Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Chestionar 100 mb de internet in roaming national

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

Poll: Internet in roaming national (206 member(s) have cast votes)

Va sunt folositori cei 100 mb de internet in roaming national?

  1. Da, e o oferta buna (91 votes [44.17%])

    Percentage of vote: 44.17%

  2. Nu, nu ma ajuta cu nimic (78 votes [37.86%])

    Percentage of vote: 37.86%

  3. Nu sunt client Digi Mobil (9 votes [4.37%])

    Percentage of vote: 4.37%

  4. Locuiesc in Belgravistan (28 votes [13.59%])

    Percentage of vote: 13.59%

Vote Guests cannot vote

#19
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006

View PostBlender33, on 16 iulie 2014 - 20:28, said:

Vina nu e a vodafone ci a rds pentru ca nu au negociat destul de dur.

Vodafone iti da net nelimitat daca ai 45 de lei.

https://www.vodafone...index.htm#tab-3
Vina e ta, nu tu ai amenintat Vodafone inca din luna aprilie ca vrei sa le pui reteaua pe butuci ? Posted Image Spuneai ceva de 0.2 Mbps din luna iulie in reteaua Vodafone.

View PostBlender33, on 15 aprilie 2014 - 13:00, said:

Seara in Bucuresti aproape ca nu imi mai merg radiourile online  prin internetul de la Digi.

Atat de rau merge...

Facem Vodafone-ul sa mearga cu 0,2 Mbps din iulie?  Posted Image
http://forum.softped...teaua-Vodafone/

#20
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View Postcatalinman, on 16 iulie 2014 - 23:27, said:


Vina e ta, nu tu ai amenintat Vodafone inca din luna aprilie ca vrei sa le pui reteaua pe butuci ? Posted Image Spuneai ceva de 0.2 Mbps din luna iulie in reteaua Vodafone.

http://forum.softped...teaua-Vodafone/


Digi putea sa ceara nelimitat la 384 kbps pentru clientii lor.

Nu se mai punea nimeni pe butuci.

#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
Ce duma, vina e a clientilor, nu a rds-ului, care s-a apucat sa promita marea cu sarea, inclusiv in RN.

#22
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006
Pt urgente: email, browsing normal, whatsapp etc e suficient pt cineva care isi foloseste cu cap acest serviciu de roaming. Setezi in app play sa isi actualizeze numai pe wifi aplicatiile, setezi incarcarea emailurilor numai antete, yahoo hangout si alte programe de chat nu folosesc mult, google drive ai posibilitatea de accesa fisiere offline, setezi up la camera in dropbox sau altele numai  cand ai wifi. Sunt multe setari pe care le poti face telefonului si sa functioneze in parametri optimi. Indicat ca transferurile sa le faci pe wifi sau cand reintri in reteua proprie.....
Anul trecut pe vremea asta era doar un vis. Vechii abonati care folosim servicile mobile de la digi inca de la lansare  stiu ce spun.
Da, probabil ar trebui sa existe extraoptiuni dar tarifate corespunzator.
Mai bine limitat la 100 decat tarifat in plus.
Romanilor le trebuie educatie in privinta serviciilor si al folosirii corespunzatoare  a acestora.
Celor care se plang ca stau pe roaming ca asa vor ei le pun intrebarea: de ce ati venit la digi?

Edited by Diabolik, 17 July 2014 - 07:54.


#23
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008

View Postaris86, on 16 iulie 2014 - 22:05, said:

Si de crezi ca ar fi mai avantajos parteneriatul cu cei doi? Ambii operatori au propria fibra pt 4G. Poate orange ar castiga sa ofere servicii de internet fixe, in rest cosmote ar pune conditii mai dure.
Uitasem de Telekom. Atunci ramane Orange care cred ca ar fi destul de incantati sa poata oferi internet fix acolo unde exista retea RDS. Orange castiga internet fix si eventual televiziune IPTV (daca vor sa investeasca in asta), iar DIGI castiga cea mai mare acoperire din tara. Vodafone ramane cu buza umflata si cu bani scosi din buzunar pentru investitii.

#24
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postaris86, on 17 iulie 2014 - 07:49, said:

Ce duma, vina e a clientilor, nu a rds-ului, care s-a apucat sa promita marea cu sarea, inclusiv in RN.
normal ca e a clientilor, da ai cui ai vrea sa fie? a rds-ului?

#25
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postadryanos, on 17 iulie 2014 - 10:18, said:

Uitasem de Telekom. Atunci ramane Orange care cred ca ar fi destul de incantati sa poata oferi internet fix acolo unde exista retea RDS. Orange castiga internet fix si eventual televiziune IPTV (daca vor sa investeasca in asta), iar DIGI castiga cea mai mare acoperire din tara. Vodafone ramane cu buza umflata si cu bani scosi din buzunar pentru investitii.
Pai eu am zis ca ar fi trebuit sa faca RN cu Orange.

#26
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
I se dă romanului ceva în plus și gratuit și tot nu e mulțumit!
Eu mă bucur că pot verifica un mail sau cauta o informație pe net sau am nevoie de date la navigație și când nu am semnal digimobil...adică la Bâlea Lac,in beci :) Se întâmplă ca la un drum mai lung prin tară să treci prin zone fără semnal digi așa că e binevenit un pic de net la nevoie.
Eu as vrea sa rămână puțin și gratuit și dacă cineva vrea mai mult să plătească.
Sunt curios Vodafone, Orange, cosmote cât net sau voie oferă în roaming național! Ca sunt zone în care ai semnal la o rețea și la alta nu ai.

#27
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
Ce rost are acest poll? 100 de mega e 100 de mega, sunt gratis și sunt în plus nu sunt în minus. Voi chiar v-ați imaginat că o să rupeți on-line-ul cu roamingul lor de date?

#28
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Nu...si-au imaginat ca sunt clienti vdf, cu preturi digi.

#29
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

View PostOctiPsy, on 17 iulie 2014 - 20:11, said:

Ce rost are acest poll? 100 de mega e 100 de mega, sunt gratis și sunt în plus nu sunt în minus. Voi chiar v-ați imaginat că o să rupeți on-line-ul cu roamingul lor de date?


Ofertelele rds au evoluat in bine cand reactia clientilor a fos negativa.

Cei 100mb nu sunt gratis.

#30
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View PostBlender33, on 18 iulie 2014 - 07:08, said:



Ofertelele rds au evoluat in bine cand reactia clientilor a fos negativa.

Cei 100mb nu sunt gratis.

Oferta RDS precum și serviciile vor evolua în bine, așa cum au făcut-o până acum. Problema e în cât timp vor reuși să se pună la punct. Eu sunt mulțumit acum, în condițiile actuale, pentru mine personal e ok. Dar pentru mulți nu sunt. Și nu neg că mi-ar plăcea să am semnal digi la nivelul celorlalți operatori, că n-aș vrea să am mai mult net în rn atâta timp cât acoperirea nativă nu e încă ok. Și sper să vedem îmbunătățiri constante, evident nu mă aștept ca în 2 luni să fie totul pus la punct, dar măcar să văd că se mișcă.

Edited by balenax, 18 July 2014 - 09:33.


#31
vivaldi15

vivaldi15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.02.2014
Si eu sunt foarte multumit de cei 100 mb valabili in roaming national. Pt  browsing, email si chat sunt suficienti. Exista browsere care comprima datele pt a face trafic cat mai mic. Solutii exista...

Eu nu inteleg de unde atata revolta impotriva Digi pt chestia asta. Voi ce mari "necesitati" nu vi le puteti indeplini cu doar 100 mb/luna? Ati ajuns dependenti de youtube? Si eu am avut contre cu Digi, dar pt ca nu au fost in stare sa-mi activeze anumite servicii din abonament intr-un timp decent. Dar lasand la o parte asta, oferta lor mi se pare foarte buna si sunt multumit de serviciile lor. Mai am 3 Gb in reteaua lor, si chiar am acces la ea unde imi petrec cel mai mult timpul. Imi amintesc ca la Orange pe prepay cu 5 euro, aveam 50 mb in edge :)

#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
din punctul meu de vedere, cei 100 ar trebui folositi pentru situatii de urgenta.

Eu as face altceva, cei 100 i-as face sa zicem un 200 mb la viteza de EDGE (nu GPRS !) astfel incat omul sa inteleaga ca netul in roaming national nu este pentru browsing ci pentru urgente.
Insotiti de un SMS de atentionare, trafic care poate fi vazut instant sa zicem prin numere scurte direct de pe telelefon.

OK....daca stam bine sa ne gandim la ce am putea folosi cei 100Mb ?
What'sUP, SkyPE, YM! ....etc sau iMessage (daca este iphone)

Iar ca si extraoptiune la DON sa zivem X Euro activarea la viteze 3G in roaming intr-o limita finita (definita) de mega/giga si apoi fiecare mega peste cu alti bani.

Edited by Mihai_3, 18 July 2014 - 10:24.


#33
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Nu stiu cum e la Android, dar la iPhone poti seta daca sa foloseasca datele mobile in roaming sau nu. Il setezi sa nu si il activezi numai cand ai nevoie. Simplu.

#34
tiberiuchechi

tiberiuchechi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.09.2011

View Postvivaldi15, on 18 iulie 2014 - 10:11, said:

Si eu sunt foarte multumit de cei 100 mb valabili in roaming national. Pt  browsing, email si chat sunt suficienti. Exista browsere care comprima datele pt a face trafic cat mai mic. Solutii exista...

Eu nu inteleg de unde atata revolta impotriva Digi pt chestia asta. Voi ce mari "necesitati" nu vi le puteti indeplini cu doar 100 mb/luna? Ati ajuns dependenti de youtube? Si eu am avut contre cu Digi, dar pt ca nu au fost in stare sa-mi activeze anumite servicii din abonament intr-un timp decent. Dar lasand la o parte asta, oferta lor mi se pare foarte buna si sunt multumit de serviciile lor. Mai am 3 Gb in reteaua lor, si chiar am acces la ea unde imi petrec cel mai mult timpul. Imi amintesc ca la Orange pe prepay cu 5 euro, aveam 50 mb in edge Posted Image

foarte bine spus. romanul niciodata nu este multumit. nimeni nu este obligat sa stea la RDS. sa treaca la Voda sau altii si sa plateasca zeci de E pentru cativa mega. oferta este absolut decenta.

#35
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMihai_3, on 18 iulie 2014 - 10:22, said:

din punctul meu de vedere, cei 100 ar trebui folositi pentru situatii de urgenta.

Eu as face altceva, cei 100 i-as face sa zicem un 200 mb la viteza de EDGE (nu GPRS !) astfel incat omul sa inteleaga ca netul in roaming national nu este pentru browsing ci pentru urgente.
Insotiti de un SMS de atentionare, trafic care poate fi vazut instant sa zicem prin numere scurte direct de pe telelefon.

OK....daca stam bine sa ne gandim la ce am putea folosi cei 100Mb ?
What'sUP, SkyPE, YM! ....etc sau iMessage (daca este iphone)

Iar ca si extraoptiune la DON sa zivem X Euro activarea la viteze 3G in roaming intr-o limita finita (definita) de mega/giga si apoi fiecare mega peste cu alti bani.

Daca nu gresesc, cea mai tare retea nu are EDGE!

#36
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

View Posteasy90rider, on 18 iulie 2014 - 13:12, said:

Daca nu gresesc, cea mai tare retea nu are EDGE!
nu gresesti deloc.... RDS_ul are roaming-ul cu Vodafone doar pe GPRS
Portocalele au EDGE nu stiu nimic de cei verzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate