Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#1819
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cand vei ajunge in clasa a XII-a, vei invata la Fizica faptul ca viteza luminii depinde de permeabilitatea magnetica si de permitivitatea electrica a mediului prin care se propaga.

#1820
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postkolfleading, on 23 iulie 2017 - 19:31, said:

Cand vei ajunge in clasa a XII-a, vei invata la Fizica faptul ca viteza luminii depinde de permeabilitatea magnetica si de permitivitatea electrica a mediului prin care se propaga.

De unde stii cat de permisiv e mediul la ...300 de ani lumina, ca si distanta? Poate in mediul de acolo lumina de propaga cu 2000 mil km/s. Noi stim cum e pe Terra, eventual in Sistemul Solar. Dincolo habar nu avem. Doar banuim.
Nu fii ironic cu scoala, niciodata nu stii cu cine discuti in anonimatul unui forum.

#1821
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Sa cunosti si sa intelegi evolutionismul, reprezinta un veritabil indicator de sanatate mintala!

#1822
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkolfleading, on 23 iulie 2017 - 19:31, said:

Cand vei ajunge in clasa a XII-a, vei invata la Fizica faptul ca viteza luminii depinde de permeabilitatea magnetica si de permitivitatea electrica a mediului prin care se propaga.
Uite o intrebare, Lumina se transmite in vid absolut ? In functie de raspuns eu imi dau seama cata fizica intelegi , nu cata ai citit.

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 20:12, said:

Sa cunosti si sa intelegi evolutionismul, reprezinta un veritabil indicator de sanatate mintala!
Poate un veritabil indicator de mintal redus.  Daca tu consideri teoria ca viata a aparut aici pe pamant si apoi a evoluat pana la stadiul de om asa intamplator , eu zic esti doar un biet credul/ naiv . Cauta si vei descoperi savanti, cercetatori care refuza sa accepte evolutionismul ateist ca adevar stiintific. Doar n-o fi si astia debili mintali.

#1823
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 20:12, said:

Sa cunosti si sa intelegi evolutionismul, reprezinta un veritabil indicator de sanatate mintala!

Quote:

"Sa cunosti si sa intelegi evolutionismul, reprezinta un veritabil indicator de sanatate mintala!" by Cristi_E



#1824
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 20:12, said:

Sa cunosti si sa intelegi evolutionismul, reprezinta un veritabil indicator de sanatate mintala!
Daca insa il crezi acul coboara in capatul de jos al scalei. La baietii veseli, care se cred Napoleon, Eminescu and comp.

#1825
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postmario_bril, on 23 iulie 2017 - 09:29, said:

Vi-am mai spus, Universul se extinde cu o vitezã superioarã celei a luminii. Ca atare, estimãrile privind dimensiunile acestuia sunt greu de fãcut.
Nu are importanta.

Totusi de ce sustineti niste idei religiose ce se intalnesc cu Biblia sau cu realitatea doar tangential?

Ma intreb: - Oare nu este mai corect sa credem in versiunea ebraica care vorbeste despre Tara Aramului sau Araratului, adica despre centrul sau nordul Mesopotamiei.
Asadar nu mai trebuie sa explicam nici potopul planetar, nici de unde a venit atata apa, nici unde a disparut, nici neamurile de uriasi de pe vremea lui Moise, nici arca, animalele, plantele, samd

#1826
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postpacopaco1967, on 23 iulie 2017 - 20:29, said:

Poate un veritabil indicator de mintal redus.  Daca tu consideri teoria ca viata a aparut aici pe pamant si apoi a evoluat pana la stadiul de om asa intamplator , eu zic esti doar un biet credul/ naiv . Cauta si vei descoperi savanti, cercetatori care refuza sa accepte evolutionismul ateist ca adevar stiintific. Doar n-o fi si astia debili mintali.

View Postkyrre, on 23 iulie 2017 - 20:53, said:

Daca insa il crezi acul coboara in capatul de jos al scalei. La baietii veseli, care se cred Napoleon, Eminescu and comp.
N-ati inteles. Evolutionismul se aplica perfect naturii umane. Evolutionismul explica perfect comportamentul uman.
Oamenii sunt indoctrinati inca de mici cu tot felul de idei fanteziste despre lume, astfel ca percep realitatea prin prisma acelor idei - si voua vi s-a intamplat la fel; vi s-a bagat in cap o varianta denaturata a realitatii. Si aici nu ma refer la religie. Evolutionistii nu pot fi pacaliti de falsele amabilitati, nu sunt orbiti de statutul social si opulenta anumitor indivizi. Evolutionistii sunt oameni realisti. Toti prietenii mei evolutionisti sunt sinceri, amabili, educati. Evolutionismul explica diferentele dintre oameni, de ce unii reusesc in viata iar altii nu, si tot asa. Un tanar de vreo 18 ani, m-a intrebat candva pe mesaj privat de ce nu a fost chemat si el la un chef facut de colegii lui de clasa. Cu ajutorul teoriilor evolutioniste nu numai ca am reusit sa ii dau o explicatie satisfacatoare, ci am si ghicit cate ceva despre el si despre prietenii lui.

#1827
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 21:19, said:



N-ati inteles. Evolutionismul se aplica perfect naturii umane. Evolutionismul explica perfect comportamentul uman.


Citate din Cristi_E: "Evolutionismul se aplica perfect naturii umane. Evolutionismul explica perfect comportamentul uman.".



#1828
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 19:57, said:

Nu fii ironic cu scoala, niciodata nu stii cu cine discuti in anonimatul unui forum.
In ceea ce te priveste, nu prea lasi impresia ca ai avea prea multa scoala.

#1829
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkyrre, on 23 iulie 2017 - 20:53, said:


Daca insa il crezi acul coboara in capatul de jos al scalei. La baietii veseli, care se cred Napoleon, Eminescu and comp.
Iar aceasta afirmatie vine din partea celor care, in anul 2017, sustin ca incestul e perfect normal, ca asa scrie in biblie.
Hmm...

#1830
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 21:19, said:

N-ati inteles. Evolutionismul se aplica perfect naturii umane. Evolutionismul explica perfect comportamentul uman.
Oamenii sunt indoctrinati inca de mici cu tot felul de idei fanteziste despre lume, astfel ca percep realitatea prin prisma acelor idei - si voua vi s-a intamplat la fel; vi s-a bagat in cap o varianta denaturata a realitatii. Si aici nu ma refer la religie. Evolutionistii nu pot fi pacaliti de falsele amabilitati, nu sunt orbiti de statutul social si opulenta anumitor indivizi. Evolutionistii sunt oameni realisti. Toti prietenii mei evolutionisti sunt sinceri, amabili, educati. Evolutionismul explica diferentele dintre oameni, de ce unii reusesc in viata iar altii nu, si tot asa. Un tanar de vreo 18 ani, m-a intrebat candva pe mesaj privat de ce nu a fost chemat si el la un chef facut de colegii lui de clasa. Cu ajutorul teoriilor evolutioniste nu numai ca am reusit sa ii dau o explicatie satisfacatoare, ci am si ghicit cate ceva despre el si despre prietenii lui.
Spune-mi , la ce nivel ai studiat teoria evolutiei ? Sa-mi dau seama daca esti complet informat sau e doar o moda, un trend sa fii cool . Cocalarismul  e strans legat de aderarea la ideea evolutionista. Adica se perpetueaza printre "maimutele  evoluate" ca e kk sa mai crezi in dumnezeu. Crede-ma ca intalnesc tot mai multi idioti ce se pretind inteligenti, si de regula sunt atei. Ca sa poti face o paralela, am intalnit zeci de medici de inalta clasa profesionala si inteligenta care nu sunt atei. Te pomenesti ca si astia sunt redusi mintali. Afla draga Cristi ca discutia a fost purtata la un nivel inteligibil pentru  cei cu inteligenta redusa tocmai pentru a pricepe, findca am testat deseori, cocalarii nu sunt inteligenti. au doar ifose in teasta craniana.
Iar pentru lectura generala te invit sa citesti  o brosura a unui roman care a analizat atent cele doua "tabere".

View Postkolfleading, on 23 iulie 2017 - 22:05, said:

Iar aceasta afirmatie vine din partea celor care, in anul 2017, sustin ca incestul e perfect normal, ca asa scrie in biblie.
Hmm...
In biblie nu scrie ce zici tu, e doar o convingere a mea ca in biblie au patruns inspiratii malefice care degradeaza viata sociala a omului.
Este descrisa in biblie o relatie sexuala intre Lot si ficele sale insa fara acceptul constient al sau. Cum e posibil nu imi dau seama , insa eu nu cred ca un barbat in stare de ebrietate poate intretine o experienta sexuala incat sa le si "insamanteze" , findca biblia arata ca ficele lui doreau  sa aiba progenituri..De unde le-a venit in minte asa ceva nu imi dau seama, nu cred ca ar fi fost doar o dorinta nestapanita a lor ci o convingere ca trebuie sa aiba urmasi . Bineinteles ca era gandirea unor femei tinere  carora li s-a intunecat ratiunea din cauza perspectivei pieirii.

Attached Files


Edited by pacopaco1967, 23 July 2017 - 22:19.


#1831
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostCristi_E, on 23 iulie 2017 - 21:34, said:


In ceea ce te priveste, nu prea lasi impresia ca ai avea prea multa scoala.

Nu.i bai.

#1832
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postkolfleading, on 23 iulie 2017 - 22:05, said:

Iar aceasta afirmatie vine din partea celor care, in anul 2017, sustin ca incestul e perfect normal, ca asa scrie in biblie.
Hmm...


Am gasit aici o explicatie cu privire la ADN:

http://ortodoxiatine...rin-incest.html

"Medicina la zi spune ca exista urmari grave de pe urma casatoriilor intre rude. Sa enumeram doar cateva: [6]
- Afectarea sistemului nervos central (creierul şi măduva spinării), care duce la retardare mintală si oligofrenie;
- Toate organele şi sistemele genetice sunt supuse malformaţiei;
- Pericolul bolilor degenerative creşte cu cât este mai apropiată înrudirea;
- În cazul cosangvinării de gradul I, între frate cu soră sau părinte - copil, tot al 4-lea nou-născut este foarte grav bolnav.
"

Imaginea cea mai sugestiva este aceasta:

http://ortodoxiatine...ecesivitate.jpg

In timp genele au degenerat si este destul de posibil ca in cazul incestului sa se nasca copii nu tocmai sanatosi. Ceea ce la inceput nu se intampla, genele fiind 100% ok.

Edited by Travertin, 23 July 2017 - 22:41.


#1833
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 22:41, said:

Am gasit aici o explicatie cu privire la ADN:

http://ortodoxiatine...rin-incest.html

"Medicina la zi spune ca exista urmari grave de pe urma casatoriilor intre rude. Sa enumeram doar cateva: [6]
- Afectarea sistemului nervos central (creierul şi măduva spinării), care duce la retardare mintală si oligofrenie;
- Toate organele şi sistemele genetice sunt supuse malformaţiei;
- Pericolul bolilor degenerative creşte cu cât este mai apropiată înrudirea;
- În cazul cosangvinării de gradul I, între frate cu soră sau părinte - copil, tot al 4-lea nou-născut este foarte grav bolnav.
"

Imaginea cea mai sugestiva este aceasta:

http://ortodoxiatine...ecesivitate.jpg

In timp genele au degenerat si este destul de posibil ca in cazul incestului sa se nasca copii nu tocmai sanatosi. Ceea ce la inceput nu se intampla, genele fiind 100% ok.
Problema nu e la gene . . . ci la spirit.
Motivul pentru care in trecut oamenii traiau foarte mult era pentru ca omul asimila hrana spirituala de buna calitate, adica nu era stresat, nu avea griji. Tot ce faceau la inceput era relaxarea, sexul, mancatul, plimbarile , aer curat, liniste, fara grija serviciului, fara patroni,  . . . o astfel de viata iti conserva sanatatea trupeasca. Pe masura ce s-a degradat acest climat s-a redus si speranta de viata. Nu stiu ca pana la potop sa le fi reprosat Creatorul ca fac sex intre ei. Nu stiu sa-i fi reprosat lui David ca si-a luat peste 100 de neveste, nu stiu sa-i fi reprosat lui Solomon ca si-a luat peste 1000 de concubine, culmea, era considerat cel mai intelept dintre oameni in acea vreme, nu stiu ca evreii sa-i fi reprosat lui David si lui Solomon curvia . Sexul e ingaduit , acceptat, atat timp cat nu fortezi sau inseli ci o faci cu dragoste, iubire, sinceritate. Daca ati vazut , animalele au fost si ele create, nu le-a pus nici o opreliste , doar sa fie perechi (mascul si femela) .

Edited by pacopaco1967, 23 July 2017 - 23:08.


#1834
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postkolfleading, on 23 iulie 2017 - 22:05, said:

Iar aceasta afirmatie vine din partea celor care, in anul 2017, sustin ca incestul e perfect normal, ca asa scrie in biblie.
Hmm...
Unde am sustinut eu asta?

#1835
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTURN2U, on 23 iulie 2017 - 10:45, said:

Cu atat mai mult , Universul se extinde mai repede , stele se indeparteaza una de alta Posted Image
Si totusi...
Și totuși, cine e Nenea ăla care extinde Universul? Posted Image

View PostInfinitty, on 23 iulie 2017 - 21:14, said:

Nu are importanta.

Totusi de ce sustineti niste idei religiose ce se intalnesc cu Biblia sau cu realitatea doar tangential?

Ma intreb: - Oare nu este mai corect sa credem in versiunea ebraica care vorbeste despre Tara Aramului sau Araratului, adica despre centrul sau nordul Mesopotamiei.
Asadar nu mai trebuie sa explicam nici potopul planetar, nici de unde a venit atata apa, nici unde a disparut, nici neamurile de uriasi de pe vremea lui Moise, nici arca, animalele, plantele, samd
Da' Biblia nu ne spune că ar fi fost un potop planetar, ci doar că a existat un potop, a cărui dimensiune a fost extrem de mare, posibil pe un areal care pe atunci era tot ceea ce se cunoștea, lucru de altfel confirmat și de anumite studii geologice.

Edited by mario_bril, 23 July 2017 - 23:58.


#1836
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 23 iulie 2017 - 22:06, said:

Este descrisa in biblie o relatie sexuala intre Lot si ficele sale insa fara acceptul constient al sau. Cum e posibil nu imi dau seama , insa eu nu cred ca un barbat in stare de ebrietate poate intretine o experienta sexuala incat sa le si "insamanteze" , findca biblia arata ca ficele lui doreau  sa aiba progenituri..
Adica tu nu crezi ce scrie in biblie? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate