Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Recomandare magazin ochelari vedere Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Salut. De curand am fost la un oftalmolog (de fapt optometrist), care mi-a facut enjde mii de teste, si a ajuns la concluzia ca am nevoie de ochelari, pentru dioptrie mica (+0.5 cilinidric la ochi drept si +0.25 cilindric la ochi stang), cu filtru de PC si antireflex . Eu acum am citit pe internet ca fitru PC e o vrajeala, dar sa zicem. Mi s-a spus ca am si astigmatism. Oare ochelarii trebuie purtati tot timpul sau doar la PC ? Optometrista a spus ca la astigmatism trebuie purtatit tot timpul, oftalmoloaga doar la PC....Si pe langa astigmatism, am si insuficienta de convergenta. Ce sa mai, jale maxima.

Si acum, caut un magazin de ochelari, cu preturi decente si servicii de calitate (mai ales ca cer aceste lucruri, antireflex, si filtru PC, care nu prea le poti verifica singur, si te pot prostii). Cine are idee de un asemenea magazin in Bucuresti, il rog sa imi spuna. Nu imi recomandati magazine din Mall-uri, ca acolo platesc chiria spatiului in acel cost de ochelari. Astept recomandari. Multumesc.
Intre timp, adica ieri, am fost si la un oftalmolog, fundul de ochi bun, tensiune oculara buna, dar la ortoptica, mi-a iesit o insuficienta de onvergenta, care explica ametelile si durerile de cap care le aveam, astea fiind si cauza pentru care am ajuns la oftalmolog & optometrist.
Am citit ca lentilele Hoya sunt cele mai ok calitate raport/pret, si nici nu as vrea sa investesc asa mult avand in vedere ca nu ii voi purta tot timpul, decat la PC si TV (asta daca doar acolo trebuie purtati). Ce recomandati ca lentile si ca magazin de ochelari ?

Edited by blanarucristi, 15 July 2014 - 09:03.


#2
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,522
  • Înscris: 03.10.2013
https://www.google.r...optik bucuresti

#3
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
De Swiss Optik nu am auzit lucruri foarte bune. O sa sun si la ei sa vad totusi care este treaba. Ma intereseaza sa imi raspuna si cine a facut ochelari undeva, si a fost foarte multumit.

#4
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Orange Optic.

PS: NU  recomand Swiss Optik. Am fost cat pe aci sa-mi iau plasa cu ei. Cu Orange Optic nu am avut probleme. Ochelarii de la ei m-au tinut foarte multi ani, lentilele sunt de calitate iar serviciile pe masura. Iti pot face si control oftalmologic daca ai nevoie.

Edited by Autumn_Dream, 15 July 2014 - 10:12.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Filtru PC e o lentila colorata. Oriunde te duci platesti spatiul si adaosul celor care iti vand. Asa ca preturile din mall le vei gasi si pe magazinele stradale, daca e aceeasi optica.

Daca vrei preturi accesibile, poti merge la o optica de cartier, dar nush cat de calitativ va fi produsul cumparat.
Filtrul PC de la Rodenstock este in jur de 500 lei, perechea de lentile. Si are vreo 5 nuante disponibile: maro, albastru, roz, verde si portocaliu. Cel de la Essilor este mult mai scump si are o singura nuanta, maro. Cel mai bun tratament antireflex, si singurul, care absoarbe lumina albastra nociva ( de la calculatoare, telefoane, tablete etc .. cat si din natura ) este Crizalu' Prevencia celor de la Essilor si ar fi cea mai buna alegere, dar si cea mai costistoare, dat fiind faptul ca abia l-au lansat pe piata. De la 800 de lei in sus, perechea de lentile.

Sunt curioasa cat costa Blue Controlu' celor de la Hoya. Daca stie cineva, astept si eu un raspuns ...

#6
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Iti raspund tot eu. Blue Controlul de la Hoya sunt in jur de 700 lei (perechea de lentile). Alea am inteles ca sunt okey, dar nu imi vine sa dau atatia bani pe niste lentile ce nici macar nu le voi purta tot timpul. Banuiesc ca cele Blue Control sunt cele cu tenta acea mov, nu ? Ca la Hoya sunt astea 2 tipuri de care au filtru PC, cele vechi, colorate, si cele Blue Control.
De Vision Optica stiti ceva ? Dau garantie baietii, 365 zile, si 30 zile drept de retur in caz de ceva. Si au si lentilele Hoya colorate (adica antireflex si filtru PC), la pretul de 310 lei.

#7
Herzi

Herzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2014
Atenție !!! Mamei mele i s-au promis lentile Zeiss, oferindui-se chiar si certificat de garanție Zeiss, dar a primit niște lentile care se dezabureau foarte greu, deasemenea trecerea de la soare la umbră (heliomat) era înceată si îngreuna vederea, indiferent de cât îi spăla pelicula "unsuroasa" persista+ciobirea imediată la o simplă onduire a ramei. Lentilele ZEISS se recunosc prin marcajul cu laser specific firmei ZEISS !!! DUPĂ RECLAMATIA LA O.P.C (Str.Transilvaniei, nr.2, sec.1) a primit lentilele Zeiss. O.P.C-ul și-a făcut treaba așa cum scrie la carte ! Respectivul magazin se numește Perfect Style optik și se situează la Piața Crangasi ! Nu vă lăsați păcăliți, SOLA by C.Z. nu este Zeiss !

#8
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Da. Am auzit de firme de genul. Nu a facut nimeni la Vision Optica ochelari ? Eventual chiar lentile Hoya ? Lentilele Hoya au ceva marcaje pe ele, de autenticitate ?
Ca la Vision Optica sunt preturi ok, au rame frumoase, garantie 1 an la ochelari, si m-ar tenta. Dar la cate magarii vad ca se tot fac la ochelari, mi-e frica sa iau de la vreo firma fara feedback din partea altora....

Edited by blanarucristi, 22 July 2014 - 00:31.


#9
Herzi

Herzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2014
Din câte am citit pe net, ar trebui ca toate firmele mari să aibe marcaj ! Nu am văzut cu ochii mei, deci nu știu exact :( O idee ar fi să cauți pe net un magazin serios, așa cum am făcut eu, din Timișoara de exemplu, unde am sunat pentru lămuriri, și le-am și primit :D

#10
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Pentru cei care lucreaza in fata calculatorului, lentilele cu antireflex si/sau filtru PC sunt o necesitate? Ce au in plus acele lentile Essil, Hoya de costa atat? Unele mai ieftine, nu-si fac treaba?

#11
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
De Vision Optica pana la urma nu stie nimeni nimic ? Ca ma intorc in tara si vreau sa imi fac ochelarii si tot nu stiu de unde.....

#12
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Pana la urma am facut comanda de lentile Rhrin Blue Protect de la Dream Optica. Sper sa fie totul ok.
Thanks for all pentru ajutor.

Edited by blanarucristi, 03 August 2014 - 07:45.


#13
geodezie2

geodezie2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.09.2007
Salut.
Am facut control la o clinica foarte buna si am luat reteta pentru cel de al patrulea ochelar cu lentile progresive din 2001 încoace. Am comandat la IOR, pentru prima dată, in ideea că sunt seriosi, cel putin asa văzusem pe net si sunt mai ieftini - 913 lei, inclusiv o rama de circa 130 lei. Ieri, după 6 zile lucrătoare, mă sună că sunt gata. Cand le probez, stupoare, văd bine numai la distanță mare. La mediu si citit - prost de tot. Ma duc azi din nou, fiindcă ieri laboratorul se închisese la ora 15. Nu mi-a plăcut că dădeau impresia că nu mă cred! Nu, că ochelarul e perfect, nu se poate să nu vedeti, etc.

Cine a mai avut probleme cu IOR-ul? Dacă nu rezolva, merg la OPC ?

Multumesc mult.

#14
geodezie2

geodezie2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.09.2007
Din pacate mi-au dat banii inapoi. Ma duc la optica87. Imi pare foarte rau de această situatie.

#15
maia2dinu

maia2dinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2017
Aceeasi problema am avut o si eu. Numai ca pe mine m-au dus cu vorba o luna de zile, cum ca de fapt dioptriile sunt bune, dar dureaza pana se acomodeaza ochii. Intr-un final m-am dus la un alt cabinet si ei mi-au confirmat ca dioptriile erau gresite la ochelari. Mi-am facut alti ochelari la ei si n-am avut nici cea mai mica problema. Optica Iris ( http://www.iris-optic.ro/ ) sunt cu adevarat profesionisti iar preturile sunt chiar acceptabile. Va recomand cu caldura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate