Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit auto in Germania, pentru masina sh achizitionata

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare,

In data de 02.06.2014 am mers in Germania pentru a-mi cumpara o masina second-hand. In data de 03.06.2014 am achizitionat-o si in aceeasi seara paraseam Germania. In data de 04.06.2014 deja eram in Romania.
Ieri m-am trezit ca am primit un plic de la zoll.de cum ca as avea de plata un impozit auto in valoare de 20 EUR pentru perioada 03.06.2014-02.07.2014. Habar nu am de ce ar trebui sa platesc asa ceva, le-am trimis si mail si le-am cerut lamuriri suplimentare.
A mai patit cineva asa ceva sau ati mai auzit de asa ceva? Mie mi se pare foarte absurd, dar poate imi scapa mie cine stie ce lege..

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Uh, da se plateste impozit auto si in Germania, nu e nici o surpriza. Cind ai plecat si unde te-ai dus e oarecum nerelevant, important e ce forme ai facut exact pentru masina respectiva.

#3
grig81

grig81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.10.2009
cu ce numere ai adus-o, cand ai cumparat- o era radiata?

#4
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Posted Image Si tata a primit ieri una la fel, numai ca are de platit 8E.
Edit: a adus masina cu numere rosii valabile o luna.

Edited by Volvo, 10 July 2014 - 17:19.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu ma insel cand se face contractul de vanzare cumparare trebuie specificat pentru export. Poate asta e.

#6
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Cred ca mai bine postai pe Auto, aveam mai multe sanse sa ne lamurim. :)

#7
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai am cumparat numere de zoll, de export, pt 15 zile. Dar ce relevanta are ??
Cand am cumparat-o nu stiu daca era radiata...Cand am facut test drive-ul, stiu ca neamtul a pus un set special de numere pe ea, spunea ca sunt numere speciale date autohausului parca, ceva de genul. Stiu doar ca au platit si ei un impozit, lucru normal de altfel. Nu inteleg insa de ce trebuie eu sa platesc Posted Image
Iar in ce priveste formele facute, sunt cele clasice probabil: contract V-C, numere zoll de 15 zile, asigurare.

Edited by CristiALF, 10 July 2014 - 20:19.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Numerele de zoll au fost pe numele tau/adresa ta? Daca da, ai avut masina inregistrata X zile, platesti X zile de impozit, nu e nici o minune.

Daca o luai pe platforma sau daca inca mai era inmatriculata cu numere normale si sa zicem ca vinzatorul avea incredere si ti-o dadea asa intr-adevar nu aveai de ce sa platesti, tu nici nu existai pentru sistem.

#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
1. Eu am avut numere de zoll pentru 15 zile si mi-a venit de plata pentru 30 zile.
2. Nu inteleg ce treaba au numerele cu impozitul auto. Numerele luate sunt provizorii, speciale pentru export, ca asa le si spune. Care este legatura intre numere si impozitul auto?
3. Iar pentru masina oricum platesc impozit in tara, pentru ca sunt obligat sa o declar in termen de maxim 30 zile de la intrarea in tara (ceea ce am si facut). Deci cum pot sa platesc impozit pentru aceeasi masina, aceelasi interval aprox, in 2 tari ??

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
1. nu stiu exact, poate exista o perioada minima, poate ai semnat pe undeva pentru 30, poate se mai puteau prelungi, etc
2. numerele iti permit sa te dai cu masina pe sosea. Pentru asta platesti impozit. Vrei sa o tii in garaj iei numerele si te duci sa-ti stearga stickerul ala de pe ele si nu mai platesti impozit. Nu e ca in Romania unde nu poti sa scapi de masina de la fisc daca o faci cotet de gaini sau chiar citeodata daca ai vindut-o acum 15 ani. Platesti doar cit ai numere valide.
3. nu sta nici un stat sa iti gaseasca tie motive sa nu le platesti impozitul, chiar daca cumva ai dreptul sa nu mai platesti intr-o parte odata ce platesti in alta parte.

#11
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
2. NU cred ca impozitul auto este pentru numere. Pentru ca, numerele (oricare ar fi ele), se platesc, au un cost al lor. Pentru sosele mai exista taxe, viniete, etc. Impozitul auto este pentru ....autoturism inmatriculat. Iar eu am cumparat masina cu datele mele personale, pe adresa mea din tara. Deci ar trebui sa platesc impozit auto in tara mea, nu unde am cumparat masina. Este ilogic..

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Discutia despre unde se duc banii si daca e o taxa pentru drumuri sau pentru proprietate/luxul de a avea o masina ce poate circula pe drumurile publice e mult prea filozofica pentru mine.

Eu ti-am spus absolut practic: ti-au dat numere si poti sa te dai pe sosea cu masina, curge impozitul. Te duci sa faci niste forme de 3 minute si sa arunce numerele la gunoi sau sa le sterga stick-erul si sa le faca invalide, s-a oprit impozitul (si iti dau inapoi ce "nu ai folosit" din el). Cu astea temporare presupun ca se opreste default la un termen anume.

#13
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Mda...nu stiu, mie tot aiurea mi se pare. E vorba de principiu, nu de suma.
La mail vad ca inca nu mi-au raspuns, s-ar putea sa ii sun sa cer lamuriri..o sa vad..

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postf300, on 11 iulie 2014 - 08:28, said:

Discutia despre unde se duc banii si daca e o taxa pentru drumuri sau pentru proprietate/luxul de a avea o masina ce poate circula pe drumurile publice e mult prea filozofica pentru mine.

Eu ti-am spus absolut practic: ti-au dat numere si poti sa te dai pe sosea cu masina, curge impozitul. Te duci sa faci niste forme de 3 minute si sa arunce numerele la gunoi sau sa le sterga stick-erul si sa le faca invalide, s-a oprit impozitul (si iti dau inapoi ce "nu ai folosit" din el). Cu astea temporare presupun ca se opreste default la un termen anume.
Dar ideea e ca multi si-au luat masina din Germania si nu le-a venit nimic acas'. O fi ceva recent sau un Finanzamt mai zelos.

#15
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Da, intre timp incep sa fiu din ce in ce mai convins ca nu le voi plati nimic :). Si asta pentru ca am verificat acasa si am platit deja impozit pentru masina la noi, pentru perioada 02.06.2014-31.12.2014, asa ca nu vad logica in a plati alt impozit in alta tara pentru o perioada pentru care deja am platit la noi. O sa ii sun saptamana viitoare si probabil ca le voi transmite copie dupa chitanta platita deja aici (asta daca nu cumva imi raspund ei pana atunci, desi nu prea cred..).

#16
oprea_getutza

oprea_getutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2015
Buna, numai ce am primit si eu o hartie asemanatoare: 13 euro.  Pana la urma ai platit? daca nu, ai intampinat alte probleme?

#17
euhenis

euhenis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.07.2014
Buna ziua,
Am si eu o problema numai ca e mai serioasa...am cumparat o masina din germanai si mi-a venit o hartie de la Tuv precum ca trebuie sa platesc 108 E impozit pentru 1 an de zile ,desi eu am luat nr rosii doar pentru 2 saptamani.Cel putin asta inteleg din hartia lor....

#18
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
salutare,

cum ați soluționat problema până la urmă? ați plătit ceva?
cunosc și eu o situație identică cu o plată de impozit de 16€ venită în RO...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate