Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reziliere Digi mobil

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#1
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
Digi Helper, avand in vedere cele aparute pe ultima factura Digi

IMPORTANT! Ca urmare a tarifelor ridicate practicate de operatorii externi, incepand cu 01.08.2014, tariful minim catre Turcia va fi 0,124 Euro/min, TVA inclusa.
Va asiguram ca depunem eforturi pentru reducerea acestor tarife cat mai curand. In cazul neacceptarii, puteti renunta la serviciul de telefonie in 30 de zile, fara despagubiri


Te rog sa ne lamuresti punctual :
1. Deoarece in momentul de fata la Digi nu se poate face trecere postpaid - prepay, care este procedura "pas cu pas " pentru reziliere prin portare , pentru a pierde numarul (cei mai multi avem numerele principale portate in digi ) ?
2. Cei care avem numerele digi prelungite odata cu intregul contract de la retentie tableta/tv  , dar ramanem cu tv si net fix , trebuie sa platim ceva ?
3. Daca am luat Digi p202 gratuit impreuna cu complet 2 se plateste ceva ? Sau se returneaza p202 inapoi ?
4. Daca am facut optim -sim only se plateste ceva  ?
Multumim.

#2
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
daca depui cerere de portare atunci este denuntare unilaterala a contractului, fara a invoca motive!
pentru a denunta contractul pe motiv de majorare tarife va trebui notificat RCS-RDS asupra faptului ca NU esti de acord cu modificarile contractuale operate. cu aceasta ocazie soliciti trecerea numarului pe pre-pay. dupa trecere poti face portare.
am avut in aprilie un caz asemanator, reziliere romtelecom pe motiv de majorare tarife si in ultima zi de contract am portat numarul la digi. doar ca pe factura emisa ulterior am avut facturate despagubiri pentru incetare prematura a contractului.
s-a rezolvat situatia doar dupa interventia ANPC, care spun printre altele:
"....daca clientul solicita portarea numarului asignat clientului de catre Romtelecom, Contractul inceteaza in privinta intregului pachet de servicii, clientul datorand despagubiri pt incetare prematura a contractului conform art..... In urma interventiei CJPC Alba, prestatorul de servicii s-a declarat de acord cu anularea sumei de .... reprezentand despagubiri pentru incetarea prematura a contractului"
deci sa intelege ca au facut o derogare de la contract!
conform prevederilor contractuale daca nu esti de acord cu modificarile acestuia nu poti nici porta numarul fara despagubiri. esti captiv. am scris o sesizare si la ANCOM pentru a verifica aceste aspecte. inca nu am primit raspuns.

#3
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
La Digi nu se poate face trecere postpaid-prepaid

#4
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 alecsandrius, on 19 iulie 2014 - 17:43, said:

La Digi nu se poate face trecere postpaid-prepaid
atunci e nasoala!

#5
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
atunci intreaba daca iti pot aloca un nou nr (nr. de-al lor cu 077...), iar nr. curent sa il portezi. daca se poate, dupa ce se finalzeaza ce am scris anterior, facei cerere de reziliere.

#6
numarsimplu

numarsimplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 05.01.2013
+1

Si pe mine ma intereseaza cum trebuie sa procedam pentru a nu pierde numarul la rezilire. La *777 nu am dat peste cineva competent, care sa ma poata lamuri.
DIGI_helper, noi pe tine te rugam, cai de reziliere bune sa'nvatam.


PS: ma intreb daca refuzul de a face trecere abonament -prepay, contravine vreunei reguli ANCOM. e cineva documentat in sensul asta?

Edited by numarsimplu, 19 July 2014 - 20:27.


#7
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
cica nu e implementat la ei sistemul...au preturi bune dar nu recomand la nimeni sa-si mute numarul principal la ei.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
La rezilierea abonamentului, la rds se preda sim-ul cu numarul aferent, deoarece este proprietatea rcs-rds, scrie si in contract. Acum cu astea portate, ar trebui sa revina numarul temporar si pe celalalt in reteaua donorului.

#9
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004

 numarsimplu, on 19 iulie 2014 - 20:26, said:

Si pe mine ma intereseaza cum trebuie sa procedam pentru a nu pierde numarul la rezilire.

Pai se poate foarte simplu: il portezi in alta retea, pe prepay. Insa daca esti inca in perioada contractuala, esti pasibil de plata unor despagubiri.

Offtopic: Acum mai multi ani, aveam abonament la orange. Dupa expirarea contractului am solicitat mutarea numarului pe prepay. Nu s-a putut si cred ca nici la ora actuala nu se poate. Asa ca m-am dus la Vodafone si am cerut portarea numarului pe prepay. Asa am reusit sa scap de Orange si sa pastrez si numarul.

#10
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
Se poate dar greu, mai greu ca comenzile de telefoane de la digi.

Edited by Florin_lou, 19 July 2014 - 20:42.


#11
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 Bandit, on 19 iulie 2014 - 20:37, said:


Pai se poate foarte simplu: il portezi in alta retea, pe prepay. Insa daca esti inca in perioada contractuala, esti pasibil de plata unor despagubiri.
In cazul acesta e putin mai complicat. E vorba de perioada contractuala, dar sa aiba loc rezilierea -> portarea in alta retea folosindu-se de nota de subsol de pe ultima factura (vezi in primul post). Daca merge metoda abonament -> cartela prepaid ar fi bine, in caz contrar nu stiu ce solutie exista.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 aris86, on 19 iulie 2014 - 20:33, said:

La rezilierea abonamentului, la rds se preda sim-ul cu numarul aferent, deoarece este proprietatea rcs-rds, scrie si in contract. Acum cu astea portate, ar trebui sa revina numarul temporar si pe celalalt in reteaua donorului.
Oricum, in caz de portare, nu ai mai avea ce face cu simul lor. Pe el ul intereseaza numarul. Cred ca nu vor fi probleme in a rezilia pe cale amiabila si de a porta numarul intr-o alta retea. Celelalte aspecte (retentie, tableta, tv etc ) raman asa sau se mia ajusteaza. Doar sa dai de cine trebuie la ei.

Edited by dreaQ, 19 July 2014 - 20:58.


#13
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
se poate incerca urmatoarea miscare:
se notifica rds asupra faptului ca nu esti de acord cu modificarile contractuale si ceri anularea perioadei contractuale. dupa aceea poti porta oricand!

#14
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Pot sa notific RDS doar ca sa scap de perioada contractuala si sa rămân cu serviciile active pana decid eu când?
E posibil sa vând casa si sa ma mut undeva unde nu am servicii RDS, nu o sa doresc sa plătesc 10 euro in loc de 5, în acest mod ma scap de abonament oricând.

Edited by spikje, 20 July 2014 - 07:00.


#15
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
Nu cred că poți.

#16
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

 spikje, on 20 iulie 2014 - 06:58, said:

Pot sa notific RDS doar ca sa scap de perioada contractuala si sa rămân cu serviciile active pana decid eu când?
E posibil sa vând casa si sa ma mut undeva unde nu am servicii RDS, nu o sa doresc sa plătesc 10 euro in loc de 5, în acest mod ma scap de abonament oricând.
Ori ramai sub contract ori nu ramai. Ce vrei tu nu se poate

#17
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Mulțumesc. Rămân :)

#18
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
Maine vine la servici digi helper si ne lamureste. Catalin tu ce parere ai ?

Maine vine la servici digi helper si ne lamureste. Catalin tu ce parere ai ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate