Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Samsung Galaxy Alpha

- - - - -
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Poze cu un nou smartphone Samsung au aparut azi pe internet; este vorba despre un mid-end, plasat undeva intre Galaxy S5 mini si Galaxy S5.

Design-ul mi se pare foarte ok, cu aluminiu pe laterale si spate ce imita pielea. Imi place ca au pastrat aceeasi configuratie a butoanelor de sub ecran: butonul Home fizic incadrat de doua butoane tactile.

http://www.sammobile...-alpha-sm-g850/


    [ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Samsung-Galaxy-Alpha-Officially-Introduced-with-4-7-Inch-Display-Octa-Core-CPU-454821-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Arată precum Gulongxy S2 și pare să aibă o calitate asemănătoare a materialelor: imitație de metal (nu bag mâna în foc că și-au schimbat coreenii năravul și au pus metal în lateral) plus imitație de piele.

#3
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014

View Postalbastru, on 24 iulie 2014 - 14:28, said:

Arată precum Gulongxy S2 și pare să aibă o calitate asemănătoare a materialelor: imitație de metal (nu bag mâna în foc că și-au schimbat coreenii năravul și au pus metal în lateral) plus imitație de piele.
Daca ar arata ca si Galaxy S2 ar fi excellent.
De la S3 incoace Samsung au cam dat-o in bara cu unele modele de telefoane, mai ales cu cele "mini", in sensul ca si-au batut joc de ele cu carcasa aia rotunjita exagerat la colturi. De ce dracu nu l-au facut oval ? Niste pocnitori. S2 arata bestial, s3 e oval. cu s4 au incercat sa-l mai indrepte, iar s5 este aproape de adevar.

#4
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Arata destul de bine. Sper insa ca o sa mai lucreze putin la imbinari. In partea de jos arata cam ne tras la linie.

#5
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 22.08.2009
Rama de plastic se crăpa...acum o sa rugineasca.

#6
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014

View Postyanqemil, on 24 iulie 2014 - 17:16, said:

Rama de plastic se crăpa...acum o sa rugineasca.
La ce telefoane ai vazut tu asa ceva ? La alea pe care le cumperi de la "baieti" ? Alea la mana a 5-a ?
Am auzit o gramada de insi care intreaba: "este rezistent la busituri, la cazaturi ?" Pai voi va cumparati telefoane ca sa aruncati cu ele dupa caini, sau sa le scapati din mana ? Daca ai grija de un telefon nu se crapa rama de plastic nici dupa 20 de ani.

#7
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Prezic vreo "douaj da pagini" in care userii o sa se certe fara nici un motiv... Nu intrebati de unde stiu ca asa o sa se intample, m-am uitat in globul meu de cristal.

Edited by dorurad, 24 July 2014 - 17:26.


#8
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014

View Postdorurad, on 24 iulie 2014 - 17:25, said:

Prezic vreo "douaj da pagini" in care userii o sa se certe fara nici un motiv... Nu intrebati de unde stiu ca asa o sa se intample, m-am uitat in globul meu de cristal.
Ai o prezicere proasta. Nu cred ca are nimeni de ce sa se certe cu nimeni. Este un simplu telefon ca si celelalte. Cred ca ti s-a spart "globul tau de cristal"

#9
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Mnah, o mai da si el rateuri... la celelalte topicuri n-a dat.

#10
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014
arata fb. in poze, ::D ecranul pare de 5" :)sunt curios de specificatii si de pret, cand o aparea la noi .

#11
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 22.08.2009

View Postarvat, on 24 iulie 2014 - 17:22, said:


La ce telefoane ai vazut tu asa ceva ? La alea pe care le cumperi de la "baieti" ? Alea la mana a 5-a ?
Am auzit o gramada de insi care intreaba: "este rezistent la busituri, la cazaturi ?" Pai voi va cumparati telefoane ca sa aruncati cu ele dupa caini, sau sa le scapati din mana ? Daca ai grija de un telefon nu se crapa rama de plastic nici dupa 20 de ani.

Toata viata am cumparat doar telefoane noi.
S3-ul desi nu l-am scapat niciodata sau lovit a dobandit in timp nu mai putin de 3 crapaturi pe rama si vopseaua s-a decojit pe o parte. A fost inlocuit pe garantie tot ansamblul rama-display pentru acest motiv dupa 1 an si jumatate...de astfel de lucruri vorbesc..nu despre sh-uri si povesti.

La actualul S5 sper sa nu patesc acelasi lucru.

#12
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014
Am inteles, dar nu s-a crapat rama de plastic, ci doar ti-a sarit acel smalt, acea vopsea de pe rama. Eu nu cred ca s-a crapat rama asa din senin.  L-ai tinut pe bordul masinii in Soare ?

#13
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Postyanqemil, on 24 iulie 2014 - 19:09, said:

Toata viata am cumparat doar telefoane noi.
...
Recunosc ca mi-a placut asta cu "toata viata". Stai relax, tu inca nu ai ajuns nici macar la jumatate :D :P

Eu nu am avut probleme cu S3 sau S4 cu precizarea ca la S4 era o crapatura super fina care se vedea doar la lupa pe unul dintre colturi. Tot asa, nu a fost scapat, lovit, etc.
E clar totusi faptul ca Samsung o cam da cu mucii in fasole cu carcasa dupa ce la S2 chiar facusera un lucru bun si drept dovada, telefonul ala e super apreciat si in ziua de azi.
Merita macar S5 o rama de aluminiu natur sau periat. Nu plastic cromat care fac pariu ca se va crapa in timp.

@arvat, imi place super-optimismul tau. Realitaea ne-a demonstrat ca poti folosi un telefon in conditii absolut normale si fara sa dai cu el de pamant te trezesti cu vopseaua sau ce-o fi aia cojita, rama crapata, display-ul desprins de geamul cu touch si multe altele ;) Aia cu 20 de ani e haioasa rau dar mai taie din ele da-le-n colo :D

#14
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014

View Postd-rive, on 24 iulie 2014 - 19:49, said:

Aia cu 20 de ani e haioasa rau dar mai taie din ele da-le-n colo Posted Image
Am in casa un Nokia 3310, pe care l-am folosit la vremea lui, apoi s-a dus acumulatorul...l-am lasat aruncat. In 2006 fiica-mea avea 6 ani si a inceput sa se joace cu el, il trantea, se facea ca vorbeste la el, il lua afara la copii, il baga si in cada...etc. Ei, la ora asta vreau sa spun ca are doua zgarieturi minore.
Nu mai vedem asa ceva.

#15
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Postarvat, on 24 iulie 2014 - 20:00, said:

... il baga si in cada...
Pai vezi, uite d-aia a tinut. A fost spalat des :D
Ia sa facem si noi la fel cu smartfoanele noastre :D

Un prieten a avut telefonul aruncat de nevasta vreo doua saptamani in vazul WC. S-a infundat WC-ul si nu stiau de ce. A aflat, era telefonul blocat acolo. Asta credea ca-l pierduse... L-a uscat si a mers in continuare ca nou. Era un Ericsson in urma cu vreo 15 ani :D

Revenind ontopic, telefonu de mai sus arata ca naiba cu rama aia si cu finisarea din partea de jos de parca zici ca e jucarie. Inteleg ca o fi un model de pre serie dar totusi...

Si cam la orice am vazut, imitatia de crom pe plastic, sare dupa o perioada de timp. Fie ca vorbim de embleme sau manere auto, baterii de dus sau carcase de telefon.

#16
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Noi poze:

[ http://cdn.gsmarena.com/vv/newsimg/14/07/galaxy-alpha-leaks/gsmarena_008.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.gsmarena....s-news-9133.php

#17
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
E putin diferit in pozele astea fata de primele.
Cel putin asa pare la rama si alte alea din unghiul in care a fost pozat.

Samsung, daca ar scoate acum un telefon accesibil ca pret si bun ca produs, ar da lovitura.

#18
arvat

arvat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.06.2014

View Postd-rive, on 25 iulie 2014 - 06:55, said:

Samsung, daca ar scoate acum un telefon accesibil ca pret si bun ca produs, ar da lovitura.
Ceva gen iPhone, nu ? Mie asa mi-ar place. Imi place iPhone-ul cum se simte cand il tii in mana. Este zdravan, nu scartaie carcasa, nu se simte plastic, este solid.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate