Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Scapari de gaze?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mihaelamihaela57

mihaelamihaela57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2014
Buna seara.In aceasta seara am dat din greseala peste aragaz , acesta s-a miscat in spate 5-10 cm, l-am tras inapoi.Nu simt miros de gaz dar imi este frica sa nu fi deplasat furtunul acela din spate si sa iasa gaze.Furtunul e din metal sau ceva asemanator, nu ma prea pricep si e destul de flexibil.Cum imi dau seama daca sunt scapari de gaze?

Edited by mihaelamihaela57, 10 July 2014 - 20:30.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Sapun lichid pus pe la imbinari...

#3
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
aprinzi un chibrit

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca seamana cu ala de la dus (adia e flexibil), n-ar trebui sa ai motive de ingrijorare.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 heathledger, on 10 iulie 2014 - 20:37, said:

aprinzi un chibrit

ca sa fim siguri ca merge metoda ta, mergi repede si sa drumu la gaz vreo 5 minute si pe urma aprinde un chibrit, sa vedem daca intr-adevar se aprinde ca si in cazul unor scapari de gaz. hai mergi repede pana nu se culca pompierii

Edited by Dany_Darke, 10 July 2014 - 20:42.


#6
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
ca sa fii cu inima impacata ( desi eu cred ca nu s-a intamplat nimic ), fa putina spuma cu apa si sapun si pune cu o pensulica la imbinari...

#7
mihaelamihaela57

mihaelamihaela57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2014

 e_bulu, on 10 iulie 2014 - 20:38, said:

Daca seamana cu ala de la dus (adia e flexibil), n-ar trebui sa ai motive de ingrijorare.
Da seamana cu acela...

 nelubuz, on 10 iulie 2014 - 20:42, said:

ca sa fii cu inima impacata ( desi eu cred ca nu s-a intamplat nimic ), fa putina spuma cu apa si sapun si pune cu o pensulica la imbinari...
Ca sa fac asta trebuie sa il trag in fata ca e aproape de perete si nu vad, ori asta nu prea as vrea sa fac...

#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Oricum, n-ar fi rau sa incerci ce au propus colegii (apa si sapun sau sapun lichid - si mai bine). FARA FOC, FARA APRINS/STINS LUMINA!!!

#9
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007
fa schema cu sapunul ca sa dormi linistit la noapte

#10
mihaelamihaela57

mihaelamihaela57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2014

 e_bulu, on 10 iulie 2014 - 20:47, said:

Oricum, n-ar fi rau sa incerci ce au propus colegii (apa si sapun sau sapun lichid - si mai bine). FARA FOC, FARA APRINS/STINS LUMINA!!!
Dupa ce l-am tras inapoi nu mi-am facut asa multe griji. Am mirosit imprejurul lui. Am vazut ca nu miroase nimic, am aprins aragazul si mai tazriu si lumina...Dar a trecut vreo ora si m-au cuprins grijilie ca daca totusi scapa la noapte???Eu oricum sunt mai anxioasa...

Edited by mihaelamihaela57, 10 July 2014 - 20:54.


#11
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Trage-l putin ca nu are nimic. Nu ai robinet pe coloana daca iti este asa de frica?

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mihaelamihaela57, on 10 iulie 2014 - 20:28, said:

Buna seara.In aceasta seara am dat din greseala peste aragaz , acesta s-a miscat in spate 5-10 cm, l-am tras inapoi.Nu simt miros de gaz dar imi este frica sa nu fi deplasat furtunul acela din spate si sa iasa gaze.Furtunul e din metal sau ceva asemanator, nu ma prea pricep si e destul de flexibil.Cum imi dau seama daca sunt scapari de gaze?
In cazul unui racord prost montat , tensionat sau ...x alte motive , se poate intimpla si slabirea lui dupa unele miscari .
Solutia de a verifica cu spuma de sapun , este buna , daca stiti cum se face consistenta .
Daca aveti temeri , chemati o firma sa va faca o verificare .

#13
mihaelamihaela57

mihaelamihaela57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2014

 maximg, on 10 iulie 2014 - 20:58, said:

In cazul unui racord prost montat , tensionat sau ...x alte motive , se poate intimpla si slabirea lui dupa unele miscari .
Solutia de a verifica cu spuma de sapun , este buna , daca stiti cum se face consistenta .
Daca aveti temeri , chemati o firma sa va faca o verificare .
Nu stiu cum se verifica cu spuma de sapun si pana maine.....

 freetools, on 10 iulie 2014 - 20:55, said:

Trage-l putin ca nu are nimic. Nu ai robinet pe coloana daca iti este asa de frica?

Sunt mai multe robinete si de la centrala cred...

#14
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Poti sa inchizi robinetul pana chemi un mester , daca tot nu poti sa dormi la noapte .

#15
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007

 mihaelamihaela57, on 10 iulie 2014 - 21:02, said:

Nu stiu cum se verifica cu spuma de sapun si pana maine.....


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c3FZNKNrd44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu este deloc greu si nici periculos

#16
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Daca ai centrala, ai si detector de gaze (sper). In caz de scapari, iti taie gazul automat.
Lasa geamul de la bucatarie deschis. Nu se intampla nimic.

Daca nu poti dormi sub nicio forma, cu grija ca s-ar putea sa sari in aer, suna la urgente gaze si povesteste-le patania.
Foarte posibil sa trimita o echipa, chiar si la ora asta.

Edited by tomtom, 10 July 2014 - 21:19.


#17
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"s-a miscat in spate 5-10 cm"
Dupa cite am inteles este racord flexibil (ca la dus) - racordul flexibil tocmai de aceea se pune ca sa poti misca aragazul sa : cureti dupa el si sa verifici eventuale scapari .
Verificarea dupa cum s-a spus o faci cu : sapun lichid 1 parte si apa 1,5-2 parti (cit sa faca clabuc daca este aplicat cu o pensula) , se aplica cu o pensula de jur imprejurul tuturor pieselor de racord (nu pe tot furtunul) si cu o lanterna privesti atenta sa nu apara bule de sapun . Nu e limba chineza, putina atentie trebuie iar daca exista un barbat prin preajma trebuie pus la lectura dupa care la practica.
Pentru linistea ta : in gaz se introduce mercaptan tocmai pentru a sesiza imediat scaparile . Inchide geamul , lasa lumina aprinsa (sa nu mai umbli la intrerupator in eventualitatea scaparilor) si dupa 5 minute intri in bucatarie , daca miroase a oua clocite scapa gaz , daca nu nu .
In caz ca scapa nu te impacienta , deschizi geamul si suni la dispecerat , echipa de interventii lucreaza 24 din 24 sau inchizi pina miine gazul la aragaz , pentru ca exista un robinet de siguranta care tocmai de aceea este pus si miine ii suni .Gazul doar de la concentratie de 5% prezinta pericol de explozie , la aceasta concentratie pute de-ti ia nasul , asa ca stai linistita .

Edited by rozone, 10 July 2014 - 21:38.


#18
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
cand am citit titlul topicului am crezut ca e vorba de cineva balonat care scapa partzuri Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate