Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programator "mascat" ? :)

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Salutare, buna seara, tocmai ce am realizat ca am 6 ore de somn din aproximativ 58-60 si mi-a venit o idioata (idee) in timp ce citeam ceva subiecte pe locuri de munca in domeniul IT-ului . In ciuda faptului ca am mai multe cani de cafea consumate decat ore de somn la activ de vreo saptamana, o sa fac tot efortul sa pastrez limba romana intacta.

Bun deci, citeam frumoasa poveste cum ca un programator junior poate atinge si 500 euro salariu intr-o firma, nu ma apuc sa dezbat asta deoarece stiu toti factorii ce pot influenta numarul acela de circula pe internet de vreo cativa ani, dar 1000-1500 LEI eu zic ca nu ar fi mult totusi pentru un junior tinand cont ca e si interesul firmei sa isi asigure forta de munca pe viitor.

Acum, ma gandeam , daca m-as duce la o firma sa ma angajez ca junior pe web developement, deci cu functia de designer sau coder php, ar fi un "pacat" fata de patron sa nu ii mentionez faptul ca defapt nivelul meu de cunostinte sare sau cel putin se apropie de cel mai bun om al lui ?

Adica, daca eu as vrea sa activez ca junior cu toate ca am cunostinte avansate, ar fi posibil dupa parerea voastra, sau mi s-ar pune in fata ca ori fac ce stiu mai bine ori nu sunt bine primit sa "o fac pe prostul" tinand cont ca unii care chiar sunt la inceput primesc training si eu nu am nevoie de el desi stau la salariul de 1000-1500 RONI ?

Stiu suna ciudat, probabil va intrebati de ce as vrea eu sau altcineva asa ceva, pai treaba e relativ simpla, ma gandesc sa ma mut intr-un oras pentru a munci o perioada (8-12 luni) si in acelasi timp sa ma ocup de proiectele mele personale care bineinteles cu scop financiar nu de dragul de a le face, si bani de o chirie + 2 mese pe zi si o cafea eu spun ca e ok salariul ala, mentionez ca orasul in care sunt nu ofera oportunitati de genul sau cel putin nu am gasit eu, de asta ma gandesc la "trucul" asta .

Pareri? E vreo sansa sa fac figura asta ? Ce credeti ? :)

Multumesc, o seara buna!

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pnm, daca stii meseriei de ce sa nu ceri cat meriti? Nu conteaza daca nu ai fost angajat cu carte de munca inainte. Ii arati ce proiecte ai (oricum discutia va ajunge la un moment dat si la asta) si in functie de ce stii poti cere un salariu mai mare.

Cat despre 1000-1500 RON salariu sa iti ajunga de chirie + 2 mese pe zi... unde planuiesti sa te muti? Petrosani?! Daca da, unde stai acum daca asta ti se pare un upgrade sau 'oportunitate'? O_o

Edited by potae, 25 July 2014 - 20:17.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Culca-te si reciteste cand esti odihnit ;)

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Daca esti asa bun pe cat zici vei trece cu brio un interviu serios de senior. Insa poti sa iti spun ca am avut la interviu oameni cu 8-9 ani experienta (adica atata au fost prin alte firme) care, cu toate ca ei doreau pe post de senior, nu au reusit sa treaca mai mult de middle level. Pur si simplu parerea lor despre nivelul lor era foarte buna insa, cand treceam la intrebari de senior...well, cam nu prea aveam multe de discutat. Eu sunt de parere ca, daca esti asa bun, nu o sa ai nici o problema sa susti o discutie libera la nivelul de senioritate pe care il doresti. O firma, daca cauta seniori sa angajeze, nu se va uita la cartea de munca ci la ceea ce stii. Mai exact, cati bani poti produce.

Edited by jm2010, 25 July 2014 - 20:40.


#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

View Postpotae, on 25 iulie 2014 - 20:12, said:

Pnm, daca stii meseriei de ce sa nu ceri cat meriti?
Eu am înțeles așa: el vrea și salariu mic, dar și responsabilități tot mici. Adică vrea să ocupe un post de junior, cu salariu de junior și taskuri de junior. Care taskuri, la nivelul lui de cunoștințe, ar fi foarte ușor și rapid de rezolvat, rămânându-i astfel timp berechet să se ocupe de proiectele personale. Care proiecte, zice el, îi vor completa bugetul (sau chiar mai mult). Între timp, pentru minim-minimorum, se bazează doar pe acel salariu de junior.

În principiu, dacă ești încrezător în proiectele proprii, părerea mea e că ar putea fi viabilă o variantă de genul ăsta - cu mici comentarii:
- salariul este totuși prea mic. Cum s-a zis mai sus, cu 1000-1500 nu plătești și chirie (în condiții decente), întreținere și 2 mese pe zi. Evident, depinde și de oraș și de pretențiile tale și, eventual, de alte venituri pe care le ai. Însă strict din suma propusă și ce ai zis că vrei să faci cu ea, e puțin cam puțin. Undeva spre 2000 strict pentru cheltuielile necesare s-ar putea să fie OK, iar restul de cheltuieli/răsfățuri/ieșiri ți le finanțezi din celelalte venituri/proiecte.

- șmecheria s-ar putea să nu țină mult. Adică șeful și/sau colegii vor observa că te pricepi și te miști repede. Destul de rapid te vei alege cu taskuri mai multe/mai complexe care îți vor umple timpul, iar salariul îți va rămâne la nivel de junior (sau, oricum, nu va crește la fel de rapid precum responsabilitățile). Ceea ce nu ți-ar conveni, zic eu. Posted Image
Mai degrabă încerci să cauți ceva cu jumătate de normă, eventual pe nivelul tău ce cunoștințe. Așa sigur îți rămâne timpul liber jumătate de zi.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Subscriu la ideea de jumate de norma.
Sau no, poti cauta pana gasesti un job unde esti lasat in pace cata vreme iti faci treaba la timp. Si daca esti suficient de bun iti ramane jumate de zi libera. Eu in jumatea de zi libera nu-s in stare sa mai fac nimic. Citesc, ma joc, stau la povesti pe balcon, ma duc acasa. Vezi sa nu te inhami la ceva ce nu poti duce.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu zic la fel, daca esti bun faci in jumate de norma mai mult de 2000 de lei cu care sa zicem poti supravietui, iar in rest ai timp de proiecte personale.

#8
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Sa inteleg ca e asa criza de "programatori" ca poti sa te angajezi si cu juma' de norma?

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgenericuser01, on 25 iulie 2014 - 21:02, said:

Sa inteleg ca e asa criza de "programatori" ca poti sa te angajezi si cu juma' de norma?

Cu jumatate de norma cam greu. Criza de programatori cam ii. Ma refer programatori nu code monkeys de care ii plin, gasesti usor.

Edited by jm2010, 25 July 2014 - 21:06.


#10
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Wh0t's a "monkey coder"?

#11
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postgenericuser01, on 25 iulie 2014 - 21:06, said:

Wh0t's a "monkey coder"?

Unul care știe doar să aplice șabloane.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
9 ore pe zi munca de junior te vor obosi la fel de mult ca 9 ore munca de senior, energia ramasa la sfarsitul zilei pentru proiecte personale va fi la fel de mica.
Ba mai risti sa te si prostesti.

Inteleg ca esti un antreprenor wannna-be care nu produce suficient cat sa traiasca si studiaza posibilitatea de se angaja? Fii sigur ca afacerea si proiectele personale vor muri, dar na, n-a fost sa fie...

Edited by don_dannielo, 25 July 2014 - 21:22.


#13
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pai daca is programatori angajati platiti cu sub 2000 euro pe luna, aia nu pot fi decat code monkeys in conditiile in care ca si freelancer ajungi destul de usor la suma aia, si asta frecand menta in cea mai mare parte a timpului

#14
ChiftelPrajescu

ChiftelPrajescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 19.06.2014
Tovarășe, gândești greșit.

Permite-mi să-ți explicitez.

În România îs numai căcați și firme de căcat care nici măcar nu merită să depui CV-ul la ei. Dacă te angajezi ca programator junior (ceea ce e extrem de dubitabil întrucât exigențele angajatorilor din Ro., în special în acest domeniu, sunt absolut imbecile și cererea pentru locuri de muncă foarte mare) vei avea un salariu mai aproape de cel minim pe economie decât cel mediu.

Ce trebuie mata să faci este să îți cauți un post de remote contractor direct cu o firmă străină, indiferent pentru ce post. Dacă nu, să vezi cum faci să te cari de aici afară.

Păi un CSR remote lvl 1 la o firmă de hosting de afară (care plătește foarte prost că îs niște mari zgripțomani) câștigă $950~1000 ca remote contractor cu formular W-8ben. Și te privește dacă vrei să îi declari anual la fisc, până pe 25 Mai retroactiv pentru anul precedent, cu formularul 201 de la ANAF.

Pentru ce să cerșești un 1200 de RON ca programator junior?

1500~1600 de lei?

Posted Image

Edited by ChiftelPrajescu, 25 July 2014 - 21:27.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostNemesis-, on 25 iulie 2014 - 21:19, said:

pai daca is programatori angajati platiti cu sub 2000 euro pe luna, aia nu pot fi decat code monkeys in conditiile in care ca si freelancer ajungi destul de usor la suma aia, si asta frecand menta in cea mai mare parte a timpului

Faci o laie 2000 euro ca freelancer. Prin freelancer intelegi alergat dupa clienti noi la fiecare proiect, nu?

#16
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
doar la inceput, e imposibil sa n-ai clienti fideli

#17
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Cat % dintre cei care au terminat calculatoare au salarii peste 1500 de euro? Hai ca ma enervez acum, vorbim de Romania!

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostNemesis-, on 25 iulie 2014 - 21:38, said:

doar la inceput, e imposibil sa n-ai clienti fideli
Nu exista asa ceva. Doar de-aia se apeleaza la freelanceri, ca sa-i arunce la gunoi dupa terminarea proiectului.
Fara un contract n-o sa te plateasca in continuu nimeni. Iar cu contract (cu multe obligatii de partea ta) nu mai e nici o diferenta fata de un job.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate