Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Exista aparat pentru taiat legume in stil Brunoise?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Stie cineva daca in Romania se gasesc de vanzare aparate pentru taiat legume in stil Brunoise (cubulete de aprox. 4mm)? Pot fi atat manuale cat si electrice.

Va rog sa postati linkuri sau modele de preferat in Romania.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
la tv tot face reclama unii aparat dasta
numai ca e manual

Edited by petre69, 18 July 2014 - 11:09.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
l

Edited by petre69, 18 July 2014 - 11:09.


#4
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
Salut, ia vezi linkurile astea sper sa te ajute. http://bilancia.ro/p...CFWvlwgodB7cAlw
http://www.maxigel.r...CFQ2WtAodgksAvA

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ai nevoie de ceva industrial ?

#6
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Umblu mult pe Paprika TV şi, deci, am de-a face cu cei mai mari bucătari ai lumii (şi, desigur, cei mai bogaţi), Gordon Ramsey, Jamie Oliver etc. Niciodată n-am văzut vreunul care să taie brunoise cu vreo maşină. Utilajele de la Bilancia sigur sunt pentru fabricile de conserve. Îmi vine acum în minte marele Jacques Pepin, care lucrează într-un restaurant care serveşte 1400 de clienţi pe zi. Cu 3 chefs! E drept că el face ''Fast Food My Way'' acasă, dar se vede că taie brunoise permanent manual. Pe de altă parte se făcea reclamă la nişte ''a-toate-tăietoare'', din familia răzătoarei Boerner, nişte cutii, la care ataşezi cuţite adecvate şi apeşi ''capacul''. Dacă-mi amintesc bine, fac şi brunoise.

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Mda, se pare ca doar cu o rozatoare de genul Boerner pot rezolva. In nici un caz cele de la Bilancia sau Maxigel.
Multumesc.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am eu un aparat care taie legumele cubulete, l-am primit cadou asa ca nu stiu de unde e cumparat. Daca vrei, ii fac o poza si daca este ce te intereseaza pe tine, intreb de unde a fost procurat.

#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 Freddy12, on 18 iulie 2014 - 16:30, said:

Am eu un aparat care taie legumele cubulete, l-am primit cadou asa ca nu stiu de unde e cumparat. Daca vrei, ii fac o poza si daca este ce te intereseaza pe tine, intreb de unde a fost procurat.

Ok, daca nu e prea mare deranjul, te rog sa-i faci o poza. Multumesc.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E multifunctional. Eu il folosesc ca sa tai legumele pentru salata boeuf

Attached Files



#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

 cris2d2, on 18 iulie 2014 - 10:44, said:

Stie cineva daca in Romania se gasesc de vanzare aparate pentru taiat legume in stil Brunoise (cubulete de aprox. 4mm)? Pot fi atat manuale cat si electrice.
Va rog sa postati linkuri sau modele de preferat in Romania.

Eu am o razatoare din plastic portococaliu "woerner?" cumparata de mine chiar daca nevasta mea nu era de acord cu pretul.
O folosesc intens de vreo 6-7 ani (fiindca imi place sa-mi ajut nevasta in bucatarie)...si cand doamna doreste sa-i tai cubulete mici de telina, morcov, etc  ("asa cum le taie ea cu cutitul" - 4-5 mm pe tocator) folosesc placa cu cutite distantate la vreo 4 mm impreuna cu placa default pentru feliat: infig leguma in suportul manual si o trec in jos printre cutitele distantate la 4mm si razatoarea default, ridic leguma, o rotesc la 90 grade si apoi o trec iarasi printre cutitele distantate la 4mm si razatoarea default...deci rezulta cubulete cu latura de vreo 4 mm.

cris2d2, din explicatile de sus observi ca stiu cum se taie cubulete mici dar nu am inteles nici o data obsesia unora pentru taiat cubulete. Nevasta mea zice ca arata bine in mancare. Brunoise este un bucatar ca si Julien care a "descoperit" ca ceapa se taie "julien"?

Edited by gabicen, 19 July 2014 - 23:41.


#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 gabicen, on 19 iulie 2014 - 23:39, said:


Chiar daca veti rade, nu imi pasa :P La noi in familie, exista o traditie: la anumite sarbatori, sa avem pe masa si vestita si, probabil, mult-prea-gatita, Salata de Boef. Cu siguranta unii dintre voi va gandeati ca acesta era motivul pentru care intrebam de taierea legumelor in cubulete. Nu am o obesie pentru taiat cubulete, dar de fiecare data, taiatul legumelor pentru salata de Boef imi rapeste cam doua ore. De cele mai multe ori am timp (eu le tai, fiind singurul care are rabdarea necesara), dar exista si momente cand, pur si simplu, se iveste altceva de facut, poate chiar mai important. Astfel, m-am gandit ca trebuie sa existe vreo metoda, mecanizata, manuala, electrica sau animala, care sa fericeasca si gospodina din mine.

Revenind la rozatoare, pe piata romaneasca si asemanator cu ce are Freddy12, ar fi un model de Nicer Dicer.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Intre timp am gasit si manualul de utilizare

Attached Files



#14
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

 cris2d2, on 20 iulie 2014 - 07:26, said:

Chiar daca veti rade, nu imi pasa Posted Image La noi in familie, exista o traditie: la anumite sarbatori, sa avem pe masa si vestita si, probabil, mult-prea-gatita, Salata de Boef. Cu siguranta unii dintre voi va gandeati ca acesta era motivul pentru care intrebam de taierea legumelor in cubulete. Nu am o obesie pentru taiat cubulete, dar de fiecare data, taiatul legumelor pentru salata de Boef imi rapeste cam doua ore. De cele mai multe ori am timp (eu le tai, fiind singurul care are rabdarea necesara), dar exista si momente cand, pur si simplu, se iveste altceva de facut, poate chiar mai important. Astfel, m-am gandit ca trebuie sa existe vreo metoda, mecanizata, manuala, electrica sau animala, care sa fericeasca si gospodina din mine.

De Craciun/Revelion, la noi in familie, copila' (27 ani) taie ingrediente marunte pentru Salata de Beof. In mod traditional pastram dupa iarna gogosari si castravetii acri pentru "salata de beof de paste".
In mod traditional, nimeni (invitati, familie) nu mananca salata de beof dimineata si nici seara urmatoare daca are friptura (porc/miel).

In mod traditional porcul familiei (eu) se lupta cu mancarea perisabila de la craciun/revelion/paste...inclusiv salata de beuf.

Revenind la razatori...mi-am luat o Borner/Vorner (scrie pe ea, pe plastic "made in Germany" si am avut si un certificat de calitate si un manual de utilizare) de mai multi ani (5-6?) si o folosesc cand imi ajut (de mai multe ori pe saptamana) nevasta in bucatarie - ea nu foloseste razatoare fiindca ii este frica sa nu se taie.

Lamele razatorii nu s-au tocit si taie/rad ca la inceput, dupa vreo 5-6 ani.
Un film pe tema (nu fac reclama si nu am V5 - a mea este ca cea din film, are tot placile cu cutite de la V5 dar nu are butoane laterale, castron sub ea si alte brizbrizuri din plastic). Accesoriul acela separat (cu tepuse) este ca sa nu iti tai degetele cand razi radacinoase, ceapa sau rosii (daca nevasta doreste suc de rosii instant/natural pentru ciorba).
Este cam scumpa dar, adusa in bucatarie, creaza dependenta si isi merita banii (daca este "made in Germany" ( cu certificat de garantie). Exclus porcariile verzi care se vand acum pe tv/net teleshoping..

Cred ca topicul era despre aparat de taiat legume in stil Brunoise si nu despre ce razatoare fiabila si multifunctioanala am eu acasa....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GMewYcb3A6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabicen, 22 July 2014 - 05:41.


#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
@gabicen: initial si eu m-am gandit ca, pentru uz casnic, o razatoare dintre cele multifunctionale ar putea taia legumele cubulete, dar am avut retineri. Razatoarea Boerner o stiu din reclamele de la tv, de prin anii '90, dar nu nu m-am gandit niciodata sa o cumpar deoarece am considerat ca produsele de la teleshopping sunt indoielnice. Cu alte cuvinte, pana nu testez un model inainte, nu l-as cumpara.

#16
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
@cris2d2 ai gasit ceva care sa te multumeasca? Si eu caut si nu am gasit nimic deocamdata

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 cleopatra81, on 21 februarie 2017 - 12:40, said:

@cris2d2 ai gasit ceva care sa te multumeasca? Si eu caut si nu am gasit nimic deocamdata
Eu am gasit un aparat care taie cuburi de 6mm. Daca te intereseaza iti spun de unde l-am luat. Costa 59 lei dar a avut discount de 20% si am platit 47 lei. Inca nu i-am facut proba. Voi face marti o salata a la russe si voi reveni cu impresii.
Aparatul a carui poza am postat-o in 2014 taia prea mare asa ca l-am dat. Acesta. de acum are doua dispozitive, unul care taie mai marisor cam de 1cm si altul care taie de 6mm.

Edited by Freddy12, 06 March 2017 - 00:41.


#18
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Sa-mi spui si mie dupa ce il folosesti cum este.
Multumesc frumos

 Freddy12, on 06 martie 2017 - 00:38, said:


Eu am gasit un aparat care taie cuburi de 6mm. Daca te intereseaza iti spun de unde l-am luat. Costa 59 lei dar a avut discount de 20% si am platit 47 lei. Inca nu i-am facut proba. Voi face marti o salata a la russe si voi reveni cu impresii.
Aparatul a carui poza am postat-o in 2014 taia prea mare asa ca l-am dat. Acesta. de acum are doua dispozitive, unul care taie mai marisor cam de 1cm si altul care taie de 6mm.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate