Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Tiramisu

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012
Reteta nu este una originala, insa este incercata si cu siguranta nu da rateuri, indiferent de dexteritatea sau experienta celui care se apuca de preparat acest desert simplu si delicios.

V-am pus in poza 1- ingredientele, in poza 2- ustensilele de care aveti nevoie.

Ingrediente:
  • 5 oua
  • 1 cutie mascarpone de 500 g sau 2x 250, depinde de care gasiti
  • 500 g piscoturi/ 1 pachet
  • 8 linguri zahar
  • 2 plicuri zahar vanilat
  • 3 cani de cafea indulcita si tare, cca 700-750 ml cafea ( eu am pus la 3 cani de apa 8 linguri de cafea) care se lasa la racit
  • 3 linguri marsala sau amaretto (n-am avut, am pus whiskey)
  • 3 linguri cacao
  • esenta rom
Tehinca:
  • se scot toate ingredientele din frigider cu cca 3 h inainte ca sa fie la temperatura camerei
  • se separa albusurile de galbenusuri - poza 3
  • se bat albusurile cu un pic de sare si 4 linguri de zahar pana se intaresc, astfel incat cand intorci vasul sa nu pice continutul din el Posted Image)- poza 4
  • galbenusurile cu restul de zahar, cu zaharul vanilat, marsala/amaretto/whiskey si cu esentele se amesteca pana se fac albe si se topeste zaharul de tot (in alt recipient, evident)- pozele 5-6
  • dupa ce s-au frecat bine galbenusurile, se toarna mascarpone in acel vas, amestecandu-se usor fara mixer, doar cu ajutorul telului, cu miscari perpendiculare -poza 7
  • in compozitia astfel rezultata, se incorporeaza pe rand albusurile, amestecandu-se incet cu telul- poza 8
  • se inmoaie piscoturile cca 5 secunde in cafea, apoi se aseaza in tava/platou - poza 9
  • deasupra se toarna crema rezultata, apoi se repeta operatiunea pana se termina piscoturile si crema- poza 10
  • se da la frigider, dupa preferinta se poate turna cacaua inainte sau dupa ce se lasa cca 3 h la frigider inainte de servire (eu am procedat in diverse randuri diferit, daca torni cacaua inainte da a da la rece, se umezeste in frigider fata de a turna inaintea servirii cand ramane uscata...fiecare face cum crede, nu e nimic batut in cuie)
Mie mi-au mai ramas piscoturi si crema, tava fiind mai mica, asa ca am pus si in 2 castronele.
Data viitoare voi aseza piscoturile intr-o forma rotunda, ca sa rezulte un tort, deci...va urma. :)

Attached Files



#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La naiba Diana, mi-ai facut pofta. Se gasesc si de cumparat, dar sint scumpe.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
I-as fi dat cu Nutella pe margine, la cea din penultima poza. Nutela se potriveste la orice si... Arata bine! :D

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce e mascarpone asta ? Unde se gaseste de cumparat ?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 20 iulie 2014 - 12:43, said:

La naiba Diana, mi-ai facut pofta. Se gasesc si de cumparat, dar sint scumpe.

Daca faci in casa, iesi ieftin.
La Lidl acum, cutia aia de mascarpone e 10 lei, piscoturile nici 7 lei, restul le mai ai si tu prin casa, deci cu 20 si pun pic de lei, ai facut vreo 10 portii.

Mascarpone se gaseste in supermarketuri, depinde de firma si gramaj, daca gasesti sa nu la oferta. Pretul cutiei este in Lidl cca 8 lei/250 g sau acum, 10 lei cea de 500 g.
In Cora, Mega Image gasesti mai scumpisor.

( http://ro.wikipedia....wiki/Mascarpone)

View PostStefan_CM, on 20 iulie 2014 - 12:43, said:

I-as fi dat cu Nutella pe margine, la cea din penultima poza. Nutela se potriveste la orice si... Arata bine! Posted Image

Dupa ce ca am pus whiskey in loc de marsala, daca mai puneam si nutella le margini, aveam dubii la titlul topicului. :D

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cora si Mega Image nu avem in oras, dar avem Lidl. E musai si tarie de bagat in trage-ma sus asta ? Se simte ? Nu de alta, dar nu beau si nu am nimic cu alcool acasa, e pacat sa cumpar doar pentru prajitura. Ceva esenta nu merge ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 20 July 2014 - 12:48.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012
Ion, daca pui esenta de rom, nu mai e nevoie de alcool, insa la cele 3 linguri, nu-i bai, uite ca le-am dat si copiilor si-s treji, nu s-au imbatat. :lol:
3 linguri egal maximum 30 ml de alcool, in ditamai compozitia, nu se simte incat sa te ametesti, e doar de parfum si de usor-usor gust.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Post-Diana-, on 20 iulie 2014 - 12:46, said:

deci cu 20 si pun pic de lei, ai facut vreo 10 portii.
Faci un giveaway, o portie pentru primii 5 care posteaza pe topic? :D

View Post-Diana-, on 20 iulie 2014 - 12:47, said:

Dupa ce ca am pus whiskey in loc de marsala, daca mai puneam si nutella le margini, aveam dubii la titlul topicului.
Habar n-am ce-i aia "marsala", dar whiskey-ul e perfect oricum. Puteai pune bourbon, un pic mai special. :D

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012
La Lidl, daca mergi acum, ti-am zis, dai 10 lei pe cutia de 500, este un mascarpone bun, made in Italia, chiar mi-a placut la gust fata de cealalata varianta care se gaseste la ei in magazin, ceva de la Milbona parca...daca nu aberez acum.... http://www.lidl.ro/c...-513.htm?id=454

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post-Diana-, on 20 iulie 2014 - 12:49, said:

Ion, daca pui esenta de rom, nu mai e nevoie de alcool, insa la cele 3 linguri, nu-i bai, uite ca le-am dat si copiilor si-s treji, nu s-au imbatat. Posted Image
3 linguri egal maximum 30 ml de alcool, in ditamai compozitia, nu se simte incat sa te ametesti, e doar de parfum si de usor-usor gust.

Nu-i vorba de asta, dar nimeni nu-mi vinde 3 linguri de alcool. :D Ce fac cu restul din sticla ? Fac ca Horatiu Malaele cu calculele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4Nm159tacqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012

View PostStefan_CM, on 20 iulie 2014 - 12:49, said:

Faci un giveaway, o portie pentru primii 5 care posteaza pe topic? Posted Image
Habar n-am ce-i aia "marsala", dar whiskey-ul e perfect oricum. Puteai pune bourbon, un pic mai special. Posted Image

Ma mai gandesc...

http://en.wikipedia....ki/Marsala_wine


View PostIon_de_la_Raion, on 20 iulie 2014 - 12:52, said:

Nu-i vorba de asta, dar nimeni nu-mi vinde 3 linguri de alcool. Posted Image Ce fac cu restul din sticla ? Fac ca Horatiu Malaele cu calculele.

Nici eu nu avema in casa, ca nu-s bautoare decat ocazional si de chestii dulci, de muieri, insa am dat o raita pe la sor-mea si am luat intr-o sticluta. Posted Image
Data trecuta am facut fara alcool, crede-ma ca iese foarte bun si asa.

#12
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

View Post-Diana-, on 20 iulie 2014 - 12:35, said:

3 cani de apa 8 linguri de cafea

Aia-i o cafea slaba .. cafeaua mea normala contine 3 linguri / cana.
Interesanta reteta, o voi incerca in primul week-end ploios :)

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012

View Postpelikanu, on 20 iulie 2014 - 12:55, said:

Aia-i o cafea slaba .. cafeaua mea normala contine 3 linguri / cana.
Interesanta reteta, o voi incerca in primul week-end ploios Posted Image

8 linguri mari de cafea cu varf.
Eh, mie  mi s-a parut tare, tu pune cata cafea vrei, mai ales daca nu le dai si copiilor. Posted Image

#14
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Bravo Diana! Auzi, da' visine se mai gasesc pe la tine? Ca pe la mine prin gradina si-au cam luat talpasita.
E bine ca ai rabdare si placere de a face prajituri. Nu te-ai angajat si tu in domeniu?

Edited by 10nut, 20 July 2014 - 13:02.


#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012
Aia e de fapt o cireasa.
Pozele sunt toate de aseara, cu exceptia ultimelor doua care-s din seria de tiramisu trecut.
Acum am facut tava, insa nu am taiat din ea pt ca o voi duce diseara la masa de duminica de la parintii mei.
Deci, doar tiramisu din castronele e productie de aseara si tava aia, netaiata.
Cele cu fructe, sunt facute cu cca 1 luna in urma, insa tot de mine. Posted Image

View Post10nut, on 20 iulie 2014 - 13:00, said:

E bine ca ai rabdare si placere de a face prajituri. Nu te-ai angajat si tu in domeniu?

Posted Image
Nuuu, mie imi plac hartiile, sunt cofetareasa amatoare/de week-end. Posted Image

#16
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Să fiu eu ăla rău care critică, dar nu sunt cam multe 5 ouă la 500gr de mascarpone? Eu la 500gr folosesc de obicei doar 3 ouă, și uneori și aia mi se pare mult.
La alcooale merge și ceva coniac bun. Whisky nu beau, vinul nu știu dacă s-ar găsi și dacă ar rezista apoi desfăcut o perioadă prea lungă de timp (estimez cam 5-6 luni între tiramise), da' niște coniac se găsește cam oricând și sigur nu pățește nimic dacă-l deschizi și-l lași așa.
Și cafeaua, cafeaua tre' să plutească lingurița-n ea, nu alta!
Vanilia, eu aș folosi (de fapt chiar folosesc) pliculețe de bourbon vanilla de la doctoru' lu otcăru', mi se pare mult mai bună decât zahărul vanilat.
Una peste alta, arată bine rău!

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 06.10.2012
Habar n-am daca o fi vreo problema cu ouale alea 5, insa asa fac intotdeauna. (oricum ma asteptam sa vina Mocebon sa zica ceva de oua. :D)
Cafeaua, dap, probabil ca v-am dat reteta pt copii, caci la mine asta e problema facand si pt ei, folosesc mai putina cafea.

Deci, cine vrea sa faca tiramisu pt adulti, sa puna mai multa cafea.
Coniac nu detin, deci...cine are sa puna.

Mersi pt feedback, o sa tin cont de sfaturile tale!

#18
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Măi, dacă vouă vă place ce iese, aia e. Nu te apuci să schimbi echipa câștigătoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate