Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri despre Sony DSC-HX400V

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
RazvanSky

RazvanSky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.07.2014
Ce parere aveti de aparatul foto (bridge) Sony DSC-HX400V? Vreau sa aleg un bridge pentru ca nu am nevoie de setarile unui DSLR si inci sa ii car peste tot obiectivele!
Deci spuneti-mi cam ce credeti, iar daca cineva il are sau l-a incercat as vrea sa imi spuna si mie daca merita achizitia, iar daca nu, recomandati-mi un bridge mai bun! Cerintele mele sunt:
-sa aiba un zoom acceptabil si sa nu strice prea mult detaliile si calitatea imaginii;
-sa i se poata atasa si alte accesorii (eu am nevoie de microfon);
-sa focalizeze foarte repede si bine, pentru ca sunt deja avansat in fotografiile macro si imi place foarte mult;
-sa aiba peste 16 - 18 MP (eu am deja un Sony Cyber-Shot DSC-W570 de 16.1 MP, dar vreau mai mult de atat, deci vreau sa fie de peste 18 MP, de preferat 20, cum e acesta);
-sa filmeze HD 1080p.

Cam astea imi sunt cerintele, sper sa gasesc un profesionist care sa imi recomande si alt ceva! Posted Image

#2
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Eu am modelul anterior (dsc-hx300).

Pt un utilizator obisnuit este destul de bun. Eu am avut de ales intre dsc-hx300 si canon SX50 HS.  Totusi, este un point and shoot cu ...mult zoom.

Cateva exemple de fotografii:

https://www.flickr.c...57644259936118/                     (unele poze au fost putin modificate in lightroom)

Exemplu video: in realitate calitatea clipurilor video este mult mai buna dar youtube compreseaza puternic un fisier video pe care eu l-am compresat in prealabil pt imagine a fisierului ceva mai redusa, Ca urmare, a rezultat un clip video care arata cu cel putin 30% mai prost decat clipurile needitate si necompresate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kk-4GfW3x5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Per total, in teorie, noul ar dsc-hx400 ar trebui sa fie mai bun decat precedentul model.

Edited by awss, 24 July 2014 - 21:04.


#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 05.04.2009

View Postawss, on 24 iulie 2014 - 21:04, said:

Eu am modelul anterior (dsc-hx300).

Pt un utilizator obisnuit este destul de bun. Eu am avut de ales intre dsc-hx300 si canon SX50 HS.  Totusi, este un point and shoot cu ...mult zoom.

Cateva exemple de fotografii:

https://www.flickr.c...57644259936118/ (unele poze au fost putin modificate in lightroom)

Exemplu video: in realitate calitatea clipurilor video este mult mai buna dar youtube compreseaza puternic un fisier video pe care eu l-am compresat in prealabil pt imagine a fisierului ceva mai redusa, Ca urmare, a rezultat un clip video care arata cu cel putin 30% mai prost decat clipurile needitate si necompresate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kk-4GfW3x5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Per total, in teorie, noul ar dsc-hx400 ar trebui sa fie mai bun decat precedentul model.
Nu e rau dar in locul tau as merge pe Lumix FZ200.Nu are decat 12 Mp dar mai multi Mp pe un senzor minuscul de compacta nu fac decat sa-ti ofere mai mult zgomot de imagine.Nu cred ca vrei asta!Are si posibilitate de conectare microfon,patina blitz,Inregistrare video in slow-motion la 240 fps,optica Leica,display rabatabil

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostRazvanSky, on 23 iulie 2014 - 08:50, said:

-sa aiba peste 16 - 18 MP (eu am deja un Sony Cyber-Shot DSC-W570 de 16.1 MP, dar vreau mai mult de atat, deci vreau sa fie de peste 18 MP, de preferat 20, cum e acesta);

Calitatea foto la compactele astea este atat de proasta, incat nu conteaza daca au 16 Mp sau 20 Mp.
Pentru mine imaginile arata bine doar daca le dau resize la 2 Mp, cu indulgenta mare 3 Mp.
Nu este o exagerare, am facut testul asta pe niste imagini facute chiar cu HX400.
La rezolutie maxima imaginile arata foarte prost - par pictate.

Edited by katran, 10 September 2015 - 15:11.


#5
bulcov

bulcov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.07.2009
Salut ce parere aveti intre Sony hx400v si Canon sx 60 hs, pe care l-ati alege?   ma refer si pe parte de video nu numai foto?

#6
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005

View Postbulcov, on 04 februarie 2016 - 15:14, said:

Salut ce parere aveti intre Sony hx400v si Canon sx 60 hs, pe care l-ati alege?   ma refer si pe parte de video nu numai foto?
Daca vrei neaparat bridge..ia totusi unul cu senzor mai marisor...
poti incepe de aici http://www.dpreview....ompacts,OneInch

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am ambele modele. Poze daca nu le maresti sunt mai mult decat ok. Dar daca le maresti arata urat de tot. Pentru filmare, HX-300, filmeaza excelent dar camera e complet automata doar un EV poti sa modifici. Totusi acest model pare sa pixeleze mai putin fata de hx400v, nu e diferenta mare. Stabilizare excelenta. HX-400V e net superioara pe partea de filmare si putin pe partea de foto.  Daca nu maresti fotografiile sunt foarte bune. Partea de filmare insa este excelenta. 3 trepte de stabilizare, control manual absolut. Filmezi mai mult decat decent noaptea la lumina putina, iar cel putin la filmari statice poti sa cobori shutter-speed-ul la valori foarte mici controloand si valoarea ISO pentru a a avea un zgomot cat mai mic. Am filmat cu ea inclusiv in pesteri unde lumina era slaba. Foarte dificil de setat, dar ai posibilitatea sa salvezi 2 setari complete pe butonul rotativ.  La 1500 lei merita din plin. Filtru de protectie neaparat si parasolar (se poate confectiona acasa).  Poti sa controlezi camera si de pe telefon, foto si filmare, inclusiv zoom-ul.
Se gasesc acumulatori compatibili la 50 lei buc in tara.
Ca parte negativa e grea, mult prea grea pentru o combinatie DSLR - video cu zoom. Dar eu unul le-am purtat pe amandoua pana pe varful Moldoveanu....

Ca fiabilitate nu stiu ce sa zic...HX-300 l-am trambalat prin toti muntii, a cazut de la 1.5m pe ciment, l-am lovit de multe ori de stanci...foarte robust. A cedat dupa 3 ani stabilizatorul de imagine. HX400 e inca la inceput, a suferit ceva socuri mai dure pe Moldoveanu dar fara probleme.
Ca idee are ambele norme, 50P si 60P.

Un exemplu de filmare din mana:
https://www.flickr.c...57635562840696/

Edited by bumpocbum, 14 April 2016 - 11:37.


#8
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare baieti!
Si eu sunt in cautare de o camera foto, care sa fotografieze, dar mai ales sa filmeze cat mai bine! Cautand pe net modele mai ieftine, si acceptabile pentru ”buzunarul” meu, am gasit acest model Sony DSC-HX400V.
Nu sunt un pretentios in ale fotografiei, sau la filmari, insa la banii astia (cca 1500 lei), am ceva asteptari de la acest model.
Punctele mele de interes, sunt filmari din timpul spectacolelor, concerte, atat in interior, cat si in exterior, dar si poze (de cele mai multe ori, poze fara zoom), dar si instantanee din excursii.
Filmarile din timpul spectacolelor urmand sa apara in mass media, sau site-uri de socializare, din acest motiv dorind sa fie la o calitate mult mai buna fata de cele compacte, sau fata de filmarile cu telefonul.
Considerati ca acest model ar fi suficient pentru cerintele mele? Mentionez ca ar fi prima camera de acest gen pe care o voi folosi!
Va multumesc!

Edited by planner26, 26 May 2018 - 15:05.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Greu de zis daca te va multumi. Poti sa-ti faci o idee analizand imagini/filmari realizate cu modelul respectiv.

#10
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postplanner26, on 26 mai 2018 - 15:03, said:

Salutare baieti!
Si eu sunt in cautare de o camera foto, care sa fotografieze, dar mai ales sa filmeze cat mai bine! Cautand pe net modele mai ieftine, si acceptabile pentru ”buzunarul” meu, am gasit acest model Sony DSC-HX400V.
Nu sunt un pretentios in ale fotografiei, sau la filmari, insa la banii astia (cca 1500 lei), am ceva asteptari de la acest model.
Punctele mele de interes, sunt filmari din timpul spectacolelor, concerte, atat in interior, cat si in exterior, dar si poze (de cele mai multe ori, poze fara zoom), dar si instantanee din excursii.
Filmarile din timpul spectacolelor urmand sa apara in mass media, sau site-uri de socializare, din acest motiv dorind sa fie la o calitate mult mai buna fata de cele compacte, sau fata de filmarile cu telefonul.
Considerati ca acest model ar fi suficient pentru cerintele mele? Mentionez ca ar fi prima camera de acest gen pe care o voi folosi!
Va multumesc!
Am o veste trista pentru tine. Filmarile vor fi mult mai slabe decat cele cu smartphone. Arunci bani pe fereastra.
Daca vrei ceva pe partea video vezi de un Panasonic cu obiective interschimbabile si un obiectiv fix luminos. Obiectivul trebuie sa fie pentru distanta la care vrei sa faci filmarea. Ia si obiectivul de kit ca nu adauga prea mult la pret dar este extrem de folositor in afara de scenariul pe care l-ai mentionat. Daca nu gasesti un corp Panasonic cu IBIS (stabilizare in corp cum ar fi GX80) poti incerca cu un Olympus (sta un pic mai prost pe partea de video) sau un Sony A6000 (dar vezi daca 50 mm sunt destul de lungi pentru video). Nu te vei incadra in bugetul mentionat dar macar stii ca nu arunci pe fereastra 1.500 lei. Vad ca un kit de GX80 (atentie GX800 n-are stabilizare in corp) costa 3.000 lei si un 42,5 mm f/1.7 te va mai costa 1.700 lei. Dupa cum vezi nu este ieftin. Ai putea incerca cu Sigma 60 mm f/2.8 care e mai ieftin (800 lei) dar pierzi 1.3 stopuri de luminozitate (de exemplu de la ISO 1600 la ISO 4000).

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Panasonic mai are un 25mm F/1.7 care costa 800-900 de Ron.
Nu stiu cat de bun este pe filmare (ca si focalizare) ca nu sunt pasionat, dar pe foto este bun - are rezolutie buna.

Edited by katran, 30 May 2018 - 17:38.


#12
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru filmari in timpul spectacolelor 25 mm mi se pare cam wide.
AF in video nu ar trebui sa fie o problema (cel mai bine faci MF).

#13
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Salut din nou, dragi prieteni!
Intre timp eu am facut comanda, si de 2 zile sunt si eu posesorul acestui model!
Primele impresii, folosit doat cu setarile automate (P), sunt acceptabile! Pozele intradevar se vad ok, bine, insa nu exceptionale. Pe partea video, este acceptabil, insa la banii astia aveam asteptari mai mari!
Avand in vedere ca este prima camera foto de acest gen pe care o folosesc, as zice ca este acceptabila pentru cerintele mele, si as acorda (cu indulgenta) 4 stelute din 5!
De acum incolo va trebui sa invat sa o folosesc si cu alte setari, zic eu mai „profi”!
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns intrebarilor mele! Multa sanatate!

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
La asemenea camere nu prea ai setari. Ce poti face este sa folosesti modul Av si sa urmaresti cat se poate timpul de expunere. ISO nu prea poti sa-l ridici peste ISO 400 si diafragma este intre f/2.8 si f/8 la wide si f/6.3 si f/8 la telefoto.
Cauta sa nu depasesti f/4 cat este posibil.
Pentru poze cu luna ar trebuie sa fie folositoare.

#15
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare,

Am un Sony DSC HX 350 cu care merge sa fac poze, dar nu imi mai afiseaza display-ul. De ce?

#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 ciprianned, on 20 mai 2020 - 13:36, said:

Salutare,

Am un Sony DSC HX 350 cu care merge sa fac poze, dar nu imi mai afiseaza display-ul. De ce?

Înainte mergea? Fie e o setare ca să vezi numai în vizor. Vezi ceva când apeşi pe meniu?

Edited by baloo2009, 20 May 2020 - 20:48.


#17
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Inainte mergea.
Am gasit pana la urma butonul de pe care ... trebuia sa aprind display-ul. :)
Multumesc oricum!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate