Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

generator de energie electrică

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
Andrei2753965

Andrei2753965

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.04.2013

Bună seara!
Am descoperit o modalitate de generare electricitate în baza unor principii apte să facă să funcționeze un sistem mecanic facil de construit, la costuri foarte mici, cu randamente foarte bune. Nu e vorba de un perpetuum mobile, dar proiectul meu va genera energie electrică nelimitat, fără să consume combustibili fosili deci fără să genereze poluare, și fără să fie condiționat de factori cum ar fi puterea apei, a vântului, a intensității radiațiilor solare.    
Vreau să vând proiectul meu. Mai am și altele - idei care vizează domenii cum ar fi aeronautica și robotica.    

#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Bravo. De ce nu il faci cunoscut lumii? Il tii doar pentru tine raule..
Cat costa sa aflam 'minunea' ?

#3
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Aici nu o sa cumpere nimeni.... dar vezi ca te contrazici putin: nu este perpetum mobile dar genereaza energie nelimitat...

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
M-am prins, merge cu puchineţi...

#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Spune un pret si-ti cautam cumparator.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xF15NA4vR2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

 Andrei2753965, on 11 iulie 2014 - 20:40, said:

Vreau să vând proiectul meu. Mai am şi altele - idei care vizează domenii cum ar fi aeronautica şi robotica.
Sigur e deja inregistrat la OSIM.
Tu ai vazut filmul de aseara "reactie in lant" ?

#8
Andrei2753965

Andrei2753965

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.04.2013
... am zis eu că românii în general sunt cam glumeţi. Ba, încă, iau drept glumă chiar şi cazurile în care este vorba de lucruri seroase.
meshgheru_andu,
de ce crezi că nu-l fac cunoscut lumii? Mai bine zis: dacă a fi tu în locul meu, ce perspective ai avea, ca să-l faci cunoscut lumii? Bani nu am să brevetez. Şi, oricum, chiar dacă aş breveta, sunt român. Ştim cu toţii ce înseamnă a fi român.  
ipel,
nu e că am venit aici cu acest mesaj, în ideea că voi vinde. Pur şi simplu sunt interesat de discuţii. Este, să zicem, un fel de test prin care urmăresc un anume lucru.  
loock,
nu merge cu puchineţi.
nino852,
"Ţară frumoasă şi bogată - pierdut popor responsabil - îl declar nul" - memorabilă formulare. Am să o folosesc în diverse ocazie.    

Edited by Andrei2753965, 11 July 2014 - 21:18.


#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Andrei2753965, on 11 iulie 2014 - 20:40, said:


Bună seara!
Am descoperit o modalitate de generare electricitate în baza unor principii apte să facă să funcţioneze un sistem mecanic facil de construit, la costuri foarte mici, cu randamente foarte bune. Nu e vorba de un perpetuum mobile, dar proiectul meu va genera energie electrică nelimitat, fără să consume combustibili fosili deci fără să genereze poluare, şi fără să fie condiţionat de factori cum ar fi puterea apei, a vântului, a intensităţii radiaţiilor solare.
Vreau să vând proiectul meu. Mai am şi altele - idei care vizează domenii cum ar fi aeronautica şi robotica.
Le inregistrezi pe toate la OSIM si apoi te vei umple de bani. Succes!

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Serios acum, incearca la spitalul de psihiatrie, o sa gasesti acolo ce cauti.

#11
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
macar da ceva detalii care sa demonstreze k nu esti pararel cu domeniul.
altfel nu te ia nimeni in serios

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am fost pe aproape văd, merge cu naniţi.
Ca si recomandare totuşi, ar fi bine să implementezi si un sistem de filtrare, pt. că, dacă se defectează caţiva naniţi, este posibil sa gripeze sistemul mecanic...

Edited by loock, 11 July 2014 - 21:45.


#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Merge cu hamsteri.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Andrei2753965, on 11 iulie 2014 - 21:17, said:

nu e că am venit aici cu acest mesaj, în ideea că voi vinde. Pur şi simplu sunt interesat de discuţii. Este, să zicem, un fel de test prin care urmăresc un anume lucru.  
daca vreau discutii depsre ceva ce nu am vazut ma duc si vorbesc cu crestinii, macar cu aia stiu despre ce vorbesc.
tu sustii ca ai creat o masina electrica cu randament ridicat ce nu foloseste carburant fosil, felicitari.
Dar pana nu ne arati latura stiintifica nu prea ai ce discuta.

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ai construit un prototip? Daca da si daca acesta functioneaza si este (relativ) usor de produs, cauta finantare pe Kickstarter. Iar daca ai gresit ceva, iti vor spune baietii de acolo :P

#16
warlock_

warlock_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2014
daca nu se dau mai multe informatii despre principiul general de functionare (grosso modo) topicul a fost deschis inutil

la fel de bine putem sa discutam despre extraterestrii ......... femeile cu trei tate, etc

pt a fi luat in serios sau daca se doreste cautarea unor investitori sau pentru dezvoltarea ideii trebuie facut cel putin un filmulet video in care sa se dovedeasca ca ideea este viabila

Edited by warlock_, 12 July 2014 - 01:51.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si incalzeste si apa? Sau merge pe jos? Ca astea se tot reinventeaza, dar nu se schimba.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am inventat șarpele maro flocizat aseară la baie. Spre deosebire de inițiator, puteam veni cu o poză fără să îmi fie teamă că îmi va fi furată invenția, dar m-am gândit că lumea nu va aprecia acest lucru în mod deosebit.

Edited by benis, 12 July 2014 - 08:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate