Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

[Unde] gasesc leva in Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru ca urmeaza sa plec cateva zile pe la vecinii nostri din sud, ma intereseaza sa schimb cativa lei in moneda lor.
Pentru ca majoritatea nu au, imi poate spune cineva o casa de schimb de unde pot cumpara leva in Bucuresti? Vreau concret, de la cineva care chiar a luat sau stie pe unii care au.
Multumesc

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Daca e o suma mai mare, poti sa comanzi la o banca (BRD de exemplu).
Eu am schimbat la granita sau am scos de la bancomat, in Bulgaria.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am luat ceva leva din centrul vechi, pe smardan, de la dristor kebab (au si casa de schimb)
totusi, desi o au pe lista, nu aveau decat vreo 80 leva, mi-au zis ca se gaseste greu..

dar nu e o problema
poti plati cu euro sau cu lei la bulgari, fara probleme, la un curs relativ acceptabil
daca vrei neaparat leva, te opresti la primul bancomabt bulgaresc si scoti direct de pe card cat vrei, iti face banca ta conversie automat

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Vezi pe la Romană, Universitate şi între.

Edited by sfantu.dracu, 16 July 2014 - 08:15.


#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Spadan, on 16 iulie 2014 - 07:56, said:

Pentru ca urmeaza sa plec cateva zile pe la vecinii nostri din sud, ma intereseaza sa schimb cativa lei in moneda lor.
Pentru ca majoritatea nu au, imi poate spune cineva o casa de schimb de unde pot cumpara leva in Bucuresti? Vreau concret, de la cineva care chiar a luat sau stie pe unii care au.
Multumesc
Scoti cu cardul de la orice bancomat din Bulgaria. Ca sa platesti vigneta o cumperi dintr-una dintre benzinariile mari, unde se poate plati tot cu cardul.
La noi, la casele de schimb, gasesti destul de greu si la un curs dezavantajos pentru client.
Si inca ceva - in Bulgaria, la casele de schimb se primesc si lei.

#6
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
La Luxor pe Doamnei linga BNR !

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Incearca la o banca in Ro, dar cel mai bine e sa cumperi de la o banca cand ajungi in bg.

#8
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Stiu ca se poate schimba si la ei sau scoate din bancomatele bulgaresti, dar eu vreau cativa  ca sa am la intrare, pana ajung sa scot. Vigneta, un restaurant pe traseu etc
O sa incerc la cei de care mi-ati spus prin Buc. Merci

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
E casa de schimb care primeste lei (mai multe de fapt) chiar in giratoriul de dupa vama.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In locul dumitale nu m-as mai agita prin Bucuresti.
Dupa cum au zis si predecesorii, scoti din bancomat imediat dupa ce ai intrat in BG..
Dar pe unde am fost eu, Veliko Tarnovo si Kazanlak, benzinari, restaurant, am platit cu cardul si a fost OK.
La casa de schmb cursul era de 1.93/-1.95 leva /euro. A fost distractiv cand in fata unei biserici am vrut sa mai cumpar ceva si nu am mai aveam leva, doar euro..
Decat sa ma piarda vanzatoarea mi-a zis ca e OK sa ii dau si euro, dar la 2 leva/euro.
Sincer pt cativa firficrici adica pt 2*0.05 euro=0.1. Ce pot sa imi cumpar cu 0.1 euro? O cafea de 1 leu face mai multi..
Pe scurt. Sunt disperati sa vanda, deci nu fac mutre. Dar mai bine intrebi de la inceput de genul "Nema leva, euro OK?"sau cam asa, hi, hi...
Si da, pe desfasuratorul de la banca mi-a aparut la OMV-ul din Kazanlak ati platit x leva= y lei.
Sincer, am uitat raportul lei /leva dar nu cred ca e esential..
Vacanta placuta

Edited by Prien, 16 July 2014 - 09:13.


#11
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
In Bucuresti gasesti Leva la curs bun intre Universitate si Romana dupa hotelul Intercontinental pe partea dreapta ! Casa de schimb este in scara unei cladiri cu un panou mare cu cursurile valutelor pe perete la intrarea in cladire !
In Bulgaria cel putin in statiuni este avantajos sa platesti cu cardul sau sa scoti leva de la bancomat, la schimb valutar din euro sau lei in leva ai curs net dezavantajos si de multe ori se dadeau si tepe

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Fii pe pace, eu cumpăram și cu lei din popasurile bulgărești. În zonele circulate de turiști, doar trebuie să ai bani și atât. Euro, dolari, leva, lei, nu contează. Lasă-i pe vânzători, că se descurcă ei să și-i schimbe.

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 sfantu.dracu, on 16 iulie 2014 - 08:15, said:

Vezi pe la Romană, Universitate şi între.

Corect.
Anul trecut am gasit leva, la o casa, pe Magheru, undeva vizavi de Hotal Ambasador.
Dar vezi, ca in Bulgaria, iesi mai avantajos daca platesti cu lei sau chiar euro, decat cu leva ... foarte multi accepta.
Eu am luat 150 de leva, dar nu am cheltuit decat vreo 50 ... intrare la Balcic si cateva chestii de prin bazar.

#14
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Asadar, aseara am gasit leva.
Dupa cum mi-ati spus, am fost si am gasit in zona Pietei Romane.
Daca mai intereseaza pe cineva, aveau la 3 case din cele vreo 10 la care am intrebat:
-cel mai bun curs (2.35, in conditiile in care cursul BNR este de 2.28 parca) l-am gasit la o casa aflata vis-a-vis de metrou, pe langa Cinema Studio
-altele la coloanele de la intersectia Magheru-G Enescu. Sunt doua, una langa alta, care avea curs cam la 2.38.

Edited by Spadan, 17 July 2014 - 09:21.


#15
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
In Bg poti plati vigneta in vami, la compania lor de drumuri, in euro direct, la pretul normal de pe www.api.bg, iar pt carburant sau orice altceva poti plati cu cardul ...

#16
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
eu am luat leva de aici!chiar zilele astea!e drept ca au doar bancnote mari :  de 50  si 100 de leva!

http://www.exchange-office.ro/

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 ramiz, on 04 aprilie 2015 - 20:55, said:

eu am luat leva de aici!chiar zilele astea!e drept ca au doar bancnote mari :  de 50  si 100 de leva!

http://www.exchange-office.ro/

Scump... 200 leva 494.

Am card la BT, ca sa scot leva, platesc 1%+2.5lei, cursul e cel bnr/cel care ar fi si la plati la ei. Nu merita sa schimbi. (200 leva azi cu cardul bt costa ~462lei)

#18
netplay

netplay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.05.2006
am gasit o lista aici : http://www.valutare....-de-schimb.html
pentru cine are nevoie :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate