Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ciresi si visini uscati

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
In primavara asta, cu ploile astea s-au uscat trei ciresi(au frunzele uscate si maronii) si un visin, toti aveau 1 an si dadeau semne ca le merge foarte bine.

Oare de ce? Sa fi fost de la ploile astea interminabile?

M-am dus in vizita la vecina si la ea aceeasi problema, visinul mult mai mare i s-au uscat frunzele si nu da semne ca e prea ok, e "chel".

Stiu ca nu mai pot face nimic, insa as vrea ca pe viitor sa nu mai patesc acelasi lucru. Intrebare, ce e de facut, proactiv?
ps:de stropit, nu i-am stropit cu nimic.

Multumesc

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Am patit si eu la fel cu un cires splendid de 2 ani. Eu i-am si stropit cu solutii date de socru-miu, care se pricepe. Alti copaci din gradina sunt ok, ba chiar un nuc a crescut mai bine de 1 m in aceasta primvara-vara.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cred ca e vorba de ”focul bacterian”

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Mai mult, citiva trandafiri au dezvoltat pe frunze pete negre. Cind acestea ajung la o anumita marime (dar nu stiu sa o cuantific), frunza cade. Am citit ca este vorba despre o ciuperca (imi scapa acum numele) si care cica ar afecta intreaga planta (tulpina si floare), iar daca aceasta nu este tratata se poate duce in radacina.....Pfff...cind eram copil, sau chiar si mai incoace, nu vedeam atitea boli pe plante, iar trandafirii chiar aveau miros.

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Cu ce se trateaza ? Ca, chiar daca ii inlocuiesc in toamna, mi-ar fi necaz sa mai pierd cativa ani:(

Chiar le mergea bine..

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate , faptul ca tu ii stropesti nu ajunge. Daca vecinii nu fac acelasi tratament , boala se transmite foarte usor. Si eu am taiat in ultimii 3 ani o multime de pomi si imi vine sa plang dupa ei. Meri ( cei maturi au fost decimati ) , peri ( trei peri , trei soiuri diferite , terminati ) , visin ( asta e inca mic si sper sa il salvez ) , prunii ( de 5-6 ani nu mai fac nimic, inverzesc , infloresc , dupa care frunzele se strang si se ard ) . Din pacate , vecinii mei stau in gradina cu tunchiuri ucise la propriu de "focul bacterian " , dar nu iau nici o masura. Degeaba fac eu 6-7 tratamente pe an .

Edited by JurasikMan, 14 July 2014 - 17:24.


#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Pana la stropiri , vina este datorata  abundentei apa !

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006

View Postthalia, on 14 iulie 2014 - 14:18, said:

In primavara asta, cu ploile astea s-au uscat trei ciresi(au frunzele uscate si maronii) si un visin, toti aveau 1 an si dadeau semne ca le merge foarte bine.

Oare de ce? Sa fi fost de la ploile astea interminabile?


Multumesc

Anul trecut , dupa ce am cules ciresele, si mie mi s-au uscat 3 ciresi. In anul 2 de "productie"! Si anul trecut nu a plouat ca acum!
I-am scos in primavara asta (februarie) si am plantat altii.
Ulterior am cautat pe net si am gasit o explicatie ce se lega perfect de cazul meu: ciresii pe care i-am scos, uscati, nu mai aveau radacini! Si domnul Internet a explicat ca soiul respectiv de cires are radacini foarte dulci si sunt mancate de cartite si alte vietuitoare ale pamantului! Corect! Cei trei ciresi uscati nu mai aveau radcini intinse circular in jurul tulpinei, a fost suficient sa infig cazmaua in trei locuri in jurul tulpinei si am tras foarte usor in sus respectivul pom! La un piersic uscat, in aceeasi livada, am sapat cam juma' de metru jur-imprejur, 40 cm adancime, si tot m-am chinuit impreuna cu cumnatu' sa scoatem piersicu' din pamant!
Anul asta am repopulat livada, care are doar 5 ani vechime, inlocuind pomii afectati/uscati in toamna anului trecut. Am pus ciresi, meri, piersici, gutui, pruni. In total 15 pomi "noi". Pana acum, totul OK.
Dar ce recolta de fructe am avut anul trecut, nu cred ca o sa mai vad prea curand!
Am cules anul trecut peste 800 Kg prune, s-au rupt crengi, desi erau proptite! Anul asta, de la aceiasi pruni, nu cred ca iau 10 Kg de prune! Caisele, jumatate s-au mucegait in pom, ciresile si visinele le-au mancat graurii si cotofenele, merele cad "pe capete' dupa fiecare zi cu vant sau ploaie mai "vijelioasa"! Perii au avut peste 100 de flori in fiecare pom! Acum numar 5-6 pere in fiecare pomPosted Image
Si stropesc cu simt de raspundere, atat livada cat si gradina de legume! Dar daca azi stropesc si maine ploua de rupe, efectul este diminuat cu 80-85%. cel putin pana acum gradina e relativ OK, tinand cont ca solarul nu este afectat de ploi, iar ce este neacoperit, este protejat de plasa de umbrire. Toata gradina este stropita periodic(specific culturilor respective) si nu folosesc niciun fel de ingrasamant/fertilizator/accelerator de coacere, chimic! Singurul "aditiv" folosit a fost praful de dolomita "DELCAMAG" care este un adjuvant in sol de calciu si magneziu.
So far, so good!

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Anul asta am pierdut lupa cu buruienile. Practic, oricit m-am opus, au invadat rosiile, ardeii, capsunii, vita-de-vie, ceapa. Le-am smuls, le-am prasit, le-am tuns cu masina (!). NU rezolv nimic. Cu ce erbicid sa dau si care sa nu ma afecteze cind maninc legumele respective ? Tind sa cred ca nu exista, dar hai sa vad daca stiti voi vreo solutie.

#10
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Si mie unul dintre ciresii de mai mi-a fost afectat cumplit. Anul trecut am patit acelesi lucru cu 2 nuci, mari si frumosi candva. Parca ar fi dat cineva cu aruncatorul de flacari pe ei.
Continui sa cred ca totul se petrece datorita ploilor acide, care contin fumul kerosenului emanat de avioanele ce trec pe deasupra zonei in care locuiesc (facand o media cam in jur de 1000 de curse zilnic-vara mai multe), zona nefiind industrializata.
Eu cred ca la nivel national se cunoaste amploarea fenomenului nefast in agricultura si din acest punct de vedere, insa pentru ca la mijloc sunt in joc VIP-uri si sume colosale de bani, se prefera sacrificarea amarastenilor, pentru a trai nestingheriti marii nenorociti ai tarii.

#11
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 14.02.2008

View Postionut76, on 14 iulie 2014 - 20:56, said:

Anul asta am pierdut lupa cu buruienile. Practic, oricit m-am opus, au invadat rosiile, ardeii, capsunii, vita-de-vie, ceapa. Le-am smuls, le-am prasit, le-am tuns cu masina (!). NU rezolv nimic. Cu ce erbicid sa dau si care sa nu ma afecteze cind maninc legumele respective ? Tind sa cred ca nu exista, dar hai sa vad daca stiti voi vreo solutie.
Nu dispera!Exista solutii!
Eu de ex.am ''rezolvat'' astfel problema buruienilor(e drept ca intr-o gradina mica,nu stiu ce suprafata ai tu):iarba provenita din tunderea gazonului am imprastiat-o(covor de 4-5 cm grosime)in toata gradina.Avantaje:
-adio buruieni(nu mai vad soarele,asa ca vorba lui Paunescu:La adio tu!).
-pamantul nu se mai usuca,se pastreaza umiditatea in sol(udari mult mai rare),pamantul ''respira'' prin stratul de iarba
-toate elementele(minerale etc.)din iarba trec in pamant,implicit la plante
etc.
Toamna sapi gradina iar iarba uscata se inglobeaza in sol(cel mai bun pamant este cel de padure,format prin inglobarea frunzelor uscate in sol).
Si inca un pont:fertilizeaza cu cenusa(din arderea lemnelor),e un foarte bun fertilizant natural,in acelasi timp este si un bun insecticid!
Succes!
-

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Da ! O sa incerc, multumesc !

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cind se importa fructe si legume din UE sau alta parte sa nu va asteptati sa nu vina si cu bolile aferente.
Faptul ca nu mai cultivam decit cu seminte cumparate in loc sa perpetuam soiurile care au crescut tot timpul pe aceste meleaguri , are un efect devastator

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pai eu cultiv cu boabe de la bunica-mea si de la socru-miu si, desigur, din Carrefour sau LeroyMerlin :( Ceapa la mine in gradina s-a topit de tot ! E scot din pamint e aproape stricat, nici de aruncat in groapa de gunoi ecologica nu pot ca miroase...nenatural.

#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostPicoDazore, on 14 iulie 2014 - 21:44, said:

...Continui sa cred ca totul se petrece datorita ploilor acide.....
-Intr-adevar de la ploile acide ni se trag toate necazurile,Pentru a putea intelege insa mai bine realitatea ar trebuii cunoscuta si inteleasa ideia ca de ani buni se actioneaza tot mai intens in mod artificial asupra climei,si asta datorita activitatii solare care a devenit deosebit de puternica,ridicand temperatura pe Terra la nivele insuportabile.Racirea atmosferei se face in ionosfera pe suprafete intinse cu flotile de avioane militare cisternă si emiţătoare HAARP terestre si aeropurtate.Activitatea este sustinuta financiar si secret de catre majoritatea guvernelor lumii.Pentru a nu se crea si generaliza panica este interzisa mediatizarea.Pe continentul nord american insa (SUA,Canada) pentru racirea atmosferei este necesara o activitate tot mai sporita fapt ce produce tot mai des acele fenomene meteo extreme de mare amploare.In disperare de cauza insa s-a ales răul cel mai mic.La noi fenomenul este deocamdata redus la ploi acide si vijelii,spray-ul folosit ataca in general culturile,si in special plantele si pomii mai sensibili.Singurul remediu fiind cultura in solarii.Englejii au introdus pana si livezile in solarii.
http://www.youtube.c...cZaJEMsSwM#t=24
http://www.geoengine...rg/htm/303.html
http://www.youtube.c...34U0Pwz4_c#t=23
http://www.youtube.c...kB-489l6MI#t=63
http://www.stopspray..._Chemtrails.php
http://www.youtube.c...dtLTyNOB0A#t=22

Edited by Arayan, 15 July 2014 - 00:10.


#16
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Utilizarea chimicalelor pentru a favoriza/accelera cresterea plantelor si, de asemenea utilizarea produselor pentru combaterea ierburilor duc la distrugerea ecosistemului. Toti vaporii sunt eliminati in atmosfera si ajung pe toate plantele, de aici se trag bolile. Oare de ce eu, in vie nu am nici o boala, pe cand vecini de ai mei au frunzele distruse? Eu nu am tratat niciodata via, deci este obisnuita intr-o crestere naturala, iar a vecinilor a fost stimulata si de aici apar probleme.

#17
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postthalia, on 14 iulie 2014 - 14:18, said:

In primavara asta, cu ploile astea s-au uscat trei ciresi(au frunzele uscate si maronii) si un visin, toti aveau 1 an si dadeau semne ca le merge foarte bine.
M-am dus in vizita la vecina si la ea aceeasi problema, visinul mult mai mare i s-au uscat frunzele si nu da semne ca e prea ok, e "chel".

View Postionut76, on 14 iulie 2014 - 14:22, said:

Am patit si eu la fel cu un cires splendid de 2 ani. Eu i-am si stropit cu solutii date de socru-miu, care se pricepe.

View Postciine, on 14 iulie 2014 - 16:03, said:

Cred ca e vorba de ”focul bacterian”

Nu va mai dati cu parerea!
Speciile pomicole samburoase au fost afectate (in sudul tarii mai ales) de monilioza.
Focul bacterian nu e specific samburoaselor, afecteaza semintoasele.

Intrati pe Agricultura si intrebati acolo! ... sunt subiecte pentru fiecare specie pomicola!

Numai bine!

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthalia, on 14 iulie 2014 - 16:10, said:

Cu ce se trateaza ? Ca, chiar daca ii inlocuiesc in toamna, mi-ar fi necaz sa mai pierd cativa ani:(

Chiar le mergea bine..
Daca mai au frunze lasa-i asa.....si ai mei au pierdut o groaza de frunze si nu le-am facut nici un tratament....Acum parca nu mai cad asa multe frunze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate