Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Plazza Residence - Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#19
alex23popescu

alex23popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.05.2014

View Postblood^, on 13 octombrie 2014 - 23:45, said:


Am semnat la notar o promisiune bilatarelata de vanzare-cumparare in care sunt specificate detaliile: suprafata apartamentului rezervat, orientare, pret.
Nu am remarcat nici o clauza in favoarea vreunei parti.

Te rog imi poti spune cat a costat aceasta rezervare? Reprezinta 5% din valoarea apartamentului ?
Notarul a fost unul ales de tine ?

Ce se intampla daca dezvoltatorul nu respecta termenul specificat in aceasta promisiune bilaterala sau daca doresti sa anulezi rezervarea ?

Multumesc

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postalex23popescu, on 13 octombrie 2014 - 21:40, said:

Salut,

Despre ce lege este vorba ? Vorbesti din auzite sau ai citit vreo lege americana?

Spre binele celor care citesc acest forum, trimite link.

Multumesc


Legea locuinței - 114/1996 - ce interesează pe potențialii cumpărători e anexa 1.
https://www.google.r...tei actualizata
și aici
http://legeaz.net/le...1996-locuintei/
Partea cu parcările:
http://www.primarias...GMB_66_2006.pdf

După cum vezi nu e din auzite, nici din America, e rezultatul unor simple căutari pe net.

#21
alex23popescu

alex23popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.05.2014

View Postradunic, on 14 octombrie 2014 - 10:37, said:

Legea locuinței - 114/1996 - ce interesează pe potențialii cumpărători e anexa 1.
https://www.google.r...tei actualizata
și aici
http://legeaz.net/le...1996-locuintei/
Partea cu parcările:
http://www.primarias...GMB_66_2006.pdf

După cum vezi nu e din auzite, nici din America, e rezultatul unor simple căutari pe net.

Super ca exista aceasta lege si ca nu este respectata de nici un dezvoltator. Oare cei din Militari Residence cum se descurca cu locurile de parcare?
Cum au obtinut autorizatie de constructie daca nu pot asigura locuri de parcare suficiente ?

Imi poti da exemplu de un ansamblu rezidential care corespunde acestor norme ?

Multumesc pentru implicare

#22
coco4lan8zii

coco4lan8zii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2014
Salut,

Inainte de semnare, ai cerut/ti-au pus la dispozitie documente din dosarul imobilului?
De asemenea, vad pe site ca in pretul ala ofera  dotari precum centrala, tamplarie pvc, calorifere otel, etc. Ai idee ce marca au centrala, tamplaria, caloriferele.
De asemenea mai vad ca pt 150 de euro/mp ofera ap la cheie. Sincer mi se pare cam mult si eram curios daca stii detalii legate de finisaje (ce parchet, ce gresie, ce faianta ofera, ce usi interioare)

Intreb pt ca am fost si am vb cu cei de la vanzari de acolo si nu stiau prea multe detalii si mi-au dat raspunsuri generice. Am plecat de acolo cu senzatia aia dinainte de criza, cand lumea era dispusa sa dea bani pe gropi si promisiuni.
Si eram curios daca cineva de acolo poate sa ofere informatii certe legate de aspectele astea macar in momentul in care te duci sa semnezi/platesti banii de avans.

Multumesc

View Postblood^, on 13 octombrie 2014 - 23:45, said:


Am semnat la notar o promisiune bilatarelata de vanzare-cumparare in care sunt specificate detaliile: suprafata apartamentului rezervat, orientare, pret.
Nu am remarcat nici o clauza in favoarea vreunei parti.


#23
boby04

boby04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2014

View Postradunic, on 14 octombrie 2014 - 10:37, said:

Legea locuinței - 114/1996 - ce interesează pe potențialii cumpărători e anexa 1.
https://www.google.r...tei actualizata
și aici
http://legeaz.net/le...1996-locuintei/
Partea cu parcările:
http://www.primarias...GMB_66_2006.pdf

După cum vezi nu e din auzite, nici din America, e rezultatul unor simple căutari pe net.

Salut,
Ca sa fim cat mai obiectivi, ,,potentialii cumparatori" ar trebui sa citeasca toata legea... nu numai o anexa indicata... Astfel sunt mai corect informati si conform art.24, din legea mai sus mentionata se refera ,citez:
,,Art. 24 - (1) Locuinţele de serviciu finanţate de la bugetul de stat sau de la bugetele locale aparţin domeniului public şi nu vor depăşi, de regulă, nivelul exigenţelor minimale stabilite în anexa la prezenta lege pentru locuinţe convenabile." , deci valabila pentru cei care vor sa cumpere eventual in ANL-uri, nu intr-un bloc sau complex privat..

Intamplator si eu caut de ceva timp o locuinta, si am fost nevoit sa ma informez cat mai corect, deoarece, da ma iau dupa tot ce aud pe forumuri , TV,sau alte surse mai mult sau mai putin autorizate, mi-am dat seama ca o sa raman tot in chirie...:)

#24
alex23popescu

alex23popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.05.2014

View Postboby04, on 14 octombrie 2014 - 13:06, said:

Salut,
Ca sa fim cat mai obiectivi, ,,potentialii cumparatori" ar trebui sa citeasca toata legea... nu numai o anexa indicata... Astfel sunt mai corect informati si conform art.24, din legea mai sus mentionata se refera ,citez:
,,Art. 24 - (1) Locuinţele de serviciu finanţate de la bugetul de stat sau de la bugetele locale aparţin domeniului public şi nu vor depăşi, de regulă, nivelul exigenţelor minimale stabilite în anexa la prezenta lege pentru locuinţe convenabile." , deci valabila pentru cei care vor sa cumpere eventual in ANL-uri, nu intr-un bloc sau complex privat..

Intamplator si eu caut de ceva timp o locuinta, si am fost nevoit sa ma informez cat mai corect, deoarece, da ma iau dupa tot ce aud pe forumuri , TV,sau alte surse mai mult sau mai putin autorizate, mi-am dat seama ca o sa raman tot in chirie...Posted Image

Concluzie: legea ar trebui sa se aplice pentru dezvoltator. Cumparatorul unui apartament nu este afectat de aceasta lege.  
Daca nu ma crezi, te rog intreaba un avocat.

Multumesc

View Postcoco4lan8zii, on 14 octombrie 2014 - 11:39, said:

Salut,

Inainte de semnare, ai cerut/ti-au pus la dispozitie documente din dosarul imobilului?
De asemenea, vad pe site ca in pretul ala ofera  dotari precum centrala, tamplarie pvc, calorifere otel, etc. Ai idee ce marca au centrala, tamplaria, caloriferele.
De asemenea mai vad ca pt 150 de euro/mp ofera ap la cheie. Sincer mi se pare cam mult si eram curios daca stii detalii legate de finisaje (ce parchet, ce gresie, ce faianta ofera, ce usi interioare)

Intreb pt ca am fost si am vb cu cei de la vanzari de acolo si nu stiau prea multe detalii si mi-au dat raspunsuri generice. Am plecat de acolo cu senzatia aia dinainte de criza, cand lumea era dispusa sa dea bani pe gropi si promisiuni.
Si eram curios daca cineva de acolo poate sa ofere informatii certe legate de aspectele astea macar in momentul in care te duci sa semnezi/platesti banii de avans.

Multumesc

Pe site scrie asa:
"APARTAMENTUL SE PREDA ASTFEL:
- sapă
- pereţii tencuiti şi gletuiti ( tencuiala umeda in strat de 1,5-2 cm plus un strat de glet)
- uşă metalică la intrarea în apartament
- tâmplărie PVC pentacamerala , aspect lemn stejar, cu geam termopan Low-E
- centrală termica de apartament
- calorifere din otel
- instalaţie sanitară (fara obiecte sanitare)- PVC
- instalatie termica
- instalatie electrică (fara corpuri de iluminat, prize si intrerupatoare)-cupru
- instalatie sonerie
- instalatie pentru interfon si pentru cablu tv
- instalatie electrica pentru aer conditionat (fara aparat)
- instalatie gaze
- contorizare individuala apa,gaz,current"

Unde ai vazut pretul de +150euro / mp pentru apartament la cheie?

Edited by alex23popescu, 14 October 2014 - 13:23.


#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postalex23popescu, on 14 octombrie 2014 - 10:56, said:

Super ca exista aceasta lege si ca nu este respectata de nici un dezvoltator. Oare cei din Militari Residence cum se descurca cu locurile de parcare?
Cum au obtinut autorizatie de constructie daca nu pot asigura locuri de parcare suficiente ?

Imi poti da exemplu de un ansamblu rezidential care corespunde acestor norme ?

Multumesc pentru implicare

Cum au obținut autorizația de construcție? Păi cum se poate obține ceva care încalcă legea în această țară? Răspunsul și-l imaginează fiecare...


View Postboby04, on 14 octombrie 2014 - 13:06, said:

Salut,
Ca sa fim cat mai obiectivi, ,,potentialii cumparatori" ar trebui sa citeasca toata legea... nu numai o anexa indicata... Astfel sunt mai corect informati si conform art.24, din legea mai sus mentionata se refera ,citez:
,,Art. 24 - (1) Locuințele de serviciu finanțate de la bugetul de stat sau de la bugetele locale aparțin domeniului public și nu vor depăși, de regulă, nivelul exigențelor minimale stabilite în anexa la prezenta lege pentru locuințe convenabile." , deci valabila pentru cei care vor sa cumpere eventual in ANL-uri, nu intr-un bloc sau complex privat..

Intamplator si eu caut de ceva timp o locuinta, si am fost nevoit sa ma informez cat mai corect, deoarece, da ma iau dupa tot ce aud pe forumuri , TV,sau alte surse mai mult sau mai putin autorizate, mi-am dat seama ca o sa raman tot in chirie...Posted Image


Nu știu ce versiune a legii ai găsit, dar în legătura dată de mine articolul 24 se referă la rezilierea contractului de închiriere.
Articolul 1 zice scurt și clar:
"Art. 1
Prezenta lege reglementează aspectele sociale, economice, tehnice și juridice ale construcției și folosinței locuințelor."
Deci legea e valabilă pentru orice locuință construită în țara asta.
Articolul 2 dă definițiile termenilor și ceea ce e interesant e ca exigențele din anexa 1 sînt cele minimale pentru locuința convenabilă. Ceea ce ne duce la interpretarea că o locuință normală e peste exigențele din anexa 1.
Și vine articolul 3:
"Art. 3
Autorizarea executării construcțiilor de locuințe noi, indiferent de natura proprietății sau a amplasamentului, se face pe baza satisfacerii exigențelor minimale, prevăzute în anexa nr. 1 la prezenta lege.
Consiliile județene și locale, potrivit competențelor stabilite prin lege, pot autoriza executarea etapizată a construcțiilor de locuințe."

Deci avem o serie de clădiri autorizate care, conform acestei legi, ar trebui să nu existe ...
Problema e că această lege e făcută de "profesioniștii" din parlamentul republicii care au uitat să prevadă capitolul de pedepse pentru încălcarea ei! Deci primăriile pot elibera autorizații pentru blocuri în care apartamentele au, de exemplu, camere de zi de 13,9 mp - există așa ceva și are discuție aici pe forum - fără să fie stînjenite. Ceea ce duce la consecința că atît timp cît se cumpără astfel de făcături pe bani frumoși ce motiv ar avea investitorii să producă ceva mai civilizat?


În schimb aia cu parcările e clară și tot cam degeaba dacă te uiți cîte locuri au diversele ansambluri de blocuri. Primăria a dat, primăria a luat, fie numele ei în veci... Puneți voi ce vreți în locul punctelor.

#26
coco4lan8zii

coco4lan8zii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2014
De la agentii de vanzari de la fata locului.
Am incercat sa-mi fac o estimare grosiera legat de amenajarea unui apartament si calculele mi-au dat pe la jumatate fata de cat cer ei. Stii cum se spune, diavolul sta in detalii ...

Ar putea sa dea cineva care a renovat de curand o estimare in privinta unor lucrari similare, raportat la suprafata?
Multumesc in avans pentru raspunsurile la subiect

View Postalex23popescu, on 14 octombrie 2014 - 13:22, said:

Concluzie: legea ar trebui sa se aplice pentru dezvoltator. Cumparatorul unui apartament nu este afectat de aceasta lege.  
Daca nu ma crezi, te rog intreaba un avocat.

Multumesc



Pe site scrie asa:
"APARTAMENTUL SE PREDA ASTFEL:
- sapă
- pereţii tencuiti şi gletuiti ( tencuiala umeda in strat de 1,5-2 cm plus un strat de glet)
- uşă metalică la intrarea în apartament
- tâmplărie PVC pentacamerala , aspect lemn stejar, cu geam termopan Low-E
- centrală termica de apartament
- calorifere din otel
- instalaţie sanitară (fara obiecte sanitare)- PVC
- instalatie termica
- instalatie electrică (fara corpuri de iluminat, prize si intrerupatoare)-cupru
- instalatie sonerie
- instalatie pentru interfon si pentru cablu tv
- instalatie electrica pentru aer conditionat (fara aparat)
- instalatie gaze
- contorizare individuala apa,gaz,current"

Unde ai vazut pretul de +150euro / mp pentru apartament la cheie?

Edited by coco4lan8zii, 14 October 2014 - 14:51.


#27
alex23popescu

alex23popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.05.2014
Am fost, am vazut, am plecat!

Concluzia: "scump domne, scump!"

Preturile sunt mari pentru ca exista multe cereri. Am ramas surprins sa descoper ca aproape jumatate din bloc este rezervat.

Cine isi permite luxul sa ofere aproximativ 70.000 euro pentru a locui intr-un spatiu de 52 mp este liber sa o faca.

60ooo euro ( apartamentul la gri ) + 4ooo euro (ca sa fie la cheie) + 2ooo euro (actele) + 4ooo euro (mobila si electrocasnice / electronice)

In ceea ce priveste compartimentarea este ok , insa datorita suprafetelor mici camera de zi se confunda cu dormitorul.

#28
coco4lan8zii

coco4lan8zii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2014
subscriu, si mie mi se pare scump 1400 eur/mp pt ap in militari

ti-au zis ei de 4000 de eur sa ti-l dea la cheie? mie mi-au zis 2 pers diferite de acolo 150 eur/mp, deci peste 8000 eur pt ap de care zici tu
peste banii aia, daca mai ai fantezii cu loc de parcare, mai adaugi inca 5000 de euro

si, cel putin in hartiile agentilor pareau ca, intr-adevar, au vandut peste jumate. si se mai plang romanii ca n-au bani
sau ca n-au bani sa plateasca ratele la banci

View Postalex23popescu, on 14 octombrie 2014 - 21:09, said:

Am fost, am vazut, am plecat!

Concluzia: "scump domne, scump!"

Preturile sunt mari pentru ca exista multe cereri. Am ramas surprins sa descoper ca aproape jumatate din bloc este rezervat.

Cine isi permite luxul sa ofere aproximativ 70.000 euro pentru a locui intr-un spatiu de 52 mp este liber sa o faca.

60ooo euro ( apartamentul la gri ) + 4ooo euro (ca sa fie la cheie) + 2ooo euro (actele) + 4ooo euro (mobila si electrocasnice / electronice)

In ceea ce priveste compartimentarea este ok , insa datorita suprafetelor mici camera de zi se confunda cu dormitorul.


#29
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014

View Postbicosu, on 08 octombrie 2014 - 11:48, said:

Mai exact 50 mp utili. Si o singura baie. Adevart confort 1, la doar 1100 euro/mp util. Si asta la gri, fara loc de parcare (ala costa suplimentar). Buna afacere, pentru a simti din plin aglomeratia de pe Maniu si Timisoara. felicitari!

Cand m-am hotarat ce apartament sa imi iau, am plecat din start cu gandul ca mai bine sacrific avantajele unei zone pentru confort. Asta dupa ce-am colindat ca nebunul o gramada de blocuri, am ales sa-mi iau la cca. 60k, cu 100utili, 2 camere cu 2 bai si balcon decent. Chiar nu inteleg de ce ai da 70-80k pentru 50 utili si sa te simti ca un peste intr-o conserva. N-as lua la suprafata asta nici macar in centrul centrului. Am fost sa vad si eu un apartament aici si mi-am zis, cum draci sa ceri atat pentru doar atat.

Edited by User36, 15 October 2014 - 11:40.


#30
alex23popescu

alex23popescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.05.2014

View Postcoco4lan8zii, on 15 octombrie 2014 - 08:32, said:

subscriu, si mie mi se pare scump 1400 eur/mp pt ap in militari

ti-au zis ei de 4000 de eur sa ti-l dea la cheie? mie mi-au zis 2 pers diferite de acolo 150 eur/mp, deci peste 8000 eur pt ap de care zici tu
peste banii aia, daca mai ai fantezii cu loc de parcare, mai adaugi inca 5000 de euro

si, cel putin in hartiile agentilor pareau ca, intr-adevar, au vandut peste jumate. si se mai plang romanii ca n-au bani
sau ca n-au bani sa plateasca ratele la banci

4000 euro este o aproximare pentru low buget facuta la repezeala. in mod sigur te va costa mai mult.

#31
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
User36 poate vrei sa impartasesti si cu ceilalti mai multe detalii (in afara de pretul de 600eur/mp) privind alegerea facuta: locatie, complex, distanta fata de campul cu porumbi, strada pietruita/nepietruita. Era o reclama (parca la Dacia) cum isi luase unu' un Logan si un apartament in Ploiesti desi locul de munca il avea in Bucuresti.

#32
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
N-am vrut sa dau nume pentru ca aici e vorba despre plazza residence. Cartierul latin bloc F3, prelungirea Ghencea e un cosmar pentru unii insa nu si pentru mine.

#33
coco4lan8zii

coco4lan8zii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2014
scuze pt continuarea oarecum off-topicului
de curiozitate, ce minusuri ar mai fi pt prel ghencea?
stiu ca se circula pe o banda si la ore de varf e aglomerat si ca privelistea din jur nu-i grozava; pe langa astea, ce i-ai mai spune cuiva care ar vrea sa se mute acolo?

si-au luat niste amici apartament tot in cartierul latin si tin minte ca erau destul de multumiti (bine, mai putin ca erau legati tot timpul de masina)

View PostUser36, on 15 octombrie 2014 - 18:43, said:

N-am vrut sa dau nume pentru ca aici e vorba despre plazza residence. Cartierul latin bloc F3, prelungirea Ghencea e un cosmar pentru unii insa nu si pentru mine.


#34
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Praful, lipsa trotuarelor si a spatiilor verzi.

#35
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Iti voi scrie pe topicul http://forum.softped...artierul-latin/ pentru a nu face offtopic aici.

#36
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
Uitandu-ma la pozele de pe fb observ ca blocul e P+12 acum.
Si-a mai cumparat cineva apartament aici? Ma intereseaza si pe mine daca a verificat cineva actele si daca sunt in regula cu autorizariile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate