Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Transparent Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#37
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postilestan, on 24 februarie 2015 - 15:48, said:

si habar n-ai ce inseamna sa munesti pentru o casa!
Te rog, n-am nevoie de lectii de moralitate de la tine, crede-ma ca stiu eu sa muncesc pentru multe, nu numai pentru casa.

#38
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View PostBebe_miezu, on 24 februarie 2015 - 15:46, said:

Sa nu mai vorbim cat de deprimante sunt cand vii acasa si le vezi asa scorojite......dar sunt de BETON

Vezi ca beton si fier in cantitati industriale nu inseamna neaparat ca e o constructie buna!
Interseaza-te cum se comporta la un cutremur un bloc monolit vs un bloc pe cadre si grinzi de beton armat!

View PostFrankie, on 24 februarie 2015 - 15:48, said:

Macar blocurile ceausiste (majoritatea) au trecut testele de anduranta (cutremure) si se pare ca au rezistat chiar in ciuda golurilor din stalpii de rezistenta.
Sper ca PET-urile de bere din zidurile blocurilor noi sa-si faca treaba cel putin la fel de bine ca golurile din stalpii blocurilor comuniste si sa nu se intample asa: http://9gag.com/gag/agvL2Qx

Faptul ca au trecut cu bine peste cateva cutremure nu inseamna ca nu au structura deja slabita de acele cutremure!

#39
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
In afara de cele de la  cutremurul din '77  ...poti sa imi spui un bloc care a cazut din cauza cutremurelor?

#40
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View PostFrankie, on 24 februarie 2015 - 15:49, said:

Te rog, n-am nevoie de lectii de moralitate de la tine, crede-ma ca stiu eu sa muncesc pentru multe, nu numai pentru casa.

Sa ramai sanatos, atunci de ce arunci cu rahat in dreapta si in stanga cand e vorba de blocuri noi, chiar si in zone periferice?
Ca ai vazut tu PET-uri in Popesti?!
Uite ca eu am urmarit cu foarte mare atentie si interes constructia blocului meu, si s-a facut ca la carte!

View PostBebe_miezu, on 24 februarie 2015 - 15:51, said:

In afara de cele de la  cutremurul din '77  ...poti sa imi spui un bloc care a cazut din cauza cutremurelor?

Singurele blocuri comuniste in care ar merita oarecum sa iti cumperi apartament sunt cele dupa '85.
Alea dinainte de '77 vor fi praf si pulbere la viitorul cutremur major, sau vor avea structura atat de slabita,incat nu vor mai prezenta interes.

#41
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Frankie ...stii tu ceva de Transparent Residence legat de rezistenta si cum e facut?


#42
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Frankie, habar n-ai cum au fost construite blocurile, dar iti dai gratuit cu parerea, esti arogant din postura de proprietar cu mostenire de la mami si tati, cu totul asigurat, probabil n-ai ridicat un deget sa muncesti pentru casa in care stai!
Lasa-i pe altii sa isi aleaga cum cred de cuviinta.

Edited by ilestan, 24 February 2015 - 15:58.


#43
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostBebe_miezu, on 24 februarie 2015 - 15:51, said:

In afara de cele de la  cutremurul din '77  ...poti sa imi spui un bloc care a cazut din cauza cutremurelor?
Din 77, adica de aproape 40 de ani n-a mai fost nici un cutremur in Romania ?

View Postilestan, on 24 februarie 2015 - 15:57, said:

Frankie, habar n-ai cum au fost construite blocurile, dar iti dai gratuit cu parerea, esti arogant din postura de proprietar cu mostenire de la mami si tati, cu totul asigurat, probabil n-ai ridicat un deget sa muncesti pentru casa in care stai!
Lasa-i pe altii sa isi aleaga cum cred de cuviinta.
N-am mostenit nimic niciodata, nici macar un fir de ata, ba chiar eu ii ajut pe parinti si bunici.
PET-uri sunt 100% sigur in peretii blocurilor din Popesti Leordeni, mi-a zis-o chiar un muncitor care a lucrat acolo -  si nu glumea deloc, desi eu initial am crezut ca glumeste.
Iar despre caramizi sparte sau puse distantat la 5cm una de alta, daca nu au apucat sa se fie acoperite de tencuiala, se pot vedea cu ochiul liber oricand treci prin noroaiele alea.

Edited by Frankie, 24 February 2015 - 16:09.


#44
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Inca o data, generalizezi! Sunt blocuri facute cu simt de raspundere si blocuri construite mai putin bine!
Ai fost cumva la toate ansamblurile din zona sa verifici cu mana ta cum sunt construite?

Eu sunt foarte multumit atat de modul in care s-a construit blocul meu, cat si de finisaje!
De asta e bine sa casti ochii inainte sa cumperi!

Asa ca nu mai duce tu atata grija celor care se muta fie in Popesti, fie in Militari Residence, fie in oricare alta zona cu blocuri noi, periferica sau nu!

View PostFrankie, on 24 februarie 2015 - 16:08, said:

.......treci prin noroaiele alea.

Atata timp cat tu nu locuiesti in zona, cu ce te deranjeaza ca sunt oameni multumiti de zona?!

Edited by ilestan, 24 February 2015 - 16:14.


#45
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

View PostFrankie, on 24 februarie 2015 - 16:08, said:

Din 77, adica de aproape 40 de ani n-a mai fost nici un cutremur in Romania ?

N-am mostenit nimic niciodata, nici macar un fir de ata, ba chiar eu ii ajut pe parinti si bunici.
PET-uri sunt 100% sigur in peretii blocurilor din Popesti Leordeni, mi-a zis-o chiar un muncitor care a lucrat acolo -  si nu glumea deloc, desi eu initial am crezut ca glumeste.
Iar despre caramizi sparte sau puse distantat la 5cm una de alta, daca nu au apucat sa se fie acoperite de tencuiala, se pot vedea cu ochiul liber oricand treci prin noroaiele alea.
Tu ai spus ca blocurile noi nu sunt facute bine.
Arata-mi un bloc cazut de la un cutremur??
Ca doar au fost nu???

#46
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View PostBebe_miezu, on 24 februarie 2015 - 16:14, said:

Tu ai spus ca blocurile noi nu sunt facute bine.
Arata-mi un bloc cazut de la un cutremur??
Ca doar au fost nu???

La cutremurul din '77 au cazut blocuri interbelice si vreo 2-3 blocuri comuniste, nu mai stiu exact. Oricum, nu face subiectul discutiei, e irelevant.

#47
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostBebe_miezu, on 24 februarie 2015 - 16:14, said:

Tu ai spus ca blocurile noi nu sunt facute bine.
Arata-mi un bloc cazut de la un cutremur??
Ca doar au fost nu???
De cand se construiesc blocuri pe camp in Popesti Leordeni n-au fost cutremure majore.

#48
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014

View PostFrankie, on 24 februarie 2015 - 16:16, said:

De cand se construiesc blocuri pe camp in Popesti Leordeni n-au fost cutremure majore.

Vezi ca zona IMGB- Popesti e cea mai sigura zona din punct de vedere seismic.

http://www.riscseismic.ro/harta

Nu face subiectul discutiei, pe tine cred ca te macina ca valoarea proprietatii tale comuniste a scazut si va continua sa scada, altfel nu gasesc alta explicatie pentru avantul cu care denigrezi constant anumite zone si ansambluri noi.

#49
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Waw ce a degenerat discutia:)))

#50
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

View Postnonameshadow, on 24 februarie 2015 - 16:56, said:

Waw ce a degenerat discutia:)))
Ai perfecta dreptate.

#51
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Langa Militari Residence, la iesirea din Militari, in Chiajna, se construieste un ansablu nou, TransparentResidence3.

Pro
O gramada, vezi linkul de mai jos.
Imi place in special ca vor sa fie transparenti, prezinta informatiile bine.

Contra
Departe de centru, cam la porumb (dar au centru comercial langa).
Cum o fi iarna p-acolo? S-a aglomerat deja?
Mai ziceti voi.

Link:
http://www.anuntul.r...arent-residence

#52
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015

View Postdenisen, on 30 octombrie 2015 - 22:28, said:

Mai ziceti voi.

Quote

05. Cofraj metalic din aluminiu (ceea ce determina ca suprafetele si dimensiunile cladirii sa fie aproximativ egale cu cele proiectate pe calculator)


#53
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Faptul ca la un D+P+11E ( asa par din randari) se foloseste solutia dala groasa confera multa siguranta din punct de vedere structural.

#54
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Tocmai ce-am bagat de seama, baia principala si bucataria sunt inguste rau (1.6m respectiv 1.75m) fata de alte ansambluri (2m+), pentru comparatie:

http://img3.imonet.r...t/511/19167.jpg
http://www.exigent-o...ere_Tip_2_B.jpg

Livingul iarasi e mic (15.5m) fata de cat recomanda arhitectii (18m, legea locuintei 114/ 1996).

Edited by denisen, 08 November 2015 - 00:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate