Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

internetul in germania

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

green_power

green_power

Junior Member

• Grup: Members
Da-mi, te rog, un exemplu de sharing.
Torrent ? Face sharing daca e upload ?

Lowrider

Lowrider

Senior Member

• Grup: Senior Members
Clientii de torrent, dc++, emule si ce alte dracii mai exista.
Din moment ce face upload catre altcineva, nu e logic ca actiunea in sine e sharing?

danny

danny

Active Member

green_power, on 25 iulie 2014 - 11:21, said:

Daca, de exemplu, vreau sa downloadez un oarecare clip ( Youtube, sau oricare alt site ) cu addonul Net Video Hunter - Mozilla Firefox
https://addons.mozil...ideo-downloade/
si m-ar " prinde "  ar fi vreo problema ?
Sau, sa presupunem ca vreau sa ma uit la un film online - http://dupamasa.ro/m...-fiction/page/3
( Imi place sa aud vocea originala a actorilor ) Si asta e vreo problema, cu filmele online ?
Singurul mod in care te-ar putea "prinde" ar fi daca ti-ar lua calculatorul la perchezitionat si ar gasi il el clipuri descarcate de pe youtube. Ori asta e mai greu, fara mandat de perchezitie.
Din punct de vedere al traficului (monitorizare) un clip descarcat arata la fel ca un clip vizualizat, asa ca ISP-ul nu poate stii cand ai downloadat clipuri si cand te-ai uitat doar la ele.
De altfel, si la torrenti, ISP-ul poate stii doar ca ai intrat pe torenti, nu si ce anume descarci de acolo.
Cei care sunt prinsi, sunt prinsi pentru ca la un moment dat un politist intra si el pe torrent, descarca filmul si noteaza ip-ul celor care l-au sharuit. Cauta isp-ul de care apartine acel ip (daca e din tara respectiva) si cer logurile de conectare. Atunci se vede ca ip-ul X, la ora Y ii corespundea lui Z.

Edited by danny, 25 July 2014 - 17:28.

Pengoon

Pengoon

Ударник

green_power, on 25 iulie 2014 - 14:39, said:

Da-mi, te rog, un exemplu de sharing.
Torrent ? Face sharing daca e upload ?
cum draq sa nu fie sharing la upload?
un copyright holder pune un honeypot intr-o retea si loguie toate IP-urile care se connecteaza. cu ocazia asta sunt in stare sa si specifice ce anume ai luat, ceea ce ajuta imens la obinerea unei hotarari de urgenta de la un judecator, in caz ca ISP-ul n-are chef sa coopereze.
nu prind ei pe toata lumea si nu urmaresc pe toata lumea. cu cresterea cantitatii in schimb, creste si probabilitatea.

the_northpole

the_northpole

Active Member

Pengoon, on 26 iulie 2014 - 10:04, said:

cum draq sa nu fie sharing la upload?
un copyright holder pune un honeypot intr-o retea si loguie toate IP-urile care se connecteaza. cu ocazia asta sunt in stare sa si specifice ce anume ai luat, ceea ce ajuta imens la obinerea unei hotarari de urgenta de la un judecator, in caz ca ISP-ul n-are chef sa coopereze.
nu prind ei pe toata lumea si nu urmaresc pe toata lumea. cu cresterea cantitatii in schimb, creste si probabilitatea.

Treaba asta nu e contra directivelor EU in materie de intimitate?

green_power

green_power

Junior Member

Pai daca aduc un joc odata la 2-3 luni, risc sa am probleme ?
Muzica, filme, sau altceva, nu.

Pengoon

Pengoon

Ударник

the_northpole, on 26 iulie 2014 - 12:43, said:

Treaba asta nu e contra directivelor EU in materie de intimitate?
deloc. intimitatea nu poate fi folosita pentru acoperire de ilegalitati. daca-l bagi pe unu in spital iar altu' te-a filmat pe ascuns, proba se admita fara vreun fel de probleme in instanta, deoarece dreptul tau la intimitate in caz de daune e tertiar.
daca cineva vrea datele tale de contact de la un ISP, va trebui sa convinga un judecator ca are un interes fondat. apararea unor drepturi (copyright de ex) este considerat arhisuficient de fondat. oricum, vinovatie se stabileste intr-un proces. tot ce-i inainte de plangere e negociere optionala.

Pai daca aduc un joc odata la 2-3 luni, risc sa am probleme ?
depinde de copyright holder. astea se urmaresc la cerere si nu din oficiu. daca pentru el e suficient de important, poti sa ai probleme. daca nu, nu.

1RamseY1

1RamseY1

Member

Cum spunea cineva mai sus, tot ce tine de sharing, torrent, dc++, etc te poate găsi și primești amenda aproape instant.
Acum depinde și de land, regiune unde te afli.
Am doua cazuri în Sachsen care s-au finalizat cu amendă. Primul 3 melodii, amenda 500 Euro, 350 amenda în sine, 100 avocații, 50 hartogaraia.
Al doilea 2 filme,  unul terminat și al doilea în curs de finalizare la download. Amenda de data asta 1000 Euro. 800 drepturile de autor la Sony Pictures GmbH, 150 avocații, 50 hartogaraia.
Dacă te uiți pe site-uri gen hilme-hd_ro sau dacă folosești spre exemplu un XBMC pt filme muzica on line nu are ce sa iti facă pentru ca nu salvezi nimic local și nu share-uiesti nimic.

skandal

skandal

Senior Member

Sf. Sisoe ce discutie, "daca fur ceva e riscant?" Da, in pnm, este.

Dar sincer cred ca initial era vorba de trafic, or avea pe locuinta respectiva vreun abonament cu 500 MB inclusi sa poata scrie propritaru "conexiune internet" in anunt.

1RamseY1

1RamseY1

Member

Mda... E penibila discuția mai ales când pui întrebarea asa, dacă e legal sa fur ceva. Dar am dat acele doua exemple ca sa lămuresc eventualii viteji care vor merge acolo în speranța că vor rămâne cu obiceiurile "de acasă"

MrReason

MrReason

Senior Member

1RamseY1, on 08 octombrie 2014 - 17:50, said:

Am doua cazuri în Sachsen care s-au finalizat cu amendă. Primul 3 melodii, amenda 500 Euro, 350 amenda în sine, 100 avocații, 50 hartogaraia.
Al doilea 2 filme,  unul terminat și al doilea în curs de finalizare la download. Amenda de data asta 1000 Euro. 800 drepturile de autor la Sony Pictures GmbH, 150 avocații, 50 hartogaraia.
Amenda oficiala de la politie sau judecatori? Sau smenozeala de la avocatei smecheri?

skandal, on 14 octombrie 2014 - 11:44, said:

Sf. Sisoe ce discutie, "daca fur ceva e riscant?" Da, in pnm, este.
Fugi mai cu furturile tale.

1RamseY1

1RamseY1

Member

MrReason, on 14 octombrie 2014 - 13:48, said:

Amenda oficiala de la politie sau judecatori? Sau smenozeala de la avocatei smecheri?
Oficiala

Edited by 1RamseY1, 14 October 2014 - 13:56.

Pengoon

Pengoon

Ударник

ce pretind avocatii nu-i amenda. aia-i despagubire pe plan civil. o amenda poate veni doar din partea statului.
daca e "oficial", adica din partea statului, inseamna ca s-a finalizat procesul cu o sentinta. numai ca treaba nu-i gata. amanda e o penalizare pentru incalcarea legii si nu inlatura pretentia de despagubire a pagubitului, intr-un proces civil. proces civil care, dat fiind o sentinta existenta in urma procesului penal, e o formalitate doar.
acolo o sa mai vina ceva, daca astia nu se inteleg cu copyright holder-ul inainte de procesul civil.

Edited by Pengoon, 14 October 2014 - 20:20.

1RamseY1

1RamseY1

Member

Dragii mei,  eu am spus clar, amenda era oficiala venita via politie în care se precizează X suma drepturi de autor la firma Sony pictures, Y suma onorariul avocaților, Z suma hartogaraia. Pe amenda era precizat clar ca sentința se plata se da în baza unui precedent. Deci poți sa te scarpini tu unde vrei ci cum vrei ca de plătit tot plătești. Atâta vreme cât exista un precedent!!! Poate sa ai tu avocații cei mai cei mai cei sa câștigi,  deși... Șansele sunt minime sau mai bine spus tind către zero.
Nu îmi țineți teorii de copyright holder, internet provider, intimitatea datelor, ca astea la ei nu merg. La ei treaba e simpla,  ai IP? Da.  Te pot identifica? Da. Ai descarcat ilegal? Da. Punkt. Asta e "nota de plata". Iarasi PUNKT.

V-am expus doua cazuri reale,  mai departe puteți sa încercați pe pielea voastră, banii voștri, mie îmi  e egal și clar totodată.

Ce e asa de greu sa te uiți pe site-uri de filme on line (eventual din XBMC, de exemplu),  sau sa iti faci un playlist în YouTube?

Pengoon

Pengoon

Ударник

amenda era oficiala venita via politie în care se precizează X suma drepturi de autor la firma Sony pictures, Y suma onorariul avocaților, Z suma hartogaraia
inseamna ca n-ai inteles tu ce scria acolo, ca alde amenda nu se amesteca cu despagubire. amenda = proces penal, despagubire= proces civil. si in nici un caz nu a venit de la politie, in cel mai simplu caz a venit de la procuror si pe hartie scria "Strafbefehl".

1RamseY1

1RamseY1

Member

Are importanta atâta timp cât banul tot trebuie sa îl dai?!
O sa merg la tip din nou sa ma uit pe hârtii sa vad exact ce scria.

Pengoon

Pengoon

Ударник

da are. partea penala e obligatrie si fara discutie. partea civila poate sa fie negociere. in ce masura se merita, depinde de suma ceruta ca despagubire. si bineinteles de natura sentintei penale.

mario_valcean

mario_valcean

Junior Member

alexdobre, on 12 iulie 2014 - 12:17, said:

Salutare...sunt nou in germania si am o dilema..
Colegul de apartament mi-a spus sa nu cumva sa downloadez ceva de pe internet ca imi vine de platit.
E chiar asa strictete? Adica ce pot face si ce nu pe internet? In spania am downloadat melodii si nu am avut probleme..
Multumesc anticipat

Nu poti consulta contractul de furnizare servicii internet?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate