Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Stocare cereale - solutii practice.

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Nu vad rostu la placa descoperita..treaba asta seamna a insomnii dureri de cap..stres nervi.

#20
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Stai linistit ca sunt destui care au asa ceva si cand vine prima ploita nu mai stiu de capul lor...

#21
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Este de toate.Si 20 cm si plasa si ciment la greu...
Sunt constient ca nu trec doar cu bicicleta.
Cu incarcator frontal dimineata poti scoate graul afara si seara il bagi inapoi.Cat imi trebuie mie grau sa dau la oameni vreo 25-30 de tone e floare la ureche.

Edited by Ravasy, 12 July 2014 - 00:10.


#22
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postalexandrusas, on 11 iulie 2014 - 14:47, said:

Oare cat costa aproximativ/tona o celula de siloz nou? Fara fundatie
Dar una second hand?
Si uscatoarele ce pret au si ce modele sunt?

Eu unul nu mai vreau sa incarc/ descarc patule.
ia uitati aici fermieri asa ceva ne trebuie si noua si cred ca preturile sint acceptabile http://www.siloz-cer...preturi-afisate
si aveti mai multe obtiuni in partea stinga preturi incluse ... si daca sau mentinut ...
sa descarcati si catalogul foarte interesant...http://www.siloz-cereale.ro/catalog
si asta ...http://www.mgtrade.ro/solutii/constructie-sistem-silozuri-cereale/
si un topic foarte bun felicitari RAND Posted Image

Edited by bestman_adi, 12 July 2014 - 09:12.


#23
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Frumos,interesant,preturi ok.Dar sa luam primul exemplu.Cu 5200+1248 TVA = 6448 euro.La care cu siguranta se mai adauga alte costuri.
Deci ne ducem in 300 milioane vechi lejer.Cu banii astia eu zic ca faci magazie destul de buna si mare.
Plus ca de asta atunci cand o golesti poti stoca utilaje,ingrasaminte,baloti,poti repara ferit de ploaie,noroi,etc.
In orice caz o magazie/hala pusa la punct tot ne trebuie orice ar fi.Eu as zice cu asta sa se inceapa.Apoi cu timpul cand se mai aseaza treburile...merge si o celula din aia.Mai ales ca ocupa putin spatiu.
Mai trebuie si un uscator.Deci pentru fermierii mici tot un vis ramane.
Dupa o magazie ar urma un uscator ca si investitie.Zic eu..
Apoi celule.
Oricum cine are bani,suprafata maricica si ii place agricultura cu adevarat si e bun organizator isi face niste conditii de numa numa.

#24
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012
poate cu tva se poate rezolva cu ei cu facture externa ... dar ce zici de


CORT AGRO - INDUSTRIAL - STOCARE CEREALE/UTILAJE din catalog ... cit o tine prelate aia ??


#25
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Au viata dar ce pret au uscatoarele astea...pfff acum m-am uitat mai bine.Raman la ideea cu platforma si magazia si/sau soiuri timpurii.Si varianta cu patulele e buna,dar sa ai tot mecanizat si spatiu unde sa le construiesti.Na ce sa zic.Nu prea sunt de noi chestiile astea.Care are 300-500-1000-etc ha se merita,dar asa ai cateva ha pe ici pe colo n-are rost sa te complici.

Edited by Ravasy, 12 July 2014 - 11:36.


#26
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
nic nui ieftin ..pe lumea asta ..astea sant investitii pe termen ff lung si dupa ce vad io pe aici majoritatea santeti pe la inceput asa daca continuam acest lucru si daca va merge altii vor culege roadele acestor investitii..sau va face un profit din vanzarea ca si fier vechi.

#27
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Vad ca baga guvernul, asa cum m-am asteptat, taxa pe cladiri nerezidentiale si pentru personae fizice.
http://media.hotnews...-iulie-2014.pdf
Adica, taxa pe stalp se aplica si pers. fizice. Mizerabilii... Putem noi sa avem toata bunovainta din lume ca au ei frane sa ni le puna...

"Documentul stabileste ca persoanele fizice, care in prezent sunt impozitate cu 0,1% din valoarea impozabila a cladirii, vor fi obligate sa achite pentru cladirile nerezidentiale un impozit cuprins intre 0,25 si 1,5% din valoarea calculata de catre un evaluator autorizat sau de 2% din valoarea impozabila, daca nu exista un raport de evaluare.
Astfel, persoanele fizice vor fi taxate similar firmelor care detin astfel de cladiri. Cota impozitului pe cladiri pentru care exista un raport de evaluare va fi stabilita de primarie.
"

Edited by rand, 12 July 2014 - 18:17.


#28
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012


Eu am ales ca soluție silozul.
Ai marele  avantaj de a stoca pe verticala nu pe orizontala.Intr-un siloz cu diagonala de 4.5m si aceeași înălțime am stocat anul trecut cca.50t de porumb boabe.
Încărcarea/descărcarea o fac cu ajutorul snecului.
Am scăpat de soareci/șobolani deoarece nu se pot urca pe tabla la 4.5m înălțime.
Boabele au stat foarte bine,fără probleme,fără miros de urina de la soareci(lucru ce m-a ajutat la vânzare catre ciobani).
Am cultivat KWS 1394,FAO 430,semănat prin 14aprilie si recoltat in 26oct cand avea deja sub 14%umiditate.(in sudul jud.VL).
Intr-o singura zi am recoltat/si insilozat porumbul de pe noua hectare.
Si seara am mai avut timp si de-o bere:)
Costul/tona capacitate de însilozat este de cca100ron,doar silozul!
Mai costa cca.500€ postamentul de beton,500€acoperisul,500€ snecul si 250€ suflanta de cereale necesară la aerare.
Prețurile sunt aproximate in funcție de momentul si locatia de unde cumperi.
Un total de 3000€/siloz de 50t,dar marele avantaj e ca il ai ,,pe viața" si nu ocupa spațiu mult.

#29
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Daca anul asta va avea umiditate mai mare cum faci?

#30
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
M-am gândit din primăvara la acest lucru.
Am cultivat KWS Krabas,cu FAO 320.
Ar trebui sa fie bine la recoltare.
Am fost mulțumit de KWS 1394,dar cu emoții la recoltare.

#31
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

View Postrand, on 12 iulie 2014 - 18:27, said:

Daca anul asta va avea umiditate mai mare cum faci?
Ei la asta ma gandeam si eu.Ce te faci cu silozul daca nu ai uscator si ai umiditate?Clar nu il poti baga in siloz.Lucrurile nu sunt chiar asa de simple cu depozitarea asta.
Cum am mai spus eu raman la platforma si magazie momentan.
M-am mai gandit la o varianta.Ca platforma sa fie acoperita de niste cadre metalice peste care poti trage o prelata in zilele cu ploi.
Exact ca la remorci.Cadru si peste vine prelata.
Seara o acoperi,dimineata o dai jos.Cadrul trebuie sa fie destul de inalt ca sa nu incurce la basculare si la incarcator.


Mai putem gasi variante ieftine de pe aici:
http://www.agriaffai...lula-siloz.html
Si un uscator cu un pret bunicel zic eu:
http://www.agriaffai...cereale-sh.html#
Ideea e ca e bine sa avem de toate.Si platforma si hala/magazie si siloz/celula si uscator si patul
Cam asta e situatia.

Edited by Ravasy, 12 July 2014 - 19:05.


#32
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Nu va ganditi sa recoltati porumb boabe la umiditate mare, si sa va asteptati sa se usuce la soare. Am experimentat eu anul trecut, cand in toamna am avut si zile cu 25-30 grade ziua. Recoltat la umiditate 18, intins pe beton, nu avea inaltime mai mult de 15-20 cm, si in 6 zile a inceput sa se mucegaiasca, sa se innegreasca putin. L-am dus rapid la baza,iar cei de acolo cu greu au vrut sa il preia. Si surpriza, cand ma asteptam la o umiditate de 15-16 macar, tot 18 a ramas. Nu recomand deloc aceasta metoda

#33
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012

View Posttrottinel, on 12 iulie 2014 - 20:22, said:

Nu va ganditi sa recoltati porumb boabe la umiditate mare, si sa va asteptati sa se usuce la soare. Am experimentat eu anul trecut, cand in toamna am avut si zile cu 25-30 grade ziua. Recoltat la umiditate 18, intins pe beton, nu avea inaltime mai mult de 15-20 cm, si in 6 zile a inceput sa se mucegaiasca, sa se innegreasca putin. L-am dus rapid la baza,iar cei de acolo cu greu au vrut sa il preia. Si surpriza, cand ma asteptam la o umiditate de 15-16 macar, tot 18 a ramas. Nu recomand deloc aceasta metoda

umiditatea nu pleaca daca nu se intocmesc conditiile pt formarea punctului de roua de asta la soare nu se usuca asa usor..mai usor se usuca cu ventyilatie  in siloz chiar si bagate in siloz cu 17 .
sant unu care ma lupt cu umiditatea tre sa tin 5000 de m3 cu maxim 50% umiditatea nui simplu ..dar interesant si nu ma plictisesc

#34
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Posttrottinel, on 12 iulie 2014 - 20:22, said:

Nu va ganditi sa recoltati porumb boabe la umiditate mare, si sa va asteptati sa se usuce la soare. Am experimentat eu anul trecut, cand in toamna am avut si zile cu 25-30 grade ziua. Recoltat la umiditate 18, intins pe beton, nu avea inaltime mai mult de 15-20 cm, si in 6 zile a inceput sa se mucegaiasca, sa se innegreasca putin. L-am dus rapid la baza,iar cei de acolo cu greu au vrut sa il preia. Si surpriza, cand ma asteptam la o umiditate de 15-16 macar, tot 18 a ramas. Nu recomand deloc aceasta metoda

In siloz,caz concret de anul trecut la un vecin cu ferma de porcine,poți baga porumb boabe cu umiditate de maxim 18%.
Conditia minima este ventilare nocturna in primele doua saptamâni minim 4-5 ore/noapte.

#35
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Baiet destept cine lo invatat ..mai bine e de ventilat dupa ce cade roua..na ca dau si din casa

#36
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Adica cum il ventilezi?Silozul are tuburi/canale gaurite prin care trece aerul sau cum ca nu imi dau seama?
De acum da tot din casa ce sa mai...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate