesorul daca va fi suportat.

#120
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
mai stii si ca puteai sa te apuci de instalat si sa iti faci o parere dupa?

mai stii si ca exista la Microsoft pe site assistent upgrade la w8?

#121
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Gasesti aici,cum zice si colegu':
http://windows.micro...load-online-faq

#122
Atko

Atko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 24.07.2014
Mai bine nu-ți pui W8 :).

#123
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Pentru linistea ta, ramai la XP.

#124
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
vezi daca procesorul tau suporta NX ( necesar pentru W8) , altfel pe minim 1GB Ram trci pe W7..
din cate stiu placa ta video se misca cu aero pe windows 7 numai daca ii pui driver 96.85 de la Vista. Placa are directX 9. so poate pana la GL 2.1

Nota: raspunsul este pentru Coporan

Edited by AntonL, 26 July 2014 - 20:57.


#125
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
In momentul actual am un sistem pc mai vechi care-l folosesc si pe acela doar pentru urmatoarele obiective:

-->Navigari/Browsing
-->Yahoo,Skype,Mail
-->FTP Acces FileZila
--> Si pentru creeari documente,printari,microsoft office etc.

In momentul actual rulez de un timp indelungat windows 7 ultimate care merge foarte bine fara probleme.
Am avut si varianta home premium dar mergea putin mai greu startu-pul fata de ultimate.

Se merita sa fac upgrade la windows 8.1 ?

In momentul actual am dezactivata interfata aero pe w7 ultimate deoarece placa video nu suporta asa ceva.

Procesor AMD Athlon XP 2400+ 1.99 Ghz
RAMI 768

Mai precizez ceva,in moentul actual driverele la placa video si sunet  le-am instalat in compatibility mode xp sp3.
Pe windows 8 va merge aceasta functie?

#126
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
http://windows.micro...em-requirements

Pc-ul tau este mai slab decat configuratia minima recomandata de MS

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate