Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ghid rapid de infiintare PFA: acte, pasi, taxe, ponturi

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
andrei223

andrei223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2019
Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o dilema in legatura cu infiintarea unui PFA? Sunt interesat sa deschid un PFA in domeniu de activitatea al pisciculturii,doar ca nu locuiesc in Romania. Care ar fi demersurile pentru a infiinta acest PFA, chiar daca eu nu sunt in tara?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Edited by andrei223, 20 June 2019 - 13:56.


#74
luk999

luk999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2007
Eu am infiintat un PFA din Anglia si nu a trebuit sa vin in Romania. Am facut actele la Ambasada si am lucrat cu o firma din tara care mi-a depus dosarul de infiintare. Poti sa ii contactezi pe cei de la https://firmeon.ro sa vezi daca te pot ajuta.

Edited by luk999, 20 June 2019 - 14:11.


#75
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
In afara de contractul de comodat mai trebuie si extras de carte funciara, certificat fiscal sau alte minuni? Vreau sa infiintez un PFA cu adresa la o casa la care am doar ordinul prefectului.

Edited by [mc]xtrem, 17 December 2019 - 00:24.


#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Post[mc]xtrem, on 17 decembrie 2019 - 00:18, said:

In afara de contractul de comodat mai trebuie si [...]?
Nu.

#77
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Super ghid, mulțumesc.

#78
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Mai este obligatoriu Registrului unic de control pentru pfa?

#79
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Legea nr. 252/2003 privind registrul unic de control, reglementeaza acest lucru, "Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Național al Registrului Comerțului, autorizate potrivit legii, au obligația să țină registrul unic de control"

#80
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Doar ca PFA-ul nu este persoana juridica. Cel putin eu asa inteleg.

#81
Lucidd

Lucidd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 16.03.2018
UPDATE 2020 - Galati
Daca va pregatiti cu foile enuntate de Diana nu veti avea probleme, intr-o ora am plecat de acolo :) Plus de asta nu se mai achita nicio taxa pentru deschidere PFA .
Contract de comodat + Contract vanzare cumparare si am terminat povestea :) Super rapid, in 2 zile merg sa ridic actele !
SPOR ! Multumim initiator !

#82
sandu7000

sandu7000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.02.2019
Buna, recent mi-am facut si eu PFA, cod caen 7410. Acum incercand sa creez primul contract/factura, doamna x mi-a dat datele astea:

Cabinet Deputat Nume Prenume
Circumscripția Electorală 22 HUNEDOARA
Nr legitimație xxx

E destul doar atat ca sa fac factura ?
E primul contract care incerc sa-l fac si imi da batai de cap

Multumesc

#83
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Salut, PFA cu norma de venit, Bucuresti - daca o creez si scriu ca as lucra de la sediu - trebuie sa fac contract de comodat cu mine si sa declar la ANAF si sa platesc impozit ca si cum as inchiria o camera (schimb destinatia spatiului de locuit?)?
Inca o intrebare. Daca am depus acum 3 luni declaratia unica pentru venituri din tranzactii la bursa, iar acum creez un PFA si trebuie sa depun declaratia unica in termen de 30 de zile - este vreun conflict?
Multumesc

Edited by vRusu, 12 August 2021 - 11:38.


#84
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View PostvRusu, on 12 august 2021 - 11:30, said:

Salut, PFA cu norma de venit, Bucuresti - daca o creez si scriu ca as lucra de la sediu - trebuie sa fac contract de comodat cu mine si sa declar la ANAF si sa platesc impozit ca si cum as inchiria o camera (schimb destinatia spatiului de locuit?)?
Inca o intrebare. Daca am depus acum 3 luni declaratia unica pentru venituri din tranzactii la bursa, iar acum creez un PFA si trebuie sa depun declaratia unica in termen de 30 de zile - este vreun conflict?
Multumesc
Raspund tot eu, am sunat la ANAF si au spus sa fac una noua rectificativa pentru capitolul 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate