Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007
[ http://www.nerdist.com/wp-content/uploads/2014/06/Cosmos-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am ramas surprins ca nu exista topic pentru noul Cosmos.  Este narat de Neil Degrasse Tyson si este o continuare a seriei lui Carl Sagan. Primul sezon s-a incheiat, nu s-a anuntat inca un alt sezon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XFF2ECZ8m1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu cred ca se va mai face un sezon. Practic sezonul asta a acoperit toate temele majore de care se ocupa stiinta "serioasa" in acest moment. Probabil un nou sezon va aparea peste vreo 20 de ani...

PS Am vazut cateva episoade. Foarte frumos realizate, dar parca prefer Through the wormhole w/ Norman Freeman, care e ceva mai tehnic, dar contine mai multe fapte stiintifice.

#3
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Subscriu la spusele pufonel-ului.
Seria asta e manusa un documentar didactic. Prezentatorul nu are carisma Sagan-ului iar fata de Freeman este la nivel subatomic.

E placut de vizionat insa pentru cineva cu o (chiar minima) cultura stiintifica este timp pierdut.

#4
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Am vazut primul episod si m-am plictisit de moarte.
N-am repetat experienta cu alt episod..

#5
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Am vazut multe documentare in stilul Cosmos, inclusiv Through the Wormhole ,deci realizez ca in ceea ce priveste informatiile stiintifice and so on, nu e nu are nimic in plus. Din moment ce e facut pentru toata lumea ,e normal sa nu fie foarte complicat si sa ofere informatii generale, introductive. Mi-a placut foarte mult cum a fost realizat ,vizual si ca scenariu(cu animatiile si detaliile despre viata si munca unor oameni de stiinta, unii chiar mai putin cunoscuti), mi-a placut faptul ca au "umanizat" foarte mult stiinta, imi imaginez ca a reusit sa emotioneze. Pana la urma e un program educational si isi face treaba foarte bine, trezeste interesul. Ah si mie-mi place Neil deGrasse Tyson ca prezentator, nu e corect sa-l comparam cu Morgan Freeman pentru ca nu e actor de meserie ,desi eu consider ca are multa carisma.

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Mie mi-a placut foarte mult documentarul, este  extrem de bine facut, sunet, imagine si informatii de calitate, il voi revedea pentru ca senzatia produsa a fost una foarte placuta.

E de preferat sa nu fie vizionat pe laptop ci in format blu-ray pe un sistem HT de buna calitate.

Edited by Mr. Incredible, 25 January 2015 - 10:00.


#7
Alexandru_986

Alexandru_986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2015
Un uimitor si fascinant documentar.
Sper ca un sezon 2 sa apara cat de curand

#8
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Eu m-am așteptat să fie mai prost decât originalul, dar, culmea, mi s-a părut cel puțin la fel de bun ca originalul, au făcut o treabă foarte bună.

#9
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Mie mi-a placut acest documentar. Este foarte interesant si explicat pe intelesul tuturor. Nu poti compara un actor cu un om de stiinta la modul in care nareaza. Daca vrei mai multe detalii pe langa documentar, citesti si cartea, sau mai bine spus si cartile scrise de Carl Sagan.

#10
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
arata super trailerul ... si primul a fost super tare .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate