Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Efectele nelimitatului la DigiMobil

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012
În perioada ianuarie-iunie 2014 s-au efectuat 161.441 de portări de numere mobile, astfel: Vodafone a primit 44.498 de numere, Orange a primit 43.856 de numere, RCS & RDS 37.285, iar Cosmote 35.802. Am citat de pe site-ul ANCOM.


Practic e identic la toata lumea.  Nu exista o avalansa de portari in DigiMobil.


Pacat.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Mai interesant decat numarul de poratari este numarul de noi abonati.

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Simplu:
- e 10 euro, nu 5. Nu toata lumea are net si tv de la RDS;
- oferta de telefoane e subtire. Preturile pentru cineva care nu are net si tv la RDS sunt aceleasi ca in magazin, la liber. De ce te-ai lega 24 de luni la un abonament in conditiile astea?
- majoritatea oamenilor NU au nevoie de minute nelimitate. Cu un abonament de 10 euro la competitie ai minute absolut suficiente;
- avantajul netului nelimitat nu e prea relevant. Ca sa folosesti mai mult de 3-400MB pe luna ai nevoie de un telefon de +700RON, si nu se arunca multa lume la ele, indiferent de retea.

Edit, un argument care zic eu ca e mai relevant decat oricare altul:
Chiar daca multi au net si tv de la RDS mai mult ca sigur sunt si legati pe 12-24 de luni de un abonament de telefonie de la competitie, probabil tot de 5-10 euro.
Nu-si prea permite nimeni sa se mai lege la unul pe 24 de luni in conditiile in care oricum deja se descurca cu minutele.

Exceptie fac aia care-si permit un telefon scump pentru care au nevoie de net. Dar si astia in general sunt legati de un abonament altundeva.
Aia care-si iau telefon la liber si isi permit sa treaca de la un operator la altul oricand sunt prea putini.

Edit2: singurul avantaj pe care-l vad sunt minutele internationale. Presupun ca multa lume ar avea nevoie de asa ceva. Ramane de vazut daca in urmatoarele 12 luni oamenii care scapa de abonamentele la competitie o sa treaca pe digi.
Edit3: tot legat de minutele internationale, pun pariu ca in 1-2 ani toti operatorii o sa ofere asa ceva by default, pentru ca oricum tarifele nesimtite in roaming o sa dispara.

#4
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
"singurul avantaj pe care-l vad sunt minutele internationale. Presupun ca multa lume ar avea nevoie de asa ceva. Ramane de vazut daca in urmatoarele 12 luni oamenii care scapa de abonamentele la competitie o sa treaca pe digi."

eu as mai adauga: netul pe mobil, minutele in retea, minutele nationale si pretul :)

#5
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Perfect de acord cu postarea ta.

Quote

Edit2: singurul avantaj pe care-l vad sunt minutele internationale. Presupun ca multa lume ar avea nevoie de asa ceva. Ramane de vazut daca in urmatoarele 12 luni oamenii care scapa de abonamentele la competitie o sa treaca pe digi.

Aici e cheia problemei.

Daca, odata ce clientiii potential interesati de Digi.Mobil se elibereaza de abonamentele pre-existente cu cei 3 mari operatori, receseilor le creste substantial cota de piata, au castigat cel putin batalia pentru locul 3.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postduca_razvan, on 17 iulie 2014 - 12:07, said:

"singurul avantaj pe care-l vad sunt minutele internationale. Presupun ca multa lume ar avea nevoie de asa ceva. Ramane de vazut daca in urmatoarele 12 luni oamenii care scapa de abonamentele la competitie o sa treaca pe digi."

eu as mai adauga: netul pe mobil, minutele in retea, minutele nationale si pretul Posted Image

Net pe mobil ai deja suficient si la competitie, la preturi comparabile. Exista evident cazuri limita, faci naveta doua ore pe zi si stai pe youtube sa zicem. Dar asa nu te incadrezi nici in aia 5GB la viteza decenta oricum.
Minute ai suficiente si la competitie, tot la 5-10 euro.
Normal, daca ai deja TV si net, pretul de 5 euro este sensibil mai mic decat la competitie.

Argumentul meu in linii mari e ca marea majoritate a utilizatorilor NU au nevoie de nelimitat. Si poti fi sigur ca in maxim jumatate de an competitia va indulci putin beneficiile pentru toata lumea.
In plus, pun pariu ca oferta actuala nu o sa stea in picioare multa vreme. Un an, pana scapa lumea de abonamentele vechi si o sa vina portarile mai multe. Atunci o sa-si recupereze RDS investitia.

#7
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postduca_razvan, on 17 iulie 2014 - 12:07, said:

"singurul avantaj pe care-l vad sunt minutele internationale. Presupun ca multa lume ar avea nevoie de asa ceva. Ramane de vazut daca in urmatoarele 12 luni oamenii care scapa de abonamentele la competitie o sa treaca pe digi."

eu as mai adauga: netul pe mobil, minutele in retea, minutele nationale si pretul :)
Minute în rețea? Să le vorbești cu cine? Așa și ceilalți 3 te îngroapă în minute în rețea, la aceeași bani, însă cu o plajă mult mai mare de abonați.

Net ai 2Gb și la alții, suficient pentru marea majoritate, iar minute naționale negociezi la toți într-un nelimitat de 10 euro.

Avantajul Digi este într-adevăr nelimitatul internațional pe MOBIL, pe fix au și alții.

Dezavantaj: ai rețea sau n-ai rețea, ai roaming 2G sau nu ai, ai date mobile în roaming național sau nu ai, nimeni nu știe. Să mă leg la cap 2 ani cu un operator care oferă supoziții în loc de chestii clare mi se pare cam mult.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsergiu_spooky, on 17 iulie 2014 - 11:53, said:

- oferta de telefoane e subtire. Preturile pentru cineva care nu are net si tv la RDS sunt aceleasi ca in magazin, la liber. De ce te-ai lega 24 de luni la un abonament in conditiile astea?
Dar de ce sa te legi cu un abonament la oricare alt operator, cand gasesti acelasi telefon mai ieftin la liber? Un S4 este la Voda 2100 lei si liber la Emag 1600.

#9
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Sa vorbesti cu familia si o parte din prieteni. Ceilalit nu dau abonemente in mod public cu 2 GB la un pret asemanator cu Digi. Aici cu 2 euro ai 3 GB.

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postchris_t, on 17 iulie 2014 - 12:14, said:

...
Dezavantaj: ai rețea sau n-ai rețea, ai roaming 2G sau nu ai, ai date mobile în roaming național sau nu ai, nimeni nu știe. Să mă leg la cap 2 ani cu un operator care oferă supoziții în loc de chestii clare mi se pare cam mult.

Exact. Daca acoperirea e un punct sensibil la cei doi provideri mari, imi imaginez cum e la RDS. Pot sa-mi dea si 500GB trafic la viteze 4G, daca le pot folosi doar in orasele mari sunt inutile.
In fiecare an ma suna de la Orange sa-mi vanda stick de net. De fiecare data ii intreb daca au rezolvat problemele de semnal la parinti acasa, in Lupeni HD, singurul loc in care as avea nevoie de asa ceva.

View Postlucifer76, on 17 iulie 2014 - 12:16, said:

Dar de ce sa te legi cu un abonament la oricare alt operator, cand gasesti acelasi telefon mai ieftin la liber? Un S4 este la Voda 2100 lei si liber la Emag 1600.
Nu m-am exprimat eu clar. Tocmai asta spun, ca nu ofera mare scofala defapt.

#11
pleteab

pleteab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 18.06.2003

View Postchris_t, on 17 iulie 2014 - 12:14, said:

Minute în rețea? Să le vorbești cu cine? Așa și ceilalți 3 te îngroapă în minute în rețea, la aceeași bani, însă cu o plajă mult mai mare de abonați.

Net ai 2Gb și la alții, suficient pentru marea majoritate, iar minute naționale negociezi la toți într-un nelimitat de 10 euro.

Avantajul Digi este într-adevăr nelimitatul internațional pe MOBIL, pe fix au și alții.

Dezavantaj: ai rețea sau n-ai rețea, ai roaming 2G sau nu ai, ai date mobile în roaming național sau nu ai, nimeni nu știe. Să mă leg la cap 2 ani cu un operator care oferă supoziții în loc de chestii clare mi se pare cam mult.
Sunt de acord cu tine o retea de incepatori sau de cartier o putem numi aceasta telefonie mobila de la rds

#12
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
De ce nu faceti voi un topic numai pentru voi: aria nemultumitilor de serviciile Digi.
Puteti discuta in liniste, promitem ca nu va deranjam.

#13
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014
Voi nu vedeti ca indifferent de cati angajati Digi sunt pe forum care fac lobby intr-un stil grotesc, portari nu se fac?

Digi a ales sa intre pe o nisa de care fuge toata lumea.

Oricum, sunt ai multe pareri contra decat pro Digi.

Dar cand te adresezi unor client saraci, asteapta-te la probleme.

#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postduca_razvan, on 17 iulie 2014 - 12:18, said:

Sa vorbesti cu familia si o parte din prieteni. Ceilalit nu dau abonemente in mod public cu 2 GB la un pret asemanator cu Digi. Aici cu 2 euro ai 3 GB.
Cu familia și prietenii în rețea poți vorbi în momentul de față cu o amărâtă de cartela prepay de la orice operator, încărcată cu minim.

Eu am 2Gb la viteze 4G, la aprox același preț ca Digi. Abonament public, disponibil oricui.

#15
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Nu fac lobby pentru nimeni dar tu asta pari sa faci, din cateva mesjae pe care le-ai postat recent Posted Image
Daca in Orange Shop nu mai este actiunea care era acum cateva luni, mai bine faci un sudoku decat sa postezi pe forum mesaje de genul "nu exista clienti Digi multumiti", ca oricum nimeni nu te crede.


cris: arata-mi si mie oferta aceea de 2 GB care ii la aploximativ acelasi pret ca si Digi

Edited by duca_razvan, 17 July 2014 - 12:35.


#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postchris_t, on 17 iulie 2014 - 12:34, said:

în momentul de față cu o amărâtă de cartela prepay de la orice operator, încărcată cu minim.
Cu minim cat? 5 euro nu-i asa?
Altii cu fix 9 lei au nelimitat.
Nu costa decat de 3 ori mai mult.
Minim am zis :D

Edited by danutz1, 17 July 2014 - 12:37.


#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdanutz1, on 17 iulie 2014 - 12:36, said:

Altii cu fix 9 lei au nelimitat.
Altii adica eu :). Nu ma intereseaza prea tare nelimitatul, nu sunt obsedat de  discutii telefonice. 200 minute nationale imi ajung, bonus este nelimitat in retea, pentru ca toti cunoscutii au si Digi, plus ceea ce de fapt m-a atras, 5 gigi de net Posted Image . Mi se pare hazliu cand ma intalnesc cu cate un snob din alta retea, care se codeste sa intre pe o pagina de pe mobil, ca i se termina abonamentul.

#18
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014

View Postduca_razvan, on 17 iulie 2014 - 12:34, said:

Nu fac lobby pentru nimeni dar tu asta pari sa faci, din cateva mesjae pe care le-ai postat recent Posted Image



cris: arata-mi si mie oferta aceea de 2 GB care ii la aploximativ acelasi pret ca si Digi

Asa fac lobby si pentru Basescu, asta inseamna ca e plictiseala la Cotroceni?

Hmmm, nu-mi pasa dar mor cand sar saraciile sustin cu atata fanatism o retea de telefonie mobila

Pe piata mai sunt 3, degeaba tariful la Digi este mic daca au servicii de 1 ban jumate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate