Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stocare cereale - solutii practice.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View PostRavasy, on 12 iulie 2014 - 22:09, said:

Adica cum il ventilezi?Silozul are tuburi/canale gaurite prin care trece aerul sau cum ca nu imi dau seama?
De acum da tot din casa ce sa mai...
Sunt niște traverse metalice,in forma de U sa spunem. Se incastreaza in beton in interiorul silozului, formând doua diagonale,in cruce.Pe ele intra aerul generat de suflanta de cereale si iese,prin niște orificii dese ca o sita aflate deasupra traverselor.Deoarece ventilatorul suflantei este mare(cca.70cm diametru,2850rot/min,motor de 2.2kw,trifazat, este al meu)el sufla un volum de aer care nu are alta cale decât sa se ridice încet prin boabe pana iese din siloz.
In lipsa traverselor metalice eu am folosit pentru aerare tub flexibil,cu armatura metalică,folosit pentru drenaj.Se găsește in orice Dedeman,de culoare verde,foarte rezistent,si costa 10ron/ml. vine din fabrica cu orificii făcute între spirale.


#38
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
dar trebuie sa ai neaparat si sonda de temperatura. Cand temperatura creste, este obligatorie lopatarea, sau daca silozul este dotat cu snecuri de recirculare, atunci se intoarce porumbul.

#39
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Treburi bune si cu silozurile astea.
Care e diferenta intre siloz si celula?
Siloz nu e ala care sta pe niste suporti si celula nu e aia care sta pe pamant?

Edited by Ravasy, 13 July 2014 - 08:11.


#40
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postrand, on 13 iulie 2014 - 07:58, said:

dar trebuie sa ai neaparat si sonda de temperatura. Cand temperatura creste, este obligatorie lopatarea, sau daca silozul este dotat cu snecuri de recirculare, atunci se intoarce porumbul.

Adevărat.
Având snecul,care scoate cca.4-5t/ora de boabe,am varianta de ,,a le lopata".
Snecul scoate boabele din mijlocul Silozului,boabele cad in cuva suflantei de cereale, si suflanta le urca din nou in siloz prin partea de sus a silozului.
O astfel de ,,lopatare" scade umiditatea cu cca.1%.

#41
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
asta cu uscatu la soare e ca si cu turta coapta la soare ....am incercat eu .

1..CAND INTRUN PRODUS CALD SE INTRODUCE UN PRODUS RECE UMIDITATEA MIGREAZA SPRE PRODUSUL RECE.

2..CU CONDITIA CA UMIDITATEA RELATIVA SA NU DEPASEASCA PUNCTUL CRITIC IAR AERUL RACIT SUB PUNCTUL DE ROUA VA UMEZI BOABELE..

3..VITEZA AER VENTILATOR...10..20 M/S....VITEZA AER IN MASA DE BOABE 0.2...0.5 M/S SI O PRESIUNE DE 15..25 MM CA  PT FIECARE METRU INALTIME DE BOABE.

in rest burta pe carte

o zi buna

#42
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

View Postnelutustoian, on 12 iulie 2014 - 18:17, said:

Eu am ales ca soluție silozul.
Ai marele  avantaj de a stoca pe verticala nu pe orizontala.Intr-un siloz cu diagonala de 4.5m si aceeași înălțime am stocat anul trecut cca.50t de porumb boabe.
Încărcarea/descărcarea o fac cu ajutorul snecului.
Am scăpat de soareci/șobolani deoarece nu se pot urca pe tabla la 4.5m înălțime.
Boabele au stat foarte bine,fără probleme,fără miros de urina de la soareci(lucru ce m-a ajutat la vânzare catre ciobani).
Am cultivat KWS 1394,FAO 430,semănat prin 14aprilie si recoltat in 26oct cand avea deja sub 14%umiditate.(in sudul jud.VL).
Intr-o singura zi am recoltat/si insilozat porumbul de pe noua hectare.
Si seara am mai avut timp si de-o bere:)
Costul/tona capacitate de însilozat este de cca100ron,doar silozul!
Mai costa cca.500€ postamentul de beton,500€acoperisul,500€ snecul si 250€ suflanta de cereale necesară la aerare.
Prețurile sunt aproximate in funcție de momentul si locatia de unde cumperi.
Un total de 3000€/siloz de 50t,dar marele avantaj e ca il ai ,,pe viața" si nu ocupa spațiu mult.
Oare numai astea sa fie costurile  pentru un siloz de 50 t? Sunt unii pe acest forum care au cheltuit aceasta suma numai pe pătule.
Eu nu am asa cantități mari de cereale.  Dar la pretul acesta as fi interest de un siloz.  Anul acesta am dus la groapa de gunoi 5-600 kg porumb stricat. Am construit o magazie, am betonat-o  si am depozitat tot porumbul acolo.  Greseala a fost că nu am pus folie sub beton.   Astă iarna l-am luat la lopată cam odata la 2 zile.   Doi oameni sa dai la lopată vreo 18t... .  Acum doi ani, l-am pus pătule. Toata iarna am balotat la el doi trei oameni, pentru ca forta de munca nu pre gasesti la mine in zona.

M-ai surprins cu aceste preturi. Eu numai pe un snec am dat 800 eur. Si l-am adus si de la mama naibii... .  Asa am vazut si eu silozuri cu 100-120 lei/to.   Dar instalatia face diferenta.  Nici in cele mai frumoase vise nu poti sa pui porumb intr-un siloz de 50 to fara  instalatie de  aerare, uscare, recirculare boabe... .

Edited by rionut83, 20 July 2014 - 09:39.


#43
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Chiar acum la Viata Satului:
Respect Alcedo.
Au investit in Banat 2 milioane de euro intr-un siloz pentru ca fermierii din zona respectiva sa poata vinde produsele acolo.
Ei cumpara pesticide,seminte,etc si le platesc in cereale.Nu dau bani.
Acum daca le ofera si un pret corect au tot respectul.
Astfel de lucruri imi plac.Iubesc treburile astea.
Cred ca asta ar fi solutia la problema depozitarii.
Toti greii din seminte,ingrasaminte ar fi bine sa ia exemplul celor de la Alcedo.
Ca tot am bagat la bani la greu in visteriile celor de la Pioneer n-ar fi rau sa investeasca si ei prin Neamt un asemenea siloz.
Le convine si lor pana la urma ca dau in iarna produsele mai scump.Deci cred ca asta ar fi solutia.
In orice caz o magazie pusa la punct trebuie sa o aiba fiecare.


@rionut83 eu zic sa pui folie pe betonul care il ai si sa mai torni o sapa de beton de 5-10 cm maxim.Nu mai ai treaba dupa aia cu umiditatea ce vine de desubt.

Edited by Ravasy, 20 July 2014 - 10:26.


#44
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Pune osb sub boabe....

#45
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postrionut83, on 20 iulie 2014 - 09:30, said:

Oare numai astea sa fie costurile  pentru un siloz de 50 t? Sunt unii pe acest forum care au cheltuit aceasta suma numai pe pătule.
Eu nu am asa cantități mari de cereale.  Dar la pretul acesta as fi interest de un siloz.  Anul acesta am dus la groapa de gunoi 5-600 kg porumb stricat. Am construit o magazie, am betonat-o  si am depozitat tot porumbul acolo.  Greseala a fost că nu am pus folie sub beton.   Astă iarna l-am luat la lopată cam odata la 2 zile.   Doi oameni sa dai la lopată vreo 18t... .  Acum doi ani, l-am pus pătule. Toata iarna am balotat la el doi trei oameni, pentru ca forta de munca nu pre gasesti la mine in zona.

M-ai surprins cu aceste preturi. Eu numai pe un snec am dat 800 eur. Si l-am adus si de la mama naibii... .  Asa am vazut si eu silozuri cu 100-120 lei/to.   Dar instalatia face diferenta.  Nici in cele mai frumoase vise nu poti sa pui porumb intr-un siloz de 50 to fara  instalatie de  aerare, uscare, recirculare boabe... .

Cred ca problema consta in faptul ca ai inmagazinat porumbul inainte ca placa sa se fi maturizat complet. Odata ce aceasta se va fi uscat va disparea si problema care ti-a adus atata bataie de cap. Exact cum ai sesizat, diferenta de pret va fi facuta de instalatiile de automatizare. Cred ca o magazie in care poti depozita o cantitate de cereale poate fi realizata cu costuri pe jumatate comparativ cu cele pentru un siloz de aceeasi capacitate.

#46
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Da, pe fundul silozului ai tuburi pt ventilare. La ce am vazut eu erau in forma de x ai cu gaurele multe, sa zic asa:)

#47
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Eu an tub de dren mere ok

#48
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
Mai sus mai spunea cineva de tub de drenaj pe fundul silozului...adică eu...
Povestea cu aerarea/recircularea boabelor din siloz e foarte simpla..
Dar noua nu ne plac lucrurile simple,trebuie sa fie complicat ca sa merite investiția!

#49
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
asa e ce e complicat necesita mai multa mentenanta si implicit cresc costurile ..sau stocat cereale ani de zile in silozuri simple.

#50
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
metoda de stocare depinde de an ...acu nu mai avem 4 anotimpuri si se cam schimba treaba toamna daca e toamna sau arata a alt anotimp atipic .Posted Image

#51
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postnelutustoian, on 12 iulie 2014 - 18:17, said:

Eu am ales ca soluție silozul.
Ai marele  avantaj de a stoca pe verticala nu pe orizontala.Intr-un siloz cu diagonala de 4.5m si aceeași înălțime am stocat anul trecut cca.50t de porumb boabe.
Încărcarea/descărcarea o fac cu ajutorul snecului.
Am scăpat de soareci/șobolani deoarece nu se pot urca pe tabla la 4.5m înălțime.
Boabele au stat foarte bine,fără probleme,fără miros de urina de la soareci(lucru ce m-a ajutat la vânzare catre ciobani).
Am cultivat KWS 1394,FAO 430,semănat prin 14aprilie si recoltat in 26oct cand avea deja sub 14%umiditate.(in sudul jud.VL).
Intr-o singura zi am recoltat/si insilozat porumbul de pe noua hectare.
Si seara am mai avut timp si de-o bere:)
Costul/tona capacitate de însilozat este de cca100ron,doar silozul!
Mai costa cca.500€ postamentul de beton,500€acoperisul,500€ snecul si 250€ suflanta de cereale necesară la aerare.
Prețurile sunt aproximate in funcție de momentul si locatia de unde cumperi.
Un total de 3000€/siloz de 50t,dar marele avantaj e ca il ai ,,pe viața" si nu ocupa spațiu mult.
ne faci si citeva poze la silozul tau cu ce ai descris acolo ... ms

View Postirimiaciprian1, on 12 iulie 2014 - 20:46, said:

umiditatea nu pleaca daca nu se intocmesc conditiile pt formarea punctului de roua de asta la soare nu se usuca asa usor..mai usor se usuca cu ventyilatie  in siloz chiar si bagate in siloz cu 17 .
sant unu care ma lupt cu umiditatea tre sa tin 5000 de m3 cu maxim 50% umiditatea nui simplu ..dar interesant si nu ma plictisesc
poze daca se poate...

View Postnelutustoian, on 13 iulie 2014 - 07:23, said:

Sunt niște traverse metalice,in forma de U sa spunem. Se incastreaza in beton in interiorul silozului, formând doua diagonale,in cruce.Pe ele intra aerul generat de suflanta de cereale si iese,prin niște orificii dese ca o sita aflate deasupra traverselor.Deoarece ventilatorul suflantei este mare(cca.70cm diametru,2850rot/min,motor de 2.2kw,trifazat, este al meu)el sufla un volum de aer care nu are alta cale decât sa se ridice încet prin boabe pana iese din siloz.
In lipsa traverselor metalice eu am folosit pentru aerare tub flexibil,cu armatura metalică,folosit pentru drenaj.Se găsește in orice Dedeman,de culoare verde,foarte rezistent,si costa 10ron/ml. vine din fabrica cu orificii făcute între spirale.
cred ca astea se pot pune si in magazine nu numai in silozuri iar daca nu se umple magazia la capacitate se pot intrerupe ca sulflanta sa bage aer doar pina unde este material
ceva asemanator pe youtube [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/set38Parp5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la scara foarte mare :))

Edited by bestman_adi, 07 August 2014 - 18:32.


#52
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
De intermediari n-o sa scapati doar cu depozite. E un pas dar nu-i suficient. Unde vindeti, cu ce transportati? Aveti camioane rutiere? Ei au. Aveti posibilitatea sa aprovizionati un cerealier de 40-50 mii tone, in cinci sase zile cat sta la dana, in port ?Credeti ca armatorul sta la plesneala, poate mai apare unul cu doua trei remorci? Andocarea costa enorm si incarcarea trebuie sa decurga ceas.Trebuie contract ferm.
Cu trenul cat costa transportul, dar cu barja pe Dunare?
Uniti-va ca sa deveniti si producatori si vanzatori directi. Puneti-va logistica la punct si aveti sanse.
Individual nu reuseste nici unul care cultiva 3000 ha (2000 proprietate) si-i din Tulcea, adica langa port, oarecum. L-am intrebat si asta mi-a explicat. In plus ar trebui sa puna monocultura, ceea ce-i riscant.
Uniti-va. Unul cu tractorul, altul cu combina, altul cu depozitul...

#53
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012
zici bine prietene dar te gindesti prea departe iar cu asocierea o sa mai dureze destul la romani (lucrul amestecat miroare a ...)... cind m-am apucat de agricultura acum 7 ani am venit cu o idee la un vecin de virsta mea sa ne asociem cu mai multi fermieri am zis atunci 10 sa punem fiecare o suma de bani si sa ne cumparam utilaje . sa platim fiecare motorina consumata pe sola lui reparatiile sa le platim toti  , tractoristul , etc , etc . sti ce mi-a zis ?? unde sta tractor ?? daca ala face ceva cu el fara sa stie el ... o perioada am crezut ca e lipsa de incredere dar cred sigur ca de fapt el sa gindit cum sa faca sa stea la el tractorul , sa faca el ceva cu el ca asa e romanul asa ca nu merge la noi asa ceva deocandata ... acum sint arendas si sint multumit iar treaba cu asocierea nu ma intereseaza ...  iar cu privire la depozitare noi de intermediari no sa scapam dar putem sa profitam de un pret mai bun in lunile noiembrie , decembrie , ianuarie cind atunci este un pret corect pe piata ... daca la 500 tone am o crestere de 0.2 ron eu zic ca e ceva si intermediarul isi ia si el partea dar cel putin am un pret mai bun ... si inca ceva anul asta am asteptat dupa masini ... am ramas cu 100 ha netreerate de la o medie de 3700 kg si 0.62 ron am ajuns sa recoltez 1800 kg si 0.5 ron de ce ???  nu am avut depozitare ca poate mai raminea 20 hai 30 dar nu 100 asa ca ... ai de pozitare si a venit vremea recoltatului si chiar daca ai combina plateste si termini repede ... ai calitate ?? pretul e mai bun ... si ce va recomand daca nu aveti contract in vremea recoltatului sa duceti imputurile cit mai tirziu sa nu vindeti cerealele la pretul din campanie si faceti tot posibilul sa cumpatari ingrasamintele cu bani jos mult mai ieftin . mai bine lucrez cu banca si platesc dobinda bancii decit sa vind pe nimic in campanie sa le platesc lor imputurile ... cind vind din depozit chiar si cu 0.1 ron tot am un profit mai bun ... asta e politica lor a firmelor mari sa cumperi imputuri sa le platesti in campanie cind preturile sint jos si in toamna sa vi iar la ei ...
asa ca astept si eu pozele alea sa le comentam si sa lom si noi roata de la alti sa o punem la caruta noastra sa nu stam sa o mai invantam si poate chiar sa o inbunatatim . toate cele bune ...

Edited by bestman_adi, 07 August 2014 - 23:56.


#54
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Toata lumea vorbeste de unire si asociere dar asta nu se poate intampla decat teoretic si stim cu totii asta. Niciunul dintre cei care sustin ca asta este rezolvarea nu s-au unit cu altcineva pentru ca nimeni nu vrea sa isi puna la comun activele sau sa nu aibe 100% control asupra deciziilor legate de productie , tehnologie aplicata, sume investite, preturi de desfacere etc.

Domnul cu 3000 de ha de ce nu se uneste cu altii din Tulcea care au suprafete similare ? nu tot la intermediari vinde si el sau face export direct in Egipt?

Aceasta "asociere" nu se poate face in lipsa unei legislatii speciale . Statul este singurul care poate sa sprijine si sa garanteze aceste asocieri daca ar scoate niste programe speciale si ar investi in aceasta idee. Ganditi-va la un siloz construit de stat la care toti cei din zona sa poata cumpara actiuni in functie de productiile pe care le realizeaza adica fiecare sa isi cumpere capacitatea de stocare de care are nevoie fara sa poata depasi un anumit numar de actiuni care l-ar face majoritar...ar fi mult mai ieftin si eficient decat sa isi faca fiecare cate o magazie vai de ea( statul a vandut silozuri de 1 milion de tone capacitate de stocare catre cei care controleaza piata acum ...Cargil,Toeppfer etc)......

Ideea este mult mai complicata decat pare dar ea exista si functioneaza in alte tari in special in cele nordice unde fermierii au cate 50-100 ha si au fiecare actiuni la cate un siloz mare unde isi tin marfa si o valorifica la comun dar revin la ideea ca nu poti sa convingi 100 de persoane sa stranga bani sa construiasca asa ceva decat cu interventia si sprijinul statului.

In Romania asa ceva nu va fi posibil mult timp de acum incolo pentru ca statul nu are nici bani nici conducatori capabili si stabili pe functiile lor ca sa elaboreze strategii durabile de dezvoltare si nu in ultimul rand pentru ca oamenii din agricultura cauta mai mult sa se concureze decat sa se asocieze si in general grija lor este "ce fac maine" decat "ce fac peste 10 ani".

Cred ca toata lumea isi doreste asocierea dar cati dintre voi v-ati unit cu vecinii de tarla sau de comuna ca sa cumparati input-uri sau sa vindeti marfa la un loc ? De ce nu o faceti ?

Imi cer scuze daca am spus toate astea pe un ton usor agresiv dar ma deranjeaza cand vad pe la TV fermieri care vobesc despre asociere dar care nu sunt asociati la randul lor...suna ceva de genul : "Asociati-va voi restul ca ma bag si eu dupa aia..."

Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate