Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

autoturism electric home made

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#145
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Felicitari! Dar poti cumpara si un Aixam defect... am gasit unul la 400 euro doar cu cutia de viteze defecta... asa afirma vanzatorul... bafta la hibridul DIY, asta e dovada ca se poate!

#146
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Sper sa nu fiu offtopic, vrei sa il si omologhezi?

#147
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostAlinAraboaie, on 13 octombrie 2015 - 22:29, said:

Sper sa nu fiu offtopic, vrei sa il si omologhezi?

Păi de ce să-l omologhez,că doar nu inventez vreun lucru care nu a mai fost brevetat,pur și simplu îmi doresc un ATV diesel alimentat cu ulei de gătit esterificat,să miroase după mine a gogoși Posted Image ,care să se poată deplasa și electric vreo 50 Km,să am posibilitatea să încarc acumulatorii Li-Ion de la sistemul meu fotovoltaic,iar dacă rămân fără curent în acumulatori să mă deplasez cu motorul diesel.Poate singura invenție care mi-a trecut prin cap era aceea de a reuși să transform toate suspensiile cu arcuri și telescoape,în suspensii de generatoare DC cu agățare mare (cogging torque) din magneți cilindrici de neodymium și bobine umplute cu Fe3O4, (în final generatoarele vor arăta tot ca niște telescoape),astfel în timpul deplasării orice denivelare și mers pe teren accidentat se va transforma în energie care încarcă acumulatorii și astfel se recuperează o energie moka care în mod normal se pierde aiurea,la fel cum mă gândesc să recuperez și energia din frânare tot printr-un generator cu agățare foarte mare și să bag curentul în supercondensatori printr-un regulator DC-DC,apoi supercondensatorii la rândul lor vor ceda curentul în mod eficient acumulatorilor de Li-Ion.Ar mai fi idei precum injecția de HHO care ar ajuta dieselul să ardă combustibilul mai eficient,să rezulte în final o mică economie de combustibil,sistemul SPAD etc.,dar să-mi procur ATV-ul și apoi mă apuc de lucru,că nu duc lipsă de pricepere și cunoștințe teoretice ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 14 October 2015 - 00:51.


#148
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostScorpionul_Lenes, on 13 octombrie 2015 - 22:26, said:

Felicitari! Dar poti cumpara si un Aixam defect... am gasit unul la 400 euro doar cu cutia de viteze defecta... asa afirma vanzatorul... bafta la hibridul DIY, asta e dovada ca se poate!

Dacă ai găsit Aixamul la preț de 400€,era un preț ”moka”,doar cu defect la cutia de viteze,care este de fapt o cutie de viteze cu variație continuă CVT destul de simplă,pe care o am și eu la acest motor Lombardini Focs și care mă ajută foarte mult pe un ATV.Posted Image.Eu am dat 500€ pe motorul diesel,și am încercat să-l vând la un moment dat cu 400€ pentru că nu găseam un ATV defect,și erau unii nesimțiți care mă luau cu vrăjeală că îmi oferă maxim 200€ și m-am enervat,astfel am hotărât că n-are rost să-l vând pe o nimica toată când un astfel de motor uzat pentru aplicații profesionale costă : http://www.ebay.it/i...=item1c29b08abb.Posted Image

#149
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Poate fi omologat, altii circula cu asa ceva... :-)

https://youtu.be/CRwEXaHTwsY?t=2m7s

#150
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostAlinAraboaie, on 13 octombrie 2015 - 22:29, said:

Sper sa nu fiu offtopic, vrei sa il si omologhezi?

Scuze! Posted Image  mă gândeam la altceva când m-ai întrebat de omologare,îmi era gândul la brevetare !.Binențeles că trebuie să-l omologhez,pentru că vreau să circul cu ATV-ul pe drumurile publice,nu numai pe coclauri !Posted Image

#151
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Pai sunt curios de pret, daca reusesti.

#152
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Un blog interesant.
http://audittev.blogspot.ro/

#153
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Inca un vot pentru DIY:

https://youtu.be/lZzoxRCxZ_8?t=2m2s

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4HMrUgfII5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Scorpionul_Lenes, 21 October 2015 - 21:24.


#154
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostAlinAraboaie, on 14 octombrie 2015 - 20:53, said:

Pai sunt curios de pret, daca reusesti.

Undeva pe la 3-4mii in vest,in romanica no chance.

#155
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Salutare colegi, stie careva de unde as putea achizitiona asa ceva de la noi din tara :http://www.aliexpress.com/item/60V-1500W-BLDC-Motor-Electric-Traction-Motor-Powerful-Electric-Trike-Motor-1500W-Electric-Pedicab-Vehicle-Motor/1577351796.html
?
multumesc.

#156
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Un articol interesant și captivant totodată despre un pasionat care a construit prima motocicletă electrică românească : Motocicletă electrică Posted Image

#157
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
E interesant sa faci 100km cu 15kwh conducand normal, cu un BMW i3 sau un Nissan Leaf. O masina "normala" Audi A3 sau Golf hibrid cu 20 kwh pentru 100 km si sa ai pe langa motorul termic care o loate face si o masina de toate zilele.

Doar ca inca nu putem vorbi de o economie adevarata considerand pretul de noua.

Edited by ionutzitaly, 10 December 2015 - 01:08.


#158
fenkoke45

fenkoke45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2016
85 Nm cu 3000 rpm imi ies vreo 30 kwatt nu 2.
E ceva cam neclar cu datele alea.




_____________________________________________-
Love me, love my dog forever!
micromotor

#159
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Singura chestie pe care o văd utilă la Volkswagen  Van electric e că scade riscul de a mai strica cutia de viteze

#160
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
http://www.extremete...ilitary-vehicle

#161
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Inca un candidat promitator pe piata motoarelor electrice pt EV  : http://www.yasamotor...ducts/yasa-750/

#162
fenkoke45

fenkoke45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2016
85 Nm cu 3000 rpm imi ies vreo 30 kwatt nu 2.Posted Image













________________________________________________________
Nothing is hard, if you put your heart into it!
fotocurado

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate