Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

macro in excel

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gabrielam87

gabrielam87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2014
Hello

Am si eu nevoie de ajutor in Excel. Am mai multe linkuri in Excel (cu poze) din care vreau sa extrag poza si sa o pun in stanga linkului.

Are cineva vreo idee cum se face asta ? Posted Image
thanks

Edited by gabrielam87, 25 July 2014 - 14:39.


#2
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
link-ul, ca de-aia ii spune link (legatura), nu contine decat o adresa de destinatie (te trimite undeva).
acolo se gaseste sursa fisierelor si nu in excel-ul tau sau in orice alt document ce contine un link.
priveste link-ul ca pe ceea ce se scrie in address bar-ul unui browser.

in cazul tau nu ai decat sa descarci fiecare imagine de pe site-urile respective (daca link-urile sunt catre internet) in excelul tau.
sau le descarci pe disc si creezi link-uri in excel catre locatia unde le-ai salvat (asta daca link-urile nu sunt deja catre fisiere de pe disc)

PS nu este o tragedie sa postezi aici, dar sa stii ca exista sectiune dedicata excel

Edited by nexusm, 25 July 2014 - 18:43.


#3
gabrielam87

gabrielam87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2014
multumesc pt raspuns

imi pare rau, cred ca nu am fost atenta ....

deci excelul nu poate sa copieze poza din link si apoi sa o puna in stanga linkului :(

atunci cum salvez toate pozele din linkuri si sa le pun in stanga linkului?.....manual mi-ar lua o vesnicie pt ca sunt sute de poze....
am inteles ca se poate cu VBA, dar ma uit ca matza in calendar la limbajul acesta.

multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate