Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

VREAU CUCUVEA.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
Bu-hu-huuuu ...bu-hu-huuu ...!
De cinci-sase ani tot canta bufnita prin cartier ... Chiar imi place s-o aud mereu! ... Si vreo trei lilieci ... O cotofana ... Vreo doua mierle ... 3 scatii ... A fost si o privighetoare, da scurt timp ... Vrabiute puse pe galceava ... Si turturele vreo doua stau la geam ... asa-s si eu: am multe "pasarele"! :))

#20
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
vezi:

Attached Files



#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Wilberforce, on 14 iulie 2014 - 03:11, said:

Cucuveaua simte boala existenta in prezent,  intr-un organism, fie ca boala se cheama batranete, cancer, etc, simte pulsul mitogenetic disonant al unui organism bolnav, sute de mii de ani de adaptari repetate au facut-o sa aiba un simt al radiatiei necrobiotice emise de fiintele muribunde.
Ce fumasi bre????Vreau si eu......
Ia uite ce potrivire...     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N8kQ7QetkdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
E acelasi lucru cu nevastuica?

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am zis ca prevesteste ceva cucuveaua, de mic nu eram de acord cu bunica. In 2000-2001 imi placea sa le aud si sa le urmaresc cu binoclul, faceau niste miscari bruste de cap ca un robot si parca le-am vazut si regurgitand resturi alimentare cum obisnuieste si bufnita sa faca.

Bufnita nu am vazut decat o data iarna la scoala intr-un copac plin de zapada, era mai degraba un pui.

#24
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
-Chiar daca faci rost de una, daca o tii inchisa o sa moara de foame pina la urma. Cind eram mai mic, bunica-miu imi aducea mereu bufnite/cucuvele pe care le prindea pe dealuri in bordeiele de la terenurile pe care le avea - se bagau prin podurile bordeielor-  dar nu reuseam sa tin nici una mai mult de 1-2 zile din cauza ca nu voiau sa manance nimic, si le dadeam drumul ca altfel mureau de foame. E drept, sint niste pasari foarte frumoase, dar sint totusi prea salbatice ca sa creasca in captivitate.
-Cit despre superstitiile legate de ele, cred ca si bufnitele/cucuvelele ar ride daca ar auzi prostiile astea. Sint doar niste pasari si atit.

#25
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
le dadeai soareci vii si nu mancau???
e o problema daca sunt pui... ca nu mananca decat din cioc de la ma-sa hrana regurgitata... nu stiu aia a lu harry potter ce manca dar sigur locuia in colivie

Quote


E acelasi lucru cu nevastuica?

fix la fel, doar ca pe verde

Edited by Nero-d, 14 July 2014 - 08:13.


#26
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
le dadeai soareci vii si nu mancau???

Nu, dar le dadeam carne de vita, porc, gaina, boabe de griu, paine, de toate, dar nu mincau. Pina la urma chiar daca mincau soareci, n-as fi putut sa le intretin, n-as fi avut de unde sa le dau zilnic soareci.
Nu erau pui, erau destul de mari.

Edited by Isaak, 14 July 2014 - 08:27.


#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://www.videonews...e-companie.html

Edited by Nero-d, 14 July 2014 - 08:35.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
se apuca gagica sa cante vreo 2 nopti, garantat te apuca regretele ca nu ti-ai dorit pesti...

#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am si eu de vreo cateva zile una pe aici pe unde stau
iti lasa adresa daca vrei sa o prinzi, ia-ti si o parasuta cu tine
Attached File  buf.jpg   931.2K   45 downloads

#30
ahmadi

ahmadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.02.2006
Asta am gasit-o accidentata pe autostrada.Nu a mancat decat ficat crud.Dupa aproape o saptamana am eliberat-o:

Attached Files



#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu prea v-ati imprietenit...
deci mananca de n-are aer

#32
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 LILDEBUL, on 14 iulie 2014 - 01:21, said:

Ceva de ganul asta caut  ,  dar fara caciula si ochelari

Deci vrei un animal de casa tip pasare rapitoare nocturna.
Dintre zburatoarele inaripate diurne, din cate stiu, (poate gresesc) numai soimii si corbii se pot dresa (excludem papagali, perusi si altele asemenea).
Cum poti convinge o cucuvea (eventual dresata) sa vina "acasa" la mancare?. Din ce am citit acum pe wiki, cucuvele vaneaza seara sau noaptea animale care se misca: insecte mari, râme, rozătoare mici, păsări, șerpi mici sau șopârle.
Nu te vad tinand in mana, noaptea un soricel pe care sa-l tot misti pana starnesti interesul cucuvelei (daca este in zona) ca sa vina in voliera pregatita de tine.
=======================================

Daca totusi iti doresti un animal de casa/curte care iti ofera afectiune fara sa ceara nimic...iti recomand un exemplar de animal carnivor din familia Canide - nu Canis lupus (lup), nu Canis aureus (sacal), nu Canis latrans (coiot), nu Vulpes vulpes (vulpe) nici macar Nyctereutes procynoides (enotul sau caine din Delta Dunarii)...

...Iti recomand doar Canis lupus familiaris - adica caine - indiferent daca este metis (maidanez) sau "de rasa". Nu o sa te dezamageasca ca animal de companie/casa/apartament. Problema este ca ei, cainii, traiesc doar cam 15 +/- ani si apoi dupa ce mor iti lasa un gol in suflet.

Edited by gabicen, 19 July 2014 - 23:01.


#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sustin si eu recomandarea colegului... se adapteaza perfect in voliera... cu cat mai multi cu atat mai bine... iar daca nu te descurci cu dresajul... ii aduci la mine... ti-i invat eu gratuit sa zboare... garantat!

Edited by Nero-d, 19 July 2014 - 23:36.


#34
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
La ţară n-ai nici o şansă să-ţi faci vecinii să accepte să ţii aşa ceva. Şi asta pentru că e o pasăre răpitoare, or oamenii ţin pui de găină în curte, de care nu cred că au chef să le dispară (chiar dacă-s nocturne, zboară şi seara), doar ca să-ţi faci tu o „hachiţă”.

Iar dacă vrei s-o ţii închisă, o să-ţi treacă repede şi asta, pentru că nu degeaba se spune că cîntă „a casă pustie”.

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
zboara seara dar dupa ora de culcare a puilor... iar vecinii, daca n-au chef sa le dispara puii... sa-i tina in voliera sau in frigider Posted Image
lasa ca sunt mai buni paunii... canta a casa nepustie
[ http://animalesalbatice.ro/wp-content/uploads/2014/06/Mica-bufnita-perlata-600x333.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cucuveaua e o pasare folositoare spre deosebire de porumbei... te scapa de soareci!

[ http://animalesalbatice.ro/wp-content/uploads/2011/09/Cucuveaua-la-gura-scorburei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nero-d, 20 July 2014 - 08:19.


#36
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Singura sansa de a te imprieteni cu asa ceva e sa o cresti de mana, si cand eclozeaza sa fii primul pe care te vede si te aude, iar in perioada cat e pui sa nu prea aiba contact cu adultii.

Animalele "nu discrimineaza" in sensul ca nu sunt capabile de a face diferenta intre rase, un pui crescut de mana va crede ca esti masa, insa asta nu inseamna ca nu-ti face cu mana cand devine adult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate