Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Prima TV HD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011
Nu numai cei doi „mari” ai pieței TV, Antena 1 și PRO TV, se pregătesc intens pentru grila de toamnă, ci și Prima TV, care are planuri mari: trecerea la emisia High Definition și lansarea celui mai nou reality-show, „Utopia”, care se așteaptă să fie o lovitură pentru piața din România


Omul de afaceri Cristian Burci, patronul Prima TV și al Adevărul Holding, a acceptat să ofere câteva amănunte în exclusivitate pentru Reporter Virtual:


RV: Am aflat despre pregătirile voastre pentru emisia HD, care e legată de lansarea „Utopia”. E adevărat și când se va petrece?

Cristian Burci: Da, e adevărat. Iar trecerea la HD este obligatorie pentru un asemenea show. Deocamdată suntem în discuții tehnice și pentru echipamente, așa că nu vă pot spune cu precizie dacă va fi luna septembrie sau luna octombrie.

RV: Ce mai presupune acest nou format de televiziune, „Utopia”?

C.B: Va fi o emisiune extrem de complexă. Am văzut până acum mai multe locații, dar nu ne-am oprit încă asupra uneia, pentru că trebuie să răspundă mai multor criterii. Căutăm chiar și unități militare dezafectate.

RV: Suma de 4 milioane de euro (licență, plus cheltuieli) pentru „Utopia” este reală?

C.B: Da. Undeva pe acolo, cu toate costurile pentru un an de zile.

RV: Și sperați să scoateți banii din publicitatea vândută?

C.B: Categoric, da. Nu uitați că nu este vorba numai despre show-ul în sine, care va fi difuzat și pe micul ecran, ci și de site-ul producției unde va fi streaming live 24 din 24.

RV: Odată cu trecerea la HD, numai „Utopia” va fi transmisă în acest format sau toate producțiile?

C.B: Toate producțiile postului vor fi transmise în format HD.


Ce este „Utopia”. Explică pe larg astăzi un material din cotidianul „Adevărul”, care îi aparține tot lui Cristian Burci:

„Conceput de geniul care a creat formatul „Big Brother“ (John de Mol) și descris drept „cel mai ofertant produs pe care piața media îl oferă în acest moment“, formatul TV „Utopia“ se anunță următoarea revelație în materie de reality-show-uri. Pentru că va avea o anvergură nemaiîntâlnită până acum și va schimba total viețile unor oameni. Și, de ce nu, chiar societatea.
Prima TV aduce în România reality-show-ul „Utopia“, cel mai ambițios și neobișnuit experiment social, în care 15 oameni vor lua totul de la zero. Într-o lume fără legi și fără reguli, ei vor încerca, timp de un an, să creeze societatea perfectă. Până acum, formatul a fost achiziționat în cinci țări, dar este în desfășurare doar în Olanda și este foarte așteptat în SUA, unde va rula la postul Fox, din această toamnă.
Concurenții din Olanda, țară în care show-ul a debutat în ianuarie 2014, au avut voie să ia cu ei doar câteva obiecte personale, au primit drept casă un hambar uriaș, o sumă de bani, un telefon mobil cu credit limitat, câteva găini, vaci și o bucată de pământ. De aici au încercat să construiască societatea ideală. Ce se va întâmpla până la urmă, dacă vor crea cu-adevărat lumea perfectă, dacă va fi armonie sau totul se va termina în haos, vom afla abia la final”.


sursa: reportervirtual.ro

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Si tocmai ce ziceam acu vre-o saptamana ca ei raman singurii din cei mai "importanti" fara HD :D

#3
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Nici nu sună așa rău ideea asta cu „Utopia”. Când am văzut că se pomenește de Big Brother, am zis că iar se apucă ăștia de la Prima de prostii.
HD e binevenit, dar să fie mai HD decât Kanal D :)

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
OMG :D Toata viata mi-am dorit sa ajung la Big Brother, sau intr-o emisiune gen Utopia. Undeva pe o insula eventual.

Mai vazusem ceva de genu la americani. Dar era numai pe vreo 3 luni parca, pe o insula...

#5
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Mai devreme sau mai tarziu toti vor emite HD,....probabil cand ultimii vor face pasul de la SD la HD, altii vor cocheta cu UHD-ul.

Edited by DIVX2006, 08 July 2014 - 14:28.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cine se mai inscrie? Posted Image

ps. mi se pare cam mult un an fara net, kindle, telefon, party-uri, avioane, etc... Si-n boscheti. Plus ca eu is friguros, accept temperaturi de la 35°C in sus. Iarna ce fac, dorm in boscheti? :lol:

#7
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
HD sa tot fie,iar despre "Utopia'' sa te tot duci la asa emisiuni an de an ,cazare si mancare gratis! Posted Image

#8
siemens

siemens

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.07.2007
Kanal D HD e in format 4:3 ca la mine imaginea este ingustata, nu e pe tot ecranul. Nici macar la stiri, caci acolo e din studio...
Ce HD e asta ? Degeaba ai 1080i. Nu inteleg de ce TVR-ul HD nu dau si Stirile TVR pe TVR HD.
In afara de Campionatul Mondial si emisiunea de IT nu prea am avut ce sa vad la ei in acest an. Restul se tot repeta. Daca tot ai camere HD profesionale, du-te nene si filmeaza peisaje si pune-nvaloare HD-ul ala...

#9
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 lex404, on 08 iulie 2014 - 14:37, said:

Cine se mai inscrie? Posted Image

ps. mi se pare cam mult un an fara net, kindle, telefon, party-uri, avioane, etc... Si-n boscheti. Plus ca eu is friguros, accept temperaturi de la 35°C in sus. Iarna ce fac, dorm in boscheti? Posted Image

Nu, nu. Nu în boscheți, în hambar :)

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 mariuss24, on 08 iulie 2014 - 14:43, said:

HD sa tot fie,iar despre "Utopia'' sa te tot duci la asa emisiuni an de an ,cazare si mancare gratis! Posted Image
Da, chiar. As economisi aproape 5000 EUR...hmm, cred ca e distractiv :lol:
Maine imi fac un video, poza faina, sexy, si ma inscriu :D :D :D

 DanyPMN, on 08 iulie 2014 - 14:45, said:

Nu, nu. Nu în boscheți, în hambar Posted Image
Lux atunci. :D

Ps. Eu n-am inteles, care e premiul? :lol:

#11
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 DIVX2006, on 08 iulie 2014 - 14:27, said:

Mai devreme sau mai tarziu toti vor emite HD,....probabil cand ultimii vor face pasul de la SD la HD, altii vor cocheta cu UHD-ul.
Mai degraba vor fi nevoiti sa se alinieze cerintelor,in vederea trecerii la digital terestru.Tu vii cu
format 4/3 sd si vrei sa fiiemis mpeg4...nu merge...

#12
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,297
  • Înscris: 16.01.2007
Mă bucur pentru cele două inițiative ale canalului Prima TV, sunt demne de a fi luate în seamă.

Însă voi adresa felicitări canalului Prima TV doar în clipa în care vorbele le voi vedea fapte împlinite în luna octombrie ("Cristian Burci: ... nu vă pot spune cu precizie dacă va fi luna septembrie sau luna octombrie").

Până atunci: Succes Prima TV!

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu-i asa de grav. La olandezi ruleaza de juma de an, am vazut laptop, curent electric, sucuri la cutie..Fain, numai sa nu mulg vaca Posted Image

Masina de spalat, frigider, banane

telefon, gandaci.

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Era si cazul sa treaca si ei la format HD.

E bine ca o sa avem Prima TV HD, Kanal D HD, chiar si Antena HD din toamna. :)

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu stiu pe cineva care asteapta Utopia la UPC!  Posted Image

#16
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Dorinta mea privitoare la Prima HD si Pro Cinema HD(poate candva) prinde contur!Sunt bine venite toate HD-urile!Pacat de Cronica Carcotasilor!

#17
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

 Venboteam, on 08 iulie 2014 - 15:23, said:

Eu stiu pe cineva care asteapta Utopia la UPC!  Posted Image
Pai el traieste intr-o permanenta Utopie, normal ca asteapta Utopia. Posted Image

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 siemens, on 08 iulie 2014 - 14:44, said:

Kanal D HD e in format 4:3 ca la mine imaginea este ingustata, nu e pe tot ecranul.

kanal D HD incepe tot din toamna. Ce vezi tu acum e testul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate