Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

VREAU CUCUVEA.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Imi doresc de mult timp o cucuvea , am zis ca poate sint nebun , poate e de la vre-un exces bahic dar chestia e ca ma fascineaza cucuvelele astea ceva de speriat , nu pot sa mi le mai scot din cap , cu mutra aia care o au , pt. mine sint printre cele mai dragalase creaturi , alaturi de pisici , arici si cirtite. Pisici am , arici si cirtite nu pot sa cresc , mai ramine cucuveaua , deci , daca are cineva un pui de cucuvea pe care nu il poate creste in Bucuresti pot eu sa il preiau si sa il cresc la tara , in aer liber . Stiu , ar trebui sa caut la tara cucuvele si o sa dau un "anunt" si acolo , dar cine stie , poate am noroc si cu orasenii.
Va rog si va multumesc , astept mesaje (multe).
PS. Nu ma trimiteti la Iliescu , vreau o cucvea capitalista si patrioata , nu o babaciune comunista.

Edited by LILDEBUL, 13 July 2014 - 23:29.


#2
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Mergi la tara și vei auzi cucuveaua tot timpul.Si nu uita ca nu trăiește cucuveaua în captivitate

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vrei dar cică n-ai voie...
e naspa... haleste soareci si vomita oasele si plelea
iti trebuie manusi ca al soim

traieste si in captivitate... impaiata dar nu in colivie... trebuie sa-i faci o voliera
sunt niste bufnite mici

vezi daca mai au astia ceva pe stoc
http://www.zooland.ro/bufnita-1419
http://www.adoptiica...h/vand-bufnita/
http://www.publi24.r...71706b6256.html

Edited by Nero-d, 13 July 2014 - 23:45.


#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ia-ti un furby.

#5
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Stiu cum este cucuveaua , am mai citit pe net. ca cica se poate dresa destul de bine , la mine la tara , daca gasesc una urmeaza sa traiasca in libertate , ii fac un adapost intr-un copac sau si mai bine , direct in casa. Am posibilitatea sa cresc soareci fara numar , in custi , ca sa ii dau hrana vie si neprocesata , m-am interesat cum e treaba cu haleala la rapitoare.

#6
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Frate, da sadic esti. Un adevarat iubitor de animale.

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Vezi cu pisicile tale si ale vecinilor. Sunt foarte interesate de chestiile astea cu aripi.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,757
  • Înscris: 14.10.2008
Destul de greu de tinut ca pet ceva salbatic. Am auzit cucuvele si la tara la Spineni-Olt, unde de fiecare data cand cantau, bunica batea din palme si striga uhuhu ca nu e bine sa cante asa ceva, am avut multe la Slatina in 2000 cand m-am mutat la casa, isi facusera cuib in coama de tigla a vecinului, erau parintii in coama acoperisului si un alt cuib cu puii intr-un locas cu intrare rotunda de deasupra usii, fiind cartier de vile nou construit intr-o zona virana, am intrat pe teritoriul lor si a durat ceva ani sa se care de aici, iar in Bucuresti Berceni in 2005 am auzit intr-o seara cucuveaua scotand 2 triluri, in 2000 le priveam la 7 dimineata cu binoclul pe casa vecinului si imi placeau toate sunetele scoase, comunica una de pe casa cu alta la distanta mai mare, puteam sa le imit perfect la cei 14-15 ani ai mei pana mi s-a ingrosat prea mult vocea.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
chestiile alea cu aripi au si niste gheare in dotarea standard care ar putea sa le mai potoleasca interesul... daca e o pisica mai mica, interesul poate fi invers

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,757
  • Înscris: 14.10.2008
Da, sunt pasari de prada, rapitoare, aici era un lan de porumb la marginea orasului, a disparut lanul fiind inlocuit cu vile, nu au mai avut ce papa si au disparut. De Revelion 2014 o cucuvea zbura speriata de artificii langa curtea mea de la un pom la altul, nu stiu daca vroia sa prevesteasca moartea tatalui meu (D. 10 iunie 2014) pe care doar il durea spatele si nu stia ca are cancer.

#11
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Eu am vazut una in Cotroceni pe casa vecinei.
Se topea zapada si bea apa de la un jgeab.
Intradevar fascinanta pasare, imi pare rau ca nu am o poza cu ea.

Si intradevar in vara a murit socra-miu, ai grija ce-ti doresti lild....

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,757
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu daca merita corelate cucuvelele multe din cartier de acum 14 ani cu moartea a 2 vecini soti, unul in 2009 (ciroza Vodka), ea in 2013 (cancer), tata (2014 cancer) sau cu faptul ca mai e un vecin cu cancer, o alta vecina cu pronostic nefavorabil tot in cancer si altul cu vezica scoasa de multi ani. Acum nu mai sunt cucuvele, din 2005 incoace daca mai aud 1 data pe an, dar in 2000 si 2001 erau puzderie.

#13
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014

 Neaceasca85, on 14 iulie 2014 - 00:15, said:

Da, sunt pasari de prada, rapitoare, aici era un lan de porumb la marginea orasului, a disparut lanul fiind inlocuit cu vile, nu au mai avut ce papa si au disparut. De Revelion 2014 o cucuvea zbura speriata de artificii langa curtea mea de la un pom la altul, nu stiu daca vroia sa prevesteasca moartea tatalui meu (D. 10 iunie 2014) pe care doar il durea spatele si nu stia ca are cancer.

Asa si la mine. Al meu a murit pe 9 iunie, luna trecuta. Tot de cancer, dar cucuveaua a stat cam o saptamana prin curte...

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,757
  • Înscris: 14.10.2008
Ah, vecina de langa noi a zis ca in noaptea mortii tatalui meu chiar in preajma orei cu pricina o cucuvea ar fi stat cand la noi pe casa, cand la ei, dar nu am auzit-o, nu a scos nici un sunet.

Bunica (moarta in 2009) zicea ca o cucuvea a cantat deasupra casei din Spineni cand a murit bunicul din partea tatalui (in 1976 pe 7 iunie, tot de cancer).

Ce ma enerveaza acum aici e ca din februarie incoace se tot miorlaie niste pisici pe la spatele casei, se cearta si se bat.

Edited by Neaceasca85, 14 July 2014 - 00:35.


#15
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014
Si ce inseamna treaba cu pisicile?

Da, intradevar, cucuveaua este prevestitoarea mortii, dar daca o tii cu forta, e posibil sa iti moara eventual, asa ca Lidebul, mai bine-ti iei o libelula.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,177
  • Înscris: 27.06.2007
ce frica va e de o biata pasare :)
bunici mei stau langa biserica si mereu a fost in turla si clopotnita cucuvele care canta intr-una seara si noaptea prin vecini ;
atata timp cat prind soareci si serpi ,nu le-a zgornit nimeni

#17
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 Neaceasca85, on 14 iulie 2014 - 00:29, said:

Nu stiu daca merita corelate cucuvelele multe din cartier de acum 14 ani cu moartea a 2 vecini soti, unul in 2009 (ciroza Vodka), ea in 2013 (cancer), tata (2014 cancer) sau cu faptul ca mai e un vecin cu cancer, o alta vecina cu pronostic nefavorabil tot in cancer si altul cu vezica scoasa de multi ani. Acum nu mai sunt cucuvele, din 2005 incoace daca mai aud 1 data pe an, dar in 2000 si 2001 erau puzderie.
Deci sa inteleg ca acum numai moare nimeni  ?

 XORIAN_L, on 13 iulie 2014 - 23:50, said:

Frate, da sadic esti. Un adevarat iubitor de animale.
Daca cresteam rime ca sa ma duc la pescuit eram mai dragalas  ?

Ceva de ganul asta caut  ,  dar fara caciula si ochelari

Aoleo  ,  Furby aia sint foarte periculosi   ,  daca maninca dupa 12 noaptea se transforma in monstri si daca ii stropesti cu apa se inmultesc  ,  eu asa stiam  .

Attached Files



#18
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Cucuveaua nu prevesteste moartea in sine, de fapt, nu prevesteste nimic, nu are cum sa stie ca tu maine vei muri intr-un accident de avion, sau impuscat!
Cucuveaua simte boala existenta in prezent,  intr-un organism, fie ca boala se cheama batranete, cancer, etc, simte pulsul mitogenetic disonant al unui organism bolnav, sute de mii de ani de adaptari repetate au facut-o sa aiba un simt al radiatiei necrobiotice emise de fiintele muribunde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate