Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ce mancau romanii inainte de `89 (II)

- - - - -
  • Please log in to reply
1865 replies to this topic

#37
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 loock, on 26 iulie 2014 - 18:29, said:


Probabil te-ai pregatit temeinic pt. epoca capitalismului contemporan, altfel, nu te obliga nimeni sa ingurcitezi rahaturile alea.

Se gasea cico la cofetarie, dar nu consumam asa ceva...
Si Pepsi-ul romanesc era in general o porcarie, cu exceptia celui luat din locuri anume ( era in Herastrau un restauant)
Facea asta bun o spuma, de ziceai ca este ness frappe...

...cum le zici 'neata bibicule, mai rar cineva!

#38
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
multe din sucurile "de fructe" din cofetarii pareau un  fel de gem amestecat cu apa

brifcorul era ok , in schimb

sau parea, la vremea aceea

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu ma tineam si atunci departe de astea, iar de prin 2000 nu am mai baut sucuri artificiale, pt. ca organismul da imediat afara otrava, si fac urticarie, si de la nitriitii si nitratii din mezeluri, dar si de la benzoatul de sodiu si celelalte rahaturi din sucuri si nu numai...

Am ramas cu impresia ca am vazut brifcor abea dupa revolutie....si am ramas doar la stadiul de vazut...

#40
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 scaiba, on 26 iulie 2014 - 15:35, said:

Nu-mi permit să-l citez pe Caragiale, respectiv un pasaj scurt din "Căldură mare".
Aşa că o voi îndulci şi voi spune: " amice, greşeşti ! "

Nu prea greseste, de exemplu, rosiile erau rosii, castravetii erau de vis, branza era facuta din lapte, ciorba de gaina era epica, cu stelute de grasime si carnea aromata si buna, porcul crescut la tara, cu cereale si mancare adecvata? intreaba pe cei mai in varsta cum trebuie sa miroasa carnea de porc crescut natural si, prajita in tigaie in untura proprie, nu exista carne de porc la ora asta cumparata din magazine care sa miroasa cum mirosea aia.existau prin cartiere niste magazine care le zicea Gospodina, poate cativa or sa isi aminteasca, acolo se aduceau carnati si mezeluri, carnati oltenesti, pastrama tiganeasca, sau muschi tiganesc,salam Victoria, salam de Sibiu uneori
(foarte rar) ce ma frapa foarte mult era faptul ca toate produsele afumate erau calde, ca si cum fusesera scoase cu 10 minute inainte din afumatoare, si vreau sa va spun ca efectiv muscam din oltenescul ala si se manca fara probleme, fara zgarciuri, fara alte adaosuri, nu pot spune ca toate produsele erau bune, nu mancam de exemplu conserve, majoritatea erau cu peste, si cand ma gandesc cat ma stresa reclama aia cu nici o masa fara peste si acum pestele e mai scump decat fileul de porc.

#41
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

 Modemuri3G, on 26 iulie 2014 - 15:21, said:

Alune cu glazura alba

Astea se gaseau la tigancile cu guma, bomboane pe bat si seminte. Tin minte ca nu erau romanesti, aveau niste porumbei pe punga si aratau ca niste oua mici. Se mai gasesc pe undeva sau macar ceva de genul?

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se gaseau la casa de comenzi, si apoi au ajuns si la romulance....
Erau arahide, nu alune, si inca un soi dupa care mirosea gura naspa, iar glazura era nesimtit de tare, parca iti mancai singur dintii...
Nu ai nimic de regretat la ele....
Dupa o oarecare perioada de noutate, am renuntat sa rontai asa ceva inca de prin '87...
Astia de la casa de comenzi mai bagau si de la ei surprize, si aduceau si lucruri necomandate, stiau ca lumea nu face mofturi la bunatati...
Am primit odata niste borcane mari de plastic, cu alune prajite in ulei si sarate, dar erau prajite occidental, doar atat cat sa fie facute, insa sa ramana totusi destul de albe.
Atunci am renunat instant la arahidele ale betonate si puturoase, si ca o ironie, dupa asta au aparut romulancele cu ele pe la colturi... Posted Image

Edited by loock, 26 July 2014 - 21:44.


#43
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 loock, on 26 iulie 2014 - 17:24, said:

Citricele in special, se gaseau mai mult iarna...chit ca ele cresc tot anul...
Probabil un destept se gandea ca avem nevoie de suplimente de vitamina C numai iarna...

Roscove comestibile nu se gaseau, decat daca plecai in orientul mijlociu...si asta nu s-a schimbat nici acum - nu se gaseste decat praf de roscove....
Citricele se gaseau doar iarna deoarece atunci se recolteaza in Grecia si Israel, tarile de unde aveam organizate importurile. De crescut tot anul in magazine :)
Roscove comestibile s-au gasit pana in 1962-1963. Toata copilaria am mancat roscove toamna, apoi interesul era indreptat spre poame.

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
"Toblerone" era tare pe vrermea aia. Monedă de schimb în anii '80 (probabil). Şi acum mi se pare o.k.
În schimb, ciocolata românească a ajuns jenibilă   Posted Image   Doar "Poiana" mai e cum mai e.
P.S. Vor mai urma reclame   Posted Image

Edited by djl, 26 July 2014 - 23:22.


#45
Chelecom3

Chelecom3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 03.03.2014
Sucuri care aveau in denumire cuvantul" Cola" : Fru-Cola, Quick-Cola, Ro-Cola. Erau si la sticle de 500ml.
Alte bauturi: Zmeurata la sticla mica de 200ml, Ci-Co, Pepsi
In aprozare sau alimentare se mai gaseau la sticle de 500ml. nectar de caise sau piersici, made in Bulgaria.
In alimentare,Hellas de portocale, made in Grecia (  foarte rar )

Edited by Chelecom3, 27 July 2014 - 00:44.


#46
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Bem-bem a consumat careva? Dupa ce brifcor a inlocuit Cico, au aparut tot felul de bauturi dubioase, gen strugurel.
Sezonul legumelor proaspete era mult mai scurt. Merele mi se pare ca erau mai tari, portocalele ceva mai acre, dar caisele parca erau mai mari.
Ciocolata romaneasca nu mi se pare ca era mai buna decat cea disponibila azi.
In anii '70 se cumparau destule pasari vii; in anii '80, in raioanele de peste (mancarea saracului) se gaseau numai conserve.
In comert, din cate stiu eu, lipseau cu desavarsire anumite tipuri de produse, precum cozonacul si icrele (cel putin cele preparate). E cert ca nu se gaseau cereale.
In anii '80, daca nu erai stab sau pilos, casa de comenzi iti baga o multime de produse inutile, pe langa ce comandai. Erau obligati sa respecte anumite proportii.

#47
Chelecom3

Chelecom3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 03.03.2014

 moftware, on 27 iulie 2014 - 00:44, said:

Bem-bem a consumat careva? Dupa ce brifcor a inlocuit Cico, au aparut tot felul de bauturi dubioase, gen strugurel.
Sezonul legumelor proaspete era mult mai scurt. Merele mi se pare ca erau mai tari, portocalele ceva mai acre, dar caisele parca erau mai mari.
Ciocolata romaneasca nu mi se pare ca era mai buna decat cea disponibila azi.
In anii '70 se cumparau destule pasari vii; in anii '80, in raioanele de peste (mancarea saracului) se gaseau numai conserve.
In comert, din cate stiu eu, lipseau cu desavarsire anumite tipuri de produse, precum cozonacul si icrele (cel putin cele preparate). E cert ca nu se gaseau cereale.
In anii '80, daca nu erai stab sau pilos, casa de comenzi iti baga o multime de produse inutile, pe langa ce comandai. Erau obligati sa respecte anumite proportii.

Stiu sucurile Bem-Bem.

#48
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Zicea cineva de jeleurile chinezesti. Cam asa aratau, se mai gasesc si azi. Am prins totusi cand eram foarte mic, niste cutii mari cu niste jeleuri mari, cu mai multe culori, pe randuri. Tare bune erau. Forma era identica cu cele chinezesti, adica de con cu zahar pe ele, dar foarte mari. Si mai erau cateva chestii de care imi aduc aminte: la paine se gaseau un fel de napolitate, dar foarte mari, iti taia din ele cat vroiai sa cumperi iar la lapte sarlota roz sau verde, cred ca era un fel de stramos al budincii Puding de azi. Imi aduc aminte si de o inghetata dar nu mai stiu denumirea, era lunga, invelita in ciocolata, miezul era verde cu gust de menta. Ambalajul de hartie dublat pe dedesubt cu punga.

Attached Files


Edited by gerbil, 27 July 2014 - 01:06.


#49
Chelecom3

Chelecom3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 03.03.2014
Inceputul anilor '80.Polonezi calzi cu paine si mustar. Ti-l cantarea si costa in jur de 5 lei. Hot-Dogul de azi sau polonezii, nu au nici o treaba referitor la compozitie cu polonezii de acum 30 de ani.
Painea graham, dreptunghiulara.Nu am mai vazut de prin 1993.  Era  grahamul adevarat nu  prosteala de paine graham de azi. La fel painea neagra.

Berea, era mai putina si mai slaba calitativ comparativ cu ce gasim azi. Putina , slaba calitativ si se statea de cele mai multe ori la coada sa o cumperi.

Edited by Chelecom3, 27 July 2014 - 01:14.


#50
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

 Chelecom3, on 27 iulie 2014 - 01:09, said:

Berea, era mai putina si mai slaba calitativ comparativ cu ce gasim azi. Putina , slaba calitativ si se statea de cele mai multe ori la coada sa o cumperi.

Nu sunt bautor de bere insa berea de azi nu cred ca e mai buna decat cea de atunci, cel putin asta mai ieftina care e facuta numai din chimicale.

Edited by gerbil, 27 July 2014 - 10:57.


#51
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Eu  credeam ca lamaia si portocala cresc iarna, ca numa iarna mancam ( asta putin dupa 90 ) :)

#52
blacksea

blacksea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.12.2007
in bucuresti se gasea de mancare. dar pe sub mana cum se zice in rest magazinele erau goale. nu stiu exact cum se descurcau ai mei(n-au fost stabi) dar aveam intotdeauna salam si carne in frigider. ca nu era intotdeauna salam de sibiu(se pastra pentru ocazii speciale, de sarbatori sau pentru cand venea cineva in vizita) sau salam de pui, dar sigur era altul.
fructe din cele care cresc pe la noi iarasi aveam. mere, pere, prune, pepeni. legume la fel desi imi amintesc ca la un moment dat era bataie pe niste rosii care se aflau in niste ladite de lem cu etichete rosii pe ele si scria despre rumanische pe ele. cica erau din alea refuzate la export dar oricum aratau mai bine decat alea care se gaseau in mod normal si fara pamant pe ele. despre citrice(portocale, mandarine, banane) pot spune ca n-aveam decat de craciun si revelion. dulciuri asa si asa dar cand nu aveam ciocolata luam de la cofetarii ecleruri sau amandine iar daca aveam noroc luam ecleruri din ciocolata.
ce stiu sigur este ca in provincie se statea rau cu painea. mergeam la cineva la breaza si tot timpul le luam paine. 6-8-10 paini. la un moment dat stiu ca se bagase si chestia cu buletinul, dar daca luai normal, ca pentru tine, nu ti-l cerea nimeni. insa si aia care vindeau painea faceau special uneori, mai bagau reguli cu de la ei putere ca sa faca un ban in plus sau un barter cu aia de la carne sau de la aprozar pentru zahar si ulei. insa painea alora de la breaza imi placea de o mie de ori mai mult decat franzelele din bucuresti. era painea mare, neagra, rotunda si crocanta.
ce-mi amintesc ca-mi lipsea sigur erau bauturile racoritoare. nu ca erau aliment si strict necesare dar niciodata n-am avut pepsi la discretie. sau brifcor. sau ape minerale. borsec..ee ce vremuri. dar aveam sifon, mergeam cu ele la incarcat cu pegasul si erau niste masinarii uriase(pentru mine la anii aia) cu niste curele late si care fasaiau si pufneau pe acolo. iar sifoanele erau imbracate in niste plasa de sarma, pentru siguranta banuiesc. aparusera si celebrele capsule dar de bine ce aparusera nu se gaseau sau erau tot asa pe sub mana.
ca o chestie generala pot spune ca nu exista mancare la raft dar cam toata lumea se descurca. sau poate o fi fost mai bine in bucuresti dar noi in bucuresti stiam  asa din gura lumii ca in sibiu era si mai bine si ca oprea nicusor ceausescu tirurile cu mancare cand treceau pe acolo. daca-i adevarat sau nu habar n-am dar circulau tot felul de istorii din astea.

 LensFlare, on 26 iulie 2014 - 15:06, said:

P.S. Cele mai bune dulciuri erau niste jeleuri verzi intr-o cutie metalica rotunda si verde, din cate retin erau de fapt medicamente pentru gat inflamat.
asa?
Attached File  Photo0178.jpg   119.06K   38 downloads

#53
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Am tras de o cutie de ceai "chinezesc", adusa de afara, vreme de cativa ani. Apoi am folosit cutia in diverse alte scopuri, ca nu prea vedeai asa ceva. La fel am facut cu o cutie cu bete de scortisoara, de forma speciala.
Va mai amintiti de "nechezol"?

#54
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 gerbil, on 27 iulie 2014 - 01:02, said:

[...] Imi aduc aminte si de o inghetata dar nu mai stiu denumirea, era lunga, invelita in ciocolata, miezul era verde cu gust de menta. Ambalajul de hartie dublat pe dedesubt cu punga.
Nu era ambalaj dublu, ci hartie cerata plasticata (?). Se rupea greu, insa partea topita ramanea inauntru si putea fi sorbita. Aveau dimensiuni de cca. 15 x 5 x 2 cm si nu aveau tija, ca cele de azi. Pana acum, mi-am amintit o singura denumire: Sport, care era ceva mai subtire. Si mie imi placea aceea de menta, cu glazura de ciocolata, dar mai mult cea alba, numai cu lapte. Mai erau roz, fara glazura, precum si maronie, de ciocolata, cu sau fara glazura. Cele verzi erau complet acoperite de ciocolata, pe cand cele maronii erau acoperite doar trei sferturi.

Se gasea si la cutii, numite torturi, ca si azi, insa cu compozitie uniforma, fara complexitatea celor de azi. Torturi nu stiu sa fi existat decat roz si maronii. Mai des se gaseau in pahare de plastic, din care se manca cu niste spatule plate, din plastic. Daca se rupea spatula, era dezastru.

Spre sfarsit, s-a raspandit inghetata la cornet. La inceput, era in ambalaj comestibil cilindric, cu inghetata tare, apoi s-au raspandit aparatele cu cornete conice si inghetata turnata si pufoasa, avand amestec variabil, dupa cum era reglat aparatul. Acesta avea mai multi "robineti" si puteai alege soiul, dar spre sfarsit a inceput penuria. Puteau fi si combinate, iar daca vanzatoarea te cunostea si te simpatiza, putea sa-ti puna mai mult. Ambele tipuri trebuia sa fie consumate repede, caci li se inmuia ambalajul si incepea sa curga inghetata. Ramaneai cu mainile lipicioase. Tot cu rugaminti, puteai primi doua cornete la o inghetata, ca sa nu se inmoaie.

Edited by moftware, 27 July 2014 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate