Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Aurul in Tunisia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
Buna tuturor,

Ne-am intors de curand dintr-un sejur in Tunisia, din zona Sousse.
Am fost cazati la hotelul Tej Marhaba.
In incinta hotelului se gaseste o bijuterie, aur & argint, pe numele JASMIN.
Am achizitionat aur de la ei, am primit si o hartie drept garantie, cu pretul total, specifica faptul ca este aur + gramajul, numele magazinului si semnatura.

Mare ne-a fost uimirea sa constatam acum cateva zile, dupa ce intamplator am trecut pe langa o bijuterie si ne-am zis...hai sa il verificam...si sa constatam ca defapt nu este aur!! :(
Sunt f. uimita, avand in vedere ca este bijuteria din cadrul hotelului, am primit si garantie...si totusi...

A mai fost cineva la acest hotel? a mai patit cineva ceva asemanator?
se poate face ceva in acest caz?
sau..o lasam balta...cum s-ar spune

Multumesc si o zi frumoasa tuturor!

#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Cat ati dat pe bijuterie/gram?

#3
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pastrezi ca amintire...

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,492
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cumva asta e infractiunea de inselaciune ? Si ar trebui reclamata ?

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ati cumparat "aur" in tunisia pe semnatura...
doamne cata naivitate. adica e suficient sa vezi imputiciunea din bazarele alea cu mustele care stau pe mancare si sa intelegi ca cel mai bine e sa nu cumperi absolut nimic de acolo.

mare trebuia sa va fie uimirea sa constatati ca chiar era aur ce ati cumparat. as fi fost si eu uimit sa fi fost aur.
data viitoare sa mergeti in nigeria. aia sunt foarte cinstiti.

Edited by onlyone, 22 July 2014 - 19:44.


#6
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

View PostLunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 19:29, said:

Nu cumva asta e infractiunea de inselaciune ? Si ar trebui reclamata ?

Da, dar n-o să-ti dea turcul dreptate in veci, din contra, e posibil sa-ti dea si o amenda.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Te-ai dus pana in Tunisia ca a cumperi aur de la hotel (!?!?) cand puteai a cumperi de acasa de la tiganci din statia de autobuz.
Nu mai poti sa faci nimic, numai drumul pana acolo te va costa mai mult decat despagubirea. Bineinteles ca si comerciantii stiu asta, normal.

Edited by Tipiric, 22 July 2014 - 19:53.


#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
http://www.realholid...ba-reviews.html
THERE WAS A JEWELLERY KIOSK IN THE TEJ MARHABA HOTEL LOBBY...THAT HAD SOME VERY NICE LOOKING GOLD CHAINS /BRACELETS AND NECKLESSES, WE BOUGHT £420 IN OUR PARTY TO BRING BACK AS PRESENTS. THE SIGN ON THE KIOSK SAID IT WAS SOLID GOLD BUT THEY TURNED OUT TO BE BRASS THAT WAS GOLD PLATED....SO BUYER BEWARE

#9
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

View PostTipiric, on 22 iulie 2014 - 19:52, said:

Te-ai dus pana in Tunisia ca a cumperi aur de la hotel (!?!?) cand puteai a cumperi de acasa de la tiganci din statia de autobuz.
Nu mai poti sa faci nimic, numai drumul pana acolo te va costa mai mult decat despagubirea. Bineinteles ca si comerciantii stiu asta, normal.
Nu m-am dus pana in Tunisia sa cumpar aur. :) am fost in vacanta....si am trecut pe langa bijuteria aceea....repet...in incinta hotelului Teh Marhaba. ( nu la tarabe in piata) :) Am vazut cateva modele, mi-au placut si am cumparat...ca un suvenir. Am primit certificat de garantie semnat...cu stampila, numele magazinului, gramaj, karate, pret. etc
Cine s-ar fi gandit ca e fake??!

View PostClipboard01, on 22 iulie 2014 - 20:19, said:

http://www.realholid...ba-reviews.html
THERE WAS A JEWELLERY KIOSK IN THE TEJ MARHABA HOTEL LOBBY...THAT HAD SOME VERY NICE LOOKING GOLD CHAINS /BRACELETS AND NECKLESSES, WE BOUGHT £420 IN OUR PARTY TO BRING BACK AS PRESENTS. THE SIGN ON THE KIOSK SAID IT WAS SOLID GOLD BUT THEY TURNED OUT TO BE BRASS THAT WAS GOLD PLATED....SO BUYER BEWARE
Yessss...this is what happened to me as well!.. I even bought my mother a "gold" bracelet as a present..this was is the first time i ever buy her something in gold...and she was so happy.
This is the reason i'm so upset now.....
There is no law in Tunisia?

View PostLunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 19:29, said:

Nu cumva asta e infractiunea de inselaciune ? Si ar trebui reclamata ?
Asta as vrea sa stiu si eu! pentru ca e inselaciune pe fata!!
e ilegal ce se intampla!

#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Escrocherii din astea se făceau şi în Ro la greu în anii 90. Pt ce ai păţit în Tunisia, trebuie să te resemnezi, în afara cazului cînd eşti dispus să te duci din nou acolo şi să te lupţi şi să plăteşti cît nu face. OPC-ul nostru nu acţionează în ţări străine.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ar trebui sa spui cat ai platit pe gram.

#12
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009

View PostQuantum, on 23 iulie 2014 - 06:34, said:

Ar trebui sa spui cat ai platit pe gram.

Nu stiu exact cat era gramul...mi-l cantarea si imi spunea pretul total.
Apoi, dupa o mica negocirere (tipica lor) a lasat la pret...practic jumatate pretul din Romania.
Tin sa spun deasemenea ca la ei toate sunt mai ieftine decat la noi...hainele, serviciile, benzina...e la jumatate de pret decat in Ro...taxiurile..etc
De aceea nu am banuit ca ar fi fost o escrocherie :(
Ma intreb..la ei nu se declara asa ceva? nu exista legi?

#13
1969Carmen

1969Carmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
Buna,imi pare rau pentru ce ai patit,asa am patit eu in Grecia acum doi ani cand mi-am cumparat o bratara de "argint"cu eticheta pe ea pe care scria 925,ajunsa acasa vad ca lipseste stantarea celebrului 925 de pe bratara,la o bijuterie in oras mi-au confirmat,NU era argint,asta e am luat tzeapa,sper ca m-am invatat minte,si pe mine ma apucase febra suvenirului,de acum magneti de frigider si sapunuri aduc ca suvenir din vacante.Intrebare : in septembrie mergem si noi in Sousse la acelasi hotel Tej Marhaba,acum stiu in Tunisia nu cumparam aur,altceva din experienta ta din aceasta vacanta,ce ar fi voie sa facem si ce nu,la cati bani in plus sa ne gandim,fiind demipensiune ce sa mancam de pranz?Multumesc anticipat pentru raspunsul tau :)

Edited by 1969Carmen, 24 July 2014 - 08:51.


#14
1969Carmen

1969Carmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
Onutzaflo,ai terminat-o cu jignirile in particular,daca ai ceva de spus o spui aici si nu te mai ascunzi intr-o conversatie inceputa de tine in privat,ti-am si scris ca ai ales modul acesta de conversatie ca sa nu-ti vada lumea obraznicia,tonul si cuvintele folosite,ce ti-am gresit draga daca te-am intrebat in mod decent una alta despre experienta ta din vacanta?  Ho ca n-am dat cu parul,nici nu ti-am furat clanta de la usa,daca te asteptai la ajutorul meu poate era cazul sa ma rogi frumos,si sunt sigura ca se gasea o rezolvare.Ai preferat de la inceput sa fi o prost crescuta,m-ai jignit din prima si te-ai simtit extrem de afectata ca in loc sa ma ofer sa-ti rezolv problema cu aurul tau,te-am intrebat ce as putea manca la pranz.E o vorba,fiecare cu ce-l doare,multumesc ca mi-ai recomandat ...nisip.De nisip si de marea calda ne vom bucura,ce voiam sa aflu am aflat deja,iar tu ramai cu paguba daca nu sti sa te porti.Pa si pu la revedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate