Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ati face sacrificii pentru integritatea teritoriala a Ucrainei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
102 replies to this topic

Poll: Ati face sacrificii pentru integritatea teritoriala a Ucrainei? (125 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord ca o parte din veniturile voastre sa fie folosite pentru activitati militare in afara teritoriului national?

  1. DA (30 votes [24.00%] - View)

    Percentage of vote: 24.00%

  2. NU (95 votes [76.00%] - View)

    Percentage of vote: 76.00%

Credeti ca o implicare militara a Romaniei in Ucraina, cu scopul de a-i apara independenta si integritatea teritoriala, serveste intereselor dumneavoastra pe termen lung?

  1. DA (23 votes [18.40%] - View)

    Percentage of vote: 18.40%

  2. NU (102 votes [81.60%] - View)

    Percentage of vote: 81.60%

Vote Guests cannot vote

#73
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007

View Postantinari, on 24 iulie 2014 - 13:23, said:

Dacă e de rău și intrăm în război, îmi fac fabrică de ciorapi soldățești Posted Image
Sa-ti faci si stocul de andrele ca sa poti face pulovere si sosete din lana groase de 2 cm, cine stie cate zeci de ierni va sta atacatorul rusiei  pe acolo (SUA/NATO), in Afganistan au stat 13 ani, si e o tara de 26 de ori mai mica decat rusia si mai slaba militar, nimeni nu-si permite un razboi asa de costisitor, in Afganistan s-a cheltuit 6 trilioane $.

View Postadcamo, on 24 iulie 2014 - 20:51, said:

Vai,vai.... Nu bate nimeni la cur armata rusiei... Nici macar tot nato. Ca altfel,daca ii scoatem pe americani din ecuatie rusia bate toata europa la cur.
De batut este posibil, dar de cucerit in nici un caz mai ales ca este si China pe acolo, nici nu as vrea sa aflu cine este cel mai tare, mai bine ca sa ne umflam in pene prin discutii decat sa aflam.

Apropo, poate UE sa reziste peste 10 ani fara petrol / gaze din RUsia si sa cheltuie zeci de trilioane EUro, nu cred, deci ...SUA si RUsia sa-si vada de treburile lor acolo, dar pe partea cealalta de glob nu prin Europa.

#74
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

Quote

Daca lucrurile escaladeaza in Ucraina, este foarte posibil ca NATO sa intervina.
Base se straduieste din greu sa provoace un conflict intre Rusia si Romania, noroc ca Putin nu se pune la mintea lui.
Acum vreo 3 zile am vazut si un cunoscut trepanat care se crede istoric (din seria de succes Boia, Patapiewici, Tismaneanu samd - am uitat cum il cheama) la RrealitateaTV spunand ca trebuie sa aparam integritatea teritoriala a Ucrainei cu orice pret si romanii din Ucraina sa se duca la razboi.
S-a dus naibii Realitatea, acum e la nivelul RomaniaTV, PrimaTV sau B1TV(SorosTV).

Ma intreb si eu: daca retarzii astia vor asa mult razboi, de ce nu sunt deja acolo pe front, cu familiile lor cu tot ? Scapa si tara asta de prosti.

Quote

Ati face sacrificii pentru integritatea teritoriala a Ucrainei?
As face, n-am spus mai sus ? As sacrifica pana si partide de genul PSD, PNL, PDL, PMP, UDMR. Daca trebuie, trebuie !

Edited by Yoda2009, 29 July 2014 - 09:46.


#75
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008
Cel mai bun raspuns la intrebarea topicului:
“Cum sa nu se indigneze lumea cand este chemata sa moara pentru cine, pentru miliardul lui Ahmetov?"

http://www.hotnews.r...arii-razboi.htm

#76
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Deci , imi vine sa vomit , nu stiu cu ce scop este creat topicul , desi intrebarea in sine este geniala , masoara gradul de inteligenta al romanilor dar va zic , imi vine sa vomit . Hai sa va zic si "de ce" , ca o sa ziceti ca e de la bautura :
Observ ca un procent destul de mare a raspuns cu "DA": la ambele intrebari ale sondajului , de scirba imi vine greu sa fiu coerent dar in esenta ne referim la 2 mari chestii , bani si viata (sanatate , dizabilitati , picior amputat , mate imprastiate pe cimp).
1. Bani. Multa lume are impresia ca banii nu mai conteaza pt. noi , trebuie sa ii donam la Ukraina. WTF ???? Bai nene , vorbiti serios , ca daca va intreaba careva citi bani aveti in portofel.... Nu mai continui , ca iese cu scandal , cert este ca exista romani care vor sa de din banii TUTUROR (buget , gen') , ca sa ii ajute pe unii.
2.Viata , integritate corporala . Exista multi care vor sa merga la razboi , DAR CITI AU FACUT ARMATA dintre acestia ???
Hai sa va zic cum e pe bune : sintem pe sfirsit de vara , vine iarna. Niste saraci care au vrut la razboi se afla in Ukraina , e frig , poate si lapovita , poate nu au halit nimic de 2 zile , poate zac intr-o groapa cu noroi sau dorm pe pamintul rece ( dorm pe dreacu' , se pisa pe ei de frig). Nu e ca in Rambo , cald si bine , e frig , ei nu au suferit niciodata sa stea in ploaie , nu le place frigul , "frateeee , ce mortii masii fac eu aici ???" , nu sint in stare sa alerge dupa tramvai , daca le pui un sac de ciment in brate ii bagi direct in hernie , nu au dat o palma in viata lor , nu au taiat o gaina , multi se pisa pe ei la o recoltare de singe , niste mameluci. Da' brusc , ce sa vezi ??? Vereeeee , e panica , ne alearga unii sa ne macelareasca , zboara gloante pe la ureche , pe colegu' a cazut o bomba si l-a imprastiat prin copaci , lu' altu' i-a intrat un glont in organizm si horcaie ca un porc taiat , mi-e foame , sint ud pina la chiloti , e frig afara , ce caut frate aici , cine dreacu' m-a pus sa votez pe Softpedia ?????
Cioc-cioc-cioc la usa de la casa , femeia deschide (mai bine nu o facea) , in prag un fraer ii cere sa dea cheile de la masina in leasing , lipsesc cam multe rate de la banca , un muncitor ENEL tocmai taie firu' de corent si plodu' urla de foame. Nu-i problema , tati e erou , se bate cu rusii , sare in fata tancului (sanchi , tati e cacat pe el , se tireaza urgent in cea mai adinca groapa din sectorul ala de front , da' ce mai conteaza ?".
Ziceam ca mi-e scirba ? Sa mor io , chiar imi e.

Edited by LILDEBUL, 29 July 2014 - 10:30.


#77
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 06.01.2007
E corect ce-a zis LILDEBUL.
Dar eu imi imaginez razboiul altfel.
Totul poate sa inceapa cu o lumina puternica, albastruie, ca de sudura care sa-ti inunde camera in miezul zilei. Exact atunci o sa-ti crape si televizorul. Daca te lasi coplesit de frumusetea momentului si te duci la fereastra sa vezi ce-i, ai pus-o. Te vei numara printre primul rand de victime (bine, dupa bietul televizor).
Daca esti baiat destept, iti ingrosi grasul si tipi la ceilalti din familie ca de-aici in colo tu esti seful Culcaaaaaaaaat! Ai 10-15 secunde, dar care or sa treaca destul de greu, deci o sa ai timp sa-ti iei plodul din patutul de la fereastra.

Dupa ce se sparg geamurile va trebui sa-ti cauti o camera in care sa te baricadezi, cu cat mai putine ferestre. Iti pui repede sifonierul in fereastra si-l umpli cu tot ce ai (preferabil ceva mai greu). In timpul asta iti instruiesti membrii familiei sa nu faca nimic fara sa-ti ceara voie.

Dupa care te duci sa te aprovizionezi. Iti ieri rucsacul si te duci direct la MegaImage. Ai nevoie de conserve si neperisabile. Furi tot ce se poate si aduci acasa. Dupa aia faci cumparaturile (in acelasi mod) de la farmacie. Ai nevoie de medicamente si de pastile de purificat apa. Ai nevoie de de butoaie in care sa tii apa Tre sa-ti procuri. Daca ai de unde sa-ti procuri o arma, te-ai scos! Vei avea nevoie de arma.
Te duci acasa si le umpli de la conducta. Dupa ceva vreme apa n-o sa mai fie buna sau n-o sa mai fie deloc. Daca ai o butelie e bine. Iti trebuie lanterne, saci mari de nailon, o punga de baterii si un radio care sa functioneze. I-l poti "cumpara" dintr-un magazin din asta care tine marfa pe rafturi metalice. E posibil sa gasesti unul sa mearga.  Totul sa nu dureze mai mult de jumate de ora/o ora. Dar sa nu ploua, daca ploua esti mancat, nu poti iesi nicaieri.

Oricum vei crapa de cancer, dar macar ai tai sa aiba o sansa in plus.

Dupa care incepe regimul de spuravietuire. De 3 lucruri trebuie sa te pazesti: 1 de ploaie si 2 de hoti 3 de boala. Tre sa rezisti 2-3 saptamani in bordei si sa nu iesi afara daca a plouat. Dupa prima ploaie nu mai poti utiliza decat apa pe care o ai cu tine in camera.
Abia acum poti da drumul la radio sa vezi si tu ce s-a intamplat si de unde a plecat lumina aia de sudura.

Eu cam asa vad razboiul modern.

#78
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Corect. Restul asa-ziselor conflagratii, din prezent, se incadreaza in una dintre urmatarele categorii:
- razboi civil
- schimbarea unui regim politic, prin interventie militara externa, admisa de ceilalti
- joc de glezne, in scopuri diplomatice
Putem participa si noi la un joc de glezne prin Ucraina, ca sa ne dam rotunzi in fata "partenerilor occidentali", insa armata ucraineana nu are nevoie de ajutor, oricat ar pompa rusii in separatisti. In realitate, jocul de glezne din Ucraina are loc prin cancelariile altor state.

In cele mai multe specii, masculii desfasoara lupte pentru teritoriu sau pentru favorurile unei femele. Insa cele mai multe lupte nu au consecinte fatale, iar unele nici nu preuspun contact fizic. Se pare ca au ajuns si oamenii la intelepciunea acestor specii, cu ajutorul bombelor atomice si a altor mijloace de distrugere in masa.

#79
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmoftware, on 02 august 2014 - 12:59, said:


In cele mai multe specii, masculii desfasoara lupte pentru teritoriu sau pentru favorurile unei femele. I

Si Putin a luat Crimeea ca sa-i faca pe plac la amanta-sa gimnasta.

#80
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cei vreo 20 si ceva la suta care au votat DA ar trebui sa mearga sa lupte pt integritatea Ucrainei, un stat incropit din teritorii ”donate” de rusi de la altii. Caci da, statul ucrainean asa cum e astazi datoreaza totul URSS si mai exact RUSILOR: TOTUL.

#81
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Ucraina a pierdut de facto Crimea si poate va pierde si  Donetsk , Luhansk. Hai sa facem niste sacrificii ca deh  asa cu reducerile astea  se micsoreaza si ajunge aproape la fel de mica ca Franta. Asa ca hai sa le dam o bucata buna din Maramures si un pic din Bucovina de sud, ca doar suntem vecini buni !Posted Image

#82
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View PostLILDEBUL, on 29 iulie 2014 - 10:25, said:

2.Viata , integritate corporala . Exista multi care vor sa merga la razboi , DAR CITI AU FACUT ARMATA dintre acestia ???
Gresesti esential daca iti propui sa-i convingi pe astia sa nu mearga la razboi. Eu dimpotriva, le zic: Mergeti la razboi ! E exact ce va trebuie.

#83
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Sa stii . Duceti-va maica si sper sa va intoarceti cind v-oi chema io .

#84
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Cred ca e prea tarziu. Armata ucraineana i-a inghesuit rau pe separatisti.

#85
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ucraina este doar o Rusie mai mica.Ca si set de valori etnicii rusi sau nationalistii ucraineni care vor sa ucrainizeze chiar cu forta pe oricine, sunt la fel.Aceeasi Marie cu alta palarie.Doar un tampit de roman ar vrea sa moara pentru a pastra integritatea teritoriala a Ucrainei, un stat artificial format in majoritate cu teritorii luate cu forta de la alte tari, singura exceptie fiind Rusia care si-a donat pasnic o parte din teritoriul si populatia sa.Pentru noi romanii cel mai bine ar fi ca situatia actuala din Ucraina sa dureze cat mai mult.In aceste conditii investitorii straini se vor reorienta o parte spre Romania, asa cum au facut-o deja multi turisti care au renuntat sa mai viziteze Ucraina in favoarea Romaniei.Suna foarte cinic ce afirm eu insa asta este adevarata situatie.
Stati linistiti, ca peste cel mult cateva decenii si Rusia se va dezintegra pe criterii etnice, etnicii rusi fiind atunci minoritari datorita ratei scazute a natalitatii si a natalitatii foarte mari la popoarele musulmane si asiatice de pe teritoriul sau actual.Chiar si unii oficiali rusi nu exclud posibilitatea ca in anii 2030, zona Caucazului sa nu mai faca parte din Rusia.

Edited by fredy2007, 04 August 2014 - 18:36.


#86
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Investitorii, turistii s.a. s-ar reorienta spre Romania, insa vecinatatea unei zone instabile nu ne-ar face bine.
In ce priveste Rusia mica, desi conjucturala, diferenta e mai mare decat pare: Rusia e predominant putinista, iar Ucraina e predominant anti-putinista.
In realitate, Rusia mica nu e Ucraina, ci Belarus, dar si mai interesant e ca tocmai Rusia a fost reticenta fata de o reunificare.
Nu e unicul caz; alte exemple sunt: Coreea, Irlanda, Serbia-Croatia(-Bosnia), India-Pakistan. Flandra-Olanda (istoric) sau Flandra-Valonia (potential), Bulgaria-Macedonia si Germania-Austria (oarecum depasite) dar si multe altele, care nu imi trec prin minte acum.
Criteriile de separare ireconciliabila sunt diferite, de la cele religioase, la dorinta de libertate si refuzul unei anumite autoritati, cum e cazul Ucrainei.
In consecinta, ca sa ne mentinem in scenariul fictiv al initiatorului (cititi primul post), romanii n-ar lupta pentru Ucraina, ci impotriva putinismului.

Edited by moftware, 04 August 2014 - 22:31.


#87
Pottstown

Pottstown

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 22.09.2013
mai copii din iuropa de est atat de mandri de aderarea la NATO voi inca nu ati inteles cine comanda si ce printzip vi se aplica Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TyBKz1wdK0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si pohtiti si wiki http://en.wikipedia....ki/Boiling_frog daca inca nu ati inteles cu ce v-ati pricopsit Posted Image a functionat la perfectie si cu afghanistan si cu iraq, adevarat? a cerut cineva explicatii pentru articolul 5 folosit sa invadeze afghanistanul, au dat ceva probe ... dupa 13 ani? Nici gand. Ce mai au in ceaunul care-i pe foc (MH17) numai dumnezeu stie insa mi se pare ca sunteti destul de "obositi" ca sa mai reactionati dupa 24 de ani de ... demokratzie!
La Bruxelles, seful Junker e taman unul inebunit dupa teoria asta si nu glumesc... o sa ne fiarba ca ne vom gandi cu nostalgie la maoistul portughez. Chestia aia cu "Pivotul asiatic" e doar o abureala... interesele sunt aici si madame Nuland a exprimat concis cata incredere au. Daca Europa de EST se alineaza in spatele cowboiy-lor, asta-i o alta lectie pentru Germania ... mai ales (prima a fost ... Kosovo si Camp Bondsteel) ca sa se stie cine comanda.Posted Image

Edited by Pottstown, 05 August 2014 - 18:14.


#88
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postmoftware, on 04 august 2014 - 22:29, said:

Investitorii, turistii s.a. s-ar reorienta spre Romania, insa vecinatatea unei zone instabile nu ne-ar face bine.
In ce priveste Rusia mica, desi conjucturala, diferenta e mai mare decat pare: Rusia e predominant putinista, iar Ucraina e predominant anti-putinista.
In realitate, Rusia mica nu e Ucraina, ci Belarus, dar si mai interesant e ca tocmai Rusia a fost reticenta fata de o reunificare.
Nu e unicul caz; alte exemple sunt: Coreea, Irlanda, Serbia-Croatia(-Bosnia), India-Pakistan. Flandra-Olanda (istoric) sau Flandra-Valonia (potential), Bulgaria-Macedonia si Germania-Austria (oarecum depasite) dar si multe altele, care nu imi trec prin minte acum.
Criteriile de separare ireconciliabila sunt diferite, de la cele religioase, la dorinta de libertate si refuzul unei anumite autoritati, cum e cazul Ucrainei.
In consecinta, ca sa ne mentinem in scenariul fictiv al initiatorului (cititi primul post), romanii n-ar lupta pentru Ucraina, ci impotriva putinismului.

Mai ..Moftware

Rusiile sunt :
a)Veliko Rusia - Rusia Mare a muscleasca
b)Malo Rusia - Rusia Mica a cu capiatal la Kiev zisa zi Ucrainam(langa regat. Regatu polonez)
c)Bielo Rusia - Rusia Alba a cu capitala la Minsk. Alba nu aere de a face cu "albii"

Pentru putin!

#89
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

View PostYoda2009, on 29 iulie 2014 - 09:38, said:

Base se straduieste din greu sa provoace un conflict intre Rusia si Romania, noroc ca Putin nu se pune la mintea lui.

Poti sa-ti documentezi/demonstrezi afirmatia? Sau doar incingi spiritele pe aici.

Ce ar avea de castigat Romania in urma unui "conflict" cu Rusia?
Se presupune ca cine declanseaza  "un  conflict" se asteapta sa castige ceva.

Edited by gabicen, 05 August 2014 - 20:40.


#90
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostPottstown, on 05 august 2014 - 18:01, said:

mai copii din iuropa de est atat de mandri de aderarea la NATO voi inca nu ati inteles cine comanda si ce printzip vi se aplica Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TyBKz1wdK0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[...]

foarte meseriasa metafora cu broasca. :inlove:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate