Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce mancau romanii inainte de `89 (II)

- - - - -
  • Please log in to reply
1865 replies to this topic

#1279
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Nu, tytysor, nu faceau, dar puteau (sau nu) sa  inchida ochii, ca deh, o mina spala pe alta....


#1280
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Adica, tytysor, era interzis sa faci tuica "la televizor", era interzis sa tai vite...etc
Si erau penale..

Edited by diaconuliviu, 05 April 2018 - 08:03.


#1281
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De pe facebook, pagina "Alimentara"
1) Din Almanah "Scînteia" 1968;
2) Faža unui calendar de buzunar din 1975.

Attached File  Almanah Scinteia 1968 12670297_548394061986938_7062009183584377462_n.jpg   134.92K   30 downloadsAttached File  Calendar de buzunrar (1975) fata 22405609_867390136753994_3114921496260493740_n.jpg   82.4K   26 downloads

#1282
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Nu știu ce se mānca īnainte și sunt sigur cć māncarea era mai sćnćtoasć ca īn ziua de azi

#1283
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cam astea

Attached Files



#1284
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Daca stergi poza cu salata de papadie..(pardoooon, ma iertaaaati.."rucola" am vrut a zice...) te cred..

#1285
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De ce sa sterg poza cu salata? La mine acasa se facea salata din tot felul de vedeturi

Edited by WestPoint, 17 April 2018 - 13:36.


#1286
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Tu esti ala din reclama?
Glumesc..

#1287
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdiaconuliviu, on 17 aprilie 2018 - 13:25, said:

Daca stergi poza cu salata de papadie..

sa-ti zic ceva de dulce :D , mi-am adus aminte de salata de untisor, balarie pe care o adunam din padurile de pe linia de centura, cind iesam primavara la adunat de brebenei si viorele ..
o data a facut maica-mea si ciorba, cam cum este aia de loboda. desi nu sunt un fitofag (spanac, urzici, stevie, loboda - bleahhhh) aia chiar mi-a placut.

#1288
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Leurda si hasmatuchi in Moldova :). Acum e sezonul lor, asta seara am in meniu salata cu spanac si leurda.

#1289
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Găsite pe pinterest. Probabil sunt din anii '70, că în anii '80 cam slabe şanse să facă reclamă la restaurante, din motivele binecunoscute.
Scaune roşii precum în prima reclamă am visat într-o noapte când am visat un hotel stil vechi. Erau la modă pe atunci...  https://forum.softpe...visat-un-hotel/

Attached File  b3f94e9c7c580774f498b6e6580791b6.jpg   101.24K   15 downloadsAttached File  1be185b67fd1bf4fefb6a4ae4cdff9e7.jpg   90.51K   15 downloadsAttached File  917774a1f691653604a2f8388f587b79.jpg   83.28K   15 downloads


Şi celebrele (pe atunci) vase emailate produse la Mediaş (firma există din interbelic)

Attached File  8730bb3d38d38caca3773978715d469f.jpg   107.99K   15 downloads

Edited by djl, 23 April 2018 - 02:04.


#1290
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postr_murphy, on 17 aprilie 2018 - 16:06, said:

sa-ti zic ceva de dulce Posted Image , mi-am adus aminte de salata de untisor, balarie pe care o adunam din padurile de pe linia de centura, cind iesam primavara la adunat de brebenei si viorele ..
o data a facut maica-mea si ciorba, cam cum este aia de loboda. desi nu sunt un fitofag (spanac, urzici, stevie, loboda - bleahhhh) aia chiar mi-a placut.

La noi se minca macrisul, de regula ciorba. Noi, copiii il mincam crud. Oricit il stergeam aveam senzatia de nisip in gura (asta de la acidul oxalic). Atentie, din cauza acidului oxalic exista pericol de pietre la rinichi.
De asemenea dragaveiul (pe care multi il confunda cu stevia. De fapt stevie i se spune de exemplu in zona lu' Dragnea.
Nu e acelasi lucru, la noi stevia se da la porci. Si e cam amara).

#1291
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Dragavei si loboda... F bune.

#1292
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlucifer76, on 28 ianuarie 2017 - 16:56, said:


Nu se importa NIMIC, ce naiba sa puna in salam? Soia, poate, dar tampeniile din prezent lipseau.

Mie asa o pofta de cremvusti cu mustar, dar de aia grosi, care pocnesc in gura cand ii mananci. Nu am mai gasit de ani buni asa ceva.

Cand eram copil mancam crenvusti la greu, in timp ce astazi dupa 2-3 ma ingretosez desi la primul e ok.
Am observat ca au prea multa grasime, gust afumat exagerat ori un gust puternic de parizer.

Cu toate acestea parizerul daca il fierbi e ok, la fel cremvustii taiati sa iasa la fiert gustul acela scarbos.

#1293
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Alora mai grosi de care zice lucifer le spunea "polonezi" (in zona SB le zicea "polish"-i).

Nu maninc toata ziua sa ma incarc de reziduuri, dar, ca reminescenta din copilarie am citeva:

1. Uneori iau 2 polonezi si ii maninc fierti cu mustar si piure de cartofi.
2. Nu mai iese ca nu mai e salamul ala dar, imi amintesc cu drag si pofta de acelasi piure cu salam prajit cu nitel sos - salamul ala care la prajit se transforma in "ciuperca"..se curba.
3. Cacao cu lapte veritabil + un colt de piine proaspata, uneori fierbinte.

Nu maninc din astea des..o data la 2-3-4-5 luni, depinde de dispozitie. Dar mi-au ramas ca placeri...

#1294
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Se consumau orice peste de parau, balta, oricat de mici, plus broaste, porumbei, turturici, ciori, vrabii, ...

Fazani, lisite, rate salbatice si ouale acestor pasari, plus iepuri de camp, eventual bursuci.

Edited by Infinitty, 04 May 2018 - 12:51.


#1295
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Pestele ala mic asa (e vorba de mreana 15-25 cm, "murgoi" sau "petrisori" - sa turbez de stiu de ce le spunea asa si care le e denumirea "oficiala", "moaca", "nisiparita"-un fel de tipar mic de vreo 8-15 cm, clean, mai rar pastrav) se pregateau functie de marime:
Aia mari, peste 10 cm se curatau clasic, taietura, etc. Se prajeau si se consumau cu eliminare de cap si sira.
Aia mici, sub 10 cm..apasam cu degetul pe burta dinspre opercule spre coada, burta se spargea rapid, iesea continutul..spalat, prajit mincat cu totul.

Undeva pe riul ala era o statie de pompare si filtrare apa. Pentru apa potabila. Cam de la 500m-1 km in amonte deja beam apa din riu. Nu circula lume, nu se aruncau gunoaie. Azi..nu as avea curaj sa beau apa din el decit poate la izvorul sau si 1 km mai in aval. Toti "orasenii" din tara veniti (si nu doar in zona mea, e generala treaba) isi pun corturile pe unde vor, se pisha unde vor, inclusiv in riu, isi lasa mizeria unde vor, inclusiv in riu.

Revenind, ciori n-am auzit. Nici bursuci. Ca nu eram in salbaticie izolati si far' de alimente. De vrabii, turturele..am auzit. Ouale lor..nu, era pericol.
Broaste (in speta picioarele) da, primavara. Asta pentru ca am avut noroc sa am in clasa o colega cu tata de origine italiana. Si ne-a adus, mincat, placut.


Bureti (ciuperci) de ce gaseam: iuti (laptosi le spuneam), minatarci (hribi), galbiori (la noi le spunea "carnea gainii" de la culoarea galbena asemanatoare seului gainii), creasta cocosului, ZBIRCACI. Asta e un burete asemanator la forma cu cel iute dar de culoare cafenie iar laptele e dulce astringent. Se putea consuma crud iar buzele si dintii ti se faceau maro.

Restul..pe plita sau, cazul iutarilor, rasol cu otet si ceapa (dupa vreo ora de la preparare se faceau un verde-bleu, ca piatra vinata, dar nu-i bai).

Daca in plimbarile noastre de copii gaseam o vaca nepazita, mai beam si un lapte proaspat, nefiert. Nu, nu ne imbolnaveam, nu muream, nu pateam nimic, desi in burti aveam "carcalete" de prune, mere de vara, lapte, bureti. Poate o diaree unii dar fara complicatii. Daca ar fi dupa regulile de azi..aia nu, aia nu, aia nu nefiarta, aia nu nespalat indelung..ar trebui sa fim cu "pomana de 7 ani" facuta demult.
Aveam grija doar in zonele unde stiam ca s-au facut stropiri de pomi. Acolo evitam sau cautam fintina (in care uneori gaseam serpisori si broaste - serpii nu agreaza mizeria, deci era un semn rural ca apa e OK) si spalam o leaca fructele.

#1296
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postdiaconuliviu, on 05 aprilie 2018 - 08:03, said:

Adica, tytysor, era interzis sa faci tuica "la televizor", era interzis sa tai vite...etc
Si erau penale..
Ştiu că nu era interzis să faci ţuică şi vin. Rudele mele făceau. Închiriau un cazan de făcut ţuică. Făceau din prune şi din corcoduşe, adică le amestecau.
Struguri pt vin toamna se aduceau în pieţe. Şi tata avea storcător, iar din boasca rămasă făcea tescovină. Nu făcea decît 4 damigene de vin fiecare de 50l.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate