Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Exclusivismul iudaist

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#19
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostIochanan, on 28 iulie 2014 - 08:23, said:

Părerea ta. Totuși știu câte ceva, și lucruri esențiale, atât din Sfânta Scriptură (așa tradusă cum este pe românește), atât din alte surse, iudaiste, adică direct de la sursă, precum și din surse extraiudaice (în principal creștine).

Poti sa citesti Sfinta Scriptura pina o poti recita pe de rost de la coada la cap din trei in patru, daca nu stii cum interpreteaza evreii textul se cheama ca nu ai idee de iudasim. Idem despre sursele extraiudaice.

Care sint sursele alea "iudaiste"?

View PostIochanan, on 28 iulie 2014 - 08:23, said:

Vezi, asta este rea credință, distorsionare intenționată a ceea ce am spus și atribuirea distorsionării mesajului, conținutului inițial. Eu am vorbit foarte clar, folosind niște figuri de stil, ce-i drept, dar pe care le-am explicat, despre un anumit tip de mentalitate. Dar trebuie să recunosc sincer și cu părere de rău că folosirea unor astfel de tertipuri, de metode care trădează rea credință, nu mă surprinde atunci când are loc în cazul unor evrei.

Trec peste insulte, se pare ca nu poti fara. Tourette?

Mentalitatea unei comunitati nu se formeaza in vid. Este influentata de mediul in care traiesc membrii comunitatiii. In cazul de fata, mediul crestin.

Ignori complet existenta comunitatilor evreiesti din spatiul ne-crestin. Premisa ta, ca toti evreii, din toate comunitatile, din toata lumea, ar avea aceeasi mentalitate, este cel putin ridicola.

Ignori de asemenea lipsa unor dogme dictate de o conducere centralizata. Iei drept model Biserica crestina. Mare greseala. Rabinii evrei au libertatea de a interpreta textele sfinte dupa cum li se pare lor mai bine, nu sint ingraditi de pozitia oficiala a unei institutii care se pretinde detinatoarea adevarului absolut. Pentru a incepe sa-ti dai seama ce inseamna iudaismul, ar trebui sa fi macar constient de existenta diferentelor de opinii intre marii invatati evrei.

View PostIochanan, on 28 iulie 2014 - 08:23, said:

Dar când creștinii sunt "făcuți" goimi, javre, cerșetori, slugi și în multe alte feluri, de către conaționali și coreligionari de-ai dumitale, nu ți se face greață? M-aș bucura să nu fie o întrebare retorică.

Iar cu "goimi" la inaintare. Mai sa fie, marele expert in iudaism habar n-are ce inseamna goy.

Iti atrag respectuos atentia ca in Torah ternenul "goy" este folosit pentru a desemna si poporul evreu. Nu are inteles peiorativ.

Fanaticii religiosi au, fara indoiala, tendinta sa dispretuiasca pe toti cei care nu gindesc ca ei. Avem si noi din astia. Nu sint, totusi, coreligionarii mei, dat fiind ca sint atee.

View Postedy_wheazel, on 28 iulie 2014 - 08:28, said:

Nu doar a crestinismului.

Evident. Legendele de acest ttip se numesc mituri fondatoare si se regasesc in toate religiile. Avem insa o problema grava cu miturile fondatoare ale religiei crestine, pentru ca acestea au dus la demonizarea unui popor intreg timp de doua mii de ani.

#20
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostIochanan, on 28 iulie 2014 - 08:23, said:

Dar când creştinii sunt "făcuţi" goimi, javre, cerşetori, slugi şi în multe alte feluri, de către conaţionali şi coreligionari de-ai dumitale, nu ţi se face greaţă? M-aş bucura să nu fie o întrebare retorică.

Iti dau eu un leac impotriva gretii
Citeste comentariile conationalilor si coregionalilor tai despre evrei.
nu numai javvre,slugi, cersetori gasesti acolo ci indemnuri de omor, omor in masa, ura cat cuprinde.
Si nu este un caz izolat pe un forum oarecare
sunt mii, zeci de mii, sute de mii....
Ia-te cu mainile de cap ca degeaba s-a lasat omorat mantuitorul
Cu fiecare postare il omorati din nou.

================

Acum despre "excusivism iudaist"

Nu exista asa ceva
Nu a existat si nu va exista.

Este vorba de a pastra nealterate anumite precepte de conduita reglementate
la vremea respectiva sub forma religioasa caci nu era alta.

Daca evreii nu intra in carciume, este din cauza "excusivismului"
?Pai si lor si crestinilor le-a spus Dumnezeu sa bea doar vin slab pentru binecuvantare
nu sa cada in santuri.
Daca evreii nu-si bat neveste, nu injura, daca respecta parintii si familia, nu la fel a spus Dumnezeu intregii lumi monoteiste?
Este exclusivism ca la evrei nu gasesti asemenea reprobabile comportari iar la crestini, mai ales ortodocsi, gasesti cu duiumul ?
Este exclusivism ca vor sa casatoreasca cu coreligionari?
Poate nu e foarte democratic, dar nu vad exclusivism.
Fiecare comunitate, fiecare religie, are dreptul isr daca e minoritara are obligatia sa pastreze tezaurul ei de legi si obiciuri.
De unde obiceiul asta de a judeca in bloc?
Musulmanii sunt...
Iudaismul este.......
Crestinismul este.....

Exemplele mai pot pot continua,.
Ma opresc, caci m-am nascut totusi crestina.

Edited by vio69a, 28 July 2014 - 09:11.


#21
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postvio69a, on 28 iulie 2014 - 09:10, said:

Ma opresc, caci m-am nascut totusi crestina.

Pacat.

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEdgaroropsitul, on 28 iulie 2014 - 11:51, said:

Pacat.

De ce?

#23
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postedy_wheazel, on 28 iulie 2014 - 11:57, said:


De ce?
Ghici.

#24
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostPisa4you, on 28 iulie 2014 - 09:04, said:

Iar cu "goimi" la inaintare. Mai sa fie, marele expert in iudaism habar n-are ce inseamna goy.

Iti atrag respectuos atentia ca in Torah ternenul "goy" este folosit pentru a desemna si poporul evreu. Nu are inteles peiorativ.

Fanaticii religiosi au, fara indoiala, tendinta sa dispretuiasca pe toti cei care nu gindesc ca ei. Avem si noi din astia. Nu sint, totusi, coreligionarii mei, dat fiind ca sint atee.

În primul rând remarc că nu ai răspuns la întrebare. Probabil pentru că nu îți este de fapt greață când anumiți conaționali de-ai dumitale vorbesc și se poartă în halul în care au făcut-o și o fac în raporturile lor cu alții. S-ar putea să mă înșel, însă tăcerea plină de reținere este și ea o formă de răspuns.

În al doilea rând, îți atrag eu respectuos atenția că în interpretarea evreiască neamul evreiesc nu este <<un simplu goy>>, ci un <<goy kadosh>>, ceea ce reflectă exact mentalitatea exclusivistă de care vorbeam în postările anterioare. O mentalitate exclusivistă care la ora actuală este total greșită și anacronică, în contradicție cu realitatea faptelor.

View PostPisa4you, on 28 iulie 2014 - 09:04, said:

Evident. Legendele de acest ttip se numesc mituri fondatoare si se regasesc in toate religiile. Avem insa o problema grava cu miturile fondatoare ale religiei crestine, pentru ca acestea au dus la demonizarea unui popor intreg timp de doua mii de ani.

Aș vrea respectuos să știu care sunt "miturile" fondatoare ale creștinismului care ar fi dus la "demonizarea" evreilor, și care este legătura între cele două fenomene. Unde vezi dumneata vreo legătură de cauzalitate absolută, necesară între "miturile" fondatoare ale Creștinismului, ale Bisericii și "demonizarea" evreului sau a evreilor?

#25
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Spuneați ceva, voi, "exclusivilor"?

Ia luați voi o pauză lungă în timp ce grăiește POPORUL LUI DUMNEZEU!!

(mă refer la cel adevărat, nu la ăia care se dau și nu sunt)

Veni Creator Spiritus @ Notre-Dame de Paris

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gQGBMl_CGQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Peuple de Dieu, Cité de l'Emmanuel

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qJwp3EiaoPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gloria in Excelsis Deo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbtTx8ljn_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostAntilopaBongo, on 27 iulie 2014 - 21:43, said:

Astept si eu ziua cand religiile vor iesi din izolare si isi vor depasi orgoliile, dar se pare ca asta nu se va intampla in timpul vietii mele.

În acest lucru te înşeli, în materie religioasă nu va exista vreo "ieşire din izolare", mai ales că aici nu este vorba numai de orgolii, ci în primul rând de adevărul dumnezeiesc şi de viaţa cu şi în Dumnezeu. Aici nu este şi nu va fi la modul real de negociat; nici nu se prea poate negocia, decât la suprafaţa lucrurilor, pentru a elibera puţin din tensiunea relaţiilor, dar cam atât. Pe fondul problemei nu există şi nu va exista toleranţă. Cel puţin nu din partea Bisericii. Ceilalţi însă se vor vedea forţaţi de necesităţile obiective să cedeze mai devreme sau mai târziu. Iar tot ceea ce vor putea face este să păstreze din identitatea lor ceea ce este compatibil cu creştinismul.

View PostAntilopaBongo, on 27 iulie 2014 - 21:43, said:

Poate sa spuna adeptii mozaismului ca are dreptate crestinismul. Nici asta nu se va intampla.

Asta este părerea ta personală. Sunt mulţi evrei care se convertesc la Hristos, deşi nu se încadrează strico sensu în Biserică, pentru că probabil Biserica nu are un cadru aşa cum ar vrea ei, iar pe de altă parte din teama lor de nu îşi pierde identitatea evreiască, specificul evreiesc; şi probabil şi pentru că nu au nivelul corespunzător de raportare la adevărul şi adevărurile creştinismului.

Însă dincolo de asta, iudaiştii ar trebui să aibă mai mult respect şi să nu mai batjocorească, mai ales în forme subtile, Biserica lui Dumnezeu. Să înţeleagă ceea ce ţi-am spus şi mai sus, că ei nu sunt singurii acceptaţi la metafizică, în "clubul select" al lui Dumnezeu; ba mai mult, ar trebui să îşi facă griji serioase şi îşi pună serios problema dacă ei realmente mai fac parte din "clubul select" sau doar aşa le place lor să creadă.

Edited by Iochanan, 26 August 2014 - 10:07.


#27
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostIochanan, on 26 august 2014 - 10:03, said:

Ceilalţi însă se vor vedea forţaţi de necesităţile obiective să cedeze mai devreme sau mai târziu.

Asta este părerea ta personală. Sunt mulţi evrei care se convertesc la Hristos,

Însă dincolo de asta, iudaiştii ar trebui să aibă mai mult respect şi să nu mai batjocorească, mai ales în forme subtile, Biserica lui Dumnezeu.
Asta e tipul de discurs care pe mine ma face de regula sa intrerup orice discutie, mai ales cand observ ca se poarta de pe pozitii de forta.
De ce trebuie ceilalti, oricine ar fi ei, sa cedeze? Si de ce in fata adevarului tau, pentru care nu ai argumente mai bune ontologic sau mai viabile empiric.

Ceea ce am spus in mesajul citat de tine nu e parerea mea personala. E o realitate istorica. Daca stai si judeci cinci secunde, observi ca iudaismul nu ar mai fi existat daca ar fi fost asa de multi evrei care s-ar fi convertit nu la Hristos, ci la Crestinism. Convertirea nu se face niciodata la Hristos, ci la viziunea lui asupra lui Dumnezeu.

In final, e bine sa stii ca si mozaicii considera ca templul lor e templul lui Dumnzeu. Tu respecti templul?

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostIochanan, on 14 august 2014 - 09:50, said:

Spuneaţi ceva, voi, "exclusivilor"?
Ia luaţi voi o pauză lungă în timp ce grăieşte POPORUL LUI DUMNEZEU!!


Da, asa se intampla.
Totdeauna icoanele, corurile , predicie, spovedaniile, impartasaniile, ocolitul bisericii de trei ori sau trecerea pe sub patrafir,
fac impresie prostimii.
Bucuria ar fi sa poate face impresie oamenilor destepti, scoliti,-ghici, avem asa ceva ??

#29
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011
"Însă dincolo de asta, iudaiștii ar trebui să aibă mai mult respect și să nu mai batjocorească, mai ales în forme subtile, Biserica lui Dumnezeu. Să înțeleagă ceea ce ți-am spus și mai sus, că ei nu sunt singurii acceptați la metafizică, în "clubul select" al lui Dumnezeu; ba mai mult, ar trebui să își facă griji serioase și își pună serios problema dacă ei realmente mai fac parte din "clubul select" sau doar așa le place lor să creadă. "


pe bune?!
in ce lume traim?!!!
presupun ca esti Roman(crestin) ....urmasul lui Burebista,Scorilo,Decebal,Glad si Menumorut,Tepes si altii ,in planul mai putin metafizic si mai mult fizic si temporal ....
Cand poporul lui  Israel discuta despre Dumnezeu si Moise isi ghida poporul dupa dorinta si porunca lui Dumnezeu,poporul tau discuta cu Zamolxes si alti dubiosi iar tu vi acum si spui ca poporul lui Israel trebuie sa isi faca probleme daca mai este in ,,clubul select''?!?
Pune mana pe VT si citeste cu atentie......cand ajungi la  sfarsit mai citeste odata si inca odata....apoi poti incepe sa iti pui intrebari....intr-o logica simpla raspunsurile nu o sa iti placa ,la ce mod de gandire ai....

Nu ai nici un atuu sa spui ca biserica ta(a noastra,eu fiind botezat crestin) este Biserica lui Dumnezeu!!!
in cel mai fericit caz poti afirma ca e biserica lui Iisus,dar dupa comportamentul unora din cadrul  acestor biserici crestine,eu am mari dubii....


poate te ajuta :
          „Evreii,mahomedanii si creștinii sunt trei expresii ale aceluiași monoteism, iar glasul tradiției lor autentice și străvechi este și cel mai cutezător și mai plin de încredere din istorie. De ce nu ar fi posibil atunci ca, în loc să genereze opoziții ireconciliabile, numele acestui unic Dumnezeu să ducă la un respect reciproc, la înțelegere și coexistență pașnică? De ce să nu privim cu încredere la ziua în care, fără nici un prejudiciu adus dezbaterii teologice, vom descoperi ceea ce este atât de evident și totuși atât de greu de acceptat - și anume că, în calitate de fii ai aceluiași Tată, suntem prin urmare cu toții frați?"

Papa Paul al Vl-lea, La Croix, aug.11, 1970

Edited by linar70, 27 August 2014 - 02:44.


#30
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postlinar70, on 27 august 2014 - 02:22, said:

poate te ajuta :

Papa Paul al Vl-lea, La Croix, aug.11, 1970
Niste erezii evidente, papa i-a uitat pe budisti care si ei recunosc un singur dumnezeu mai mare.
Pe zeii olimpului unde zeus evident ca era peste toti .
Evreii sunt inchinatori la Satan care evident ca e unic, nu e dumnezeu dar nu cred ca e asta o problema pentru papa

Pe atei i-a mai uitat papa, ateii au un dumnezeu unic: materia.

Sper ca papa nu se erijeaza in reprezentant al crestinilor!?

Edited by altul2, 27 August 2014 - 07:08.


#31
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
@Iochanan

Pe ce anume se bazeaza afirmatiile tale despre cum ar privi evreii crestinismul si alte religii? Care sint sursele tale? Ce argumente concrete aduc aceste surse?

@linar70

Imi plac ideile din comentariul tau, dar nu-mi place directia in care ne duc aceste idei. Argumentul intiietatii - inversat, ceva de genul 'evreii au primit primii Cuvintul lui Dumnezeu, dar nu l-au inteles, deci iudaismul e gresit si crestinismul a fost de fapt primul' - a fost si este inca folosit impotriva evreilor.

Atit povestea lui Cain si Abel, cit si evangheliile crestine, ne invata ca lui Dumnezeu ii pasa de felul in care ne purtam unii cu altii mai mult decit de felul in care il adoram. Daca as fi credincioasa as spune ca ne-a dat mai multe religii ca sa se aleaga Cain de Abel.

#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPisa4you, on 27 august 2014 - 14:16, said:

Daca as fi credincioasa as spune ca ne-a dat mai multe religii ca sa se aleaga Cain de Abel.
Religiile le-a dat ca sa se aleaga cei drepti de cei rai este adevarat.
De aceea cine proclama ca si budistii, si evreii si musulmanii ar avea ceva drept in ei denatureaza adevarul

#33
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
@Altul

Ideea era ca cine e drept, e drept indiferent de religia sa, daca nu chiar in pofida religiei sale.

#34
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPisa4you, on 27 august 2014 - 14:37, said:

@Altul

Ideea era ca cine e drept, e drept indiferent de religia sa, daca nu chiar in pofida religiei sale.
Asta e ideea vreunui zeu nedescoperit? Dar valabil in orice conditii?

In momentul de fata drepti sunt doar crestinii, restul niste sarlatani care vor si sfarsi in Iad

Edited by altul2, 27 August 2014 - 14:45.


#35
linar70

linar70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.05.2011

View Postaltul2, on 27 august 2014 - 07:03, said:

Niste erezii evidente, papa i-a uitat pe budisti care si ei recunosc un singur dumnezeu mai mare.
Pe zeii olimpului unde zeus evident ca era peste toti .
Evreii sunt inchinatori la Satan care evident ca e unic, nu e dumnezeu dar nu cred ca e asta o problema pentru papa Posted Image incearca asta poate iti revii!!

Pe atei i-a mai uitat papa, ateii au un dumnezeu unic: materia.

Sper ca papa nu se erijeaza in reprezentant al crestinilor!?

Ai ratat momentul sa te abtii..abstinenta face bine uneori, daca stii cand si cum!!!
Cine esti tu(sau altii) sa afirmi ca evreii se inchina la satan?! esti vreun ales si nu am aflat noi?!
Apropo,stii cine e definit ca <<Satan>>?????!Posted Image


In 2 postarii ai reusit sa iti dai cu mouse-ul in cap singur...Posted Image  nu mai fuma orice iti cade in mana Posted Image

Edited by linar70, 27 August 2014 - 15:43.


#36
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postlinar70, on 27 august 2014 - 15:43, said:

Cine esti tu(sau altii) sa afirmi ca evreii se inchina la satan?! esti vreun ales si nu am aflat noi?!
Pai se stie demult, de 2000 de ani
Nu e niciun secret si nicio noutate.
faptul ca papa incearca sa-i musamalizeze pe evrei nu inseamna ca evrei sunt mai buni ca inainte, ci ca papa lucreaza cu necuratul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate