Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Loc de munca in domeniul financiar/bancar - Limassol, Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014

View Postgumball3000, on 11 iulie 2014 - 21:14, said:

Va trimit si eu acum un CV, sper ca nu este o problema daca nu-mi las numele, nu?

Atunci cand cineva iti ofera un loc de munca, ofertantul stabileste ce si cum, nu vorbim totusi de head-hunting ci de un post entry-level cum am tot mentionat mai sus.

P.S. Voi chiar nu aveti ocupatie ? Chiar sunt curios unde lucrati, tu, "Tipiric" , ca prin cate interviuri ati trecut in viata voastra etc. Asta daca nu sunteti inca pe banii parintilor :|

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
S-a spus scorul?

#21
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmufa, on 11 iulie 2014 - 21:33, said:

S-a spus scorul?

Azi nu e meci Posted Image

Nu stiu exact cifra salariului (job-ul e intr-un alt departament) dar as zice ca pentru inceput in jur de ~ 20k/an (net).

Edited by LimassolCY, 11 July 2014 - 21:51.


#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Post960916, on 11 iulie 2014 - 19:51, said:

Nu poti permite angajatului sa stie din faza incipienta despre cine este vorba din mai multe motive ce tin de strategia de piata.

La interviul final iti spun cine sunt, dar daca nu esti potrivit si te resping, o sa incepi in stanga si in dreapta sa urli ca suntem nenorociti.
Daca ai ajuns in faza finala, inseamna ca este ceva de capul tau.
Zi zãu cu limba-ntre dinți. Absolut toți recrutorii care m-au sunat au spus de la prima discuție telefonicã cine e clientul lor și de cîți bani discutãm.

View PostLimassolCY, on 11 iulie 2014 - 21:44, said:


Azi nu e meci Posted Image

Nu stiu exact cifra salariului (job-ul e intr-un alt departament) dar as zice ca pentru inceput in jur de ~ 20k/an.

Nu cere nimeni cifra exactă, ci o sumă aproximativă.

#23
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014
Salarizarea o afli dar numele companiei n-o afla oricine suna la telefon.

Acum depinde si de firma de recrutare. Daca este una de pe strada, da, poate proceda in felul asta dar daca se apeleaza la Pedersen&Partners  sau la K.M. Trust&Partners o sa afli cine este angajatorul la interviul final. De asta se desemneaza o firma de recrutare pe langa serviciile propriu zise de outsourcing, confidentialitatea joaca cel mai important rol.

#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Post960916, on 11 iulie 2014 - 21:50, said:

Salarizarea o afli dar numele companiei n-o afla oricine suna la telefon.

Acum depinde si de firma de recrutare. Daca este una de pe strada, da, poate proceda in felul asta dar daca se apeleaza la Pedersen&Partners  sau la K.M. Trust&Partners o sa afli cine este angajatorul la interviul final. De asta se desemneaza o firma de recrutare pe langa serviciile propriu zise de outsourcing, confidentialitatea joaca cel mai important rol.

Nu numai c-o aflu la telefon, dar primesc apoi și mail cu numele companiei că poate sunt surd și nu am înțeles clar ce firmă e interesată de serviciile mele.

#25
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Parca bancile din Cipru erau in groapa. Mergem sa le dezgropam?

Edited by Jericho77, 11 July 2014 - 22:08.


#26
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007

View PostLimassolCY, on 11 iulie 2014 - 21:22, said:

Chiar sunt curios unde lucrati, tu, "Tipiric" , ca prin cate interviuri ati trecut in viata voastra etc. Asta daca nu sunteti inca pe banii parintilor Posted Image
Eu sunt freelancer de cand "ma stiu" pe piata muncii adica de vreo 11-12 ani. La inceput ma mai duceam pe la interviuri dar m-am lasat de "sportul" asta (si ce bine mi-a prins) dupa ce am tot dat de din astia carora le era lene sa specifice exact cine sunt, care e exact fisa postului, conditii de munca, bonusuri si nu in ultimul rand mai toti nici nu se sinchiseau sa specifice cat sunt dispusi sa ofere. M-am sictirit sa pierd timpul cu nesimtitii care nu valoreaza nici macar cat hartia pe care imi scriu CV-ul d'apoi timpul si transportul pana la interviu si asta ca sa aflu dupa n interviuri ca imi ofera mai putin decat castigam deja.
Acum contractez des lucrari de la altii sau catre altii si intotdeauna dau cu FLIT anunturilor neserioase care se incadreza in tiparul de mai sus. N-am de gand sa ma incurc cu neseriosi, sa isi bata altii capul cu ei, daca or vrea. Cu tine pierd timpul la discutii pentru ca tu esti EPIC in categoria asta: nici macar n-ai bunul simt sa spui cine esti, de descris exact fisa postului, cerintele postului, oferta salariala sau macar segmentul in care esti dispus sa platesti nici nu mai e cazul sa am asteptari.
Ca sa ti se raspunda cu aceeasi moneda ar trebui sa primesti numai CV-uri in care oamenii sa nu spuna cum ii cheama, ce experienta au, ce stiu sa faca dar sa aiba pretentia sa ii angajezi neaparat. Dar asta vorbind ipotetic, in realitate n-ar trebui sa se obosesca nimeni sa iti dea un click pe profil pentru ca "jobul" tau nu valoreaza nici macar atata atentie.

Edited by Tipiric, 11 July 2014 - 22:49.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTipiric, on 11 iulie 2014 - 20:10, said:

...
@Tipiric, deocamdata nu se cer bani si nici nu se promite marea cu sarea (20.000 euro pe an e o suma modesta pt o tara vestica). Nu are rost sa te arunci in acuze si ironii nefondate. Daca oferta venea de la vreo firma de intermediere care ar fi cerut comision, era altceva...

#28
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Ai inteles total pe dos ce am zis eu.

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostLimassolCY, on 11 iulie 2014 - 18:55, said:

Ideea e ca am cautat mai intai local...pus anunturi ,pentru ca sunt destui de multi romani aici si am sperat sa gasim pe cineva local.

Cum n-am gasit inca, incercam si prin alte parti.

La supermarketuri, n-ai incercat? E plin acolo de tineri cu diplome si aptitudini, care pun marfa in raft si o sterg de praf.
Si care de abea asteapta sa avanseze, conform cunostintelor dobandite in practica.

Edited by myshyk, 12 July 2014 - 07:50.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmyshyk, on 12 iulie 2014 - 07:47, said:

...
De unde stii tu ca la supermarketurile din Cipru e plin de tineri cu aptitudini?

#31
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmyshyk, on 12 iulie 2014 - 07:47, said:

La supermarketuri, n-ai incercat? E plin acolo de tineri cu diplome si aptitudini, care pun marfa in raft si o sterg de praf.
Si care de abea asteapta sa avanseze, conform cunostintelor dobandite in practica.

Posibil sa fie multi cu diplome, ca stim cu totii cat de usor e sa obtii o diploma in Romania...si chiar si in Cipru.... dar cei mai multi nu au experienta in domeniu, ori asta se cere.
Am cunoscut multi ospatari (romani) cu licenta de facultate, ba chiar unul imi spunea ca a fost lector universitar la universitatea din Bacau inainte sa vina aici.

#32
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
http://www.advanceca...e-limassol.html

#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Te-ai intors...
Semn bun, daca nici pana in ziua de azi n-a dorit nici un romanas sa se angajeze la tine inseamna ca neamul asta romanesc a inceput sa dea semne de trezire.

#34
LimassolCY

LimassolCY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2014
Pozitia din anuntul postat mai sus (de cine nu stiu?!?) nu e acelasi cu cel din postul meu initial desi este intr-adevar in aceeasi companie. Cea din postul initial este acum ocupata.


View PostTipiric, on 23 august 2014 - 05:33, said:

Semn bun, daca nici pana in ziua de azi n-a dorit nici un romanas sa se angajeze la tine inseamna ca neamul asta romanesc a inceput sa dea semne de trezire.

Esti comic. Neamul romanesc are probleme mult mai mari decat sa se ingrijoreze cu o astfel de probleme :)




#35
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,793
  • Înscris: 26.01.2010

View Post960916, on 11 iulie 2014 - 21:50, said:

Salarizarea o afli dar numele companiei n-o afla oricine suna la telefon.

Acum depinde si de firma de recrutare. Daca este una de pe strada, da, poate proceda in felul asta dar daca se apeleaza la Pedersen&Partners  sau la K.M. Trust&Partners o sa afli cine este angajatorul la interviul final. De asta se desemneaza o firma de recrutare pe langa serviciile propriu zise de outsourcing, confidentialitatea joaca cel mai important rol.

Numele companiei il afli inca din primele 5 min de conversatie cu recrutorul pentru ca exista riscul ca tu sa fi trimis deja cv-ul la compania pentru care te-a sunat respectivul caz in care el trebuie sa se retraga


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate