Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

DIGI_Helper

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
15790 replies to this topic

#15049
ro08

ro08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 02.06.2008
Salut, @Digi_Helper!

1. O data cu implementarea 2FA prin SMS pentru contul Digi, exista posibilitatea lansarii serviciului SMS prin Wi-Fi?

In felul acesta telefonul poate fi tinut conectat acasa si la serviciu doar prin Wi-Fi, ceea ce pentru clienti inseamna un consum mai mic de baterie si incarcari mai putin frecvente. Doar partea se SMS mai lipseste ca sa poti face asta si sa nu ratezi mesaje sau notificari prin SMS importante.

2. O idee vazuta la Vodafone, pe care cei mai multi (cel putin pe Android) o stiu:
La folosirea unui sim VDF in meniul telefonului nu se activeaza acel SIM Toolkit, care la Digi nu are niciun meniu, cum au cei de la Orange (horoscop, meteo, etc).

Pentru clienti acel SIM Toolkit dezactivat inseamna o prezenta mai discreta a operatorului in telefonul clientului si un meniu mai putin incarcat de aplicatii inutile, care oricum nu se pot dezinstala (FB, Instagram, Microsoft etc).



#15050
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 04.03.2016
Digi_helper, exista vreo problema specială pe acest site cu B20?
De cel puțin o săptămână am observat ca nu funcționează, iar din B20 foarte greu te aruncă in B1 sau B38.
Problema cu datele mobile doar pe B20 se manifestă. Congestie sau probleme pe site?


Edited by Ghiordi, 02 June 2023 - 07:33.


#15051
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008

View Postro08, on 01 iunie 2023 - 15:52, said:

Cat despre sms prin wi-fi pot spune ca este un serviciu apreciat in afara tarii. Are nisa lui si la noi in tara. Si in plus acea setare din Android care te intreaba cum doresti sa realizezi apelurile (prin operator sau wifi) ar avea mai mult sens si s-ar dovedi utila. Pe SMS te poti baza. RCS e pentru emoji.

Nu cumva pe SMS te poti baza tocmai pentru ca este un serviciu simplu care se transmite chiar si atunci cand ai semnal foarte slab la telefonie (adica mesajul ala are sansele sa ajunga oricand la utilizator).
Asa, daca il muti prin WiFi, pot aparea diverse probleme care sa reduca disponibilitatea serviciului de primire SMS.

Nu ca tin sa ii iau apararea lui Melody, dar chiar pare ca te-ai chinuit ceva sa inventezi niste probleme.
De curiozitate: ce procent din baterie economisesti atunci cand dezactivezi datele mobile? 10% pe zi sau mai mult?

#15052
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,957
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru discutii diverse aveti alte topicuri. Aici fie puneti intrebari punctuale, fie raspundeti ON TOPIC la intrebarile existente. Este topic de Help.

#15053
Porto2008

Porto2008

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 01.04.2023
O nouă practica dacă ești logat deja și îți apare mesajul de 2FA apeși pe contact și te va pune într-o pagină în care cum să primești notificări de factură și mai jos îți apare date de logare bagi numărul acolo :)

#15054
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 20.02.2014
ati distrus si aplicatia digionline, nu functioneaza pe tableta, pe Lg v620 4k nici nu apare in aplicatii, de ce nu se scot dublurile sd la cei ce avem abonamente digitale ?
de ce introduceti posturi sd ?
ma gandesc serios sa renunt la abonament !

#15055
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 20.02.2014
cititi, va rog, cate recenzii negative se primesc pentru aplicatie cu ultimul UPDATE ! "exoplayer_001" !!!

https://play.google....ine&hl=ro&gl=US

Edited by bdlaur, 04 June 2023 - 14:01.


#15056
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,703
  • Înscris: 28.02.2010
Am înțeles ca la aplicatia digionline se lucrează la ea. O sa arate ca cea de pe android tv. Probabil de asta sunt probleme.

#15057
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Azi m-am uitat la cursa de formula 1 pe Digi online călătorind cu mașina pe bancheta din spate. Am avut vreo 2 întreruperi de sub 1 minut, in rest a mers perfect

#15058
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Și eu mă mai uit pe date mobile, periodic și e ok, ori într-o locație unde am Wi-Fi, dar de la echipamentul pus de Digi și care are acoperire mai slabă și merge ok.

Ok, nu știu cum reacționează aplicația din mers la fluctuațiile de semnal pe date mobile, cu mașina sau din tren, când treci din zone cu semnal bun/foarte bun spre semnal mai slab, dacă ajustează calitatea imaginii în funcție de viteza etc.

Edited by Vlad_22, 04 June 2023 - 17:09.


#15059
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

View Postadonis92, on 20 mai 2023 - 22:39, said:



Asta este naspa. Dar e bine de stiut. Am crezut ca cele 3000 de minute internationale UE citind ue ma gandeam ca se pot folosi catre retelele mobile din ue dar sa inteleg ca in fiecare tara sunt doar anumiti operatori care intra in cele 3000 de minute :(.

Multumesc pentru raspuns. Astept si un mesaj din partea digi_help

eu cred ca tocmai din cauza ca ai dezactivat imessages iti trimite mesajele ca sms. eu unul as lasa activat si imessages si facetime. dar depinde daca le folosesti sau nu.

#15060
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 20.02.2014
astept updateul, sper sa rezolve problema pe tableta (radio android 10), poate vine si in magazinul (store) lg 43UJ620V de unde lipseste

#15061
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Se poate face downgrade la un abonament de internet fara prelungirea contractului? (in momentul asta perioada contractuala a expirat)

#15062
Porto2008

Porto2008

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 01.04.2023
Pe aici se poate face ceva in legătură cu canalele deținute de Digi?

#15063
bdlaur

bdlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 20.02.2014
cred ca digi helperul este la mare ... niciun raspuns ...

Edited by bdlaur, 08 June 2023 - 20:21.


#15064
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014

View PostLord_Silver, on 06 iunie 2023 - 14:16, said:

Se poate face downgrade la un abonament de internet fara prelungirea contractului? (in momentul asta perioada contractuala a expirat)

Salut, Lord_Silver,
Orice modificare contractuala implica prelungirea contractului cu 12 sau 24 de luni.

View PostPorto2008, on 08 iunie 2023 - 13:04, said:

Pe aici se poate face ceva in legătură cu canalele deținute de Digi?

Salut, Porto2008,
La ce te referi mai exact?
Ce situatii intampini legate de canalele detinute de Digi?

View Postbdlaur, on 04 iunie 2023 - 12:29, said:

ati distrus si aplicatia digionline, nu functioneaza pe tableta, pe Lg v620 4k nici nu apare in aplicatii, de ce nu se scot dublurile sd la cei ce avem abonamente digitale ?
de ce introduceti posturi sd ?
ma gandesc serios sa renunt la abonament !

Salut, bdlaur,

1. Inteleg ca ai anumite probleme cu aplicatia Digi Online.
Trimite-mi te rog un mesaj privat cu datele de identificare ale contractului, modelul de tableta folosit si cateva detalii despre situatia intampinata.

2. Posturile SD exista in continuare in grila deoarece inca exista un numar semnificativ de abonati care folosesc televizoare SD.
Daca vrei sa nu mai receptionezi posturile SD, poti sa faci o lista de canale favorite in care sa le adaugi doar pe cele HD.

#15065
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003

View PostLord_Silver, on 06 iunie 2023 - 14:16, said:

Se poate face downgrade la un abonament de internet fara prelungirea contractului? (in momentul asta perioada contractuala a expirat)

Există o taxă de reconfigurare de 100 de lei. Cel puțin în contractul meu așa apare.

Quote

*** Taxa de reconfigurare se percepe la contractarea pachetelor Fiberlink 500 si Fiberlink 1000 provenit din modificarea oricarui alt pachet Digi Net; pe aceasta taxa se
aplica o reducere de 100% conform ofertei RCS&RDS in vigoare, pentru contractele pe perioada minima de cel putin 12(douasprezece) luni


#15066
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@DIGI_Helper: Sunt probleme cu cost cotrol si/sau reinnoirea optiunilor la Digi prepay? Nu sunt sigurul care are probleme, a mai scris cate cineva pe topicul cu Cartela Prepay Digi.Mobil.

Am un prepay de cativa ani si totul a mers bine pana la reinnoirea de acum 3 zile.
  • Inainte primeam SMS cu 7 zile inainte de expirarea perioadei active (care e mai scurta decat valabilitatea resurselor de la optiunile de 3 luni). Acum nu am mai primit. Deloc.
  • Primeam SMS cu 5 zile inainte de reinnoirea automata. Nu am mai primit. Mie aceste doua SMS-uri imi foloseau ca sa stiu sa reincarc (in ‘rate’, ca asa trebuie la optiunile de 3 luni).
  • Cam de pe la inceputul lui mai contoarele de resurse de la cost control ramasesera neschimbate. Este adevarat ca folosesc extrem de rar acest telefon, dar ceva-ceva net mai folosesc si e imposibil sa nu fi consumat macar 1MB intr-o luna.
  • Reinnoirea pare a fi functionat oarecum. Adica resursele au fost alocate, apar cele noi la cost control.
  • DAR, dupa reinnoire, la *110# la dezactivare optiuni (nu am gasit alta metoda de a verifica ce optiune este activa decat sa ajung in acel meniu) zice ca NU am nici o optiune activa. Inainte de reinnoire aparea (corect) Diva. Sigur-sigur nu am dezactivat nimic, deci unde e optiunea mea?
  • Se mai dau sau nu cei 100MB la reincarcare? Ca trafic este mai nimic, dar imi erau utili pentru ca in mesajul de la cost control scria ‘Mai aveti <atatia> MB din care 100MB expira pe <data>’ si acea data imi indica sfarsitul perioadei active (cei 100MB aveau aceeasi valabiltate ca si creditul reincarcat pentru care s-au dat). Oricum, acum la cost control apar strict MB din optiune, nimic in plus si nimic defalcat conform datei de expirare.

Edited by sags, 09 June 2023 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

corbuovi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate