Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Elefant.ro - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Am comandat cateva carti de dimineata cu plata in avans, ei se lauda cu livrarea in 24h. O parte din ele sunt cadou pentru cineva, deci chiar am nevoie de ele sambata.
Din pacate acum vad ca statusul comenzii e " comanda platita ".
Rasfoind pe google se plang foarte multi de cat de neseriosi sunt.

Ati avut experiente placute/neplacute cu Elefant.ro ?

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am comandat un ebook reader, a ajuns exact cand trebuia.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
am comandat o carte mai demult și nici până azi nu am primit vreun răspuns

#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Am comandat 2 carti cu livrare prin posta , au venit la timp dar nu prea imi convin preturile de la transport si produse ...

#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Eu am luat multe carti de la ei.Cateva le-am primit si gratis, avem un voucher si transportul era gratuit :D . Au venit imediat.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
strict in legatura cu problema ta, in astfel de situatii, cand termenul e strans si ai nevoie sa stii sigur ca iti ajunge coletul intr-o anumita zi, cel mai bine e sa te informezi si telefonic, nu sa dai refresh din 5 in 5 min, poate-poate s-o schimba statusul. Eu m-as fi informat inainte sa dau comanda (operatorul stie cel mai bine ce au pe stoc si ce poate fi livrat rapid) iar daca m-as fi aflat in situatia ta, cu o comanda despre care nu stiu daca a fost expediata deja ca sa-mi ajunga la timp, as fi pus mana pe telefon si as fi intrebat, mai degraba decat sa fac sondaj pe forum despre (ne)seriozitatea magazinului online. Cine stie, poate ai fi avut surpriza placuta sa-ti spuna ca a fost expediat coletul si ai fi primit si un numar de awb (faptul ca a plecat de la magazin nu iti garanteaza ca se face livrarea in 24h. Deja coletul e in custodia curierului si acolo se pot intampla diverse lucruri care sa intarzie livrarea, independent de vointa magazinului online).

In orice caz, tine cont si de faptul ca ai platit cu cardul si unele magazine asteapta sa intre banii in cont inainte de a expedia comanda (e metoda lor de a se asigura impotriva tzepelor). Pentru o plata facuta azi dimineata, probabil ca banii intra maine dupa ora 14, deci maine iti pun coletul la curier, cu livrare sambata. Sper sa fii din Bucuresti sau o localitate mare, unde exista sediul curierului cu care trimit ei, ca altfel s-ar putea sa ajungem la chestia de care iti vorbeam -> curierul nu mai livreaza chiar in 24h. Oricum, aceasta e inca o chestiune despre care trebuie sa intrebi inainte. Daca esti intr-o localitate mica, nu toti curierii se dau peste cap sa faca acei km suplimentari repede, astfel incat tu sa ai coletul in 24h.

Edited by Michidoo, 24 July 2014 - 22:15.


#7
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Daca esti din B, poti sa le faci o vizita. Depozitul se afla in incinta Faur, daca mergi pe jos ai ceva pasi de facut :)
Prietena tot comanda de la ei, de regula ia carti la super oferta - 1, 2, 5 lei si ridicare personala.

Mergem la parter, spunem nume, ne trimit sus si asteptam 5-10 minute pentru ~10 carti. Tot acolo platim si ne emit factura pe loc.

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Michidoo, timpul nu mi-a permis sa stau sa fac research sau sa dau telefoane si mailuri. Se vede ora la care am deschis topicul, deci e exclusa varianta "pune mana pe telefon".
Cu curierii merge treaba ceas in zona mea.
Fii sigur ca maine la prima ora ii contactez.

@razor1911, nu-s din B, dar mersi oricum, o informatie utila pe care o s-o transmit mai departe unor prieteni.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Au avut azi o promotie cu 50% reducere globala, si cred ca au cam primit comenzi. In general n-am avut nici cea mai mica problema cu ei.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Mi-era simpatic elefant pana au luat-o pe calea emag cu promotiile non-stop, ei permanent au carti cu reduceri, fiecare zi e o sarbatoare.
Ai posibilitatea de a vinde o carte mai ieftin? Pune-o la vanzare cu pretul ieftin iar daca e intr-adevar un pret bun voi cumpara de la tine. Nu am nevoie sa ma manipulezi cu reduceri fabuloase.

Edited by SfPetru, 24 July 2014 - 23:49.


#11
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@SfPetru: La urma urmei, promotiile alea zilnice sunt facute sa hipnotizeze clientul sa intre si sa verifice ce mai e nou.
Totodata, cand am pofta de citit nu caut o carte anume ci incerc sa descopar ceva pe placul meu. Daca e si la promo, cu atat mai bine, nu?
Iar daca esti disperat dupa o anumita carte si nu ai luat-o inca, te vei bucura s-o vezi la pret redus.

#12
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Sa nu uiti sa ii suni sa scrie pe colet "livrare sambata". Nu de alta, dar in general daca nu e mentionat lucrul asta, nu se deranjeaza de la firma de curierat sa-l livreze in w/e.

#13
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Update:
Am sunat si am sunat si am sunat.... fara succes. Sunt o persoana destul de rabdatoare, dar am stat pe hold de mi-au sarit capacele.
Buba mare pe care am descoperit-o era ca nr de tel pe care trebuia sa ma contacteze curierul era gresit. Le-am dat un mail vineri si am asteptat  "raspuns in maxim 24 de ore de la solicitare".
Coletul a fost predat la cargus vineri, asa zicea nr. de tracking.
Iau legatura cu cargus si le explic ca trebuie sa fiu sunat pe alt numar. Pachetul a ajuns ieri si cei de la cargus m-au tot cautat pe numarul de telefon gresit.

Cireasa de pe tort: ieri pe la 6 (la 6 ore dupa ce am intrat in posesia pachetului) primesc mail de la elefant "numarul de telefon corect a fost transmis firmei de curierat".
Incompetenti pretutindeni.

#14
Selkia

Selkia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2014
Am plasat comanda 8X5Z0Y1A8B8C cu livrare in libraria Editura Litera de pe Magheru; mi s-a confirmat ca incepand cu joi 31 iulie, orele 12.00, pot ridica pachetul. M-am deplasat degeaba pana acolo, nu fusese trimis niciun colet si dupa  o discutie cu un anume Mihai Pietraru si, respectiv, Alina Dina, care cumva au reusit sa intelega ca si-au batut joc de timpul meu (fara sa-si ceara scuze in numele companiei) si mi-au confirmat ca maine imi va fi livrat coletul la domiciliu fara vreun cost suplimentar din partea mea, asa cum era si firesc. Stupoarea a fost si mai mare cand peste cateva ore am fost sunata de Alina Dina cu vestea ca de fapt cartile mele nu sunt in stoc =)). E un mister pentru mine cum reusiti sa va descurcati fara un nenorocit de software care sa actualizeze stocul corect, coreland informatia cu ce apare pe sit, nu de alta, dar in afara de timpul meu, v-ati mai batut joc si de bani, pentru ca evident ca suma mi-a fost retrasa din cont in urma platii online cu cardul. In concluzie, NU RECOMAND elefant.ro. Si astept cu nerabdare ca maine sau luni sa-mi intre banii inapoi in cont. Jenant, draga "mare mall al familiei tale", unde clientii "se bucura de o foarte buna experienta la cumparare”.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am facut Miercuri o comanda si abia acum am primit mail cum ca a fost expediata. Am multe comenzi la elefant dar e prima oara cand au asa intarziere, de fiecare data venea coletul in 1-2 zile, acum probabil va veni Luni.

#16
Selkia

Selkia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2014
jeez, n am avut in viata mea atatea probleme cu o cumparatura online, a fost o ditamai epopeea. don t fucking use them again, ever, luati naibii de la altcineva ca va mananca toti nervii.

#17
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salut!

Recomand ca pe viitor, sa va adresati prin e-mail si sa le cereti sa-l expedieze mai repede cu 1-2 zile. Prin telefon degeaba va chinuiti sa luati legatura cu ei deoarece mereu sunt toti operatorii ocupati.
Bine, si prin e-mail dureaza ceva pana vi se raspunde (cam 1 zi).

#18
Selkia

Selkia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2014
iar eu recomand ca pe viitor sa nu mai folositi elefant.ro, nu vad de ce si ar toca cineva timpul si nervii cu imbecilii aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate