Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Top 15: cele mai frumoase orase din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Adica Barcelona nu? top de 2 lei.

PS: Barcelona este unul dintre cele mai vizitate orase din Europa, probabil ca aia de il viziteaza nu au citit topul asta.

Edited by cristiandrei, 09 July 2014 - 18:09.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Si eu am vrut sa zic de Barcelona, dar adevarul e ca n-am fost chiar asa incantat de ea ... nu sunt sigur ca as pune-o in top 15 (desi, da, figureaza in cam toate topurile de turism).

#21
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

View Postgumball3000, on 09 iulie 2014 - 16:02, said:

Amarastenii de Sus pe ce loc este?
Locul 69.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View Postutopium, on 09 iulie 2014 - 16:32, said:

Sunt multe localitati mici frumoase, topurile de genul asta incearca sa faca ierarhii pentru orase mari si cunoscute. Altfel Europa (cel putin) e plina de localitati sub 300.000 de locuitori foarte faine.
Ma refeream la capitale/orase mari.
Uite ceva exemple - Viena, Praga, Dresda, Sankt Petersburg, Monte Carlo, Stockholm...

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Mie imi place Viena, e primul oras din vest pe care l-am vizitat asa ca am un "atasament" pentru ea ... dar nu stiu daca e de top 15 (din punctul meu de vedere "vecina" Budapesta e mai frumoasa, ca sa nu mai zic ca in "vecina" Italia ai cel putin 5 orase mai frumoase). Nici macar nu consider Viena cel mai frumos oras din Austria, mi-a placut mai mult Salzburg (care insa e mic). Praga in schimb as pune-o in top ... Dresda si mie mi se pare faina, mie mi se pare cel mai interesant oras al Germaniei (ca aspect), din punctul meu de vedere merita mai mult decat Berlin sa fie in top. Monte Carlo insa e mult prea mic, e mai mic decat Dejul ca populatie, deci daca l-am baga in top atunci foarte multe localitati mici ar trebui puse in top. Daca punem localitatile mici in top, nu mai raman prea multe localitati peste 1 milion de locuitori in top ;)

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Intr-adevar acum ma vazut si eu populatia ptr Monaco / Monte Carlo... De fapt sunt mai multe orasele ( Monte Carlo fiind unul ) intr-unul singur care formeaza principatul.
Dar cred ca recensamantul ala se refera strict la populatia autohtona. Ptr ca per ansamblu sunt mult mai multi locuitori.

Si chiar ca uitasem de Barcelona , ca s-a pomenit mai sus...

#25
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Las Vegas este un kitsch mizerabil, ce caută în topul ăsta?

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Gusturile nu se discuta.
De exemplu, nu as baga Viena intre cele mai frumoase orase din lume, dar daca i-a cazut cu tronc omului cine sunt eu sa il contrazic?

#27
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostAlexEn, on 01 august 2016 - 11:17, said:

Gusturile nu se discuta.
De exemplu, nu as baga Viena intre cele mai frumoase orase din lume, dar daca i-a cazut cu tronc omului cine sunt eu sa il contrazic?

Da, ca de obicei, gusturile nu se discută când ceva nu îţi convine.
Este arhicunoscut că Las Vegas e un kitsch , asta o spun  doctori în arhitectură nu doar eu, plus că nu trebuie să ai cine ştie ce studii ca să îţi dai seama că un oraş care are o mică Veneţia şi un mic Paris în centru e un kitsch.

Edited by Velaxa, 01 August 2016 - 12:30.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Noi vorbim aici de perceptia si gusturile fiecaruia, nu de doctorii in arhitectura.

View PostVelaxa, on 01 august 2016 - 12:02, said:

Da, ca de obicei, gusturile nu se discută când ceva nu îţi convine.


Remarca asta n-am inteles-o.
Mi-e absolut indiferent daca ii place cuiva Las Vegas-ul sau nu, deci nu inteleg ce e cu acel 'nu-ti convine'.
Eu inca nu am fost pe acolo, deci nu am cum sa ma pronunt referitor la oras.

Edited by AlexEn, 01 August 2016 - 14:29.


#29
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Până la urmă da, gusturile sunt subiective, dar ele se dezvoltă prin cunoaştere, cu cât cunoşti mai mult cu atâta gusturile se schimbă.
Dar nu are rost să facem off topic, e un subiect care îţi ia zeci de pagini să-l dezvolţi.
Oraşele ca şi ţările din punct de vedere turistic trebuie puse în diferite categorii, mici,medii şi mari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate