Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce mancau romanii inainte de `89 (II)

- - - - -
  • Please log in to reply
1865 replies to this topic

#19
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In anii '70 se manca bine. Apropo, parizerul era de vaca, specie care nu se mai gaseste azi. Mama cumpara cate 100-150 grame feliat. In schimb, cascavalul se gasea la roata, aproape de dimensiunea unei anvelope de autoturism. Se cumparau felii cat doreai de mari.

In anii '80, vorba lui Andries: "Astazi iar, la telejurnal / Astazi iar, la telejurnal / Astazi iar, la telejurnal / Am vazut... cascaval!". Cine n-avea pile si nu se descurca sa dea spaga la vreun restaurant, o ducea cam greu. Chiar si pentru spaga la restaurant trebuia sa ai pile.

Pentru adolescentul de mine, baza era ceaiul cu biscuti si iaurtul, restul fiind dupa cum pica. Odata ne-a picat o conserva de sunca de vreo 25 x 25 x 50 cm, din care mare parte a fost obiect de troc cu vecinii. Era "deviata" de la export.

Edited by moftware, 26 July 2014 - 17:00.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In orasele mai mici se gasea mai multa mancare ca in cele mari. Vorbesc de magazine.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 draculescu, on 26 iulie 2014 - 16:48, said:

Bati campii cu casa aia de comenzi, acolo degeaba sunai ca nu raspundea nimeni. Aveai acces doar daca cunosteai pe cineva din interior sau aveai vreo relatie sus pusa care dadea un telefon cui trebuia.
Nu mai spun ca alimentele de acolo erau mult mai scumpe.

Pai daca aveai o jena, sa faci un joc de glezna pana la casa de comenzi, se cheama ca erai fraier...
Sigur ca suna ocupat, dar la usa nu suna ocupat.
Dadeai comanda, si in cateva zile venea cosu' acasa ( asta era toata smecheria, si nu era nici macar un singur om la coada, ca dovada ca fraierii sunt multi...)
Legat de preturi, nu erau mari.
Si sunt doua lucruri de comentat legat de preturi:
1. nu ai cu ce sa compari, pt. ca in rest nu gaseai acele produse.
2. daca nu erai fraier, aveai bani si iti permiteai lejer.
Cu salariul minim iti permiteai, iar cine nu era fraier, avea mai mult decat salariul minim...

Edited by loock, 26 July 2014 - 17:11.


#22
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

 Adm, on 26 iulie 2014 - 15:03, said:


parizer (era lux),


untura era in loc de ulei; cei mai buni cartofi prajiti se fac in untura (nu am mai macat de 20 de ani)

Mi-ai facut o pofta de mor Posted Image

 lucifer76, on 26 iulie 2014 - 17:09, said:

In orasele mai mici se gasea mai multa mancare ca in cele mari. Vorbesc de magazine.

Maica-mea lucra casa de comenzi. Primea ordine de imparteala dar nu le respecta niciodata si se alimentau mai bine magazinele.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Adevarul este ca in anii '70 si inceputul anilor '80, se gasea la Constanta un parizer foarte bun la gust.
Chiar periculos de bun...
Cu o paine proaspata, riscai sa halesti juma' de parizer intreg, in 200 m cat te intorceai de la magazin, pana la vila de pe faleza, cu plaja proprie, si nu mai pierdeai timpul la masa, luai papucii si coborai a doua la mare, cu burta plina ... Posted Image

Noroc ca mergeam doar in vacanta, si ca am realizat devreme cum este cu nitritii, si nu m-am omorat cu mezelurile niciodata.

Edited by loock, 26 July 2014 - 17:19.


#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Adm, on 26 iulie 2014 - 15:03, said:

untura era in loc de ulei; cei mai buni cartofi prajiti se fac in untura (nu am mai macat de 20 de ani)
Nu se prajesc, ca ies moi. Cel mult inabusiti, cu un pic de usturoi.

#25
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
sana.





mancam destule si bune, ca aveam bunici la tara

si prieteni la fabrica de lapte si in militie, haha

Edited by Jericho77, 26 July 2014 - 17:15.


#26
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
rahat

n-a zis nimeni

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 BodCasa, on 26 iulie 2014 - 15:24, said:

Orice mancau atunci era de 100 ori mai bun decat ce manca acum....

Da, foamea e cel mai bun bucatar. Cind iti taia la alimentara pachetul de unt cu ambalaj sordid si din care curgea apa in jumatate si aia era portia pe toata luna  (pentru TOT, gatit, facut prajituri, ce vrei tu) cine mai putea sa spuna ca nu are gust bun?

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sana se gasea prin Bucuresti, de la dozator amestecator.
S-a tot gasit asa pana spre sfarsitul anilor '90 chiar...si pe Victoriei, si pe Dorobanti, si in alte locuri...

Cartofii, cel mai bine se oparesc inecati intr-un tuci plin cu ulei incins, dupa ce au fost stersi in prealabil pe un prosop, si apoi se varsa in farfurie pe un pat de mujdei de usturoi...

O "delicatesa" comunista erau friganelele, felii de franzela pane/(prajite in tigaie), date in prealabil prin lapte si ou batut, si la sfarsit asezonate cu zahar....
Probabil o chestie extrem de nesanatoasa, mai ales ca nu se faceau cu pezmet...

Am mancat si alte gustari comuniste, chiar daca se gaseau delicatese.

Motivatia cred ca era mai mult de amuzament, pe de o parte, si din bunul simt de a nu epata la scoala.

Aveam o colega de banca, care manca la scoala, aproape zilnic sandwich cu salam de sibiu....
Eu mancam doar acasa, la mine, sau la ea, sau la alti cunoscuti...

Asa ca am mancat si sandwich cu unt si nuci, sandwich cu unt si rondele de ridiche, si alte asemenea bazaconii, care ma amuzau teribil.
Adevarul este ca unii chiar nu mancau nimic....

Sigur, nu puteam sa ma abtin, si din cand in cand mai bagam si cate o banana....( fara sandwich...)

Apropo de banane, care se gaseau la casa de comenzi, ca si portocalele, lamaile, grefurile, etc, era totusi o chestie f. aiurea pe vremea aia.
Citricele in special, se gaseau mai mult iarna...chit ca ele cresc tot anul...
Probabil un destept se gandea ca avem nevoie de suplimente de vitamina C numai iarna...

Se gaseau si curmale, smochine, etc., am uitat sa zic, dar nu ma omoram cu ele...
Acum nu o sa povestesc de toate rahaturile, bomboane cubaneze, si arahide in zahar,,,,
Arahidele se mancau cu kilogramele, dar lasau gura imputita rau...

Roscove comestibile nu se gaseau, decat daca plecai in orientul mijlociu...si asta nu s-a schimbat nici acum - nu se gaseste decat praf de roscove....

Edited by loock, 26 July 2014 - 17:42.


#29
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Ca bine spuneti, se inmultisera lacto-barurile spre sfarsitul anilor '80. Acolo mai gaseai cornuri proaspete, altfel... Biscuitii si covrigii erau beton (in sensul duritatii)

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Se gaseau batoane cu lapte la "paine", si astea erau mai moi si mai bune.
Miercurea si vinerea, daca nu era harti, erau mai multe, pt. ca mancau babele de post... Posted Image

PLM, acum nu o sa povestim si despre japoneze si paine impletita...
Nu era nimic memorabil la ele... ( batoanele cu lapte erau OK, cred ca se gasesc si acum...)

Tot turta si painea bunicii era reperul, sau macar mamaliga taiata cu ata, servita langa ostropelul de pui proaspat, cu salata de rosii inima de bou, castraveti, ardei si ceapa...

Iar la desert, la alegere intre "putzisoare" (cornulete drepte, umplute cu nuci si date cu zahar pudra) , pepene galben taiat bucati si tinut la frigider cu zahar, sau capsuni proaspete din gradina din spate...
Insa in general le alegeam pe toate trei, lasand capsunile la sfarsit... Posted Image

Uneori aveam si aperitiv.
Dar ciorba de zarzavat era o constanta cand eram la tara, acrita cu corcoduse.
Tuica nu-mi placea, dar visinata si afinata nu lipseau.

Vinul era de casa, surprinzator de bun.
Nu era tocmai frantuzesc, dar era net superior Murfatlarului de Odobesti, via Titu, imbuteliat la pivnitele Damaroaia...

Sigur, din cand in cand mai serveam si vin din beciurile manastiresti, ceruit si invechit cum se cuvine...
Dar il consideram si atunci, mai mult vin de impartasanie, prea dulce pt. baut cu paharul.
Am avut noroc cu pamantul din curte, scoatea struguri mai buni pt. vin.

Am avut un noroc chiar si in Bucuresti, mi-a crescut vita in fata geamurilor, si in fata si in spate, si recordul a fost de 20 de l la prima mana. Iar foarte bun....
Pana o vecina a inceput sa puna motorina, sare, ba chiar si toporul, ca ii tinea ei umbra...

Apropo de bauturi, nu am intrat mult in detaliu, nici nu sunt mare amator...
Se gaseau spirtose de toate felurile, si Coniac Napoleon, si whisky, scotch, ba chiar si chery brandy ( nu ma intrebati de unde ca nu ma pasiona)
Eram cu ochii ca dupa butelie, numai dupa alcool rafinat fara gust de votca sau alte tuici, pt. facut lichior de visine, afine, ciocolata ( da-da..)

O faza amuzanta insa, a fost in anii '80 cand a aparut vinisorul ala din ceai de lemn de buturuga, plm, din ce le faceau...
Jur ca n-am pus gura pe asa ceva, si ma amuzam teribil cand vedeam straini cu ele in fata la masa, la shop pe la Bran sau prin alte parti..

Edited by loock, 26 July 2014 - 18:08.


#31
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
ce gaseau

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E X C E L E N T A poza. Si mai este si primul post pe forum! Felicitari!

 Clipboard01, on 26 iulie 2014 - 15:46, said:

Ia uite aici cum se infruptau legumele si fructele fericite din ingrasaminte. Pe atunci faptul ca se foloseau ingrasaminte in agricultura era o mandrie si prezentat drept un mare progres stiintific fata de agricultura primitiva ce se practica inainte.

[ http://etimpu.files.wordpress.com/2014/03/reclama-ingrasaminte-chimice.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#33
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 nealsmith, on 26 iulie 2014 - 15:21, said:

In general,mancare

...si mult "rahat", cu polonicu'. AAA!!!...si sa nu uit: Sirop "natural" de fructe, aromatizat sintetic si colorat artificial.

Edited by gicaru, 26 July 2014 - 18:17.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai mancam ciocolatele cu lapte chinezesti, in foita aurie - cred ca am mancat cateva vagoane pline, pt. ca erau delicioase la superlativ.

Apoi ciocolata cu lapte si miere chinezeasca, bunicica...

De Kandia cu alune de padure intregi, 50 centi la shop, pt. export, deja am amintit, era o nebunie, cu toate foitele de alune cu tot...
Ciocolata care se face acum, este o mizerie.... sa le fie rusine !

Edited by loock, 26 July 2014 - 18:22.


#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 loock, on 26 iulie 2014 - 18:21, said:

Ciocolata care se face acum, este o mizerie.... sa le fie rusine !

Poate cea fabricata in Romania, aia normal. In rest, nu cred ca iti ajunge viata sa le testezi pe toate. Si sint destule excelente chiar si in supermarketurile banale romanesti.

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 gicaru, on 26 iulie 2014 - 18:16, said:

...si mult "rahat", cu polonicu'. AAA!!!...si sa nu uit: Sirop "natural" de fructe, aromatizat sintetic si colorat artificial.

Probabil te-ai pregatit temeinic pt. epoca capitalismului contemporan, altfel, nu te obliga nimeni sa ingurcitezi rahaturile alea.

Se gasea cico la cofetarie, dar nu consumam asa ceva...
Si Pepsi-ul romanesc era in general o porcarie, cu exceptia celui luat din locuri anume ( era in Herastrau un restauant)
Facea asta bun o spuma, de ziceai ca este ness frappe...

 f300, on 26 iulie 2014 - 18:26, said:

Poate cea fabricata in Romania, aia normal. In rest, nu cred ca iti ajunge viata sa le testezi pe toate. Si sint destule excelente chiar si in supermarketurile banale romanesti.

Esti un client bun al lor, insa doar atat.

Ciocolata contemporana din RO este in cvasitotalitate spre totalitate, o mare porcarie.
Si destul de grav, si cea facuta afara are tendinta sa ajunga la fel...

Ciocolata buna trebuie sa contina cat mai mult unt de cacao natural si veritabil.
Ala ii da gustul si finetea.
Au dat legi in parlamentul EU, inca din anii 90, ca sa le dea voie sa inlocuiasca cu margarina din ulei de palmier polimerizat....
Zaharul trebuie sa fie cat mai putin, si acum se face inves.
Laptele trebuie selectionat si smantanit ( incremoşat) inainte.
La cea cu lapte, o parte din zahar trebuie sa fie inlocuita cu faina de soia premium selectionata special.
Cea neagra, trebuie sa contina 57% cacao, nici mai mult, nici mai putin, si cat mai mult unt de cacao posibil cat sa nu se inmoaie rau.
Peste 57%, zici ca mananci nisip....este un masochism cretin; sub 57% cacao,  este prea mult zahar.
Emulgatorul trebuie sa fie 0,5% lecitina de soia, selectionata special la gust !.
Acum am vazut ciocolata de import, made in France, cu lecitina de floarea soarelui si ciocolata avea gust de ulei de floarea soarelui...
Sau alta aberatie  lecitina de ricin....
Etc...
Pe cacao de acum, dobitocii se lauda ca este degresata, adica stoarsa de untul de cacao !!!

In anii 90 si pana prin 2005 +/-, se gasea si in RO si afara, ciociolata Milka swiss made, Cadbury UK si Nestle swiss made, care erau de nota 10, 11 si 12 din 10, in ordinea amintita. Si erau si ieftine.
Nestle cu alune de padure, era ~ 2,5 lei...ciocolata de nota 12...

Din 2007 incoace, s-a ales praful si de alea straine.
Nestle a renuntat la brandul cu numele asta, si a scos Cailler ( un mare ciocolatier de la inceputurile lor)
Ei bine, nu este rea, dar pare doar o caricatura fata de ce a fost inainte.
Inca este fina, inca are unt de cacao, dar este doar o urma, care se simte cat sa te enervezi mai rau...
Cadbury a adus recent in RO, ciocolata facuta in Irlanda cu acest brand, dar care este o mare porcarie ....

Edited by loock, 26 July 2014 - 18:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate